0 800 307 555
0 800 307 555

Які варіанти автономного електроживлення існують та який вибрати

А альтернатива дійсно існує, і вона чимала

Поки українці сперечаються – продає чи ні Україна надлишок електроенергії, реальна ситуація для рядового громадянина нашої держави складається так, що регулярні відключення електрики знову стали нормою. І, що б не говорив президент про один гігават генерації, який має побудувати Україна до кінця року, реальність полягає в тому, що зиму ми зустрінемо з величезним дефіцитом електроенергії у наших оселях.
Зміст

Тому до цього процесу необхідно готуватися вже зараз, вживши всіх можливих заходів. Щоб відключення електроенергії в осінньо-зимовий період не стало неприємним сюрпризом. Як вдасться розв'язати проблему на рівні держави та чи вдасться вирішити взагалі – питання наразі риторичне. До того ж як заявили у ДТЕК, за найгіршого сценарію електрики в оселях може не бути по 20 годин на добу. Однак кожен українець може підготувати свою оселю до нестачі електроживлення залежно від своїх можливостей і потреб.

Finance.ua не пропонує готових рішень, але у цьому матеріалі мова буде про принципи альтернативних варіантів живлення та перелік можливостей, доступних наразі для громадян України.

Які саме потреби має вирішувати альтернативне джерело живлення

Для того, щоб не мерзнути взимку та не сидіти в темряві без жодних засобів зв’язку, не потрібно якихось особливих знань – зрештою, людям, які такими знаннями володіють, важко підказати щось нове. Тому зосередимося на тих варіантах, які може застосувати пересічний громадянин України, що не володіє жодними спеціальними навичками чи знаннями.

Насамперед треба визначитися з потребами автономного енергоживлення – чи потрібно підключати всю оселю з усіма наявними в ній електроприладами, чи достатньо розв'язати питання з живленням окремих приладів: котел, холодильник, комп’ютерна техніка, освітлення тощо.

Можливо навіть, що для комфортного проживання комусь буде достатньо електричного ліхтарика та кількох свічок. А комусь, можливо, необхідно буде купувати потужний електрогенератор чи навіть автономну електростанцію.

Отже, необхідно визначитися – які саме потреби має задовольнити альтернативне джерело електроживлення, і, виходячи з цього, підбирати його саме за цими параметрами.

Світло, зарядка для гаджетів та зв’язок

Для того, щоб забезпечити собі світло та роботу гаджетів і стабільний зв’язок, генератор чи потужна Power-station не потрібні. Для цього достатньо буде кілька ліхтариків на батарейках та акумуляторах. Добре, якщо серед них буде налобний ліхтарик, який вивільнить ваші руки. А також кемпінговий, який створює велику пляму розсіяного світла, його можна як ставити на різні поверхні, підвішувати. І, звісно, запас батарейок. Власне, на цьому пункті зупинятися не варто – вибір варіантів у магазинах величезний, а досвід 2022 року ще досить свіжий, тому складнощів у розв'язанні питання освітлення помешкання виникнути не має.

Ціни на налобні ліхтарі коливаються в межах від 150 гривень до кількох тисяч, те ж саме й з кемпінговими. Однак для домашніх потреб аж такі дорогі пристрої зовсім не потрібні – разом з запасом батарейок цілком можна вкластися у 400-500 гривень.

Якщо йдеться про зарядку телефонів чи смартфонів, то тут також буде достатньо павербанку. Якщо приладів багато – то кількох. Павербанки також можуть служити джерелом живлення для деяких освітлювальних приладів.

Окрім того, сучасні ноутбуки також мають можливість живитися від павербанків. Від павербанків можливо заживлювати й роутери, для цього необхідно придбати нескладний та недорогий перехідник, яких достатньо на ринку.

Тому продумайте, скільки саме павербанків вам буде достатньо для підтримки у робочому стані всіх необхідних гаджетів. Обов’язково зверніть увагу на їхню місткість та потужність – як що не вдаватися у технічні деталі, то чим вищі ці параметри, тим краще. Але якщо зовсім не розумієтеся на цьому, краще проконсультуйтеся у спеціаліста.

Ціни на павербанки стартують від 300 гривень, однак це вже занадто дешевий варіант і купувати його явно не варто. Більш-менш пристойний павербанк можна купити за ціною від 800 гривень, однак при його купівлі обов’язково враховуйте, для чого саме він вам потрібен.

