Як закрити ФОП в 2020 році?
Наскільки це складно, і чи можна спростити процес
Отже, ви – ФОП, але вирішили згорнути свою діяльність або зробити в ній паузу. І в одному, і в іншому випадку своє підприємство краще закрити. Раніше багато підприємців воліли тримати ФОП, які не працюють, в «сплячому» режимі, звітуючи перед податковою про нульові доходи. Сьогодні це невигідно. Починаючи з 2017 року всі ФОП – навіть за відсутності доходу – зобов'язані щомісячно сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ). «Зараз ви або закриваєте ФОП, або кожен місяць платите ЄСВ», – констатує Наталія Юдіна-Литвиненко, директор компанії «Бухгалтер ідеального підприємця».
Соціальний внесок становить 22% від мінімальної зарплати, що в 2019 році дорівнює 918,06 грн. При цьому строку давності у нього немає. Якщо у вас залишаться борги з його сплати, то гасити їх доведеться так чи інакше, плюс ще й сплатити штраф за прострочення платежу. Тому, навіть якщо ви вирішили не зупинити, а просто заморозити свій бізнес, то ФОП краще закрити, а потім, якщо потрібно, відкрити повторно.
Процес закриття складається з 6 етапів.
Перше, що потрібно зробити – подати заяву держреєстратору про припинення підприємницької діяльності. У відділ з питань реєстрації юридичних осіб та ФОП – той, який раніше відкривав ваше ФОП. У Києві, наприклад, вони працюють через Центри надання адміністративних послуг.
При собі з документів потрібно мати:
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- заповнену форму 12 (заява про припинення діяльності ФОП). Бланк можна знайти тут.
Але набагато зручніше подати заяву онлайн. Зробити це можна двома способами.
Або через систему «Он-Лайн Будинок Юстиції». Для цього там потрібно зареєструватися та мати електронний цифровий підпис, який можна створити в Приват24.
Або через портал держпослуг iGov. Але він не покриває всю Україну. Зараз до послуги ліквідації ФОП на порталі підключені лише три області – Донецька, Дніпропетровська та Тернопільська.
На обробку заяви у реєстратора є три робочі дні, тому краще її подавати не в останні дні місяця. Через вихідні або свята її можуть зареєструвати початком наступного, і тоді зайвий раз доведеться заплатити ЄСВ.
Тут все зрозуміло. У відділенні ДФС потрібно дізнатися, чи є у вас борги з податків і, якщо так – погасити їх. Податки доведеться сплатити за весь період діяльності, включаючи місяць закриття.
Третій крок – подання ліквідаційного звіту з ЄСВ. Зробити це потрібно протягом 30 календарних днів після реєстрації заяви про закриття ФОП. І тут є нюанси, які залежать від використовуваної системи оподаткування: загальної або єдиний податок.
Якщо підприємець в останній рік роботи був на загальній системі, то, крім звіту з ЄСВ, потрібно подати декларацію про майно і доходи. У ній потрібно вказати доходи тільки від підприємницької діяльності.
Якщо ж ФОП був на єдиному податку, то крім звіту з ЄСВ потрібно подати ліквідаційну декларацію платника єдиного податку. Для 3-ї групи – за останній квартал, для 1-ї та 2-ї – за останній рік. Наприклад, якщо ви зупинили свій ФОП в серпні і були на 3-й групі, то до 19 листопада (період подання звіту за попередній квартал) подаєте декларацію за третій квартал. Якщо ви були на 2-групі, то подаєте її з 1 січня до 1 березня наступного року.
Документи можна подати в паперовому вигляді особисто (або дати доручення третій особі) або відправити поштою рекомендованим листом з описом вмісту та повідомленням про вручення.
А можна онлайн – через електронний кабінет на сайті ДФС. Знову ж таки – якщо у вас є ЕЦП. Тут, до речі, можна перевірити і наявність боргів з податків (крок 2).
Якщо не вкластися в строки подання ліквідаційних звітів, доведеться заплатити штраф у 170 гривень.
Наступний етап – закрити всі банківські рахунки ФОП. Їх список можна подивитися в електронному кабінеті на сайті ДФС. Крім того, за ними потрібно отримати виписки за останні три календарні роки. Тобто якщо ФОП закривається в кінці 2019 року, то потрібні виписки з 1 січня 2016 року.
