0 800 307 555
0 800 307 555

Як купити акції іноземних компаній в Україні у 2024 році

Розповідаємо про все, що може в цьому випадку вам допомогти заробити

Поточний рік вніс багато корективів в різні галузі життя. Українці стали більше турбуватися про майбутнє, багато хто почав вивчати можливості перспективного інвестування. В цьому плані вітчизняні компанії, без сумнівів, треба підтримувати. Та досвідчені фахівці в ситуації, що складається в нашій країні, радять основу портфеля робити з акцій іноземних компаній. Про це Finance.ua розповість у цьому матеріалі.
Зміст

Якщо діяти з розумом та вкладатися в відомі та перевірені компанії, за кілька років можна скласти собі «портфель» не лише з потенційно високим доходом, а й з мінімальними ризиками стосовно можливої втрати капіталу.

Воєнний стан та особливості купівлі акцій в Україні

Впродовж воєнного стану Нацбанком на виведення валюти та здійснення закордонних інвестицій запроваджені деякі обмеження. Через них інвестори з України зі своїх банківських рахунків на торговельні різноманітних брокерських платформ переказувати гроші НЕ можуть.

Але обмеження не діють стосовно вже заведених до нашої країни акцій.

Тобто можна розглянути для інвестування два варіанти:

  1. Придбання різноманітних цінних паперів та акцій за кордоном, а потім вже утримання їх в Україні зі збереженням рамок чинного пакета обмежень.
  2. Придбання акцій іноземних компаній, але всередині нашої країни та за національну валюту.

На це жодних обмежень в плані суми витрат та обсягів надбання не передбачене.

Розмістіть депозит за допомогою нашої програми «Бонус до депозиту» та отримайте підвищену процентну ставку. Ми домовилися з деякими банками, щоб вони платили вам більше. Детальніше за цим посиланням.

Купівля акцій в Україні: правомірність дій та законодавча основа

Дуже добре, коли українські інвестори зацікавлені в правомірності купівлі-продажу акцій. Якщо йдеться про укладення угоди іноземними компаніями, не завадить знати, що процес цей підпорядкований законодавчим актам:

  • «Про валюту та валютні операції»;
  • «Про акціонерні товариства»;
  • «Про цінні папери та фондовий ринок».

Згідно з викладеною в них інформацією, визнаються іменні акції в бездокументарній формі. В документарній такі «папери» також не заборонені. Але передбачають реєстрацію права власності, щоб не було ускладнень з можливою надалі реалізацією.

В ролі продавця цінних паперів закон визнає банк або брокера. Важлива наявність ліцензії для підтвердження статусу. Слід розуміти, що всі операції стосовно акцій дозволено на ринку цінних паперів здійснювати виключно через ліцензованого гравця.

Зауважимо, що для бездокументарних акцій необхідно попередньо відкрити рахунок у цінних паперах. Право власності на них виникає саме з їхньої появи на ньому. На документарні акції право власності набувається з фізичного їх отримання покупцем.

Е-ліміт купівлю акцій громадянами України спрощує суттєво. Під час використання послуг банку слід дотримуватися вказівок обраної фінустанови. Якщо угода буде укладена за допомоги брокера, треба впевнитися, що він має ліцензію НБУ та НКЦПФР, тобто що діє офіційно та дає гарантії.

Купівля акцій за допомоги Е-ліміту: особливості угоди

Багато питань, особливо у новачків викликає електронна система під назвою Е-ліміт. Вона призначена для переказу грошей українським нерезидентам. Можуть бути проведені з її допомогою не лише гривні, а й валюта.

Мета створення й існування Е-ліміту саме в забезпеченні українцям умов для виконання власних обов’язків перед партнерами інших країн. Зокрема й обов’язків стосовно купівлі цінних паперів.

Особливості здійснення угоди з Е-лімітом:

  1. Все відбувається не лише зручно, а й швидко. Електронна платформа чи обраний брокерський додаток мають сучасне управління.
  2. Можливо встановити автоматичний ордер (чи одразу декілька) на придбання певної кількості вподобаних акцій в разі досягнення певних умов. Беззаперечно, це дуже зручно, дуже допомагає управляти власним портфелем та не втрачати час на постійний самостійний моніторинг ринку.
  3. Рівень «прозорості» беззаперечний. Виконання угод та транзакцій з легкістю відстежується.
  4. Можливо налаштувати стратегію відповідно до наявних потреб. Це означає, що інвестори можуть, наприклад, встановити різного типу лімітні ордери на продаж чи купівлю цікавим ним паперів за конкретною вартістю та налаштувати таким чином власну стратегію.

