0 800 307 555
0 800 307 555

Як працює шеринг документів у Дії

Розповідаємо на конкретному прикладі

Ми вже звикли до Дії та поступово привчаємо до неї увесь світ. Наприкінці серпня міністр цифрової трансформації Михайло Федоров на спільній пресконференції з державним секретарем з цифровізації Польщі Янушем Цешинським повідомив, що завдяки послузі кросдержавного шерингу цифрові водійське посвідчення та техпаспорт у Дії відображатимуться в польському застосунку mObywatel. Це черговий крок до міжнародного визнання українських електронних документів.
Зміст

Узагалі, шеринг документів – це сервіс, який дозволяє передати копії цифрових документів у державну установу, банк чи будь-яку іншу компанію.

Завдяки шерингу, не доведеться заповнювати анкетні форми або ж ручкою писати на копіях «З оригіналом згідно», адже вся необхідна інформація вже підтягується з відповідних реєстрів.

У цьому матеріалі ми на практиці покажемо, як працює шеринг документів у Дії на прикладі наших страхових продуктів від Finance.ua Страхування.

Дія.Підпис

Зверніть увагу, що для того, щоб скористатися сервісом шерингу документів, потрібно мати Дія.Підпис. Оформлюється він одразу в застосунку за допомогою кількох тапів по екрану.

Для оформлення Дія.Підпису необхідно мати біометричні документи:

  • або ID-картка;
  • або закордонний паспорт.

Далі потрібно авторизуватися в застосунку Дія, обрати «Меню», а потім – «Дія.Підпис». При першому використанні він буде вимкнений, тому оберіть опцію «Активувати Дія.Підпис». Нижче вам буде доступна історія підписання документів. У мене тут запити на НСЗУ для отримання сертифіката про вакцинацію.

Потрібно також пройти процедуру ідентифікації – система має переконатися, що перед нею жива людина і ця людина саме та, за кого себе видає.

Процедура проста: потрібно буде покрутити головою, усміхнутися, кліпнути очима тощо. Усі маніпуляції, які необхідно виконати, писатимуться на екрані.

Після успішної ідентифікації система попросить вас встановити 5-значний код. Це додатковий ступінь захисту.

Порада: ставте такий код, який ви не забудете, адже його потрібно буде вводити щоразу під час підписання документів.

Термін Дія.Підпису – один рік або до моменту його видалення. Створення Дія.Підпису – безоплатна послуга.

Ось відеоінструкція як отримати Дія.Підпис від Міністерства цифрової трансформації:

Важливо: оформлюйте Дія.Підпис до того, як зберетеся використовувати шеринг документів. Це значно спростить усю подальшу процедуру.

Онлайновий шеринг документів

Ось прийшли ви, скажімо, на Finance.ua купувати Зелену картку. Докладніше про такий вид страхування ми вже розповідали в цій статті. Зараз сконцентруємося на практичному аспекті оформлення онлайнового поліса.

Ознайомтесь з пропозиціями й оберіть найпідхожішу вам на необхідний термін. Для прикладу я обрав поліс від USG, бо він з 3-відсотковою знижкою – заощадив, означає заробив.

Натисніть на зелену кнопку «Оформити».

Оформлення Зеленої картки на Finance.ua складається з кількох кроків. Перший – потрібно вказати ваше ім’я і прізвище латинкою, як у вас написано в закордонному паспорті, номер телефону, e-mail, на який і прийде поліс, а також дати згоду на обробку персональних даних.

Далі вносяться дані про ваш автомобіль. Загалом система може підтягнути всю необхідну інформацію з реєстру по номерному знаку. Через те, що я машини не маю, довелося вводити все вручну – дуже незручно.

Наступний крок – заповнення паспортних даних. Власне, тут і є можливість скористатися шерингом документів.

Порада: краще користуватися шерингом, бо я кілька разів заповнював форму вручну й постійно робив помилку – то літеру в імені пропустив, то цифри в номері паспорта переплутав. Якщо обираєте ручне заповнення, то будьте надзвичайно уважні.

