0 800 307 555
0 800 307 555

Що робити, якщо накопичили борги за комуналку

І скільки українці заборгували за ЖКП

Відповідно до даних сервісу Опендатабот, станом на лютий 2024 року в Єдиному реєстрі боржників зафіксовано 667 тис. 849 проваджень щодо заборгованості за комунальні послуги. Загалом це 7,5% від усіх боржників реєстру (майже 9 млн). Заборгованість за комуналку закриває топ-5 видів боргів українців. І розмір цих боргів зростає – тенденція стійка.
Зміст

У березні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, уряд запровадив мораторій на припинення житлово-комунальних послуг, нарахування і стягнення неустойки (штрафів, пені), стягнення заборгованості за ЖКП для населення в разі несплати.

Робилося це цілком з об’єктивних причин – доходи населення скоротилися, а подекуди навіть впали до нуля через галопуюче безробіття, скорочення та окупацію територій, а з ними – підприємств, переселення і міграцію за кордон.

Окрім того, тисячі громадян, узявши до рук зброю, стали на захист Батьківщини. Першочергові речі цивільного життя, такі як платіжки за комуналку, перестали бути для них у фокусі.

Утім, з часом, коли наступ ворога вдалося стабілізувати, країна почала повертатися якщо не до звичного, то бодай наближеного до нього способу життя. Тим часом підприємства житлово-комунального господарства продовжували сумлінно виконувати свої функції – вони як забезпечували споживачів життєво важливими послугами, так і забезпечують.

«Більшість підприємств, що надають житлово-комунальні послуги, віднесено до об’єктів критичної інфраструктури. Відтак, забезпечення роботи цих підприємств є одним із ключових елементів національної безпеки», – наголосили в Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України в коментарі для Finance.ua.

Наразі оплата споживачами отриманих послуг є основним джерелом надходжень підприємств ЖКГ, що дозволяє здійснювати цим підприємствам виплату заробітної плати працівникам, сплачувати податки та збори до державного та місцевого бюджетів, розраховуватись за спожиті енергоносії, закуповувати паливно-мастильні матеріали тощо.

Мінінфраструктури провело аналіз ситуації в галузі, зокрема в частині оплати житлово-комунальних послуг, який виявив погіршення платіжної дисципліни серед населення.

Зрештою запроваджений після початку повномасштабної війни мораторій на комуналку довелося скасувати, про що ми детально писали раніше.

Редакція Finance.ua звернулася до уряду з офіційним запитом, щоб розібратися в причинах такого рішення, і отримала детальну відповідь, яка й стала основою для цієї статті. Також ми підготували низку порад, що робити, якщо накопичилися борги за житлово-комунальні послуги.

Скільки українці заборгували за комуналку

У Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури нам повідомили, що за останні два роки заборгованість населення за спожиті комунальні послуги, а це послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами, зросла на 9,2 млрд грн або майже на 27%.

Заборгованість населення за житлово-комунальні послуги

Станом на

Сума, млрд грн

01.01.2022

34,26

01.01.2023

36,81

01.01.2024

43,46

Заборгованість населення за видами комунальних послуг така (наведіть на сектор діаграми, щоби побачити більше деталей. – Ред.):

Водночас рівень розрахунків населення за спожиті комунальні послуги за 2023 рік становив 89,2%. У розрізі комунальних послуг рівень розрахунків, відповідно до даних Мінінфраструктури, є таким:

  • постачання теплової енергії та постачання гарячої води – 87,30%;
  • централізоване водопостачання та централізоване водовідведення – 93,50%;
  • поводження з побутовими відходами – 90,10%.

«Особливе занепокоєння викликає ситуація з приростом заборгованості за комунальні послуги у період воєнного стану в регіонах, де не ведуться бойові дії», – ідеться у відповіді Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури.

Як приклад приросту заборгованості за комунальні послуги з початку
воєнного стану в Україні відомство наводить такі цифри:

  • Волинська область – 82,8 млн грн (31%);
  • Тернопільська область – 74,5 млн грн (32,6%);
  • Івано-Франківська область – 55,8 млн грн (16,2%),
  • Закарпатська область – 36,8 млн грн (23,5%).

борги за комуналку 2023
Дані Мінінфраструктури. Натисніть для збільшення (зображення відкриється у новій вкладці)

борги за комуналку 2023
Дані Мінінфраструктури. Натисніть для збільшення (зображення відкриється у новій вкладці)

Така ситуація негативно позначається на показниках фінансово-економічного стану підприємств галузі. Значні обсяги заборгованості споживачів за спожиті послуги призвели до неможливості здійснення в повному обсязі підприємствами розрахунків за власними зобов’язаннями.

«Наразі заборгованість підприємств теплопостачання перед постачальниками природного газу становить 89,61 млрд грн, а заборгованість підприємств водопровідно-каналізаційного господарства перед постачальниками електричної енергії – 8,61 млрд грн. На відповідну суму заборгованості нараховуються неустойка (штрафи, пені), інфляційні нарахування, проценти річних.

Заборгованість підприємств, що надають комунальні послуги, стягується у судовому порядку незалежно від обставин, що пов’язані із наявністю заборгованості населення за спожиті послуги, а також особливостей функціонування зазначених підприємств в період воєнного стану», – стверджують в Мінінфраструктури.

