Як купити криптовалюту під час війни
Кілька корисних порад
Так, на самому початку війни багато забезпечених біженців використовували купівлі криптовалюти для виведення капіталу з країни. Не дивно, що у березні 2022 року стейблкойн Tether (цифровий аналог американського долара. – Ред.) в Україні котирувався на 8-10% вище, ніж готівкова американська валюта.
І тільки коли потік біженців за кордон спочатку почав знижуватися, а потім кількість тих, хто повертається в країну, перевищила кількість тих, хто виїжджає, Tether знову став дешевшим за готівковий долар.
Крім того, в умовах, коли неможливо вільно купити іноземну валюту за нормальною ціною, купівлі криптовалюти розглядалися (з деякою натяжкою, звісно) як варіант диверсифікації та збереження наявних заощаджень.
На початку купити криптовалюту було дуже просто. Наприклад, на популярній криптовалютній біржі Binance для цього було передбачено кілька варіантів, у тому числі пряма купівля з дебетової або кредитної картки Visa або MasterCard.
Проте вже у квітні, з метою запобігти «непродуктивному відтоку капіталу з країни в умовах військового стану» Національний банк заборонив будь-які прямі покупки криптовалюти за національну та обмежив покупки за іноземну валюту сумою 100 тис. гривень (в еквіваленті) на місяць.
Втім, варіантів, як купити криптовалюту, залишилося чимало. Finance.ua розповість про найпростіші та доступні для недосвідченого користувача криптовалютного ринку.
Ще більше актуальної інформації про криптовалюти – у нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого важливого.
Простим та оптимальним варіантом купівлі криптовалюти є так звана «P2P-торгівля». Ось вам приклад із тієї ж біржі Binance.
Головною умовою для того, щоб купувати або продавати криптовалюту таким чином, є реєстрація на самій біржі з наступною верифікацією облікового запису, що дозволить безперешкодно проводити всі необхідні операції.
При цьому автоматично створюються всі необхідні гаманці – не тільки у популярних криптовалютах Bitcoin, Etherium, Tether тощо, але й інших маловідомих.
Для того, щоб купити, наприклад, той же Tether за допомогою P2P-торгівлі, необхідно:
1. Вибрати цей пункт меню та зайти на великий ринок, де виставляють заявки на продаж такі ж клієнти біржі Binance.
2. У колонці «Фіат» вибрати UAH.
3. У колонці «Оплата» можна встановити фільтр для найліпшого способу оплати. Наприклад, конкретний банк, картою якого хочете розплатитися:
4. Наприклад, ми вибрали варіант оплати – monobank. При цьому система відфільтрує всі відповідні заявки:
5. Зі списку запропонованих – вибрати те, що вам підійде. Тут у кожній заявці вказується:
- - пропонований обсяг на продаж;
- - ліміт суми для операції (іноді продавці не хочуть зв'язуватися з продажем дрібними частинами й шукають покупця на всю суму відразу);
- - під кожним продавцем (мейкером) зазначається відсоток виконаних заявок. Чим він вищий, тим більший ступінь довіри до цього продавця.
6. Після вибору відповідної заявки натиснути зелену кнопку «Купити» (у нашому випадку вона називається «Купити USDT», тому що ми вирішили купити Tether).
Ввести суму USDT, при цьому автоматично підраховується, скільки треба заплатити гривень, і ще раз натиснути кнопку «Купити USDT».
7. Виконати необхідні операції у банківському додатку, підтвердити угоду. Після того, як у продавця на рахунку з'явиться гривня, вам буде зараховано на відповідний гаманець придбана криптовалюта.
Як бачимо, цей спосіб дозволяє легко оминути обмеження, встановлені Національним банком.
Єдине, що має турбувати при купівлі в такий спосіб, – це банківський фінмоніторинг, який може «збуритись», якщо сума операції в гривні буде занадто великою.
Ще один спосіб купівлі криптовалют онлайн – використання електронних обмінних пунктів, за допомогою яких можна в режимі 24/7 купити або продати ту чи іншу криптовалюту, оплачуючи картками українських банків.
При цьому такий обмінний пункт встановлює курс обміну для кожного напрямку. Ось який це має вигляд (в одному із найпопулярніших українських обмінників):
Для того щоб купити той же Tether з оплатою з картки того чи іншого банку, треба вибрати потрібний напрямок і натиснути на нього.
Наприклад, ось що буде, якщо ми хочемо зробити покупку з оплатою карткою monobank:
Потрібно ввести дані своєї картки та гаманець, на який буде зараховано суму купленого Tether.