Система попередить про необхідність мати Дія.Підпис для шерингу документів. Якщо у вас його ще немає – найкращий час активувати.

Обравши варіант автозаповнення даних через Дію, вас перекине в застосунок – необхідно підтвердити передачу копій документів (у даному разі – закордонного паспорта).

У мене закордонних паспортів два, тому потрібно було обрати той, дані якого передаватимуться. Натискаємо «Підписати». Система попросить ввести 5-значний код, встановлений для Дія.Підпису.

Усе відбулося автоматично, без додаткової ідентифікації. Минуло кілька секунд і я опинився на екрані, де необхідно поставити галочку навпроти формулювання «Я розумію, що надсилаю свої персональні дані третій особі та несу відповідальність за передачу даних про себе».

Ставимо галочку, обираємо «Надіслати через Дію».

Опиняємося на ще одному екрані, де остаточно підтверджуємо передачу персональних даних.

Після цього мене повернуло на сайт Finance.ua, на останній етап оформлення Зеленої картки. Тут уже були всі дані про мене та машину. Зрозуміло, що для безпеки персональні дані ми замалювали, але вони будуть у відповідних полях.

Уважно все перевірте. У разі шерингу документів помилок не повинно бути, а от під час ручного заповнення – можуть статися.

Тут ви також можете обрати дату, з якої поліс запрацює.

Далі вже йде оплата. Сплатити за поліс можна через Apple/Google Pay, карткою без додаткової комісії, навіть з кредитних коштів.

Ви можете повернути кошти за поліс у 100% розмірі, однак важливо зробити це або в день оформлення поліса (для договорів на 15 днів або на 1 міс.), або ж до початку дії поліса (для договорів від 2 міс.).

Офлайновий шеринг документів

Передати копії цифрових документів можна не тільки онлайн за сценарієм, який ми розібрали вище, а й офлайн. Для цього стороні, якій ви хочете передати копію своїх документів, потрібно зісканувати QR або штрих-код документа, чи ввести в інформаційну систему 13 цифр, зазначених під штрих-кодом.

Щоб згенерувати код потрібно натиснути на документ, дані якого ви хочете передати. Він діятиме три хвилини.

Пред’явник документа отримує запит на передачу копії цифрових документів із застосунку Дія та підтверджує їх передачу.

Загалом у процесі шерингу (як онлайнового, так і офлайнового) отримувачу даних приходить копія цифрового документа у форматі .pdf (підписана КЕПом Дії з накладенням позначки дати, часу та назви отримувача даних), а також метадані у форматі JSON з відповідними полями з документа.

Ось приклад .pdf:

Де можна використовувати шеринг документів

Якщо коротко, то всюди, де така можливість є.

Наприклад, одеські готелі почали впроваджувати функцію шерингу, що зводить процедуру реєстрації до 30 секунд. Потрібно лишень зчитати відповідний QR-код на ресепшн і підтвердити передачу документів.

Керівник з розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації України Мстислав Банік розповідав в інтерв’ю Finance.ua, що в компанії MOYO приймання на роботу відбувається через шеринг документів. Можна навіть в офіс не приходити, що вельми зручно в умовах війни.

Шеринг документів є в банках, ЦНАПах, інших державних і комунальних підприємствах. Його також можна використовувати в платіжних терміналах Sistema.

Ця функція стає популярнішою, адже спрощує життя та прискорює процеси обслуговування.

Юридична сила цифрових документів і їх копій

Цифрові документи мають таку ж юридичну силу, як і паперові аналоги. Це визначено відповідним законом, який набув чинності з 23 серпня 2021 року. Будь-які установи й організації в Україні зобов’язані приймати такий паспорт як посвідчення особи. У разі відмови передбачений штраф.

Тому і копії цифрових документів, тобто підписані та зашифровані файли, мають таку ж юридичну силу, як і копії фізичних документів.