Криптовалюти: швидкі гроші чи стабільний дохід на майбутнє?
Інвестування VS Трейдинг
Винахід біткоїн, начебто, невідомим користувачем під псевдонімом Сатоши Накамото поклав початок нової ери – ери криптовалюти, ери цифрових технологій.
Альткоіни, стейблокоіни, NFT, децентралізовані фінанси – це все те, що вже давно стало звичним для багатьох користувачів, а також – одним з найпопулярніших видів заробітку.
Інтерес людей до криптовалют й понині залишається високим не дивлячись на масштабні злети та падіння «крипти». Це гаряча тема не лише серед інвесторів, але й у масовій культурі, бо в «крипту» інвестує як Ілон Маск, так і звичайний студент.
Згідно з даними аналітичної блокчейн-компанії Chainalysis, які були опубліковані 14 вересня, Україна посіла третє місце у глобальному рейтингу за обігом криптовалюти.
Як стверджує Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України, команда Мінцифри приділяє багато уваги для розвитку та легалізації криптовалюти в Україні: «Ми хочемо створити в Україні найбільш сприятливі умови для розвитку криптобізнесу. Щоб світові крипто компанії могли легально заходити в Україну та вести бізнес, використовуючи банківську систему. А українці – декларувати та захищати свої доходи у віртуальних активах».
Криптовалюта являє собою цифрову валюту, яка є децентралізованою і закодованою певним шифром. Найбільш привабливою характеристикою є її анонімність. Купуючи криптовалюту, можете бути впевнені, що ніхто не знатиме, скільки та в якому обсязі ви її придбали.
Наступна особливість – простота та швидкість транзакцій. Усе, що потрібно для початку роботи з криптовалютами, – створити гаманець на будь-якій з бірж, пройти аутентифікацію, і готово. Ніяких брокерів, договорів, лімітів.
До того ж зробити переказ з криптою набагато простіше, ніж, наприклад через ту ж систему SWIFT. Легкість використання криптовалюти полягає в тому, що в будь-який час, в будь-якій точці світу ви зможете вивести свої активи на доступну карту.
Можливість високого заробітку приваблює багатьох. Але там де великі перспективи завжди й великі ризики. Найбільше кожен інвестор або трейдер боїться знецінення валюти, або «скам» криптопроекту.
Ось вам приклад, згадаємо квітень-травень 2022 року, і те, що трапилося з валютою Luna (Terra).
Блокчейн Terra поєднує в собі переваги криптовалют і стейблкоінів (валют, що прив'язані до реальної валюти. – Ред.). Ми можемо розглядати її як криптовалюту з двох частин: Terra, стейблкоін, і Luna, криптовалюта. Terra сама по собі не є стейблкоіном; вона прив’язана до UST. UST – це стейблкоін, прив’язаний до долара, і, отже, за всіх рівних умов Terra мала бути безпечною.
Проблема в тому, що UST не є стандартним стейблкоіном, як інші; він не має фізичних резервів і натомість покладається на розумні контракти, щоб підтримувати вартість на рівні 1 долара або якомога ближче до нього.
Однак поточна криза призвела до знецінення UST. Оскільки ціна впала настільки, що інвестори поспішили ліквідувати свої позиції швидше, ніж міг впоратися алгоритм. Це призвело до падіння фіксованої ціни стейблкоіна, і в цей момент обидві сторони (Luna й Terra) стрімко впали.
Наразі в криптогалузі відсутнє повноцінне регулювання, що тільки збільшує попит на неї. Проте довго ухилятися від сплати податків не вийде. Кожна країна починає вводити регулювання криптовалюти на національному або ж регіональному рівнях.
До прикладу, в Україні навесні Зеленський підписав закон «Про віртуальні активи». Цей закон має легалізувати криптовалютну діяльність в країні.
Мають «легально працюватимуть іноземні та українські криптобіржі, банки відкриватимуть рахунки для криптокомпаній, українці зможуть захистити свої вкладення у віртуальних активах, а держава гарантуватиме судовий захист прав на віртуальні активи», – повідомляв на своєму каналі Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України.
Тобто, це ще один крок назустріч запуску віртуальної гривні та повної легалізації.
Наразі капіталізація ринку криптовалюти за даними Coinmarketcap становить більш ніж 812 млрд дол. Проте ця цифра така на фоні падіння, яке зараз спостерігається на всіх фінансових ринках. Ще на початку року капіталізація становила більш ніж 3 трлн доларів.
Динамізм, з якою розвивається криптогалузь, не зрівняється з жодним ринком, чи то ринок капіталу, чи борговий ринок. І це лише початок, адже у перспективі об’єм крипторинку може перевищити об’єми всіх наявних ринків.
Загалом у кожного є вибір з 2 варіантів: займатися торгівлею, тобто трейдингом, або ж інвестувати на середньострокову чи довгострокову перспективу. Усе залежить від ваших цілей, схильності до ризику, фінансових можливостей.
Розберемо кожну зі стратегій.
Трейдинг криптовалютою передбачає купівлю-продаж валюти в короткому часовому періоді. Це може бути день, година, або навіть з різницею в декілька хвилин. Складність такого процесу – вгадати курс валюти, чи «полізе» ціна догори.
