0 800 307 555
0 800 307 555

Гнучкий курс від НБУ: що це означає і що буде далі

Аналіз Finance.ua

У понеділок, 2 жовтня, на сайті Національного банку України з'явилося повідомлення про те, що НБУ «впроваджує керовану гнучкість обмінного курсу, яка посилить стійкість валютного ринку та економіки». Що це означає і що буде далі з курсом?
Зміст

Рівно за 30 хвилин після публікації відбувся пресбрифінг керівництва Національного банку, під час якого голова НБУ Андрій Пишний та його заступники відповіли на запитання журналістів.

Усе, що треба знати про валюту – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Що означає «керована гнучкість обмінного курсу»?

З 24 лютого 2022 року та до сьогодні офіційний курс долара встановлювався директивою Нацбанку згідно з постановою Правління НБУ №18 від 24.02.2022 року.

Фактично курс був заморожений на одному рівні та за сімнадцять з половиною місяців змінювався лише один раз – 21 липня 2022 року, коли був одномоментно піднятий одразу на 25% – з 29,2549 до 36,5686 гривень за долар США.

Починаючи з 3 жовтня, офіційний курс визначатиметься на підставі курсу з операцій на міжбанківському валютному ринку.

Буде як до 24 лютого 2022 року?

Ні, так не буде. До початку повномасштабного вторгнення росії в Україну діяла модель вільного курсоутворення. За нинішніх умов дозволити собі таке Національний банк не може.

Тому, як і раніше, він продовжить контролювати ситуацію на міжбанківському валютному ринку та на постійній основі компенсуватиме структурний дефіцит іноземної валюти, який зберігатиметься у середньостроковій перспективі через особливості функціонування української економіки.

Через активну участь НБУ в роботі міжбанківського валютного ринку курс на міжбанку зможе як зростати, так і знижуватися, реагуючи відповідно на зміни у балансі попиту та пропозиції на валютному ринку.

Національний банк суттєво обмежуватиме курсові коливання, не допускаючи ні суттєвого ослаблення гривні, ні її суттєвого зміцнення. Це, за задумом НБУ, і буде «керована гнучкість курсу».

Чому саме зараз?

Перехід до керованої гнучкості курсу став можливим виключно завдяки створенню макроекономічних передумов і величезній підготовчій роботі:

  • інфляція в країні стабільно знижується та за підсумками восьми місяців 2023 уповільнилася з 26,6% до 8,6%;
  • суттєво покращилися інфляційні та курсові очікування;
  • Національний банк зміг накопичити достатній розмір золотовалютних резервів (понад 40 млрд доларів США станом на 1 вересня 2023 року);
  • був досягнутий суттєвий прогрес в напрямку забезпечення привабливих ставок за гривневими інструментами. Рівень ставок за строковими депозитами по банківській системі в районі 15% дає можливість покривати як очікувану інфляцію, так і можливу зміну обмінного курсу;
  • банківська система продемонструвала стійкість та стабільну роботу в умовах повномасштабної війни.

До того ж, режим фіксованого курсу вже давно себе вичерпав. І бізнес, і населення встигли звикнути до незмінності курсу долара. З урахуванням безпрецедентної невизначеності на початку повномасштабної війни застосування такого режиму дало можливість забезпечити стабільну роботу фінансової системи, а також сприяло адаптації бізнесу та населення до повномасштабної війни.

Однак, як показує досвід і України, і багатьох інших країн, такий режим є оптимальним лише в обмеженій часовій перспективі. Згодом він втрачає свою ефективність.

Занадто тривала фіксація обмінного курсу призвела б до накопичення ризиків для економіки та фінансової системи, посилення мікро- та макроекономічних дисбалансів, що послабило б економіку та фінансову систему України зараз та ускладнило б відновлення її після закінчення війни.

Що буде з готівковим курсом?

Курс продажу валюти у готівковому сегменті валютного ринку й надалі визначатиметься виключно співвідношенням попиту та пропозиції. У такому режимі готівковий валютний ринок працює майже півтора року. За цей час готівковий курс коливався в обидві сторони – і зростав до 42-43 гривень за долар, і знижувався до 37 гривень.

Це рішення Національного банку ніяк не вплине на курс готівкової валюти. Тим паче, що наприкінці серпня вже були зроблені захисні кроки, спрямовані на зниження навантаження на готівковий сегмент, а саме дозвіл банкам продавати населенню валюту онлайн на 50 тис. гривень на місяць, а також відкривати спеціальні «конвертаційні» депозити на строк від 3 місяців з щомісячним лімітом 200 тис. гривень.

Перша реакція валютного ринку на рішення НБУ

Фахівці Finance.ua простежили, що відбувалося на міжбанківському та готівковому валютних ринках 3 жовтня.

Національний банк з'явився на міжбанківському валютному ринку в районі 10 ранку та почав задовольняти заявки покупців, поступово опускаючи ціну.

До 15:30 загальний обсяг угод, зареєстрованих у торговельній системі Bloomberg, перевищив 550 млн доларів, тобто. повернувся до рівня найкращих довоєнних показників. Левову частку валюти, звісно, продав сам Нацбанк.

Готівковий ринок відреагував на рішення НБУ досить нервово. З ранку курс продажу долара у банках та небанківських обмінних пунктах почав зростати. До 12 години у Києві на опті долар досяг позначки 38,45 гривень. Однак потім перша хвиля ажіотажу схлинула і цінники поповзли вниз. Усього за пару годин долар втратив у ціні 10-12 копійок.

***

Рішення Національного банку відпустити курс непросте, але затягувати далі не можна було. Аналітичний відділ НБУ явно зважив усі можливі ризики. І той факт, що офіційний курс був відпущений, говорить про впевненість у завтрашньому дні, що ґрунтується на стабільній фінансовій допомозі з-за кордону, а також співпраці з МВФ та Євросоюзом.

Нагадаємо: учора, 2 жовтня, у Києві відбулася зустріч з представниками технічної місії МВФ, яка прибула до України вперше за три роки. Очевидно, були отримані запевнення в стабільній підтримці України, після чого й задіяли сценарій із гнучким курсом.