Нацбанк різко знизив облікову ставку
До чого це призведе?
У такий спосіб Національний банк вирішив модернізувати свій операційний дизайн монетарної політики за системою «нижньої межі».
Як заявив голова НБУ Андрій Пишний, модернізація операційного дизайну монетарної політики посилить сигнальну роль облікової ставки за умов профіциту ліквідності.
Такі зміни, зокрема, дадуть нагоду Нацбанку утримувати короткострокові гривневі міжбанківські ставки близькими до облікової ставки.
Як наслідок зросте можливість НБУ впливати на очікування суб'єктів економіки та їхню поведінку.
Водночас, ставки за іншими операціями НБУ встановлені так:
- ставка за тримісячними депозитними сертифікатами дорівнюватиме обліковій ставці + 4 відсоткові пункти, тобто 20%;
- ставка за кредитами рефінансування дорівнюватиме обліковій ставці + 6 відсоткових пунктів, тобто. 22%.
Отже, фактично рівні ставок з операцій НБУ з банками залишилися незмінними.
Як заявили в НБУ, рішення було ухвалене з урахуванням балансу ризиків та необхідності подальшої підтримки привабливості гривневих активів, зокрема на етапі адаптації учасників валютного ринку до керованої гнучкості курсу.
Про керовану гнучкість курсу ми раніше писали у цьому матеріалі.
Оперативно дізнаватися новини економіки та фінансів вам допоможе підписка на наш телеграм-канал. Також у нас є сторінка в Instagram.
Насамперед, зниження облікової ставки послужить сигналом для Міністерства фінансів, що треба опускати прибутковість за облігаціями внутрішньої держпозики (ОВДП) у національній валюті, які Мінфін пропонує до розміщення щовівторка.
Ставка прибутковості з ОВДП орієнтується саме на облікову ставку Національного банку.
Зменшивши облікову ставку одразу на 4%, Національний банк явно хотів допомогти Міністерству фінансів зменшити навантаження на бюджет: адже в цьому разі, залучаючи ресурси, Мінфін платитиме менше відсотків.
Враховуючи зростаючу популярність цього фінансового інструменту як серед юридичних, так і серед фізичних осіб (особливо серед останніх), було висунуте припущення, що зниження прибутковості по ОВДП зараз не призведе до значного падіння інтересу покупців.
Збереження на колишньому рівні ставки за тримісячними депозитними сертифікатами – улюбленим інструментом для вкладення коштів комерційних банків – дає чіткий та недвозначний сигнал банкам: не варто поспішати знижувати відсотки за депозитами фізосіб.
В НБУ чудово розуміють, що цим можна спровокувати відтік гривні з банків, а та своєю чергою може хлинути на валютний ринок і викликати стрибок девальвації, що зараз небажано.
Банки вже три місяці поспіль знижують відсоткові ставки за депозитами після того, як у липні облікову ставку НБУ різко знизили з 25 до 20%. Прискорювати цей процес точно не варто.
З цієї причини вартість ресурсів для банків залишається незмінною лише на рівні 22%.
Отже, банки тепер повинні самі правильно вибудовувати свою депозитну політику, намагаючись одночасно знизити відсоткове навантаження, і не допустити відтоку клієнтів до більш щасливих і винахідливих конкурентів.
Прискорення зниження відсоткових ставок за гривневими депозитами вже зараз українцям можна не побоюватися.
Як стверджує керівництво НБУ, поточній стабільності валютного курсу нічого не загрожує.
Відповідаючи на запитання ЗМІ про те, як вплинуть ухвалені рішення на курс долара, глава НБУ Андрій Пишний заявив: «Ми не очікуємо на якийсь суттєвий вплив». Його заступник Юрій Гелетей додав: «Наш пріоритет – збереження стійкості курсу».
Сподіватимемося, що професіоналам з НБУ це вдасться.
Тим часом, валютний ринок уже відреагував на новини з НБУ невеликим зниженням вартості долара як на міжбанківському, так і на готівковому валютному ринку.
Очевидно, ухвалені рішення та впевненість голови НБУ, його заступників у коректному курсі своїх дій змогли заспокоїти не лише журналістів, які були присутні на пресконференції, а й бізнес.