Скільки грошей економить вам здоровий спосіб життя
Або якою є ціна шкідливих звичок
Дбати про своє здоров’я — важливо. Однак часом важко обрати страхову компанію для оформлення медичного страхування. Finance.ua вирішив допомогти вам у цьому. Ми вже відібрали надійні компанії. Залишайте заявку за посиланням, та отримуйте оптимальні пропозиції з розписаними умовами.
Почнемо з найбільш поширеної шкідливої звички, яка непомітно «з'їдає» значну частину щомісячного бюджету — з куріння. Опитування громадської організації «Життя» разом з дослідниками Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), яке проводилося наприкінці 2023 року, показало, що 30% населення вживають тютюнові або нікотинові вироби: 43% чоловіки та 20% жінки. Водночас щоденними курцями є 24,5% українців (36% чоловіків, 15% жінок). Це високий показник.
Скільки ж грошей витрачають українці на сигарети? 2024 року пачка цигарок коштує близько 90−100 грн. На день курцям в середньому потрібна одна пачка (хоча може бути як пів пачки, так і півтори).
Якщо вважати, що курець в день викурює одну пачку сигарет за 100 грн, то за тиждень він витрачає на свою шкідливу звичку 700 грн, тоді як за місяць — близько 3 тис. грн. За рік це понад 36 тис. грн. Це якщо не враховувати того, що вартість сигарет постійно збільшується, але курців від цього менше не стає.
Але ще ж є й різноманітні електронні пристрої для паління. Наприклад, широку популярність останніми роками завоював вейпінг. Розрахувати вартість паління тут потрібно, враховуючи те, на скільки курцю вистачає рідини у картриджі.
Зазвичай картридж для вейпу містить 1−2 мл заправки. В одному мілілітрі приблизно 20−25 крапель рідини і приблизно 100−125 затяжок. Тобто 2 мл рідини вистачить приблизно на 200−250 затяжок. В середньому одного картриджа вистачає на день. Сам вейп (або його ще називають POD-система) коштує орієнтовно 700−1 тис. грн. А 30 мл заправки — приблизно 300 грн. На місяць курцеві знадобиться щонайменше 60 мл заправки, а тому потрібно розраховувати, що це 600 грн на місяць і 7 200 грн на рік. Тобто в п’ять разів дешевше, ніж звичайні сигарети.
Ще один поширений пристрій серед курців — IQOS. Вартість самої системи нагрівання тютюну в середньому від 1 тис. до 2 тис. грн. Середня ціна на пачку стіків до IQOS — 100 грн. В одній пачці — 20 стіків, і якщо викурювати пачку в день, то витрати аналогічні до тих, що і з «традиційними» сигаретами — 3 тис. грн за місяць і 36 тис. грн за рік.
Тобто бачимо, що куріння коштує недешево. А якщо ще й говорити про шкоду, яку воно наносить організму людини, то курець платить занадто високу ціну.
Проте є й інші не менш шкідливі статті витрат. Наприклад, алкоголь. Наприкінці 2023 року КМІС за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я провів опитування, яке показало, що понад 77% українців споживають алкоголь. Найпопулярнішим алкоголем в Україні є вино (56,1%), пиво (50,5%) та міцні напої (49,6%), а найчастіше українці п’ють у себе вдома (71,3%) та в гостях (47,2%).
Спробуємо підрахувати, яку суму витрачають українці на алкоголь. До прикладу, середня ціна пляшки 0,5 літра пива в Україні становить 32 грн. Якщо випивати двічі на тиждень, то людина витратить 64 грн, а якщо рахувати за місяць, то до 300 грн. Однак у випадку з пивом, це може бути більше, ніж 0,5 літра за вечір, тому цю суму можна як подвоїти, так і потроїти.
Якщо двічі на тиждень випивати по пляшці вина, то це буде 224 грн (112 грн — середня ціна на пляшку вина 0,7 літра). За місяць це буде близько 900 грн.
Тобто на алкоголь на одну людину в середньому за місяць може витрачатися близько 900 грн. За рік — 10 800 грн.
Ще одна поширена шкідлива звичка серед українців — зловживання фаст-фудом. Окрім того, що він згубно впливає на здоров’я людини, це ще й залишає відтиск на сімейному бюджеті.
