0 800 307 555
0 800 307 555

Валютні ОВДП чи золото: що вигідніше сьогодні

Що ж обрати?

Українці почали втрачати інтерес до банківських депозитів. Які інструменти для інвестування можуть бути нині привабливими? Як варіант, можна розглянути валютні ОВДП або придбання банківського золота. Обидва варіанти мають і свої плюси, і свої мінуси. Finance.ua ретельно вивчив кожну складову.
Зміст

Валютні ОВДП

На відміну від військових облігацій державної позики в національній валюті, які легко придбати через портал «Дія», ОВДП у валюті можна купити за допомогою деяких банків, а також фінансових компаній.

Зокрема, купити ОВДП у доларах можна в ПриватБанку, використовуючи банківський застосунок «Приват24»:

Також подібні ОВДП пропонують monobank та Sense Bank:

Варто зазначити, що умови купівлі ОВДП у ПриватБанку гірші, ніж у двох інших банків. Мінімальна сума, на яку можна купити ОВДП у ПриватБанку, — 50 тис. гривень. При цьому банк стягує такі додаткові комісії:

  • 300 грн — за відкриття рахунку в цінних паперах;
  • 200 грн — за зарахування куплених ОВДП на рахунок;
  • 50 грн — за ведення обліку ОВДП на рахунку в цінних паперах за кожен місяць (за умови, що ваш портфель не перевищує 1 млн гривень, інакше буде вдвічі дорожчим);
  • 150 грн — за переказ коштів при погашенні цінних паперів емітентом;
  • 100 грн — за кожну виплату купонного доходу. Як правило, купонний дохід виплачується раз на півроку.

Ні у monobank’у, ні у Sense Bank подібних комісій немає, але і вибір там набагато скромніший.

Які ж переваги валютних ОВДП у порівнянні з банківськими депозитами?

Насамперед, це вища прибутковість. Далеко не в кожному банку зараз можна знайти прибутковість за річними депозитами в доларах США вище 2%, а з урахуванням прибуткового податку та військового збору, який ось-ось стане 5%, ці 2% перетворюються на 1,54% чистими. У той час як за валютними ОВДП на 1 рік дохідність зараз перевищує 4% річних. Та й податки та збори з доходу за ОВДП не беруться.

Крім того, на відміну від валютного депозиту, держава гарантує повернення коштів, вкладених в ОВДП, у тій самій валюті.

Якщо раптом терміново знадобляться гроші, валютну ОВДП можна продати на вторинному ринку (щоправда, з певною втратою собівартості). Таку можливість надають і ПриватБанк та Sense Bank. Це означає, що гроші не заморожуються, як у випадку з депозитом, і ними можна буде скористатися.

До речі, ми оновили розділ депозитів на сайті. Зараз обрати найвигідніший вклад серед українських банків, порівняти їхні ставки й умови стало ще простіше.

Банківське золото

Валютні ОВДП — непоганий варіант для інвестицій, але чекати великого доходу від них не доводиться.

Для тих, хто розраховує отримати більше і має вільні кошти, які не знадобляться протягом найближчих місяців, можна розглянути купівлю банківського золота.

Ціна на золото у світі зростає з кожним роком. Лише за 10 місяців 2024 року вартість тройської унції золота (тройська унція = 31,1 грама) зросла з 2 тис. до 2700 доларів. Додала 35%.

Найпростіший спосіб купити золото — це придбати банківські зливки у спеціальній захисній упаковці.

До повномасштабного вторгнення росії в Україну послуги з продажу зливків банківського золота населенню пропонували багато банків. Але тепер кількість подібних пропозицій суттєво скоротилася.

Так, найбільший український банк ПриватБанк пропонує купити банківські зливки лише у трьох містах — Києві, Дніпрі та Львові. Якщо ви перебуваєте в іншому місці, купити у відділенні банку зливок золота вам уже не вдасться.

Широкий спектр послуг із роботи з банківськими металами пропонує також РВС Банк. Фахівці банку працюють не лише із золотими зливками, але також зі сріблом, платиною та паладієм.

У банку не тільки продають, а й купують весь асортимент зливків, причому як нові, так і вживані, в упаковці і без неї. На жаль, банк представлений лише у столиці України.

Головна перевага інвестицій у банківські метали — це те, що ви отримуєте на руки щось відчутне (на відміну від ОВДП, який є лише записом у реєстрі депозитарію).

Банківський зливок можна забрати з собою, зберігати його будь-де, перевозити з місця на місце і будь-якої миті знову перевести в гроші. У цьому плані банківське золото має ті самі переваги, що і звичайна валюта.

Однак ця інвестиція має й певні недоліки. Насамперед, треба пам’ятати, що різниця між поточною ціною купівлі та ціною продажу банківського зливка становить близько 9−10%. Тому якщо ви сьогодні купите зливок, а через тиждень вирішите його продати, втратите, і чимало.

Саме тому інвестиція в банківське золото (чи інші банківські метали) — це не короткострокова операція. Як правило, це вкладення на кілька років.

Також слід вкрай акуратно поставитися до процедури зберігання банківських зливків. Кожен зливок реалізується у спеціальній захисній пластиковій упаковці, яку в жодному разі не варто пошкоджувати.

При купівлі зливка необхідно уважно оглянути упаковку. У разі, якщо зливок без упаковки або вона пошкоджена, він відразу втрачає ціну. Найчастіше зливок без упаковки можна буде продати лише за ціною брухту.

Зрештою, треба розуміти, що ціна золота у світі може не лише зростати, а й падати. У березні 2022 року (незабаром після віроломного нападу росії на Україну) світова ціна золота підскочила до 2070 доларів за тройську унцію, а через півроку впала майже до 1600 доларів, тобто більш як на 20%.

Саме тому аналітики радять вкладатись у подібні інструменти після того, як відбулася корекція і ціна знизилася.

Що ж вибрати для інвестування: валютні ОВДП чи золото?

Якщо ваші кошти обмежені, і ви не готові заморозити їх на кілька років, найкращий варіант — валютні ОВДП.

Якщо ваші заощадження дозволяють виділити якусь частину грошей, які вам не знадобляться в найближчі 2−3 роки, можна ризикнути і придбати кілька зливків банківського золота.

Фахівці для інвестування радять розглядати зливки вагою від 50 грамів і вище: для них різниця між ціною продажу та зворотного викупу буде меншою, ніж для дрібніших.