Власне, з огляду на це й був скасований мораторій на припинення житлово-комунальних послуг, нарахування і стягнення неустойки (штрафів, пені), стягнення заборгованості за ЖКП для населення в разі несплати. Виняток становлять лише окуповані території й зона бойових дій. Відповідний перелік, який час від часу змінюється, затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Як дізнатися про борги за комуналку

Способів дізнатися про заборгованість по сплаті за комунальні послуги є кілька.

Найпростіший – звернутися до свого ЖЕКу або ОСББ, вказавши адресу й ім’я того, на кого зареєстрований особовий рахунок. Особовий рахунок – це такий собі ідентифікатор доставлення рахунку на здійснення виплат за комунальними послугами, адже при розрахунках вказується конкретний платник, до якого в разі несвоєчасного здійсненні виплат буде пред’явлений судовий позов.

Перевірити наявність заборгованості також може оператор Укрпошти або працівник банку, де ви сплачуєте за комунальні послуги. Наприклад, це можуть бути найбільші державні банки – ПриватБанк та Ощадбанк.

Про заборгованість можна дізнатися самостійно у мобільному застосунку банків у розділі комунальних платежів. Для цього потрібно вказати відповідну адресу.

Також про наявність заборгованості можна дізнатися в особистому кабінеті постачальника послуг.

Борги за житлово-комунальні послуги потрібно закрити якнайшвидше, поки не були застосовані санкції.

Реструктуризація боргів за комуналку

Якщо ж немає можливості одразу сплатити заборгованість, можна подати до постачальника послуг заяву про реструктуризацію боргу. Реструктуризацією може скористатися кожний українець – це право надається законом «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію».

Загалом реструктуризація або розстрочка заборгованості – це рівномірно розподілені на певний термін добровільні виплати боргів за:

  • утримання житла та комунальних послуг;
  • гаряче та холодне водопостачання;
  • опалення;
  • газопостачання;
  • послуги водовідведення;
  • електроенергію;
  • вивезення побутового сміття та рідких нечистот.

Щоб оплачувати комунальні послуги на виплат, необхідно укласти з кожним підприємством-надавачем житлово-комунальних послуг договір про реструктуризацію. Оплата рахунків має проводитися щомісячними рівномірними платежами, які включають:

  • погашення заборгованості;
  • своєчасну сплату поточних платежів за комуналку.

Важливо, що загальна сума платежів, що вносяться громадянами на оплату поточних рахунків і платежів з погашення реструктуризованої заборгованості не повинна перевищувати 25% сукупного доходу всіх членів сім’ї, а для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги – 20%.

Заборгованість можна розтягнути на термін до 60 місяців залежно від суми боргу та рівня доходів громадян на дату оформлення розстрочки.

Якщо ж сімейного бюджету не вистачає на повне погашення заборгованості, термін дії договору продовжується до повного її погашення.

Окрім того, після підписання договору про реструктуризацію можна оформити субсидію на житлово-комунальні послуги. Нагадаємо, що субсидія не призначається, якщо у споживача житлово-комунальних послуг є прострочена на понад три місяці заборгованість зі сплати за ЖКП, яка перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 680 грн.

Списання боргів

Споживачі можуть подати заяву на списання боргів. Утім, це можливо лише після того, як постачальник послуг звернеться до суду щодо стягнення заборгованості.

Якщо суд стане на сторону споживача, списати борги можуть:

  • тим, хто має заборгованість терміном понад 3 роки;
  • тим, кому дісталися борги попередніх власників житла;
  • тим, кому нарахували борг не відповідно до площі житла;
  • тим, хто в судовому порядку визнаний банкрутом.

Що загрожує боржникам

У разі відповідного судового рішення про стягнення заборгованості виконавець може:

  • арештувати майно боржника;
  • арештувати всі банківські рахунки, з яких списуватиметься сума для погашення поточної заборгованості. Під загрозою навіть пенсіонери, у яких можуть списувати до 50% пенсійної виплати, але залишок не має бути меншим за прожитковий мінімум;
  • якщо інформацію про борги передадуть до Бюро кредитних історій, це вплине на кредитну історію і стане перешкодою для оформлення кредиту або кредитних карток у майбутньому;
  • виконавець може забрати майно боржника, зокрема нерухомість, якщо борг перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (142 тис. грн станом на лютий 2024 року. – Ред.).

Забрати квартиру, будинок або землю за борги можуть тільки, якщо немає достатніх фінансових коштів або рухомого майна.

Насамперед арешту підлягає окрема від будинку земельна ділянка, інше приміщення, що належать боржнику.

В останню чергу ‒ житловий будинок або квартира, де фактично проживає боржник.

Якщо в квартирі чи будинку зареєстровані неповнолітні або люди з інвалідністю, для виселення та продажу квартири знадобиться дозвіл органів опіки та піклування, або відповідне рішення суду.

Чи треба платити за комуналку тим, хто за кордоном

Відповідно до статті 7 закону «Про житлово-комунальні послуги», не платити за ЖКП мають право всі громадяни, які понад 30 днів не проживають у своїй квартирі чи будинку.

Для цього потрібно звернутися із заявою до постачальника послуг та надати довідку про відсутність у своїй оселі. Надіслати документи постачальнику можна онлайн або ж поштою.

Утім, майте на увазі, що за опалення й управління багатоквартирним будинком усе одно доведеться заплатити, навіть якщо ви не проживаєте у квартирі понад 30 днів.