Автономні джерела живлення

Якщо ви вирішили, що вам конче необхідно користуватися холодильником, телевізором, мікрохвильовою піччю, чайником тощо, то тут вже складніше. Простим павербанком обійтися не вийде. Тут вже потрібно 220 вольтів, які потрібно десь брати. Варіантів тут кілька. Найпоширеніші – інвертор з акумулятором Power-station та генератор.

Перед тим, як визначитися з необхідним джерелом автономного живлення, подумайте, чи так вже необхідно вам 220 вольтів. Якщо так – тоді треба обирати, яке саме джерело вам підходить.

Джерела автономного живлення можна розділити на два великих типи: побудовані на принципі накопичення та побудовані на принципі генерації.

Для перших необхідно підключення до електромереж і, по суті, це акумулятори великої місткості.

Що стосується других – то це звичайні генератори.

Всі вони, своєю чергою, діляться на підвиди, однак спробуємо не лізти глибоко у технічні подробиці, а зрозуміти принципи їхньої роботи. А потім виходячи з цього, необхідність їхнього придбання.

Ідеальний варіант – велика інтегрована система резервного живлення, яка все робить сама: вмикається і вимикається, накопичує енергію від мережі або сонячних панелей, віддає її тоді, коли зовнішні джерела недоступні.

Однак ця система дуже дорога і складна, встановлювати її мають спеціалісти. Тому зупинятися на ній не варто – без відповідних складних розрахунків і не менш складного монтажу тут не обійтися, тому про самостійне встановлення такої системи не йдеться.

До того ж такі системи не є популярними в Україні через дешеві (донедавна) тарифи на електроенергію та високу собівартість. Хоча в розвинутих країнах, особливо в США, це звична практика. Тому краще зосередимося на тих системах, які можна придбати і встановити самостійно.

Інвертор

Найпростішим та найдешевшим, але не завжди найкращим, джерелом автономного живлення буде інвертор. Інвертор – це прилад, який перетворює постійний струм від акумулятора (зазвичай 12 вольтів. – Ред.) у перемінний струм, який ми отримуємо з розетки, тобто у 220 вольтів. Без акумулятора інвертор працювати не буде. А сам акумулятор необхідно періодично заряджати, тому потрібен ще й зарядний пристрій.

Здавалося б, які проблеми: купи автомобільний акумулятор, інвертор, зарядку – і маєш 220 вольтів? Однак не все так просто. Все тому, що багато приладів (особливо газові котли. – Ред.) дуже вимогливі до якості струму. Насамперед йдеться про моделювання сигналу. Це – та сама «правильна", або «чиста синусоїда». До якої дуже чутливі багато сучасних електроприладів, зокрема, газові котли, для живлення яких, власне, найбільше і застосовують інвертори. Більшість автомобільних інверторів видають модифіковану синусоїду, або, як її ще називають – «неправильну».

Інвертор з «неправильною» синусоїдою підходить для освітлення, блоків живлення, телевізорів. Але однозначно не підходить для холодильників, газових котлів та ще цілої низки приладів. У кращому випадку прилад, підключений до такого інвертора, буде працювати некоректно. У гіршому – вийде з ладу.

Ціни на такі інвертори починаються від 1000-1200 гривень, середня ціна – близько 2 тис. гривень.

Однак існують інвертори з «правильним синусом». Вони підходять майже до всього, але постає питання ціни. А коштують вони вже зараз дуже дорого, а ближче до зими ціна виросте в рази. Найдешевший інвертор такого типу наразі в Україні вдалося знайти за 2 690 гривень, однак варто враховувати й інші параметри, про які нижче. Тому реальна вартість інвертора з «чистим синусом", який мінімально задовольнить потреби, буде принаймні вдвічі більшою – від 5 тис. гривень.

Ще одним важливим параметром є потужність. В подробиці вдаватися не будемо, однак головне, що потрібно пам’ятати – якщо вам потрібна велика потужність, то треба брати кілька акумуляторів і з’єднувати їх. А це вже досить дорого і може просто не вартувати затрат. Крім того, на цю потужність має бути розрахований й сам інвертор. Тут теж постає питання ціни.

Автомобільний акумулятор на 12 вольтів, який би підійшов для такої конструкції, коштуватиме 3-4 тис. гривень. Гелевий акумулятор, який рекомендують використовувати для таких цілей, коштуватиме дорожче – 6-8 тис. гривень.

Все це в комплексі робить використання інверторів не таким вже й дешевим, до того ж досить незручним – ви маєте об’єднати три елементи (акумулятор, інвертор та зарядний пристрій. – Ред.), а потім під'єднати до них необхідний електроприлад. Також постійно слідкувати за його роботою.

