У цей день Finance.ua вирішив зібрати внесок банкірів України в боротьбу проти російської навали. Хочемо одразу попередити, що цей список не вичерпний. Наразі кожен робить посильний вклад у нашу спільну перемогу, але не завжди про це розповідає.
Але навіть з такими суворими обмеженнями до вибірки, є чим пишатися. Банкіри не залишилися осторонь у складний для держави час.
Очолює – Кирило Шевченко
Очолив НБУ в липні 2020 року. У фінансовому секторі Кирило Шевченко працює 27 років, з яких понад 10 років – у сфері державних фінансів.
До свого призначення на найвищу банківську посаду встиг попрацювати в державних Укргазбанку й Ощадбанку.
НБУ – фундамент вітчизняної банківської системи. З 24 лютого, коли російські окупанти посунули через державний кордон, саме завдяки виваженим та вчасним крокам Національного банку вдалося зберегти стабільність банківського сектора в Україні.
Буквально в перший же день повномасштабної війни НБУ відкрив мультивалютний рахунок, на який кожен охочий не тільки з України, а й із-за кордону міг переслати посильну для себе суму для підтримки ЗСУ.
Загалом Національний банк вже перерахував на потреби військових понад 16,5 млрд грн. Ще майже 275 млн грн на рахунку залишилися.
Також Національний банк відкрив для Міністерства соціальної політики рахунок для гуманітарних цілей. Уже майже 304 млн грн з нього перераховані задля надання гуманітарної допомоги постраждалим від збройної агресії рф. Понад 237 млн грн на цьому рахунку ще доступні.
Те, що ми й досі можемо спокійно розраховуватися картками за свій вранішній лате, купувати в інтернеті необхідні товари та пересилати гроші з картки на картку – результат роботи Національного банку.
Очолює – Рафал Ющак
Рафал Ющак приєднався до команди Альфа-Банку Україна в жовтні 2019 року.
У Рафала Ющака понад 22 роки стажу на керівних посадах у різних банківських установах. Він очолював раду директорів та керував рядом фінансових організацій, серед яких польський банк PKO Bank Polski та Перший Український Міжнародний Банк. Також працював на керівних посадах у Citibank (Bank Handlowy w Warszawie SA).
Почнемо з головного – із закидів, що Альфа-Банк – російський банк. Так, Альфа-Груп, якій належить Альфа-Банк, заснував російський олігарх Михайло Фрідман. Виходець зі Львова, до речі.
Утім, 6 квітня 2022 року Міністерство фінансів США, запроваджуючи новий пакет санкції, зокрема проти російського Альфа-Банку, пояснило, що Альфа-Банк Україна – окрема юридична особа, на яку не поширюються санкції.
Право голосу акціонерів, чия репутація визнана небездоганною та які мали право в той чи інший спосіб брати участь в управлінні банком, передано довіреній особі – Сімеону Дянкову. Його кандидатуру затвердив Національний банк наприкінці квітня.
Альфа-Банк за перший місяць повномасштабної війни зібрав понад 130 млн грн на потреби Збройних сил і територіальної оборони.
Окрім того, Альфа-Банк забезпечив військових у 16 українських містах амуніцією, харчами, генераторами, тактичним спорядженням, відеореєстраторами, ліками на загальну суму понад 8,5 млн грн.
Також Альфа-Банк передав Міністерству оборони 35 броньованих інкасаторських машин, й сотню IP-телефонів.
Очолює – Сергій Мамедов
Працює у банківській сфері з 1996 року. Головою правління банку Глобус Сергій Мамедов став у листопаді 2016-го. До того очолював правління державного Укргазбанку.
Очолюваний Сергієм Мамедовим банк не можна назвати мастодонтом на ринку. Утім, це не заважає установі утримувати передові позиції в іпотечному й автокредитуванні. Свою нішу банк знайшов і в допомозі українській армії.
У квітні Глобус запустив благодійний проєкт, у межах якого кожен клієнт може долучитися до підтримки ЗСУ – достатньо робити платежі по кредиту.
Частину цих коштів банк перераховує на матеріальне забезпечення українських військових. Тобто в такий спосіб клієнти не лише виконують свої фінансові зобов’язання, а ще й допомагають нашій армії.
Очолює – Карлос де Корду
На посаді голови правління перебуває з 2020 року. Карлос де Корду – досвідчений банкір, який присвятив понад 30 років свого професійного життя групі Креді Агріколь. До початку роботи в українському банку він очолював банк Креді Агріколь у Сербії.
Французький банк не лишився осторонь, коли в Україну прийшла біда. Креді Агріколь підтримує не лише військових, а всіх громадян, які потребують допомоги, зокрема, дітей.
У квітні Креді Агріколь разом з благодійним фондом «Твоя опора» передав Запорізькій обласній клінічній дитячій лікарні два апарати штучної вентиляції легень та п’ять моніторів пацієнта загальною вартістю 3,7 млн гривень. Тут рятують маленьких пацієнтів, які мають важкі травми, а також поранених із регіонів, де точаться бої.
Від початку повномасштабної війни банк спрямував понад 10 млн грн на допомогу постраждалим від збройної агресії росії.
