0 800 307 555
0 800 307 555

Як відбувається розрахунок пенсій у країнах Європи (аналогія з Україною)

І тут ситуація відрізняється суттєво

Пенсії спрямовані на підтримку життєвого рівня літніх людей та захист їх від бідності. Вони є основним джерелом доходу для приблизно чверті населення ЄС.
Зміст

Згідно з пенсійним індексом Allianz (API) (2023), що надає комплексну оцінку стійкості та адекватності пенсійних систем за 40 параметрами, найкращі у світі пенсійні системи збудовано в Данії, Нідерландах, Швеції, Бельгії, Люксембурзі, Великій Британії, Німеччині та ін.

У цій статті Finance.ua порівняє ці пенсійні системи з українською, щоб зрозуміти, в якому напрямі нашій країні варто рухатися.

Вік виходу на пенсію

Вік виходу на пенсію в Європі — переважно 67 років, що суттєво вище, ніж в Україні. Разом із цим пенсійний вік жителів ЄС залежить не від статі (ця норма давно віджила. – Ред.), а від професії та страхового стажу.

Пенсійний вік в європейських країнах (на 2024)

Країна Чоловіки Жінки
Велика Британія 66 66
Данія 67 67
Люксембург 65 65
Нідерланди 67 67
Німеччина 67 67
Україна 60 60

На перший погляд, нам пенсійний вік ще підвищувати й підвищувати. З іншого боку, під час перегляду даних постає питання про актуальну середню тривалість життя і середню очікувану тривалість життя. Закономірності не нашу користь: якщо в європейських країнах ці показники зростають, то в нас вони, навпаки, знижуються.

По-друге, не все так однозначно з пенсійним віком «60» для українців: до уваги треба брати й трудовий стаж. Так, в Україні право на пенсію за віком у 2024 р. мають особи, яким виповнилося:

  • 60 років — за наявності не менше 31 року страхового стажу;
  • 63 років — за наявності не менше 21 року страхового стажу;
  • 65 років — за наявності від 15 до 21 року страхового стажу.

Тож, чим менше працюєш — тим довше працюєш. 2028 року потрібно буде мати 35 років стажу, щоб піти на пенсію в 60.

Види пенсій у країнах Європи

Більшість країн Європи мають багаторівневу систему пенсійного забезпечення, яка складається з таких основних типів пенсійного забезпечення:

Державна пенсія — регулярна виплата від уряду, на яку більшість людей можуть претендувати, досягнувши пенсійного віку. Разом з цим розмір пенсії залежить від стажу національного страхування, а саме внесків, які особа сплачує, працюючи. Якщо особі бракує стажу, щоб отримати повну державну пенсію, вона може компенсувати прогалину, сплативши добровільний внесок.

Професійна пенсія (пенсія за місцем роботи) — заощадження на пенсію, що організовує роботодавець; ці схеми фінансуються за рахунок внесків з зарплати працівників. Схеми нарахування можуть бути різними, але зазвичай ґрунтуються на розмірі зарплати, трудовому стажі та роках сплати внесків.

Приватна пенсія: Приватні пенсійні програми — добровільні програми, до яких можуть долучитися всі охочі. Пропонуються різними фінансовими установами: банками, страховими компаніями, інвестиційними фондами. Тож, внески особи надходять або до згаданих установ, або на особистий рахунок. Якщо особа не працює (тож не маєте доступу до пенсії за місцем роботи), вона може відкрити власний пенсійний рахунок. Або ж, навпаки, особа працює і вже оформила професійну пенсію, однак бажає додатково заощаджувати ще й у вигляді приватної пенсії.

У кожній країні ЄС склався свій підхід у використанні цих можливостей. Наприклад, пенсійна система в Нідерландах складається з трьох основних стовпів:

  1. Фіксована державна пенсія (AOW), залежна від мінімальної заробітної плати та фінансована за рахунок податків із заробітної плати.
  2. Накопичувальні професійні пенсійні схеми.
  3. Індивідуальні накопичувальні схеми.

Сучасна пенсійна система України складається з трьох рівнів:

  • 1-й рівень. Солідарна система, створена для забезпечення базових потреб пенсіонерів та соціального захисту кожного громадянина.
  • 2-й рівень. Накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, якою передбачається створення додаткових коштів для майбутніх пенсіонерів шляхом обов’язкової сплати внесків на індивідуальні пенсійні рахунки та їхні інвестування.
  • 3-й рівень. Добровільне недержавне пенсійне забезпечення, завдяки якому кожен бажаючий може накопичити додаткові пенсійні кошти для себе, своїх близьких або працівників свого підприємства.

На сьогодні в Україні функціонують лише перший та третій рівні.

Найпоширеніші плани нарахування пенсій в Європі

Пенсія з визначеною виплатою (Defined Benefit, DB) — роботодавець гарантує виплату певної суми після досягнення пенсійного віку, разом із цим він регулярно сплачує внески до програми.

Розмір пенсії залежить від розміру зарплати і тривалості трудового стажу працівника. Ця схема передбачає надійний дохід громадянам. Але схема DB стає все менш поширеною, оскільки є дорогою для роботодавців.

Пенсія з визначеним внеском (Defined Contribution, DC): Працівник та/або роботодавець регулярно сплачують внески до пенсійного плану. Накопичена сума інвестується, а після виходу на пенсію використовується для виплати пенсії. Розмір пенсії не гарантований і залежить від інвестиційної прибутковості.

В Україні ці два підходи традиційно називають солідарною та накопичувальною системами.