Джерела безперебійного живлення (ДБЖ, або UPS)

Переходимо на більш прийнятний варіант – джерела безперебійного живлення. Цей прилад об’єднує в собі все перелічене вище: зарядку, батарею, інвертор. До того ж джерело безперебійного живлення побудовано так, що його не потрібно постійно контролювати, воно може бути ввімкнуте у мережу на постійній основі, а необхідні прилади так само можна тримати ввімкнутими у ДБЖ постійно.

Схема роботи ДБЖ наступна: є струм у загальній мережі – безперебійник пропускає його через себе, попутно заряджаючи батарею. Немає – безперебійник живить ваші прилади від свого акумулятора. З’явився струм – знову все по колу.

Джерела безперебійного живлення бувають із зовнішніми або внутрішніми акумуляторами. Потужність цих акумуляторів різна і може задовольнити навіть дуже високі вимоги.

До того ж важливим є те, що у разі зникнення струму прилад, підключений до ДБЖ, не відчуває моменту перемикання. Тобто телевізор чи комп’ютер не «перемикне» на кілька секунд, чекаючи, поки ввімкнеться інше джерело живлення – прилади й далі працюватимуть у штатному режимі.

Однак важливо пам’ятати – багато джерел безперебійного живлення також не мають того самого «чистого синуса", тому, якщо ви берете ДБЖ для живлення котла чи холодильника, обов’язково перевіряйте, який сигнал видає безперебійник.

Окрім того, важливо розуміти, на який саме час вистачить заряду акумулятора. Більшість ДБЖ розраховані на досить недовгий період роботи.

Якщо говорити про ціну ДБЖ з «чистим синусом", який би зміг дати напругу для роботи котла хоча б на дві години, то, попри те, що Інтернет забитий оголошеннями, де такі пристрої коштують по 3-4 тисячі гривень, мінімум, на який треба розраховувати, становить 8-10 тисяч. Принаймні половину в цій ціні складатиме акумулятор, здатний віддавати напругу хоча б кілька годин поспіль. Однак підкреслюємо – це мінімальна ціна за мінімально необхідні параметри.

Зарядна станція (Power-station)

Від ДБЖ ми переходимо до приладу, про який ще у 2021 році в Україні майже ніхто не чув – зарядна станція, або Power-station. Багато українців знає їх під назвою EcoFlow (за назвою однієї з фірм-виробників. – Ред.).

Це, мабуть, одне з найкращих рішень для автономного живлення. Зарядна станція мобільна – залежно від потужності має досить невеликі розміри. Вона дуже зручна у використанні, та має безліч варіантів, тобто можна підібрати саме те, що потрібно.

Фактично – це великий павербанк з інтегрованою зарядкою, різноманітними портами, що дозволяють під'єднати безліч різних приладів, великим акумулятором та інвертором, який видає на виході «чисту синусоїду». Power-station може заряджатися не лише від мережі, а й від інших джерел – найчастіше для цього використовують зовнішні сонячні панелі.

Power-station спочатку призначалися для кемпінгу, однак поступово виросли до мобільних систем, які приєднуються до мережі будинку. І стали навіть конкурувати з інтегрованими системами резервного живлення.

З огляду на це при виборі зарядної станції варто обирати велику і потужну, оскільки вона буде під’єднуватися до мережі квартири чи будинку й мобільною навряд буде. Втім, за потреби Power-station легко від’єднати та перемістити у потрібне місце.

Якщо ж потреби у 220 вольтах для всього житла нема, а від Power-station буде живитися лише кілька приладів, то можна обійтися невеликою станцією, яку легко переносити з місця на місце.

Найкращим варіантом її використання буде живлення газового котла та холодильника, які наразі є критично необхідними електроприладами для переважної більшості українців.

Ціни на більш-менш прийнятні Power-station стартують від 13 тисяч гривень, однак цієї станції вистачить лише на кілька приладів й на досить невеликий час роботи. Якщо немає потреби підключати до станції всю квартиру, то можна вкластися у плюс-мінус 20 тис. гривень. А от уже якщо треба не відчувати відсутності електрики, то розраховуйте принаймні на 70-80 тисяч.

Генератор

Ще одним варіантом автономного живлення є генератор. Це – двигун внутрішнього згорання, з’єднаний з електричним генератором, який і видає необхідний струм.

Генератори, в основному, бувають дизельні, бензинові та газово-бензинові. Їхня потужність коливається у великому діапазоні – деякі генератори здатні живити навіть невеликі підприємства.

