0 800 307 555
0 800 307 555

Зелена карта й інші: яка страховка потрібна для перетину кордону під час війни

Розбираємося в нюансах

У мирний час подорож за кордон була неможливою без страхового поліса. Без страховки вас би не тільки не впустили на територію країни призначення, але могли й не випустити з України.
Зміст

Утім, з 24 лютого, коли росія розпочала широкоформатне вторгнення в Україну, і перша хвиля біженців ринула за кордон, наявність страховки відійшла на другий план. Та не все так просто, адже перетнути кордон без страховки можна, але далі її потрібно буде купити обов’язково.

Актуальная інформація про війну росії проти України – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі.

Зелена карта при виїзді з України

Рятуючись від путінської навали, українці почали масово виїжджати власними автівками. Згідно з міжнародними нормами, які діють ще з 1949 року, на території європейських країн водії повинні мати відповідний страховий поліс. Таким полісом наразі є Зелена карта.

Порівняти його можна з обов’язковим в Україні полісом ОСЦПВ, однак дія поліса поширюється на всі країни-члени міжнародної системи автомобільного страхування «Зелена карта».

Сьогодні це понад 40 країн – уся Шенгенська зона та декотрі країни СНД.

Зелена карта покриває збитки, завдані третім особам за кордоном, але не розповсюджується на винуватця ДТП. Умовно кажучи, якщо ви випадково в’їдете десь на перехресті в машину якогось поляка, ваша страхова виплачуватиме гроші саме йому, а не вам. Ремонтувати свою автівку та лікуватися вам доведеться власним коштом.

Утім, війна все змінила. 28 лютого Національний банк України повідомив, що громадяни, які мають намір виїхати за кордон на власному автомобілі, не потребують полісів страхування Зелена карта.

Відповідно до роз’яснень НБУ:

  • українські прикордонники не перевіряють наявність ЗК;
  • Польща, Угорщина та Словаччина не вимагають ЗК;
  • страховики Польщі безкоштовно видають поліс страхування цивільної відповідальності на транспорті засоби з України терміном на 30 днів;
  • в Молдову машини з України можуть в’їжджати без Зеленої карти за умови, що вона буде придбана протягом 24 годин в Молдові.
  • зменшується на 50% вартість Зелених карт на термін 15 днів та 1 місяць.

Але це не означає, що після перетину кордону ви можете їздити без страховки. Тут є два варіанти:

  • або це буде Зелена карта оформлена в України до перетину кордону;
  • або це буде поліс страхування Автоцивілки, який буде виписаний після перетину кордону тією країною, куди заїхало авто.

Наприклад поліс Автоцивілки в Польщі на рік коштує близько 400 євро, в Німеччині – від 900 євро. Зелена карта, придбана в Україні на рік, коштує 6 899 грн – це 213 євро станом на 16 березня. Такий поліс покриває всі країни Європи.

Тобто вигідніше придбати поліс в Україні та перетинати кордон вже з ним.

Тим паче якщо ви плануєте перетинати кордон кількох країн: так вам не доведеться щоразу при перетині кордону з різними країнами купувати поліс Автоцивілки тієї країни, яку ви проїжджатимете.

Де придбати Зелену карту

Зараз, коли не зрозуміло, відкриті чи ні офіси страхових компаній, найкращим варіантом оформити Зелену карту залишається онлайн.

Ми на Finance.ua вирішили допомагати людям робити це швидко та зручно. Тому Зелену карту ви вже можете оформити у нас на порталі. Усе, що вам потрібно – доступ до інтернету.

Наші менеджери навіть в екстремальних умовах війни не припиняють працювати 24/7 та роблять усе можливе, щоб ви якнайшвидше та безпечно отримали свій поліс.

Вам потрібно буде зазначити своє ім’я, адресу електронної пошти, контактний телефон, напрям поїздки (Європа чи СНД), та термін перебування за кордоном.

Найголовніша перевага Зеленої карти, придбаної через Finance.ua, – ціна. Вона буде гарантовано нижчою ніж в офісах страхових компаній.

Поліс, який ви отримаєте, виписує надійна європейська страхова компанія – Українська страхова група (УСГ), яка входить до першої десятки страховиків України за основними фінансовими показниками.

Такий поліс ви з легкістю можете перевірити в базі МТСБУ.

З 1 березня 2022 року продовжити дію електронного поліса Зелена карта можливо, навіть якщо ви вже перебуваєте за кордоном. Проте зверніть увагу, найближча дата початку дії поліса – завтра. Тож подбайте завчасно про продовження його дії.

Пам’ятайте також, що за відсутність страховки в ЄС передбачені штрафи.

Наприклад, у Польщі, якщо ви не маєте актуального страхування від 4 до 14 днів штраф складе 2800 злотих (більш як 19 тис. грн), понад 14 днів – 5600 злотих (38 тис. 470 грн).

А от у Німеччині машина без страховки – суворе порушення закону, що тягне за собою ув’язнення до 6 місяців, а також штраф за рішенням суду.

Туристичне страхування в умовах війни

Туристичне страхування – це must have для закордонних поїздок. Такий поліс покриває медичні витрати в ліміті 30 тис. євро, зокрема COVID-19, нещасний випадок та репатріацію тіла в разі загибелі.

Без нього у звичайний час вас би теж не випустили за кордон. Через війну туристичне страхування для перетину кордону для українців також необов’язкове, але є «але».

Наразі країни ЄС ухвалили директиву про тимчасовий захист біженців. Дія цієї директиви розповсюджується на проживання, соціальний і медичний захист. Тому, якщо ви плануєте отримувати статус біженця, можете взагалі не думати про туристичне страхування.

Якщо ж отримувати статус біженця не входить у ваші плани, краще перестрахуватися та придбати туристичний поліс. Після перетину кордону ви вже цього зробити не зможете.

У разі хвороби чи нещасного випадку вам доведеться або звертатися до волонтерів, спеціальних організацій, або ж покривати всі витрати з власної кишені.

Також не треба забувати про пандемію COVID-19. Хоч увага світу зараз прикута до України та війни, вірус нікуди не зник, люди продовжують хворіти. А в тих чергах, які вибудувалися на кордоні, підчепити якусь заразу або просто застудитися не так вже й складно.

Відповідно до даних двох найбільших кас медичного страхування Німеччини AOK та Barmer, лікування хворих на COVID-19, які перебували в стаціонарі, але не потребували апарату ШВЛ, в середньому коштує 6 900 євро.

Водночас коливання у вартості можуть бути досить значними: серед пацієнтів, яким потрібен був апарат ШВЛ, у 10% випадків вартість лікування становила понад 85 тис. євро на хворого.

Туристична страховка обійдеться дешевше.

Резюме

Краще заздалегідь подбати про власну безпеку й оформити страховку в Україні.

По-перше, це вийде дешевше, ніж за кордоном.

По-друге, так ви зможете себе убезпечити від непередбачуваних витрат і обставин.

Оформити поліси можна онлайн на Finance.ua:

Бережіть себе!