Скільки потрібно грошей, аби екіпірувати на фронт
Де та що краще купувати
Згідно з новим законом про мобілізацію, усі військовозобов’язані повинні були оновити свої дані до 16 липня. На тих, хто не встиг цього зробити, чекають відчутні штрафи. Звичайно, оновлення даних не означає, що усіх заберуть на фронт. Однак до будь-яких обертів долі треба бути завжди готовими.
Варто розуміти, що базовий комплект залежить від пори року. У весняно-літній період — це штани, тактичні кросівки, футболка, убакс (особлива тактична сорочка-гольф. — Ред.).
У холодну пору додаються берці, флісова кофта, кітель або куртка, спеціальні шкарпетки, а ще — шапка, кепка, рукавиці, панамка, термобілизна, балаклава.
Ціни відрізняються залежно від бренду, регіону виробництва, попиту та шляху до України. Тому діапазон цін приблизний.
Разом ~ від 19 500 до 35 300 грн.
Зброю бійцям видає держава, але існують речі, які є не менш важливими на фронті, ніж зброя. Це бронежилет, рації, турнікети, тепловізори.
Разом ~ 60 500 грн.
Наголошуємо, що ці таблиці досить загальні. Радимо в кожному конкретному випадку більше шукати інформації про бренд чи річ, яку бажаєте придбати.
В Україні на військовий облік мають ставати лише жінки з медичною освітою, усі інші — за власним бажанням. Однак багато українських жінок добровільно пішли захищати країну.
Аби зібрати жінку на фронт, треба враховувати, що жіноча форма відрізняється від чоловічої. Військова форма для чоловіків завелика для захисниць та не враховує анатомію й фізіологію жіночого тіла. Тому варто шукати саме жіночу.
Також військове взуття для жінок відрізняється розмірами (на складах не завжди є маленькі).
Разом ~ 14 400 грн.
Інші елементи ідентичні з чоловічими.
Жінки можуть написати в Інстаграм громадської організації «Землячки» або зателефонувати за номером, що вказаний на сторінці ГО. Там нададуть консультацію або ж закриють запит індивідуально.
Також жінки можуть отримати допомогу від ініціативи Arm Women Now, яка реалізується громадською організацією «Смілива Україна».
Окремо варто зупинитися на засобах гігієни.
До боксу засобів гігієни слід покласти:
- Крем зволожувальний.
- Бальзам для губ.
- Прокладки, тампони (або менструальна чаша).
- Сухий душ.
- Сухий шампунь.
- Серветки — вологі та сухі.
- Індивідуальні засоби — лінзи, пігулки тощо.
- Таблетки від молочниці та циститу.
Ціна такого набору стартує від 500 грн.
Скільки сьогодні отримують в ЗСУ? Гроші, які отримують наші військовослужбовці в період дії воєнного стану, складаються з двох частин:
- щомісячне грошове забезпечення;
- додаткова винагорода — надбавки, встановлені на період воєнного стану. Зараз це 30, 50 і 100 тис. грн.
Грошове забезпечення так само поділяється на дві частини:
- основна, яка охоплює посадовий оклад, оклад за військовим званням і надбавку за вислугу років;
- додаткова — надбавки за особливості проходження служби (наприклад, у гірських регіонах чи на острові Зміїний), режим секретності, за наукові або спортивні звання.
Розмір грошового забезпечення залежить від:
- посади;
- військового звання;
- тривалості, інтенсивності й умов військової служби;
- кваліфікації.
2024 року мінімальна зарплата солдата становить 20 130 грн.
Детальніше про зарплати військових ми писали в цьому матеріалі.
Головна вимога для військової амуніції — бути зручною і надійно захищати бійця в потенційно небезпечних умовах. Тому важливо обрати дійсно якісне спорядження.
Якщо ви обрали спорядження українського виробника, радимо звертати увагу на:
- наявність у виробника протоколів випробування бронеплит, шоломів;
- відповідність товару ДСТУ і міжнародним стандартам;
- якість матеріалів форми та вагу захисного спорядження (найкращі використовують інноваційний матеріал Cordura, а для бронеплит — кераміку і сталь Armox Advance).
Якщо ж вирішили зупинитися на закордонному, звертайте увагу на:
- критерії якості та надійності. Важливо здійснювати вибір тактичного одягу та спорядження від перевірених виробників з гарною репутацією, які використовують високоякісні матеріали та сучасні технології виробництва. Слід також враховувати відгуки та рекомендації від колег та експертів у цій галузі;
- умундирування має відповідати міжнародним та національним стандартам якості та безпеки. Це гарантує, що воно пройде необхідні випробування на міцність, зносостійкість та функціональність в екстремальних умовах.