Однак і тут все впирається в ціну – чим потужніший генератор, тим він дорожчий, і, відповідно, потребує більше пального.

Виходячи з того, що у генератора обов’язковим елементом є двигун внутрішнього згорання, виникають обмеження щодо його використання. Наприклад, користуватися ним у багатоквартирному будинку надзвичайно проблематично – у квартирі не розмістиш через вихлоп і вібрацію, на сходовому майданчику чи балконі – теж. До того ж це досить небезпечно.

Якщо ж мова про приватний сектор, то, мабуть, використання генератора часто є більш доцільним, ніж Power-station.

Згадайте попередження від ДТЕК про відсутність світла протягом 20 годин на добу… В такому випадку генератор фактично залишається безальтернативним рішенням.

Перед тим, як купувати генератор, треба також розуміти, яка потужність вам знадобиться та які саме потреби ви будете задовольняти внаслідок генерації електроенергії від нього.

Окрім того, варто порахувати, у яку ціну обійдеться кіловат електроенергії з огляду на вартість пального.

Однак генератор має й суттєву перевагу над будь-яким інтегрованим джерелом живлення, зокрема, й над Power-station – він може працювати практично нескінченно довго. Було б лише пальне. Жодна зарядна станція не зможе видавати без підзарядки електроенергію добу чи дві поспіль. Для генератора ж це не є проблемою. Тому що саме обрати – справа суворо індивідуальна.

Ціни на генератори також перебувають у надзвичайно широкому діапазоні – від 7-8 тисяч і до сотень тисяч гривень. Однак не і тут не варто ганятися за дешевизною – для живлення невеличкого будинку з мінімумом електроприладів доведеться викласти не менше 20 тис. гривень. Знову ж – цей генератор забезпечить роботу лише малопотужних приладів: котла, холодильника, телевізора, освітлення тощо.

Місткість та потужність

Перед тим, як зробити вибір, потрібно врахувати ще два важливих фактори – місткість та потужність того приладу, який видаватиме вам електроенергію.

Однією з основних характеристик будь-якої системи є саме місткість батарей. Місткість вимірюється в ампер-годинах – А/год. Чим більша місткість, тим довше система пропрацює на однаковому навантаженні.

Однак врахуйте – акумулятор зазвичай не віддає всю місткість, тобто не розряджається «до нуля». Втім, все це досить складно для людини, далекої від шкільного курсу фізики, тому просто пам’ятайте – чим більша місткість, тим довше працюватиме акумулятор.

Потужність, яку вам видає альтернативне джерело живлення, має задовольняти потреби тих приладів, які ви збираєтеся використовувати. Чим потужність більша, тим потужніший пристрій можна приєднати. Потужність вимірюється у Ватах, які позначаються латинською буквою W. Не слід плутати потужність із напругою, яка вимірюється у Вольтах і позначається літерою V.

Щоб розрахувати необхідну потужність, варто просто сплюсувати потужності всіх приладів, які будуть одночасно підключені до альтернативного джерела живлення.

Наприклад, потужність зарядної станції становить 600 W. До неї буде приєднано холодильник – 100 W, монітор – 40 W, телевізор – 80 W та котел – 120 W. Разом – 340 W. Чи потягне генератор таку потужність? Так, у нього ще й залишиться запас. А от, наприклад, мікрохвильову піч, яка має потужність 900 W, – уже ні.

Те ж саме стосується й генераторів, хоча вони й не мають вбудованих акумуляторів – генератор має видавати ту потужність, яку споживають підключені до нього електроприлади.

Щодо ціни, то дати якийсь універсальний рецепт тут неможливо – все занадто індивідуально і потрібно враховувати декілька факторів: для чого вам потрібне автономне джерело живлення, квартира у вас чи дім, які саме прилади і якої потужності будуть до нього підключені, як довго воно буде використовуватися, які будуть пікові та постійні навантаження тощо. І – який у вас бюджет. Саме сукупність всіх цих факторів і вплине на остаточну ціну.

Якщо ж для вас ці розрахунки занадто складні – краще зверніться до кваліфікованого електрика. Він не лише порахує необхідні цифри, а й правильно та безпечно під'єднати обраний вами варіант джерела автономного живлення, убезпечивши як вас самих, так і ваших сусідів від неприємних сюрпризів. Бо електрика – це корисний винахід, однак не забуваймо, що електричний стілець також використовує ту саму енергію, що й холодильник.