0 800 307 555
0 800 307 555

Як сплачувати комунальні послуги в Україні, перебуваючи за кордоном

Детально розповідаємо про те, які існують для цього можливості

Finance.ua в цьому матеріалі покроково пояснює, як сплатити комуналку, коли ви перебуваєте поза межами країни.
Зміст

Нині у зв’язку з повномасштабним російським вторгненням мільйони українців опинилися за кордоном, але в більшості випадків вони зобов’язані сплачувати комунальні послуги в Україні.

Ситуації різні: хтось не має встановлених лічильників і не надав необхідні документи для перерахунку вартості послуг (інакше платив би лише за прибудинкову територію. — Ред.), у когось у помешканні проживає родич, але платить власник.

Завдяки цифровізації виконати цей обов’язок не складно — для платежів достатньо мати смартфон / комп’ютер з доступом до Інтернету та банківську картку. Якщо ви виїжджаєте, наприклад, до країни ЄС, то ваші українські банківські картки там працюватимуть без жодних проблем.

Страхування квартири — це надійний спосіб убезпечити себе від фінансових витрат, які можуть виникнути, якщо ваше майно буде пошкоджено, або знищено. Навіть через військові дії. Допоможе вам у цьому Finance.ua. В нас можна замовити страхування орендного чи власного житла за декілька хвилин.

Інтернет-банкінг та комунальні послуги

Мова про дистанційне керування банківським рахунком (тож і сплату комуналки) через Інтернет за допомогою спеціального програмного забезпечення. Інтернет-банкінг має дві основні реалізації:

Особистий кабінет на вебсайті банку: українські банки розробили платіжні системи («Ощад24», «Приват24», «МоноБанк» тощо) і надають можливість сплачувати комуналку через Особисті кабінети на їхніх вебсайтах.

Застосунки банків для смартфонів: банки мають зручні мобільні застосунки, які дають можливість здійснювати комунальні платежі в будь-який час і в будь-якому місці.

Ось офіційне роз’яснення алгоритму платежів онлайн із Приват24 (на прикладі оплати за газ).

Два варіанти вибору, як сплатити за газ «Нафтогазу» онлайн: на сайті або за допомогою застосунку для смартфонів.

Для нових користувачів необхідно завантажити застосунок Приват24 з App Store або Play Market. Інший спосіб — перейти на вебверсію сервісу. Зареєструйтеся в системі та дотримуйтеся вказівок.

  • Крок 1. У головному меню оберіть розділ «Сервіси» → «Платежі» → «Комунальні платежі».
  • Крок 2. Оберіть рахунок за вашою адресою або знайдіть компанію «Нафтогаз» в пошуку.
  • Крок 3. Укажіть номер особового рахунку та суму до оплати.
  • Крок 4. Поставте галочку поряд із послугою газопостачання від «Нафтогаз».
  • Крок 5. Оберіть платіжну картку для списання коштів.
  • Крок 6. Натисніть «Продовжити» та підтвердіть платіж.

Перевірити статус платежу можна в розділі «Архів платежів». Шаблон зберігається автоматично, тож надалі просто оберіть його в меню «Комунальні платежі».

Електронні платіжні системи

Є низка українських міжбанківських електронних платіжних системи, які надають можливість оплачувати комунальні послуги онлайн за допомогою банківських карток, наприклад:

Ці системи мають інтуїтивні інтерфейси, тож процес оплати спрощений до мінімальної кількості кроків. Електроенергія, вода, опалення, газ — на цих платформах можливо провести всі платежі.

Вебсайти постачальників послуг

Обслужні компанії ЖКГ мають власні онлайн-сервіси, на яких можливо створити Особистий кабінет, а відтак здійснювати оплату відповідних послуг хоч за особовим рахунком, хоч за адресою, наприклад:

Тобто якщо вам треба платити за щось конкретно, то це може бути оптимальним способом.

Що потрібно для онлайн-оплати комунальних послуг?

Щоб оплатити комуналку онлайн, вам знадобляться:

  • номер особового рахунку (його можна знайти в платіжці або дізнатися у свого обслужного підприємства на офіційному вебсайті або в чат-боті);
  • реквізити отримувача;
  • особистий кабінет на вебсайті або застосунок на мобільному телефоні;
  • активна банківська картка Visa, MasterCard, Простір або доступ до електронного гаманця.

Муніципальні платформи

Сьогодні місцева влада створює все зручніші умови для оплати комунальних послуг. Наприклад, у Києві функціонує Комунальний концерн «Центр комунального сервісу» (ЦКС), що пропонує онлайн-сервіс «Особистий кабінет». Для оплати комуналки мешканці столиці можуть скористатися муніципальною «Карткою киянина», що поєднує можливості банківської картки та ідентифікатора мешканця Києва (видає Ощадбанк у співпраці з КМДА).

Доручення рідним або знайомим

Якщо доступ до інтернет-банкінгу обмежений, ви можете попросити когось з рідних чи друзів в Україні оплачувати ваші рахунки. А вони сплатять їх, наприклад, готівкою у відділенні банку / Укрпошти або через термінал самообслуговування. А ви згодом повернете їм гроші або залишите їх наперед.

Також ваші близькі люди можуть допомогти вам зі зняттям показань лічильників — сфотографувати їх або написати дані вам у месенджер. А ви ці дані надасте компанії, яка все це обслуговує, якимось зі способів: в Особистому кабінеті, через SMS або чат-боти.

Чи можна не платити та як платити зручніше?

Про всі нюанси за цією окремою великою темою читайте в Законі України «Про житлово-комунальні послуги», а також у Постанові Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг» від 29 грудня 2023 р. № 1405.

На практиці це працює так, як роз’яснює ЦКС:

Споживачі, які в період воєнних дій були змушені залишити свої домівки та не проживають за місцем реєстрації, мають право на перерахунок за послуги: постачання гарячої води, централізованого водопостачання, водовідведення холодної та гарячої води (за умови відсутності вузлів розподільного обліку (квартирних лічильників), а також вивезення побутових відходів.

Перерахунок здійснюється у разі тимчасового непроживання більше 30 діб на підставі письмової заяви та офіційного документа, що підтверджує проживання за іншою адресою.

Тож добре, якщо ви маєте лічильники, які фіксують, що ви нічим не користуєтеся, — в такому разі й оплачувати нічого, точніше майже нічого, — прибирання прибудинкової території оплачувати все-таки доведеться. Інакше збирайте пакет правильно оформлених документів чи налаштуйте процес оплати комунальних послуг:

  • автоматичні платежі: щоб уникнути прострочень, налаштуйте автоматичні платежі;
  • перевірка платежів: після здійснення платежу обов’язково перевірте його статус у своєму Особистому кабінеті або зверніться до підприємства, яке займається відповідним обслуговуванням, скориставшись контактами гарячих ліній на сайті;
  • збереження квитанцій: зберігайте квитанції про оплату для підтвердження проведених платежів.

І зважайте на важливі нюанси:

  • курс валют: під час оплати з-за кордону враховуйте курс конвертації валют, який може змінюватись;
  • комісії: зверніть увагу на комісії, які можуть стягуватися банком або платіжною системою за проведення платежу;
  • терміни зарахування коштів: час зарахування коштів на рахунок може залежати від обраного способу оплати та банку.