Також банк передав 5 млн грн Червоному Хресту в Україні. Креді Агріколь фінансово підтримав українських переселенців у Львові й у Польщі.
Банк додатково передав 20 одиниць комп’ютерної техніки на потреби Збройних сил України.
Очолює – Єжи Яцек Шугаєв
Єжи Яцек Шугаєв став головою правління Кредобанку у жовтні 2018 року. А розпочинав свою кар’єру в банківській сфері у 1990 році на посаді спеціаліста та керівника відділу в міжнародному департаменті Національного банку Польщі.
З 1997 до 2011 року працював у системі банку ABN AMRO, де пройшов шлях від старшого банкіра до виконавчого директора та члена правління.
У складний для України час поляки одними з перших підставили нам своє дружнє плече. Не залишився осторонь і Кредобанк, який на 100% належить найбільшому польському банку PKO Bank Polski.
Банк облаштував у Львові прихисток для вимушених переселенців, що може одночасно прийняти 50 людей. Тут можна безкоштовно перебувати до 4 днів. У прихистку працюють 15 волонтерів банку.
Ще в березні Кредобанк виділив понад 2 млн грн на оборонні та гуманітарні потреби України. Також банкіри передали для потреб ЗСУ й ТрО автомобілі та генератори.
Окрім того, з 2014 року, коли, власне, росія і розв’язала проти України війну, Кредобанк перестав стягувати проценти та застосовувати штрафи до військовослужбовців за всіма кредитами.
Очолює – Сергій Наумов
Розпочав кар’єру банкіра в Першому українському міжнародному банку, де працював за напрямом кредитних операцій та кредитного аналізу. У 2000-х устиг попрацювати в різних банках, зокрема, в Райффайзені, Правексі, Укрсиббанку. Загальний стаж роботи в банківський сфері – 25 років. Правління Ощадбанку Сергій Наумов очолив у листопаді 2020 року.
У перші дні повномасштабної війни Ощадбанк здійснив кілька перерахувань, щоб наповнити бюджет України та підтримати наших військових.
А саме:
- сплатив авансом 318 млн грн дивідендів за результатами роботи банку в 2021 році;
- сплатив авансом 57 млн грн податку на прибуток;
- придбав військові облігації на суму 3 млрд грн;
- перерахував на допомогу армії 100 млн грн.
Обласні управління Ощадбанку передали українським військовим автотранспорт (переважно – броньовані інкасаторські машини) та бронежилети.
Очолює – Володимир Мудрий
Свою роботу в ОТП Банку розпочав у 2005 році. Правління очолив у листопаді 2020 року. Має за плечима понад 20 років роботи в банківській сфері. У жовтні 2021-го його обрали заступником голови Ради Незалежної асоціації банків України.
Банк з головним офісом у Будапешті – серед тих, хто зробив свій посильний внесок у майбутню перемогу України у війні. У перших числах березня НБУ визнав ОТП Банк системно важливим банком. Це вже четвертий рік поспіль.
Системно важливі банки мають вагомий вплив на розвиток фінансової системи країни, пропонують розширений перелік операцій та послуг різного ступеню складності, характеризуються значним обсягом капіталу й активів.
Лізингова компанія ОТП Лізинг, що входить до складу ОТП Групи в Україні, передала 120 автомобілів загальною вартістю 40 млн грн на потреби оборони.
Також компанія переказала на благодійність 3 млн грн, з яких 2 млн пішли на Збройні сили України.
Працівники компанії спільними зусиллями переказали з власних рахунків 1 млн грн на підтримку армії.
Окрім того, з 1 квітня ОТП Банк спільно з MasterCard розпочав благодійну ініціативу для підтримки нашого війська. За кожне поповнення картки MasterCard від ОТП Банку з картки іншого банку, ОТП Банк перераховуватиме з власних коштів 1 грн на рахунок ЗСУ.
Очолює – Герхард Бьош
Національний банк у червні 2021 року погодив кандидатуру Герхарда Бьоша на посаду голови правління державного ПриватБанку. З 1986 до 1993 року займався економічними дослідженнями у сфері відсоткових ставок і валютних прогнозів. У 2000-х працював в Райффайзені.
ПриватБанк активно доєднався до підтримки Збройних сил України з перших днів повномасштабної війни. Понад 40 млн грн банк перерахував на благодійні проєкти, що були спрямовані на допомогу військовим, медичним закладам та гуманітарні потреби українців.
Також ПриватБанк перерахував на підтримку армії 1 млрд грн з рахунків програми «Бонус+». Цікаво, що клієнти особисто направили понад 350 млн грн з цих рахунків. Решту ж банк спрямував, закривши програму.
16 травня стартувала спільна благодійна ініціатива з платіжними системами Visa та MasterCard. Для цього потрібно розраховуватися картками ПриватБанку за кордоном. З кожної оплати ПриватБанк спрямує по 1 грн на потреби ЗСУ. Триватиме акція до 30 червня.
Окрім того, банк допомагає кіберполіції блокувати шахрайські ресурси, які маскуються під Дію та ПриватБанк.