За статистикою 95% всіх трейдерів зазнають невдачі. Це не означає, що у вас є 95% шансів на невдачу, але скоріше на кожну сотню трейдерів, які виходять на ринок, статистично лише п’ять отримують прибуток. Це коефіцієнт, який викликає запитання, чому так багато трейдерів втрачають гроші?
По-перше, більшість людей, які починають торгувати, роблять це без торгової стратегії чи плану. Торговий план зазвичай містить інвестиційні цілі, стратегію управління ризиками, точки входу та виходу, а також будь-які інші правила чи вказівки, яких потрібно дотримуватися. Без чітко визначеного торгового плану емоції недосвідчених трейдерів візьмуть гору й призведуть до імпульсивних рішень.
Ще одна поширена помилка трейдерів – надмірне використання кредитного плеча. Кредитне плече – це коли ви позичаєте гроші, щоб збільшити вплив своєї позиції на ринок.
Хоча кредитне плече може бути потужним інструментом для отримання великих прибутків від невеликих інвестицій, воно також може призвести до значних втрат.
Наприклад, припустимо, що у вас є 1 тис. доларів на вашому торговому рахунку, і ви використовуєте кредитне плече х10, щоб купити Bitcoin на 10 тис. доларів.
Якщо ціна біткойна зросте на 10%, ви щойно отримали 100% віддачі своїх інвестицій.
Однак, якщо ціна біткойна впаде на 10%, ви просто втратите всі свої кошти. Тому використовувати кредитне плече слід досить обережно.
Багато людей полюбляють торгувати криптовалютою, тому що це може бути дуже схоже на азартні ігри. Звичайно, торгівля набагато цікавіша, чим просто інвестування. Та чи варто воно того?
Розумне інвестування в криптоактиви є менш ризикованим, і більш стабільним.
Оцінити та підібрати надійну криптовалюту набагато складніше, чим, наприклад, акції чи облігації, але все можливо.
Велика частина цінності криптовалют базується на припущеннях щодо майбутнього розвитку як самої валюти, так і блокчейну, на якому вона створюється.
Такий підхід пояснюється основними характеристиками криптовалюти: немає централізованого органу, який би ними керував, немає бухгалтерської інформації, доходу чи прибутку для аналізу.
Ви, можливо, зустрічали такий термін як «HODL». HODL – це акронім від «Hold on for Dear Life», який був придуманий, коли користувач форуму Bitcointalk випадково написав «HODL» замість «HOLD».
По суті, це означає купити й утримувати назавжди. В основі цієї стратегії лежить переконання, що ціни на криптовалюту продовжуватимуть суттєво зростати в довгостроковій перспективі. До того ж коли йде спад на ринку, «ходлери» не продають свої активи в паніці, а очікують відновлення ринку і виграшу в майбутньому.
HODLing може бути ідеальною стратегією входу для нових інвесторів. Порівняно з технічними особливостями, скажімо, денної торгівлі, яка є надзвичайно складною та займає багато часу, HODLing може бути набагато простішим. Це аналог стратегії «купи й тримай», яка використовується на фондовому ринку.
Недоліком такої стратегії є кількість часу, який необхідний, щоб отримати бажаний прибуток.
Необхідний час залежить від того, скільки ви як інвестор прагнете заробити в першу чергу. Наприклад, якщо є ціль отримати прибуток у розмірі 2%, імовірно, для досягнення цієї мети знадобиться короткий час. Проте, найчастіше більшість інвесторів прагнуть щонайменше подвоїти свій депозит, а це вимагає часу та терпіння.
Багато інвесторів, особливо початківців, відмовляються інвестувати в криптовалюту уже після першої просадки. Але не забувайте, що як фондовим ринкам, так і ринку криптовалюти, характерна циклічність.
Кризи були й будуть, деякі з них можна передбачити, закрити вигідно позиції. А деякі – наступають неочікувано.
Проте ця втрата можлива лише тоді, якщо ви наважитесь продати свої активи. Тому тут головне набратися терпіння і перечекати спад. Адже кожна криза це нові можливості, а кожен спад це передумова наступного зростання.
Зараз світова економіка переживає кризу, і крипторинки не є виключенням. Ціна більшості валют значно просіла на фоні майбутньої невизначеності та небажанням інвесторів брати на себе великий ризик.
Проте з іншого боку, чи не час саме зараз створити свій перший криптопортфель і вигідно відкрити позиції, коли ціни перебувають на досить низькому рівні? Або ж чи не докупити пару монет до вже наявного портфеля, тим самим скоригувавши свій портфель і зменшити розрив у цінах?
Найбільшою небезпекою при довгостроковому інвестуванні може бути неякісна криптовалюта, яка може втратити свою цінність. Тому незнання, як працює ринок криптовалюти, на які показники орієнтуватись, і призводить до втрати капіталу. Ніколи не вкладайте гроші в те, чого ви не знаєте. Навіть поради друзів, колег чи близьких можуть бути хибними.
Інша справа, якщо ви можете самостійно проаналізувати, чи є надійною валюта, і чи можливий ріст через певний період часу.
До речі, спеціально для інвесторів-початківців радимо пройти курс «Інвестування в криптовалюту» від Академії Мінфін. Вже за 40 днів ви почнете аналізувати монети за допомогою сервісів, фільтрів та рівнів, прогнозувати ризики, торгувати на біржах, а також створите криптопортфель.