Для покупки акцій Е-ліміт визнаний найпрактичнішим та найнадійнішим з усіх наявних наразі варіантів. Система абсолютно контрольована нашим Нацбанком.

Так, через передбачені перевірки процес купівлі цінних паперів акцій займає деякий час. Зауважимо, що користування Е-лімітом передбачають різні банки. Обмеження передбачене виключно на перекази в країни, які віднесені до переліку ризикових.

Переваги системи Е-ліміт

Купівля акцій за допомоги Е-ліміту є сучасним та дуже популярним способом інвестування, який характеризується кількома беззаперечними перевагами. Перш за все, в цьому сенсі слід зазначити:

Економію часу

Через автоматизацію процесу купівлі акцій інвестори суттєво зменшують витрачання власного часу, бо це не потрібно для відстежування ринку, для здійснення угод вручну.

Зменшення можливих помилок

Через втручання людини, через неуважність можуть бути помилки, але на автоматизованому Е-сервісі вірогідність така через автоматизацію процесу зведена до мінімуму.

Можливість застосування стратегій

Трейлінг-стопи, стоп-лімітні ордери та ін. складні торгові стратегії можуть бути реалізовані інвесторами за допомоги е-інструментів. Без їхнього використання таке здійснити складніше.

Суттєве зниження витрат

Внаслідок автоматизації процесу на деяких платформах встановлено значно нижчі комісії. Це суттєво відображається загалом на інвестиційних витратах.

Доступ до даних ринку

Часто Е-ліміти інтегрують в системи, які пропонують актуальну аналітику та ринкові дані. Звичайно, це дуже допомагає інвесторам ухвалювати обґрунтовані рішення.

Можливість цілодобової торгівлі

24/7 здійснюються угоди з електронними платформами. Для інвесторів це вигідніше, аніж підлаштовуватися під ключові торгові години ринку.

Таким чином, Е-ліміт для купівлі акцій — беззаперечно вигідна можливість ефективного управління власним портфелем, зниження вірогідності помилок, зайвих витрат, а ще чудовий варіант для використання в торгівлі різноманітних стратегій внаслідок автоматизації процесу.

Е-ліміт робить інвестування доступнішим і зручнішим для багатьох учасників ринку.

Особливості використання системи Е-ліміт

Будь-які операції стосовно Е-ліміту реалізує виключно Нацбанк України. Можна запросити його в будь-якому українському банку, але здійснивши відповідну перевірку він все одно запит перенаправить до НБУ.

На рік за Е-лімітом дозволені перекази:

  • до 200 тис. євро для фізосіб;
  • до 2 млн євро для юросіб.

З валюти за Е-лімітом дозволено відправляти лише USD, EUR, CHF, GBP і PLN. Можна переказ здійснювати й безпосередньо з валютного рахунку, й з гривневого з автоконвертацією за курсом НБУ.

Щоб купити акції іноземних компаній в Україні потрібно:

  1. Відкрити рахунок (банк будь-який в країні).
  2. Подати співробітнику відповідну заяву.
  3. Сформувати пакет документів, який перенаправлять до НБУ.
  4. Дочекатися перегляду документів, схвалення заяви, реєстрації переказу в АІС «Е-ліміт» (до 1 робочого дня банк розглядає подану заяву, а потім стільки ж часу триває розгляд в НБУ).
  5. Здійснити протягом 24 годин переведення коштів.

Е-ліміт — це проста та законна можливість офіційно купити акції в Україні.

Придбання акцій іноземних компаній в Україні через банк

Не дуже просто вперше придбати акції іноземних компаній в Україні через банк, але правильний алгоритм дій та врахування основних аспектів все значно спрощують.