Очолює – Сергій Черненко
Голова правління з жовтня 2012 року. Свою кар’єру пов’язав з ПУМБ, почавши роботу в банку у 1997 році з посади спеціаліста Центрального управління оцінки ризиків. У 2021 році отримав звання «Банкір року» за версією FinAwards – премії, засновником якої є сайти Finance.ua та Мінфін.
ПУМБ (промислово-фінансова група СКМ) також активно приєднався до підтримки наших воїнів. Окрім скасування комісій для зарахування коштів на рахунки окремих благодійних фондів, банк виділив на підтримку ЗСУ, сил територіальної оборони та ДСНС з початку повномасштабної війни понад 68 млн грн і продовжує допомагати українським воїнам.
40% броньованих машин банк передав спецпідрозділам Збройних сил, Нацполіції і ТрО, які виконують задачі із захисту територій держави та надання гуманітарної допомоги.
Окрім того, 100 співробітників банку боронять незалежність України в лавах ЗСУ та ТрО.
Очолює – Олександр Писарук
Голова правління Райффайзен Банку з серпня 2019 року. Уже в жовтні його кандидатуру узгодив НБУ. Першим місцем роботи став банк «Україна». З 2000 до 2001 року працював у москві, очолюючи департамент управління ризиками в ІНГ Банк Євразія. Свого часу був також першим заступником голови Національного банку України.
З початком повномасштабної війни банк одразу припинив відносини з клієнтами та грошима, що мають російське чи білоруське походження.
Також Райффайзен Банк надав 5 млн євро благодійної допомоги Товариству Червоного Хреста України.
Очолює – Володимир Дубєй
До приходу в банк у 2010 році обіймав посаду заступника голови Правління АТ «Сведбанк». У березні 2016 року ушанований титулом «Людина року – 2015». Голова правління Таскомбанку з лютого 2020 року.
З початку повномасштабної війни Група «ТАС» Сергія Тігіпка, до якої належить Таскомбанк, переказала на потреби українських захисників понад 100 млн гривень.
Очолює – Андрій Кравець
На чолі правління державного Укргазбанку Андрія Кравця призначили в листопаді 2020 року після того, як Кирило Шевченко став головою НБУ. У своїй біографії Кравець має солідний досвід. Наприклад, з травня 1999 до січня 2003 року він керував Торговельно-економічною місією України у Великій Британії. Працював також заступником міністра фінансів. На банківський ринок прийшов у 2011 році.
Укргазбанк розірвав співпрацю з білоруссю. З 2014 року банк мав програму кредитування (а з 2020-го – лізингу) на придбання білоруської техніки з компенсацією.
Також Укргазбанк перерахував увесь свій благодійний бюджет – 25 млн грн – на підтримку української армії. Додатково банк спрямував весь свій прибуток за лютий – 350 млн грн – на допомогу ЗСУ.
Ще 1 млн грн Укргазбанк направив на подолання гуманітарної катастрофи в Чернігові, і 1 млн грн – для підтримки евакуйованого населення в Закарпатській області.
Співзасновник – Олег Гороховський
До націоналізації ПриватБанку Гороховський був першим заступником голови правління. Працювати в Приваті він почав ще на останньому курсі навчання – стажувався на посаді куратора валютного управління. Уже в 28 років став керівником бізнесу обслуговування індивідуальних VIP-клієнтів. Бере участь у допомозі таким проєктам, як «Таблеточки», «Кураж Базар», фонду «Життєлюб».
Фінтех-проєкт monobank, який працює за ліцензією Універсал Банку, максимально включився в підтримку українців і армії після повномасштабного вторгнення росіян в Україну.
Вони оперативно налаштували процеси й розширили функціонал застосунку, щоб можна було буквально в кілька тапів донатити на армію. Одними з перших реалізували можливість переводу грошей з картки «єПідтримка» на потреби ЗСУ. Зараз у них з’явилися три нові «фішки», актуальні у воєнний час.
А днями Олег Гороховський влаштував аукціон з маркою «рускій воєнний корабль…». Тисячі людей долучилися до торгів. Зрештою вдалося отримати 8 млн 754 тис. грн. Гороховський округлив цю суму до 10 млн і передав фонду Сергія Притули задля допомоги ЗСУ.
Співзасновник – Денис Саприкін
Банківську кар’єру розпочав ще у 2000-х. У 2002 році закінчив вивчення економічної кібернетики в Донецькому національному університеті. У жовтні 2019 року разом з Никитою Ізмайловим засновує sportbank – мобільного застосунку, який працював на базі Оксі Банку. У 2021 році стався перехід на базу Таскомбанку. Останній наразі і є емітентом платіжної картки sportbank.
sportbank у перші ж дні повномасштабної війни почав фінансувати закупівлю медикаментів для населення та потреби тероборони. Команда проєкту координувала закупівлі в Європі та за океаном, а також організовувала логістику до України.
Загалом акціонери sportbank направили 2 млн грн на потреби армії.
Редакція Finance.ua вітає всіх банківських працівників з професійним святом. Вдячних клієнтів і мирного нам усім неба. Тримаймо стрій. Разом до перемоги!