Рішення, які можуть вплинути на гаманець у 2022 році
До чого готуватися
І не забудьте підписатися на телеграм-канал Finance.ua. Там ми розповідаємо, як не платити зайвого, і ділимося іншими корисними лайфхаками.
Мінімальна заробітна плата — це найнижча заробітна плата, яку може одержувати працівник за годину праці.
Стаття 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлює таку мінімальну зарплату:
У місячному розмірі:
- з 1 січня року – 6 500 грн;
- з 1 жовтня – 6 700 грн.
У погодинному розмірі:
- з 1 січня – 39,26 грн;
- з 1 жовтня – 40,46 грн.
Прожитковий мінімум – рівень доходу, необхідний для забезпечення лише основних потреб людини: їжа, одяг, засоби гігієни, транспортні витрати, комунальні та побутові платежі.
У 2022 році встановлені такі пороги мінімальних доходів для різних соціально-демографічних груп:
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років:
- з 1 січня – 2 100 грн;
- з 1 липня – 2 201 грн;
- з 1 грудня – 2 272 грн.
Прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років:
- з 1 січня – 2 618 грн;
- з 1 липня – 2 744 грн;
- з 1 грудня – 2 833 грн.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб:
- з 1 січня – 2 481 грн;
- з 1 липня – 2 600 грн;
- з 1 грудня – 2 684 грн.
Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність:
- з 1 січня – 1 934 грн;
- з 1 липня – 2 027 грн;
- з 1 грудня – 2 093 грн.
До цих показників прив’язані зокрема ставки податків, розмір ЄСВ, суми пені та штрафів, розмір аліментів, розмір допомоги по безробіттю, допомоги по вагітності та пологах тощо.
Є добрі новини насамперед для медиків і студентів.
Згідно з Указом Президента № 261/2021, у Держбюджеті-2022 закладено підвищення зарплат медиків.
Мінімальною зарплатою для лікарів буде 20 тис. грн, а середнього медперсоналу – 13,5 тис. грн.
Середня зарплата лікарів становитиме понад 22,5 тис. грн.
У Держбюджеті-2022 передбачено зростання витрат на освіту в розмірі 153,7 млрд грн (це на понад 14 млрд більше, ніж у 2021-му), що дає змогу передбачити зростання зарплат учителів на 8%.
Набагато відчутніші кошти спрямовані на здобувачів освіти. З 1 січня 2022 року до 2 тис. грн зросте мінімальна стипендія для студентів закладів вищої освіти та в 2,5 раза зростуть стипендії для студентів закладів професійно-технічної освіти.
Цьогоріч при виході на пенсію в 60 років жінкам встановлюватиметься підвищення до пенсії у розмірі 9%.
Таке підвищення збереже співвідношення у розмірах пенсій жінок за наявності однакової тривалості страхового стажу та заробітку в 2022 році, який є перехідним роком завершення підвищення пенсійного віку жінкам.
З 1 жовтня 2022-го пенсіонери віком 70-75 років отримають щомісячні доплати у сумі до 300 грн. Рішення стосується осіб, пенсія яких є меншою від розміру середньої заробітної плати за 2020 рік.
Мінімальна пенсійна виплата для осіб, старших за 70 років за наявності тривалого стажу роботи (у чоловіків – 35 років, у жінок – 30 років), становитиме 3 тис. грн.
За наявності стажу меншої тривалості мінімальна пенсійна виплата для таких осіб визначатиметься пропорційно наявному страховому стажу. При наявності страхового стажу в чоловіків 25 років, а у жінок 20 років становитиме не менше, ніж 2,5 тис. грн.
У листопаді 2021 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив: «До завершення опалювального сезону тарифи на газ, тепло, світло змінюватися не будуть». Але це не означає, що в 2022-му вони не зміняться.
Олег Гарник, експерт Асоціації міст України, вважає, що зафіксувати вартість комунальних послуг для населення на певному рівні можливо тільки в разі, якщо держава виявить політичну волю і компенсуватиме в певний спосіб виробникам, надавачам послуг із теплопостачання, електропостачання та газопостачання збитки чи неотримані прибутки.
Якщо цього не буде – лише незахищені верстви населення отримають пільги та субсидії, а решта населення сплачуватиме ринкову вартість цих послуг.
Ціни для побутових споживачів залежать від цін для промислових споживачів, а вони зростатимуть. Також залежать від зовнішньополітичних чинників: ціна на газ для Європи, запуск газогону «Північний потік-2», відносини Європи – США – РФ, чи буде транзит газу через Україну тощо.
Орієнтиром може бути те, що в Україні ціни на газ вже сягнули 59 грн за куб. м.
Через зростання мінімальної заробітної плати послуги ЖЕКів та керівних компаній подорожчають орієнтовно на 10%.
Олег Гарник звертає увагу: в структурі послуг керівних компаній велику частку становить оплата праці працівників. А, крім того, якщо буде висока інфляція, – змінюватиметься вартість запасних частин, матеріалів і комплектувальних виробів.