Процес наступний:

  1. Потрібно визначитись з банком, який пропонує послуги з купівлі іноземних акцій або співпрацює з міжнародними брокерами.
  2. Відкрити рахунок або з можливістю інвестицій у цінні папери, або окремий брокерський.
  3. Пройти процедуру KYC (Know Your Customer). Це перевірка за допомоги документів, які підтверджують і саму особу, і її адресу проживання.
  4. Дізнатися, чи наявний у банку доступ до міжнародних бірж (саме до тих, де торгуються акції іноземних компаній). Деякі з них мають навіть власні платформи, деякі встановлюють партнерські відносини з брокерами міжнародного формату.
  5. Оформити угоду. В договорі докладно описати умови, кількість акцій, вартість та ін.
  6. Оплатити акції. Попередньо не завадить дізнатися, яким чином в обраному банку обробляються операції такого плану, скільки комісії та загалом яка сплата за послуги передбачена.

Після потрібно буде управляти придбаними акціями. Для цього відстежуються вартість, можливі ринкові зміни. Брокерська платформа чи банк повинні надавати доступ до потрібної звітності та інформації.

Переваги та недоліки придбання іноземних акцій через банк

Беззаперечними перевагами співробітництва в плані придбання іноземних акцій через банк є:

  • комфорт;
  • надійність.

Багатьом інвесторам легше, спокійніше, надійніше мати справу з тим банком, з яким в них вже є певні відносини, в рівні безпеки якого вони впевнені.

Але слід врахувати, що комісії за здійснення конвертації валют та загалом за обслуговування можуть бути доволі суттєвими. Також значний недолік в можливому обмеженні доступу банка до міжнародного ринку, в невеликій кількості наявних інвестиційних інструментів.

Та й затримки процесу можливі, якщо порівнювати роботу банку зі спеціалізованими платформами чи онлайн-брокерами.

Придбання акцій іноземних компаній в Україні через брокера

Доволі популярним є наразі придбання акцій іноземних компаній в Україні за допомоги брокера. Цей зручний спосіб інвестування відкриває доступ до вигідних міжнародних фінансових ринків. Але до ухвалення рішення не завадить врахувати й певні аспекти процесу. Щоб було простіше зрозуміти, про що мова, розглянемо його покроково.

Відбувається все наступним чином:

Обирається брокер серед:

  • міжнародних (Interactive Brokers, TD Ameritrade, Charles Schwab та ін.), які пропонують послуги для українців;
  • місцевих (українські брокерські компанії Dragon Capital або Concorde Capital), які мають доступ до міжнародних ринків).

Відкривається брокерський рахунок

Зазвичай, процедура передбачає онлайн подачу заявки, потім проходження KYC, надання документів, що підтверджують особу та адресу заявника.

Вносяться кошти

Гроші після відкриття рахунку потрібно внести на нього за допомоги запропонованих брокером платіжних методів на вибір. Зазвичай, це варіант звичайного банківського переказу, кредитна картка та ін.

Здійснюється аналіз та вибір акцій

Аналіз іноземних акцій може включати не лише фінансову звітність компаній, а також і професійну аналітику ринку та навіть історичні дані. Важливо для цього користуватися платформами та інструментами, які пропонує брокер.

Розміщується ордер

Робиться це за допомоги брокерської платформи. Зазвичай є можливість встановити різні ордери, як, наприклад, ринкові, лімітні, «стоп» та ін.

Здійснюються регулярне управління та моніторинг

Важливо після набуття акцій відстежувати ключові новини, що можуть впливати на ринок, а також регулярно моніторити вартість цінних паперів. Зазвичай брокерські платформи надають достатній обсяг для отримання потрібних звітів.

Враховуються податкові аспекти

Треба в Україні враховувати передбачені податкові зобов’язання. З цього питання радимо особисто отримати консультацію у бухгалтера чи в податковій. За законом доходи від іноземних інвестицій оподатковуються відповідно до українського законодавства.

Із переваг придбання акцій за допомоги брокера слід відзначити:

  • відмінний вибір перевірених інструментів для аналізу та торгівлі;
  • доступи до глобальних ринків;
  • зручність та гнучкість;
  • простота використання;
  • можливість інвестувати в акції чисельних світових компаній та диверсифікувати портфель таким чином;
  • професійну підтримку.

Зауважимо також, що брокери, окрім акцій можуть пропонувати доступ до ф’ючерсів, облігацій, ETF, опціонів та інших фінінструментів.

Із недоліків придбання акцій за допомоги брокера хіба що збори та комісії можна відзначити. Тому витрати слід врахувати та попередньо обов’язково порівняти. І ще радимо бути уважними в плані регуляторних та юридичних вимог не лише в Україні, а й там, де акції зареєстровані.