Пенсія з визначеними виплатами і пенсія з визначеним внеском (порівняння)

  Пенсія із визначеною виплатою (DB) Пенсія із визначеним внеском (DC)
Філософія Забезпечити людей довічним пенсійним доходом. Допомогти людям накопичувати пенсійні заощадження впродовж їхньої активної кар’єри.
Внески Працівники та роботодавці сплачують певний відсоток від зарплат.
Внески інвестуються в пенсійний фонд і використовуються для виплати довічних пенсій.
Працівники та роботодавці сплачують певний відсоток від зарплат.
Кошти надходять на особистий рахунок, відкритий на ім’я фізичної особи.
Інвестиційні рішення Професіонали керують усіма інвестиціями на основі інструкцій, встановлених для захисту учасників плану. Працівники вирішують, як інвестувати свої гроші, зазвичай на основі низки доступних варіантів інвестування.
Дохід при виході на пенсію Пенсійний дохід залежить від заробітку та стажу — чим більше стажу, тим більша пенсія.
Щойно особа починає отримувати пенсію, розпочинається довічна виплата.
Гроші на рахунку фізичної особи використовуються для купівлі ануїтету або переказу до Фонду зареєстрованого пенсійного доходу (RRIF).
Розмір і тривалість цього доходу залежатимуть від різних факторів (загальні внески, прибутки від інвестицій, відсоткові ставки). Немає певності, що доходу вистачить на все життя.
Додаткові блага Багато планів DB пропонують захист від інфляції, допомогу при достроковому виході на пенсію, виплати в разі втрати годувальника, допомоги по інвалідності Після виходу на пенсію люди можуть придбати довічний ануїтет, який включає деякі додаткові переваги, наприклад захист від інфляції. Проте ці додаткові переваги зазвичай дорогі.

Розмір пенсій

Розмір пенсії в Європі в рази вищий, ніж в Україні.

Наприклад, у Нідерландах 2022 року базова пенсійна виплата для самотньої особи становила 1334,94 євро на місяць. Якщо йшлося про пару, то сума на одну особу становила 914,15 євро, а загальна сума 1828,30 євро на пару.

2023 року середня місячна пенсія за віком у Німеччині становила 1550 євро, згідно з даними Німецького пенсійного страхування. Поточні дані Пенсійного страхування Німеччини показують, що 61% пенсіонерів отримують менш як 1200 євро чистих на місяць зі своєї встановленої законом державної пенсії. Кожен третій пенсіонер отримує менше ніж 750 євро чистих. Вони сприймають це як виклик.

Згідно з даними Опендатабот, понад 10 млн пенсіонерів зафіксовано в Україні на початок 2024 року 51% із них отримують пенсії менш як 4000 грн. Водночас середня пенсія в Україні 2024 року становить 5385 грн. Це 127 євро, тобто приблизно в 10 разів менше, ніж у Нідерландах, та в 6 разів менше, ніж найменше пенсія німця.

А щодо логіки визначення розміру пенсії в Європі, то тут є чимало спільного з українською. Розмір пенсії залежить від кількох факторів: робочого стажу, рівня заробітної плати, а ще від системи пенсійного забезпечення (в них підходи різноманітніші).

Пенсійна безпека та страхування

Пенсійні системи в більшості країн Європи вважаються безпечними, оскільки вони передбачають диверсифіковані джерела фінансування, контроль з боку держави та страхування.

Гарантований пенсійний прибуток. Деякі пенсії супроводжуються гарантією того, яку саме суму отримає особа, коли вийде на пенсію. Йдеться про гарантовану ставку ануїтету (GAR), або обіцяний рівень доходу / обіцяний мінімальний рівень доходу.

Ануїтет — фінансовий продукт, який можна придбати у страхової компанії, яка гарантуватиме дохід протягом усього життя на пенсії. Ануїтет купують у страхової компанії в обмін на свою пенсію перед виходом на пенсію. Ануїтети дають регулярний дохід на все життя на пенсії.

У нас таке теж є. Ось роз’яснення страхової компанії: ануїтет є альтернативою пенсійних виплат недержавними пенсійними фондами — учасниками недержавного пенсійного забезпечення (третього рівня пенсійної системи України). На відміну від недержавних пенсійних фондів страхові компанії дозволяють клієнтам раніше від пенсійного віку отримати свої накопичення (як чоловікам, так і жінкам).

Гарантійний період. Певні пенсійні схеми передбачають період часу, протягом якого гарантовано виплачується пенсія навіть у разі смерті особи (в такому разі виплати отримують спадкоємці).

Крім того, для малозабезпечених пенсіонерів є додаткові виплати. Наприклад, у Швеції передбачено т. зв. гарантовану пенсію, що є частиною національної державної пенсії. Якщо в особи низька пенсія і вона проживаєте у Швеції, то може також подати заявку на отримання житлової допомоги та фінансової підтримки для людей похилого віку.

В Україні пенсійна система не така безпечна, як в Європі, що пов’язано з дефіцитом Пенсійного фонду й низьким рівнем зарплат.

Пенсійні реформи

Населення Європи старіє, кількість пенсіонерів стрімко зростає (особливо в жіночій когорті). Тому, щоб адаптуватися до змінюваних демографічних та економічних умов, пенсійні системи в європейських країнах Європи реформуються. Найпоширеніші реформи передбачають:

  • збільшення пенсійного віку;
  • збільшення внесків до пенсійних систем;
  • зменшення державних дотацій пенсійним системам;
  • перегляд формул розрахунку пенсій.

Усе це для України, яка несе величезні економічні збитки під час війни, вкрай актуально. Наприкінці 2023 р. прем’єр-міністр України Д. Шмигаль анонсував реформу солідарної пенсійної системи у 2024 році. Далі буде…