0 800 307 555
0 800 307 555

Грошові виплати та допомога в Чехії: умови та терміни

Про те, хто може отримати допомогу в Чехії та як це зробити

Чехія продовжує допомагати українцям, вимушеним покинути свої домівки після повномасштабного російського вторгнення. Хто може отримати гуманітарну допомогу в Чехії, як це зробити, який розмір і терміни виплат, читайте в матеріалі Finance.ua.
Зміст

Країна посідає третє місце в Європі за кількістю українських біженців — на початок 2024 року в Чехії зареєстровано близько 400 тис. переселенців. За офіційними даними, для комфортного проживання одній людині в цій країні потрібно приблизно 650 євро. Чеська Республіка надає допомогу тим, хто найбільше цього потребує.

Гуманітарна допомога в Чехії — хто може отримати

Грошові виплати розглядаються як необхідна допомога для забезпечення основних життєвих потреб і одночасно допомога на житло. Враховуються всі доходи та будь-які заощадження заявників. 

Як і аналогічна допомога чеським громадянам, фінансова допомога українцям залежить від прожиткового мінімуму, необхідного для існування. Особи з категорій уразливості отримають підвищений розмір грошових виплат.

Грошові виплати українцям у Чехії — який розмір

За даними Міністерства праці та соціальних справ Чехії, протягом перших 150 днів після надання тимчасового захисту гуманітарна допомога в Чехії для українських біженців становить:

  • 3 490 крон — для дітей віком до 6 років;
  • 4 188 крон — для дітей від 6 до 10 років;
  • 5 235 крон — для дітей з інвалідністю;
  • 4 860 крон — для дорослих;
  • 7 290 крон — для осіб з інвалідністю.

Починаючи з шостого місяця після надання тимчасового захисту, розмір виплат для дорослих змінюється:

  • 3 130 крон — для дорослих;
  • 4 860 крон — для дорослих із категорії вразливості;
  • 7 290 крон — для осіб з інвалідністю.

Тобто протягом перших 5 місяців фінансова допомога дорівнює встановленому прожитковому мінімуму, а потім — мінімуму, необхідному для існування. Це відбувається, якщо доросла працездатна людина не намагається забезпечити себе сама і не є вразливою особою.

Допомога для дітей після 150-денного перебування під захистом залишається незмінною.

Умови надання гуманітарної допомоги в Чехії

Загальний залишок на всіх банківських рахунках заявника вказується станом на останній день минулого місяця. Якщо з’ясовується, що залишок на банківському рахунку вищий за регулярний дохід, то його буде зіставлено із сумою грошової допомоги. 

Тому не потрібно додавати в загальний баланс:

  • гуманітарну допомогу;
  • екстрену негайну допомогу;
  • кошти, надані фондами та асоціаціями з інтеграції або Дитячим фондом ООН.

Як українцям отримати гуманітарну допомогу в Чехії

Разом із заявкою на грошові виплати українцям потрібно надати банківські виписки з усіх рахунків із чеських та іноземних банків.

У місяці, коли ви отримуєте тимчасовий захист, громадяни України можуть подати заяву у відділенні Управління праці Чеської Республіки. Потім це можна зробити тільки онлайн.

Щоб уточнити додаткові питання та отримати необхідну інформацію українською мовою, можна:

  • зателефонувати на спеціальну лінію Центру зайнятості Чеської Республіки за номером 950 180 100;
  • написати на електронну пошту ua@uradprace.cz.

Чи можна переселенцям тимчасово покидати Чехію

Тимчасовий захист не скасовують тим, хто виїжджає з країни, повідомляє МВС Чехії. Втім, переселенці, які виїхали з країни більш ніж на 10 днів, можуть втратити право на гуманітарне житло. Крім того, з перебуванням у Чехії пов'язана і гуманітарна підтримка та навчання у місцевих школах, зазначають у МВС. 

А от призупинити медичне страхування можливо лише на період довгої відсутності, мінімум протягом 6 місяців. Люди, які не оплачуватимуть поліс, матимуть борг перед страховою компанією. 

«Якщо ви знаходитеся в інших країнах, потрібно пам'ятати, що тимчасовий захист закінчиться, якщо ви отримаєте в іншій країні тимчасовий чи міжнародний захист, або візу на перебування довше ніж 90 днів», — наголошують у чеському МВС.

Українці у Чехії отримають гроші за повернення додому: що відомо?

Від червня до листопада 2024 року у Чехії працюватиме пілотний проєкт, який допоможе українцям повернутися додому, йдеться на сторінці Міністерства внутрішніх справ Чехії

Уряд Чехії затвердив пілотну програму, яка сприятиме тим українцям, які хочуть повернутися в Україну. 

«Ми хочемо запропонувати допомогу тим, хто, наприклад, за станом здоров’я чи сімейними обставинами хоче повернутися додому. Ця допомога полягатиме переважно у купівлі квитків, у деяких особливо серйозних випадках, наприклад, у наданні швидкої допомоги», — сказав міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан. 

За пілотним проєктом підтримку отримають 430 людей:

  • 400 з них отримають квитки додому; 
  • ще 30 тяжкохворим нададуть спеціальний медичний транспорт. 

Подати заявку на повернення в Україну можна один раз. Якщо після цього людина подасть заяву на дозвіл на проживання протягом наступних 12 місяців у Чехії, їй доведеться сплатити половину витрат на повернення.