Загальна сума, яку передбачається спрямувати на житлові субсидії, становить 38,4 млрд грн. Це на 3,2 млрд грн більше, порівняно з 2021 роком. Водночас це значно менше, ніж, наприклад, у 2016-му – 44 млрд грн, чи 2017-му – майже 70 млрд грн.
На думку Олега Гарника, слід розуміти, що держава вже встановила жорсткіший контроль – перевірку інформації, яку подають про себе особи, звертаючись по субсидії. Водночас держава буде виконувати відповідні зобов’язання перед отримувачами житлових субсидій.
Його доведеться заплатити тим, що мають у власності:
- квартиру – понад 60,0 кв.м;
- приватний будинок – понад 120,0 кв.м.
Розмір ставок податку на таке нерухоме майно зросте, оскільки мінімальна заробітна плата також підвищилась. Податковим кодексом передбачена загальна ставка податку не більше ніж 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати.
Конкретну ставку податку встановлює місцева влада, тож у різних областях вона відрізняється. Наприклад, ДПС у Київській області розрахувала, що у 2022 році за кожен «зайвий» квадратний метр потрібно буде заплатити по 97,5 грн.
З 1 січня 2022 року впроваджене «мінімальне податкове зобов’язання». МПЗ – це сума податків, яку кожен власник сільськогосподарської землі (який не має пільг) повинен сплачувати до бюджету.
Платниками податку є:
- власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), навіть якщо вони нічого не вирощують;
- землекористувачі (фермери, аграрії, які обробляють власну чи орендовану землю).
Об’єктами оподаткування є:
- земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
- земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Розмір МЗП відраховується від нормативної грошової оцінки (НГО); у 2022 році становить 4% – приблизно 1200-1300 грн за гектар.
На 2022 рік заплановано збільшити розмір допомоги при народженні дитини до 50 тис. грн. Раніше вона становила 41 тис. 280 грн.
Виплата допомоги проводитиметься одноразово у розмірі 25% загального розміру, решта суми допомоги виплачуватиметься впродовж наступних 36 місяців рівними частинами.
Читайте також: Скільки зараз коштує народити дитину
Йдеться про адресну соціальну допомогу сім’ям, у яких народилася живонароджена дитина, у разі відсутності обох батьків – допомога родичам, які в установленому порядку забирають дитину, усиновлювачам, опікунам тощо. У бебі-бокси входить одяг, доглядова косметика, підгузки, пелюшки, іграшки тощо.
Родини, які віддають перевагу коштам, а не товарам, зможуть отримати грошову компенсацію. Вона становить не менш як три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Тобто замість пакунка малюка родина може отримати:
- з 1 січня – 6 300 грн;
- з 1 липня – 6 603 грн;
- з 1 грудня – 6 816 грн.
Стаття 9 Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлює для основних соціальних і демографічних груп населення такі рівні забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму:
- для працездатних осіб – 45%;
- для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю – 100%;
- для дітей – 130 % відповідного прожиткового мінімуму.
Міністерство у справах ветеранів України заявило: «Пріоритетом є виділення 5,5 млрд грн на забезпечення житлом ветеранів війни, сімей загиблих, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України».
Читайте також: Кредит на житло для ВПО
Розмір закладених коштів забезпечить виконання державних зобов’язань перед 4 тис. українських воїнів, зокрема учасниками АТО/ООС зі статусом внутрішньо переміщених осіб.
Держбюджет-2022 передбачає фінансування заходів із психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації, забезпечення санаторно-курортним лікуванням постраждалих учасників Революції Гідності, учасників АТО та членів їхніх сімей, родин загиблих воїнів, підтримку громадських об’єднань ветеранів.
Укрзалізниця не планує у 2022 році підвищувати тарифи на пасажирські перевезення.
Водночас компанія готується запровадити новий підхід у формуванні цін на квитки залежно від низки чинників: популярність напрямку, час придбання проїзного документа. Це дасть змогу пасажирам, які планують подорожі завчасно, заощаджувати кошти.
Щоправда, менш зрозуміло, чи не призведе це до здорожчання квитків на популярні напрямки (Одеса, Львів, Ужгород тощо), особливо при покупці в «останню мить».
Крім того, буде змінено комісійний збір при купівлі, поверненні та резервуванні квитків (востаннє його переглядали у 2019-му). Так, з 10 грудня 2021 року зазначений фіксований збір – 30 грн замість 22 грн.
У компанії заявляють: «Попри те, що зміна вартості квитків для пасажирів буде вкрай незначною – в середньому збільшиться лише на 3%, для АТ «Укрзалізниця» таке підвищення дасть орієнтовно 6 млн гривень на місяць додаткових доходів, які будуть скеровані на вдосконалення систем продажу й інші потреби».
Розпочався проєкт, згідно з яким розмитнити транспортний засіб можна буде через застосунок «Дія» у смартфоні. Громадяни зможуть подати необхідні документи, оплатити митний збір і завершити митне оформлення в автоматичному режимі. Зручно, швидко і без корупції.