Звісно, швидше замовити піцу, купити хот-дог чи шаурму або посмакувати гамбургером, щоб перекусити. І хоч здається, що вартість таких «смаколиків» несуттєва, але в результаті за місяць це може вилитися в чималу суму. До слова, якщо ретельно планувати свій раціон і готувати завчасно вдома корисну їжу, то її вартість виявиться значно меншою, ніж харчуватися фаст-фудом.
Скільки ж українці витрачають на фаст-фуд? Точно прорахувати це складно, однак якщо взяти умовно, що кожного дня людина замість обіду харчується хот-догом за 70 грн, то за місяць назбирається 2 100 грн, а за рік 25 200 грн. Якщо ж обрати шаурму чи бургер вартістю орієнтовно 140 грн, то сума подвоїться — 4 200 за місяць та 50 400 за рік. А якщо купувати піцу (візьмемо вартість 300 грн) умовно двічі на тиждень, то за місяць витрати становитимуть 2 400 грн, тоді як за рік 28 800.
Варіантів тут може бути чимало. Якщо, наприклад, відмовитися від сигарет, то щомісяця у сімейному бюджеті залишатиметься 3 тис. грн. За ці кошти можна придбати абонемент на місяць у спортзал та ще й у басейн. Або ж оплатити курси з іноземної мови.
За рік на сигарети одна людина в середньому витрачає 36 тис. грн. Якщо ж гроші не витрачати, а накопичувати, то цієї суми точно вистачить для того, щоб організувати собі відпустку.
На алкоголь в середньому людина може витрачати 900 грн щомісяця (якщо, звісно, вживає його в помірних дозах). Натомість на ці кошти щомісяця можна купувати цікаві настільні ігри, які до речі добре підійдуть для осінніх вечорів. Або обрати пазли, картини по номерах, алмазну мозаїку чи інший спосіб зосередити свою увагу на певному занятті у вільний час. Все залежить від вподобань, але такі варіанти однозначно корисніші для здоров’я.
Щодо фаст-фуду, то за нашими підрахунками, на шкідливу їжу може витрачатися від 2 тис. до 4 тис. грн на людину щомісяця. Погодьтеся, на ці гроші можна купити немало корисних продуктів, таких як крупи, овочі чи м’ясо нежирних сортів. І водночас спланувати собі раціон за принципом здорового харчування.
Варіантів, як витратити кошти, які могли б піти на шкідливі звички, сотні. І обрати можна будь-який з них, але головне зробити перший крок. І вже за рік, можливо, ви зможете накопичити на серйозну покупку, яку довгий час відкладали. Наприклад, на EcoFlow, якусь побутову техніку чи омріяний відпочинок.
Але, зрозуміло, що навіть відмова від шкідливих звичок зовсім не означає, що людина накопичуватиме кошти, які раніше на них витрачала. Щоб забезпечити це, потрібно вміти ставити перед собою фінансові цілі. І разом із цим ефективно планувати свій бюджет — сімейний чи особистий. Ось декілька порад як це зробити:
- Порахуйте щомісячний дохід. Починати потрібно з початку, тобто з того, щоб чітко визначити розмір та джерела ваших щомісячних надходжень. Це можуть бути, наприклад, зарплата, прибуток від інвестицій, оплата за виконану роботу на фрилансі, пенсія та інше.
- Складіть список витрат. Для цього їх потрібно розділити на обов’язкові та ті, без яких можна обійтися (або їх ще називають дискреційні). До обов’язкових належать щомісячні орендні/іпотечні, комунальні платежі, витрати на продукти, на лікування, оплату за навчання, громадський транспорт тощо. До необов’язкових витрат належать розваги, кава, хобі, а також витрати на шкідливі звички такі як тютюн чи алкоголь.
- Сформуйте місячний бюджет. На цьому етапі уважно прорахуйте, яку саме суму ви повинні та зможете витрачати на кожну з категорій витрат, а вже потім залишок розподіліть між дискреційними витратами.
- Перетворіть відстеження бюджету на звичку. Регулярно перевіряйте, чи збігаються ваші витрати з тими, які ви запланували на початку місяця. Якщо ви буде знати точну суму, яку витрачаєте на ту чи іншу категорію щомісяця, зможете підкоригувати або переглянути свій бюджет на наступний і зробити його реалістичнішим.
Пам’ятайте, завчасно спланований бюджет допоможе уникнути зайвих витрат та досягнути поставлених фінансових цілей. І чітке розуміння, де ці витрати можна зменшити або спрямувати на інші цілі, допоможе у цьому завданні.