Обмеження банківських переказів від НБУ: рішення ухвалено

Що буде далі?

Finance.ua розповідає про те, до чого призведе це рішення, яке воно матиме наслідки та кого саме торкнуться обмеження.
Зміст

Пару місяців тому Finance.ua повідомляв, що Національний банк готує проєкт рішення щодо обмеження карткових переказів та введення граничних лімітів переказу грошей з картки на картку між фізичними особами (так звані P2P-операції. — Ред.). Передбачалося, що ліміти на вихідні P2P-перекази можуть становити 100 тис. грн і 30 операцій на місяць для одного рахунку.

Обмежувати вхідні транзакції не планували, щоб не ускладнювати діяльність волонтерам. Більше того: розглядалася ідея, що за наявності підстав та підтверджень ліміти можуть переглянути у бік збільшення.

Вийшовши в громадську площину, проєкт був підданий різкій критиці. Finance.ua вже писали, які наслідки матиме його впровадження.

Обрати кредитну карту непросто. Зате правильно обрана карта стане незамінним помічником. Ми вирішили допомагати нашим читачам у пошуку таких помічників. Для цього створили спеціальний сервіс.

До чого призведе це рішення

Крім удару по «тіньовій» економіці — того, заради чого, власне, і замислювалися ці нововведення, аналітики припустили, що впровадження обмежень на безготівкові операції призведе до збільшення частки готівкових операцій. А це, своєю чергою, потягне за собою відтік коштів із банків та остаточний їхній відхід у тінь.

Відтік клієнтських грошей із банків, крім неприємних наслідків для банківської стійкості, також означає, що грошей у банківській системі поменшає. А це, своєю чергою, призведе до двох дуже неприємних наслідків.

По-перше, до зниження доступності кредитів для юридичних осіб та фізосіб-підприємців. Адже що менше грошей залучає банк, то менше кредитів він зможе видати. Це означає, що чиюсь діяльність не вдасться профінансувати.

По-друге, і це навіть гірше — вартість таких кредитів зростатиме. Адже чим менше необхідного ресурсу і більше на нього попит, тим більша його вартість.

Таким чином, кредити можуть стати недоступними для тих, кому вони реально потрібні. А це, своєю чергою, стане додатковим ударом для багатостраждальної української економіки.

На пресконференції керівництва НБУ, що відбулася 13 червня 2024 року, один із журналістів поставив питання про те, чи планується запровадження обмежень. На що голова НБУ Андрій Пишний відповів: Обговорення ведуться. Було зрозуміло, що у Національному банку не збираються рубати з плеча.

І ось 27 серпня на сайті Національного банку з’явилася інформація про те, що рішення ухвалено: від 1 жовтня 2024 року НБУ тимчасово, терміном на півроку, вводить ліміт у розмірі 150 тис. грн на місяць для переказів фізичних осіб з картки на картку (також відомі, як P2P або C2C-переклади).

Як бачимо, ліміт встановлено в 1,5 рази більше, ніж передбачалося. Крім того, ліміт на кількість переказів з однієї картки Нацбанк не вводив.

Раніше заступник голови НБУ Дмитро Олійник повідомляв, що обмеження почнуть працювати за місяць після публічного оголошення про них Нацбанком. За фактом, клієнти мають навіть трохи більше часу, щоб підготуватися до «довгоочікуваного» обмеження.

Кого торкнуться обмеження

Насамперед, постраждають ті клієнти банків, хто тримає всі вільні кошти на одній карті (наприклад, з підвищеним відсотком на залишок) та використовує їх у міру потреби.

Утім, для чесних клієнтів вихід все ж таки є: можна відправити кошти на інший картковий рахунок платежем за реквізитами (IBAN). На цей варіант переказів обмеження не поширюються. І вже з іншого рахунку розкидати за потрібними рахунками.

За місяць, що залишився, клієнти повинні подбати, як мінімум, про те, щоб відкрити рахунки ще в кількох банках. Варіант «я маю карту в одному банку, і мені цього достатньо» вже не працює.