До речі, гаманець можна і потрібно використовувати той, який створюється під час створення облікового запису на криптовалютній біржі Binance. При цьому дуже важливо вказати правильну мережу для введення Tether (на Binance їх вісім, але найпопулярніші – TRC20 (Tron) та ERC20 (Ethereum).
Такі електронні обмінні пункти можуть працювати в автоматичному або ручному режимі (за участю оператора). Деякі з них пропонують клієнтам реєструватися та навіть запустили власні програми лояльності, зацікавлюючи клієнтів проводити операції саме у них.
Приватним випадком використання криптообмінників є купівля/продаж великих сум (від 5 тис. дол. в еквіваленті. – Ред.) криптовалюти через деякі мережі оптових обмінних пунктів, які додали до своїх послуг також торгівлю криптовалютою.
Як це відбувається? Ви домовляєтеся в даному обмінному пункті щодо конкретного напрямку обміну, уточнюєте всі деталі та комісії.
Далі, відвідуєте обмінний пункт, віддаєте готівку та адресу свого гаманця. Після перерахунку готівки відбувається зарахування купленої криптовалюти на гаманець.
Як правило, криптовалюту таким чином купують чи продають за готівкову валюту. Але якщо обмінник займається і власне валютообміном, то можна домовитися і про проведення операції за гривню.
Варто враховувати, що криптовалюти схильні до високої волатильності (коливань), тому курс обміну фіксується на момент здійснення операції і може змінюватися навіть протягом дня.
Там, де прибутки, завжди можна зустріти і шахраїв. За попередній рік кількість шахрайств із криптовалютами зросла на 80%, пише Financial Times. У 2021-му аферисти вкрали у людей по всьому світу 6,2 млрд дол. При цьому правоохоронцям бракує ресурсів для розслідування таких справ, особливо якщо йдеться про порівняно невеликі суми. Слідчим складно відстежувати міжнародні злочинні мережі, які займаються криптовалютним шахрайством.
Одними з найпопулярніших схем таких афер є криптовалютні піраміди та так званий «безкоштовний сир».
Криптовалютні піраміди – це аналог фінансової піраміди, яку ще 1919 року заснував американець Чарльз Понці. Жертві обіцяють «золоті гори», залучаючи цим до проекту. Інвестори вкладають гроші і спочатку навіть можуть відбуватися виплати за рахунок нових інвесторів, щоб залучити ще більше користувачів.
Але коли організатори піраміди розуміють, що залучити більше клієнтів уже не вдається, вони просто виводять гроші, залишаючи вкладників ні з чим.
Що цікаво, серед жертв чимало тих, хто розуміє, що бере участь у піраміді. Вони сподіваються вчасно «зіскочити», при цьому непогано заробивши. Але в результаті все для них закінчується так само, як для власників купонів МММ.
Жага розбагатіти тут і одразу штовхає людей на необдумані вчинки. Багато крипто ентузіасти власноруч віддають свої токени шахраям через просту обіцянку отримати більше.
Для прикладу можна навести посилання з пропозицією безкоштовної роздачі криптовалюти, які ведуть на фішингові сайти, де жертви шахраїв самі вводять всю необхідну інформацію.
Крім фішингових сайтів, часто використовуються підроблені обмінники криптовалют. Звісно, курс обміну у них дуже вигідний, значно вигідніший, ніж на ринку.
Та найбільш незграбний прийом – просто попросити жертву переказати якусь суму на гаманець, пообіцявши переказати у відповідь удвічі більше за день-два. Знаходяться ті, хто переказує.
До речі, детальніше про криптовалютне шахрайство ми писали в цій статті, пропонуючи прості, але дієві методи захисту від шахраїв.
Кожен випадок, звісно, індивідуальний, але універсальні поради дуже прості:
- не вводьте ніде свої платіжні дані, якщо ви не впевнені у надійності ресурсу, на якому перебуваєте;
- не переходьте за підозрілими посиланнями, особливо якщо вони надані через сервіси для скорочення URL-адрес, як, наприклад, bit.ly, TinyURL тощо – ви не знаєте, куди таке посилання вас приведе.
Купувати чи продавати криптовалюту найкраще через великі, перевірені роками біржі. Такими можуть бути Binance, WhiteBIT та інші.
Ясна річ, під час тих чи інших угод доведеться заплатити комісію, але це вийде набагато дешевше, ніж взагалі втратити все в гонитві за легкою здобиччю. Такою здобиччю, цілком ймовірно, станете ви.