Станом на 2024 рік купівля військової амуніції українського виробництва — це вже не лише про підтримку українського бізнесу. Навіть ті компанії, які зайнялися виробництвом спорядження після лютого 2022 року, на сьогодні розширили асортимент і покращили його якість. Якщо аналізувати якість товару власного виробництва з погляду конкурентоспроможності, то порівняно з імпортом він в дечому перевершує:
- засоби індивідуального захисту (бронежилети, бронеплити, балістичні пакети), зроблені в Україні, як й імпорт, відповідають міжнародному рівню;
- українські бронеплити та шоломи для військових виготовляють з тієї ж сталі, що й на Заході — з Armox Advance;
- амуніція проходить спеціальне лабораторне тестування на визначення класу захисту.
Таким чином за якісними характеристиками розробки деяких українських виробників не гірші ніж західні. А щодо цін, то ось вам приклад:
Найважливіше — купувати все потрібно в перевірених магазинах, де закуповують необхідне військовослужбовці ЗСУ, ССО, СБУ. Ось декілька прикладів:
Мілітарка — можна замовити на сайті або купити в офлайн-магазинах у Києві: вул. Митрополита Василя Липківського, 16Б, ЖК «Квартет»; вул. Велика Васильківська, 143/2,ТЦ «Інтервал Плаза».
Ukrarmor — можна замовити на сайті або купити в офлайн-магазинах у Києві: пл. Вокзальна, 2, Food Plaza; вул. Раїси Окіпної, 8
Defence Ukraine — можна замовити на сайті або купити в офлайн-магазині у Києві: вул. Миколи Василенка, 2.
Доброволець 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади та 2 стрілецького батальйону взводу ударних дронів з позивним «Фантом» зазначив для Finance.ua, що на початку, коли військові вступають до лав Збройних сил, вони хочуть все й одразу: «Тоді найбільші витрати, найбільші донати, збираємо військовому від шкарпеток, трусів до шарфа, рукавиць, навушників. Потім є процес і ти знаєш, що тобі потрібно, а що непотрібно. Від мене хвала тренінговим шкарпеткам (бо у військових часто проблеми з ногами. — Ред.), трусам, термобілизні, фуфайкам і футболкам», — додав він.
Військовий розповів, що купував британську РПС, українську плитоноску Real Defence (приблизно 7 тис. грн. — Ред.), а також словацькі берці Lowa Zephyr (приблизно 12 тис. грн — Ред.). Але зараз у нього вже українські берці Talan: «Вони дуже якісні, я їх люблю».
Доброволець з позивним «Дунай» поділився власним досвідом: «Моя ситуація, мабуть, банальна — я не був дотичний до військової справи раніше, тому не мав уявлення про необхідність певного екіпірування. Довгий час користувався лише тим, чим забезпечила держава. А враховуючи, що прийшов добровольцем у перші дні, то забезпечення на початку не було найвищого рівня. Згодом, коли я зрозумів необхідність у, наприклад, більш зручному бронежилеті, різних підсумках, взутті тощо, то почав закуповувати все це. Я брав участь у бойових діях у складі підрозділу ТРО, тому необхідності у надто спеціалізованому обладнанні не мав», — додав військовий.
Він зазначив, що підсумки та форму купував українського виробництва та залишився задоволений: «Не бачу сенсу й досі переплачувати суто за бренд».
Взуття він не купував, обмежився Talan, які видали. Але з відгуків побратимів, на взутті краще не економити та купувати умовні Lowa, що коштують не «копійки», зауважив військовий.
«Загалом, мені пощастило, і мій підрозділ у плані екіпірування був оснащений майже на 100%, тому докуповувати багато мені не довелося. У більшості це були дрібнички, суто для зручності», — підсумував він.
Військовослужбовець з позивним «Шива» розповів, що надає перевагу західному екіпіруванню: «По-перше, це мобільність і зручність. У нас такої гарної якості, як у західного, немає». Каска у нього американська, плитоноска — M-Tac. Екіпірування в цілому обійшлося військовому у 500−600 тис. грн.
Військовослужбовець з позивним «Lucky Strike» на війні від початку повномасштабного вторгнення. Він купував екіпірування ще тоді, тому не може сказати, який стан українського ринку зараз, але зауважив, що тоді він був посередній.
«Я купував собі італійський бронежилет з додатковим захистом і британську каску. Все разом обійшлося в приблизно 50 тис. грн на той час», — розповів військовий.
Перевагу він надає західному екіпіруванню, хоча і в Україні, на його думку, зараз виготовляють якісне спорядження. Так, нещодавно військовий отримав бронежилет українського виробництва і він був не гіршим, ніж американський.