Робота в Європі: які зарплати пропонують в різних країнах за годину праці
Та де для українців найбільш лояльні умови
Це суттєво вплинуло на ринок праці в ЄС, адже 78% українців після перетину кордону намагаються не тільки отримати право на тимчасовий притулок, а й влаштуватися на роботу. Це гарантує їм стабільний прибуток та поліпшення якості життя, а також дає надію на краще майбутнє.
В більшості європейських країн діють пільгові умови з працевлаштування українців, адже таким чином вони розв'язують проблеми з кадровим голодом на своїй території. Тому знайти роботу в Європі без знання мови та документів про освіту зовсім нескладно.
У вересні 2023 року Рада Європи прийняла рішення про продовження терміну надання тимчасового захисту для українців до 4 березня 2025 року.
А це значить, що кожен біженець, який перетинає кордон, має право на проживання, працевлаштування та отримання соціальної допомоги на території ЄС.
Окрім того, деякі країни мають і власні програми для заохочення українських мігрантів до пошуку роботи на своїй території. Так вони розв'язують проблеми з кадровим голодом в галузях сільського господарства, автомобільної, харчової та переробної промисловості.
А ще легальне працевлаштування біженців допомагає наповнювати місцеві бюджети, адже сплачені ними податки компенсують витрати на виплату соціальної допомоги, а також медичний та юридичний супровід мігрантів.
Однак де саме створені найкращі умови для пошуку роботи сказати досить складно, адже в кожній країні існують свої закони та правила. Різниться й середній рівень заробітної плати – для некваліфікованої праці він коливається від 9 до 25 євро за годину.
За даними міграційної служби на території Польщі проживає близько 60% українських біженців. І це не дивно, адже ця країна пропонує одні з найбільш лояльних умов працевлаштування.
Для праці на заводах, складах та пакувальних центрах не потрібне знання мови, офіційні дозволи на працевлаштування чи посвідка на проживання.
При цьому рівень мінімальної оплати праці починається від 27,7 злотих за годину. Навіть після відрахування всіх податків робітник отримує 21,75 злотих або ж понад 5 євро за годину роботи, що є досить непогано.
Румунія – друга в рейтингу з найбільш лояльних європейських країн для українських мігрантів.
Тільки тут можна влаштуватися на легальну роботу навіть без отримання статусу про тимчасовий захист – для цього достатньо мати лише біометричний паспорт.
При цьому зовсім неважливо коли саме ви перетнули кордон та чи мали раніше статус біженця в іншій країні ЄС – достатньо просто мати українське громадянство.
Навіть більше – кожен мігрант після 3 місяців роботи може отримати офіційний дозвіл на проживання без оформлення тимчасового захисту.
Така політика країни має досить вагомі причини – в Румунії є гострий дефіцит робочої сили в галузях автомобільної, харчової та переробної промисловості. Тож лояльні умови працевлаштування дозволяють їй конкурувати з іншими країнами за залучення робочих рук.
Що стосується рівня заробітної плати, то для некваліфікованої праці він коливається в межах 1000-1200 євро або ж 5,8-6 євро за годину.
Німеччина – чи не найбільш популярна країна серед українських мігрантів. Причиною цього є досить високий рівень життя, гарне соціальне забезпечення та велика діаспора.
Тож тут легко можна знайти роботу без знання мови та документів про освіту. Але варто зазначити, що пільги на працевлаштування в цій країні мають далеко не всі українці.
Річ у тім, що без отримання дозволу на роботу тут можуть працювати лише втікачі від війни, які перетнули кордон з Німеччиною після 24 лютого 2022 року та до цього не реєстрували статус тимчасового захисту в іншій країні ЄС.
Заробітна плата залежить від кваліфікації працівника та складності роботи. В середньому вона складає близько 12 євро за годину.
Франція – це ще одна країна, яку так люблять обирати українці для проживання та роботи.
Однак це ніяк не пов'язано з легким та простим отриманням всіх необхідних дозволів. Річ у тім, що у Франції діють досить жорсткі правила отримання статусу тимчасового захисту та дозволів на проживання та роботу. То чим же ця країна приваблює наших мігрантів?
Головною причиною її високої популярності є досить широкий вибір різноманітних вакансій, зокрема, й зі сфери послуг. Наприклад, у Франції катастрофічно не вистачає:
- покоївок;
- медичного персоналу (медсестри, асистенти, лікарі);
- слюсарів;
- електриків;
- садівників;
- газоелектрозварювальників тощо.
Не варто забувати й про великий дефіцит працівників аграрного сектору – від агрономів до звичайних сезонних робітників.
Мінімальна заробітна плата у Франції також на досить високому рівні – 1800 євро за місяць. Однак з урахуванням премій і понаднормових в середньому вона складає 2000-2400 євро.
Нідерланди – країна з досить розвиненою економікою та високим рівнем життя, тож великого дефіциту робочої сили тут немає.
Виключенням є робота на складах та на підприємствах харчової промисловості.
Крім того, тут є велика потреба в сезонних робітниках сільськогосподарського сектору.
Оплата праці тут погодинна і залежить від віку робітника. Наприклад, для вісімнадцятирічних мінімальний розмір заробітної плати складає 7,96 євро за годину, тоді як у 25 років на тій же посаді можна отримувати вже 13,37 євро за годину.
Отримати дозвіл на роботу у Нідерландах не так і складно – достатньо лише отримати відмітку-наклейку в паспорт та BSN (ідентифікаційний номер). Але це правило діє лише для тих, хто перетнув кордон після 26 листопада 2021 року і не отримував статусу тимчасової охорони в іншій країні Євросоюзу.
Швеція – одна з найбагатших країн Європи, яка радо приймає робітників з України. Річ у тім, що тут існує великий дефіцит робочих рук практично усіх спеціальностей.
Зокрема бракує робітників сільськогосподарського сектору, медсестер, кухарів, будівельників, доглядальників та перекладачів.
Мінімальний рівень оплати праці у Швеції не є фіксованим – все залежить від кваліфікації працівника та складності роботи.
Загалом середня зарплата некваліфікованого робітника складає 18 євро за годину.
Країни Європи відрізняються досить високим рівнем життя, великими зарплатами та широкими можливостями для самореалізації, тож і не дивно, що все більше українців пов'язують з ними своє майбутнє. Особливо тепер, коли Україна горить в полум'ї війни й багато хто втратив свої домівки та майно.
Яку країну краще вибрати для тимчасового чи постійного проживання? Питання досить складне, адже цей вибір залежить від багатьох різноманітних факторів. Зокрема, радимо звернути увагу на:
- рівень володіння мовою обраної країни (на початковій стадії буде достатньо лиш часткового розуміння, однак з часом її доведеться все ж таки грунтовно вивчити);
- необхідні папери для отримання легального статусу (у кожної країни свої правила);
- співвідношення між заробітною платою та цінами (це допоможе визначити яку суму ви будете витрачати на себе кожного місяця);
- рівень податків (загалом він складає 20-25%).
Ще один важливий нюанс – в європейських країнах розмір заробітної плати в договорах та в оголошеннях зазвичай зазначається без урахування податкових зборів, тому потрібно пам'ятати, що отримана на руки сума буде значно меншою.