Новий валютний курс: що він принесе Україні та українцям
Шість головних факторів
Незважаючи на те, що таке рішення регулятора було очікуваним та прогнозованим, на готівковому валютному ринку почалася паніка. Протягом буквально кількох годин курс в обмінниках злетів до 39-40 грн/дол.
Finance.ua проаналізував, що принесе новий валютний курс для України та українців.
Про всі зміни, які можуть вплинути на ваш гаманець, ми оперативно пишемо в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі.
Не секрет, що під час війни наповнення українського бюджету багато в чому залежить від зовнішньої допомоги, яка заходить в Україну у валюті, а потім конвертується в гривню за офіційним курсом.
Наразі гривні від продажу валюти стане на 25% більше, що полегшить навантаження на бюджет.
Крім того, на 25% зростуть також акцизи та митні збори, прив'язані до офіційного курсу долара, тобто грошей у бюджеті за рахунок зростання курсу побільшає.
Зросте вартість товарів, що імпортуються; як наслідок, зростуть і сплачувані до бюджету податки та мита.
А значить, простіше стане виплачувати і пенсії, і зарплату нашим захисникам із ЗСУ.
Девальвація гривні зробить наш експорт більш конкурентоспроможним на зовнішніх ринках. Насамперед, це стосується сільгосппродукції.
Крім того, тепер, коли ліквідовано різницю між готівковим та безготівковим курсом долара, яка становила 7-8 гривень, у експортерів зросла зацікавленість у тому, щоб заводити в Україну та продавати тут валютну виручку.
Це, зрештою, приведе до відновлення балансу попиту-пропозиції на міжбанківському валютному ринку та знизить навантаження на Національний банк, який протягом п'яти місяців своїми постійними інтервенціями на продаж валюти забезпечував потреби імпортерів.
На що однозначно і одразу вплине зростання офіційного курсу долара – це вартість «білого» імпорту. Все те, що завозилося в Україну офіційно, автоматично подорожчає на 25% саме через те, що зросла вартість долара.
Що стосується цін на бензин та дизельне пальне, то, як повідомив директор «Консталтингової групи А-95» Сергій Куюн, роздрібні ціни зростуть буквально на 3-5 гривень, не більше. Причина — до теперішнього часу сформувалася велика маржа між оптовою та роздрібною цінами, і зараз вона просто знизиться до допустимого мінімуму.
А ось побутова техніка, електроніка та інші товари, які завозилися офіційними експортерами, зростуть у ціні дуже скоро.
Також подорожчають усі будівельні матеріали, що завозилися з-за кордону та виготовляються з імпортної сировини.
Не секрет, що всі ці місяці мільйони українців, які вимушено опинилися в Польщі та інших країнах Європи, виживали за рахунок можливості робити покупки та різні витрати з українських банківських карток.
Перший час карткові курси були не набагато вищими від офіційного курсу долара, що дозволяло робити покупки за нижчими цінами (порівняно з розрахунками готівкою).
Наразі такої можливості більше немає.
Крім того, Національний банк встановив щомісячний ліміт на розрахунки за кордоном з використанням гривневих платіжних карток у розмірі 100 тис. гривень (в еквіваленті) з усіх рахунків клієнта в банку, відкритих у національній валюті.
Більшість громадян, які перебувають за кордоном, як стверджують у НБУ, цього не відчують.
Finance.ua вже писав про те, що суттєва різниця між офіційним та ринковим курсами долара призвела до виникнення нового способу заробітку – так званого «карткового туризму», коли «ходоки» з прикордонних областей (жінки та люди похилого віку, а також діти до 18 років) буквально штурмували банкомати в сусідніх країнах неподалік від кордону, знімаючи з банківських карток валюту, яку потім вони переправляли в Україну і здавали в оптові обмінники вже за ринковими цінами.
Зрівнявши офіційний і ринковий курс, НБУ нарешті зробив так, що цей напрямок «легкого заробітку» вже не діє.
Більше того, для вірності Національний банк змінив щомісячний ліміт зняття готівкової валюти з гривневих платіжних карток за кордоном на щотижневий: 12,5 тисяч гривень на сім календарних днів.
Виникає закономірне питання: що заважало НБУ зробити це просте рішення (зміна місячного ліміту на тижневий) раніше?
Новий ліміт на витрати за кордоном у розмірі 100 тис. гривень в еквіваленті ускладнить роботу українських волонтерів, завдяки яким в країну надходило безліч таких необхідних інструментів та спорядження для наших захисників: бронежилети, каски, тепловізори, квадрокоптери та багато іншого.
Вартість того, що вони закуповували, часто істотно перевищувала 100 тис. гривень.
Втім, голова НБУ Кирило Шевченко на прес-конференції 22 липня заявив, що Національний банк всіляко йтиме назустріч потребам волонтерів, і всі подібні питання буде успішно вирішено.