0 800 307 555
0 800 307 555

Як заощаджувати гроші на комуналці

Дієві лайфахи, які точно допоможуть

Оплата комунальних платежів щомісяця «з'їдає» левову частку доходів більшості родин, тож питання економії ресурсів є досить актуальним для кожного українця. Finance.ua розповідає, як зробити так, аби комуналка не робила ваш гаманець тонше.
Зміст

Говорити, що раціональне використання електроенергії, газу та води потрібне лише для заощадження грошей під час війни не варто, адже це глобальна тенденція, яка прослідковується у багатьох розвинених країн світу.

Річ у тім, що природні ресурси, які ми використовуємо, в більшості випадків є невідновлювальними, а значить вже зовсім скоро ми можемо зіткнутися з їхнім глобальним дефіцитом. Мова тут навіть не про коштовні нафту й газ — запаси питної води на планеті буквально тануть з кожним роком. Тому економія ресурсів — це не лише заощадження коштів, а й турбота про безпеку та добробут майбутніх поколінь.

Дієві способи заощадити на комунальних послугах

Під час війни питання грошей стоїть особливо гостро, тож в мережі час від часу з’являються різноманітні лайфхаки зі зменшення вартості комунальних послуг.

Однак далеко не всі вони націлені на зниження рівня споживання ресурсів, а деякі з них і зовсім є незаконними.

Тож чи можна заощадити без будь-яких вкладень? Звісно, можна. Найпростіший спосіб — зменшити споживання ресурсів.

Наприклад, не залишати світло в порожніх кімнатах чи закривати кран під час чищення зубів. Навіть цими простими діями можна скоротити рахунок за комуналку на 20−30%. І головне — така розумна економія не потребує жодних вкладень (крім тренування самодисципліни, звісно).

Як зменшити витрати електроенергії

Від 1 червня 2024 року в Україні знову зросла вартість оплати за спожиту електроенергію, тож зараз найкращий час потурбуватися про зниження рівня її використання. Як це краще зробити? Звісно, універсального рецепта не існує, адже кожне домогосподарство має свої індивідуальні умови споживання. Однак, якщо дотримуватися більшості наших порад, то зробити це не так і тяжко.

Ці способи економії на оплаті спожитої електроенергії можна умовно розділити на чотири основні категорії:

1. Зменшення рівня використання.

Щоб знизити кількість спожитих кіловатів достатньо завести кілька корисних побутових звичок, таких як вимикання світла в порожніх кімнатах та використання електроприладів лише за нагальної потреби.

Також не варто залишати прилади в режимі очікування — хоч рівень споживання ними електроенергії в такий час є мінімальним, однак за рік він може конвертуватися в додаткових 400 кВт-год.

Варто подбати також про заміну проводки та покращення технічного стану електроприладів — це питання не тільки економії, а ще й безпеки.

2. Використання енергоощадних технологій.

Для цього варто замінити в помешканні всі лампи розжарювання на більш економічні світлодіодні світильники та, за можливості, користуватися електроприладами зі зменшеним споживанням (зазвичай вони мають маркування А, А+ або А++).

3. Зміна тарифу.

В Україні діють диференційовані тарифи, завдяки яким вартість світла в денний і нічний час суттєво відрізняється. Тобто, використання електроприладів від 23.00 до 7.00 обійдеться вам вдвічі дешевше.

4. Залучення альтернативних джерел енергії.

Цей спосіб потребує значних фінансових витрат, однак з часом він допоможе не тільки заощадити, а ще й заробити.

До прикладу, можна інвестувати свої кошти в сонячну енергію, встановивши на даху будинку кілька панелей. Рентабельність такої установки досить висока — вже через 5 років вона повністю окупиться і почне давати стабільний дохід.

Як зменшити витрати природного газу

Природний газ в Україні має досить високу ціну, тож питання його економії завжди є актуальним. Щоб суттєво зменшити споживання цього ресурсу потрібно дотримуватись кількох основних правил:

  • варто вчасно перевіряти технічний стан приладів й устаткування та забезпечити їхнє правильне обслуговування;
  • мінімізувати потужність пальника газової плити під час приготування їжі — після того, як вода закипить, страву можна швидко приготувати навіть на маленькому вогні. Це допомагає зекономити до 20% газу без особливих зусиль;
  • використання енергоефективних пристроїв — сучасні плити мають вбудовану функцію економії природного газу.

Знизити цифри в платіжках допоможе також встановлення лічильника — зазвичай рівень реального споживання на 30% нижче, ніж встановлений державою мінімальний рівень.

Як зменшити витрати води

Вода — теж досить цінний ресурс, адже на неї середньостатистична українська родина витрачає не менше 500 грн на місяць. І це за умови, що в помешканні встановлені лічильники.

Головною причиною надмірних витрат води найчастіше стає відсутність її раціонального використання в побуті.

Тобто, щоб суттєво змінити цифри в платіжках, варто в першу чергу змінити свої звички.

Наприклад, прати білизну лише в разі повного завантаження машинки, користуватися душем, а не набирати ванну, вимикати кран під час чищення зубів і проведення косметичних процедур, а також під час миття посуду закривати зливний отвір раковини спеціальним кроком.

Суттєво збільшує витрати та незадовільний стан приладів і устаткування. Наприклад, через несправний бачок унітаза споживач додатково втрачає до 100 літрів води на добу (що звісно негативно відображається в платіжках). Тому потрібно вчасно ремонтувати крани та іншу сантехніку, а також, за можливості, замінити старі залізні труби на більш надійні сучасні аналоги.

Варто також не забувати й про використання енергоефективних технологій. Наприклад, придбати змішувачі з аераторами — спеціальними насадками, які ефективно змішують воду з киснем, збільшуючи силу струменя.

Як зменшити витрати на оплату опалення

Хоча опалення використовують лише в осінньо-зимовий період, питання як заощадити на ньому кошти гостро стоїть протягом усього року. Тому не варто чекати морозів — подбати про зменшення плати за цю послугу потрібно завчасно.

Наприклад, потрібно подбати про утеплення фасаду будинку та замінити старі вікна пластиковими аналогами.

Не варто забувати й про використання енергоефективних пристроїв. Наприклад, встановлення сучасних термостатів на радіатори допоможе регулювати температуру в приміщенні залежно від температури навколишнього середовища.

Ще один спосіб зробити систему опалення більш ефективною — повна заміна старого чавунного та залізного устаткування на більш сучасне обладнання. Це сприяє кращій циркуляції води в системі, а значить і обігрів приміщення буде швидшим та ефективним.

***

Оплата комунальних платежів — невіддільна частина щомісячних витрат кожної родини, тому зменшення їхньої вартості є актуальним в будь-який сезон. Більшість способів заощадження є абсолютно легкими та доступними, адже вони не вимагають особливих фінансових витрат. Достатньо лише раціонально використовувати ресурси та вчасно ремонтувати обладнання.