Це, з одного боку, найдовший етап закриття ФОП, з іншого – він начебто і не обов'язковий. Податковий кодекс не зобов'язує підприємців при закритті проходити аудиторську перевірку. Але деякі експерти рекомендують це зробити. Особливо тим, хто в подальшому не планує відновлювати свою діяльність.
«У нас йде подвійний облік в податковій – як платника податків і як платника ЄСВ. За платником податків перевірка необов'язкова і зняття з обліку відбувається автоматично. При цьому у податкової є право провести її навіть після ліквідації за період діяльності підприємця, – пояснює юрист компанії NTS Consulting Олександр Мінін. – Що стосується платника ЄСВ, то, згідно з інструкцією, зняття з обліку проводиться після перевірки. На практиці податкова, скажімо так, вимагає писати заяву на її проведення, але при цьому у них немає ресурсів щоб перевіряти купу ліквідованих ФОП».
Мінін своїм клієнтам рекомендує не писати заяву на аудит. В цьому разі доведеться чекати, поки фіскали виділять аудитора. А через брак фахівців, особливо у великих містах, на це може піти не один рік.
«Тут найскладніше – докричатися до аудитора, – погоджується Юдіна-Литвиненко. – За деякими ФОП ми по два-три роки не можемо провести аудит. Тому що у них дуже багато закриттів і все в порядку черги». Незважаючи на це, вона все ж таки радить написати заяву на його проведення.
Заява складається у довільній формі і подається в відділення ДФС.
Після того, як аудитора призначили, у нього є 10 днів на перевірку. Йому потрібно надати пакет документів щодо діяльності ФОП за три останні повні роки:
- книгу обліку доходів і витрат;
- договори, рахунки і акти з доходів і видатків, звіти з податків;
- виписки з банку за закритими рахунками ФОП.
Після перевірки в разі переплати податків їх повертають на рахунок фізособи в банку. Потрібно написати відповідну заяву із зазначенням всіх реквізитів. А в разі недоплати доведеться закрити борг, а також оплатити ще пеню і штраф. І тут іноді бувають курйозні ситуації. «Що мене насмішило, перевірка виявила, що була переплата з податків близько 3000 гривень, недоплата з ЄСВ 13 коп. В результаті переплату повернули, за недоплату виписали штраф 600 або 700 гривень», – пише один з користувачів на IT-форумі DOU.
Якщо підприємець не згоден з рішенням аудитора з приводу штрафів, протягом 10 днів він може оскаржити його в суді. Хоча на практиці таке буває дуже рідко, кажуть юристи.
Після проведення аудиторської перевірки і взаємозаліків з податків аудитор протягом місяця підписує обхідний лист в різних відділах ДФС і знімає ФОП з обліку. Перевірити, чи завершена повністю ця процедура, можна в реєстрі на сайті Мін'юсту.
В середньому, за словами експертів, закриття ФОП триває близько пів року. Це якщо періодично телефонувати податковому інспектору і питати про призначення аудитора. Якщо цього не робити, ліквідація може затягнутися на рік і більше.
Перше, що може спростити цей процес, – подання всіх документів онлайн. Так ви все зможете зробити вдома, без поїздок до реєстратора, фіскальної служби та стояння там в чергах. Але якщо ви вирішите проходити аудиторську перевірку, то уникнути візиту до податкової не вийде.
Ну і найпростіший спосіб полегшити собі життя – звернутися до юристів і доручити закриття ім. Це, звичайно, не безкоштовно і буде коштувати кілька тисяч гривень. Наприклад, в компанії Юдіної-Литвиненко послуга закриття ФОП з проходженням аудиту коштує близько 4000 гривень, без нього – 2500. У другому випадку юристи все одно готують папку з документами для аудиту, якщо податківці раптом викличуть на перевірку.
Якщо у вас є «заморожений» ФОП або ви працюєте, але плануєте згортати бізнес, своє підприємство краще закрити. Інакше доведеться платити єдиний соціальний внесок. У процесі закриття варто врахувати такі моменти:
- заяву держреєстратору краще подавати не в останні дні місяця; простіше це зробити онлайн на сайті Мін'юсту, створивши ЕПЦ через Приват24;
- ліквідаційні звіти простіше подавати онлайн в особистому кабінеті на сайті ДФС; там же можна дізнатися суми податків, які потрібно доплатити;
- якщо вирішили проводити аудит, періодично телефонуйте податковому інспектору і нагадуйте про себе, просіть про призначення аудитора;
- після завершення роботи аудитора на сайті Мін'юсту перевірте, чи знято з обліку в реєстрі ФОП.