0 800 307 555
0 800 307 555

Як біженцям знайти роботу за кордоном чи в Україні?

Декілька корисних посилань

За даними ООН, з початку російського воєнного вторгнення з України виїхало понад 4 мільйони людей. Здебільшого це жінки, діти та люди поважного віку. За приблизними розрахунками, рятуючись від війни, з країни виїхало понад мільйон працездатного населення. Багато хто вже шукає за кордоном роботу, щоб у майбутньому забезпечувати себе та близьких.
Зміст

Ми підібрали кілька корисних посилань, які можуть допомогти у пошуках. А також розповімо, які професії сьогодні потрібні в Європі, і як війна вплинула на ринок праці всередині країни.

Більше корисної для вимушених переселенців інформації – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Куди їдуть українці

П'ятірка країн, які прийняли найбільшу кількість біженців з України, така (станом на 29.03.2022):

  • Польща – понад 2,3 млн;
  • Румунія – майже 609 тис.;
  • Молдова – 387 тис.;
  • Угорщина – 364 тис.;
  • Словаччина – 281 тис.

Правила в'їзду та працевлаштування у ЄС

Більшість наших біженців прагнуть потрапити до ЄС. З топ-5 країн, які їх приймають, членом Євросоюзу не є лише Молдова. Звичайно, деякі українці залишаються і в цій країні, але багато хто проїжджає її транзитом або використовують як тимчасовий притулок на шляху до ЄС. Тому більшість вимушених переселенців цікавлять правила в'їзду та перебування саме в Європі.

ЄС поставився до ситуації з розумінням. Щоб спростити процес прийому вимушених переселенців, вперше було активовано Директиву про тимчасовий захист (ДТЗ). Її мета – за спрощеною процедурою надати швидку та ефективну допомогу біженцям під час їхнього масового припливу.

Це означає, що українці, які набули статусу «тимчасового захисту», можуть, по-перше, в'їжджати до Європи за спрощеною процедурою. Це можна зробити навіть за внутрішніми паспортами громадянина України (для дітей – свідоцтво про народження).

По-друге, ДТЗ знімає обмеження 90/180, яке діє за звичайного безвізу, за якого українці можуть перебувати в ЄС не більше ніж 90 днів із 180.

Зараз на території Шенгену можна перебувати щонайменше рік, а якщо ситуація в Україні не покращиться, то термін перебування двічі може бути продовжений на пів року. Максимальний термін перебування в Європі за тимчасовим захистом – 3 роки. За умови, що весь цей час діятиме ДТЗ.

По-третє, тимчасовий захист гарантує українцям у ЄС права на проживання та доступ до житла, ринку праці, соціальну та медичну допомогу. Люди можуть офіційно влаштовуватися на роботу чи займатися своїм бізнесом. Діти, які прибули без батьків, отримають опікунів та зможуть навчатися у школі.

Права застосовуються не до всього ЄС, а до кожної конкретної країни, й у кожній вони можуть відрізнятися і доповнюватися рішеннями місцевої влади.

Наприклад, 9 березня уряд Чехії схвалив поправку до закону, згідно з якою українці, які мають візу біженця – vízum strpěni – можуть отримати медстраховку, працевлаштуватися без оформлення окремого дозволу на роботу, реєструватися на біржі праці та отримувати підтримку за допомогою курсів перекваліфікації та дотацій на роботу.

Таку візу Чехія видає на 1 рік усім українцям, які прибули до країни після 24.02.2022. Звернутися до неї можна протягом 30 днів з моменту приїзду до країни. Новоприбулі також зможуть отримати нову гуманітарну допомогу у розмірі 5 тис. крон для забезпечення потреб та початку життя у Чеській Республіці.

Загалом, щоб скористатися правами, які сьогодні надає біженцям ЄС, слід звертатися до органів місцевої влади: адміністрації, префектури тощо.

Які професії потрібні в Європі

Попит на фахівців залишився приблизно таким, яким і був до початку російського вторгнення в Україну.

Які професії в ЄС найбільш популярні на прикладі тієї ж Чехії, Finance.ua розповіла керівник модерації вакансій сайту пошуку роботи Jooble Олена Кирильєвніна.

Компанія, яка працює більш ніж у 70 країнах, нещодавно створила окремий ресурс для працевлаштування українських біженців у країнах Західної Європи – helpukrainians.jooble.org.

«Я зараз у Чехії, і тут, як і раніше, потрібні фахівці робітничих професій та сфери обслуговування: електрики, сантехніки, будівельники, зварювальники, токарі, слюсарі, монтажники, логісти, водії, швачки, кухарі, комірники, пакувальники, вантажники, продавці, касири. Фахівці медичної сфери, особливо середньої ланки: медсестри, фельдшери, санітари, а також лікарі вузьких спеціальностей та фармацевти. Також потрібні IT-фахівці, спеціалісти з онлайн-маркетингу, кваліфіковані технічні специ, інженери, проєктувальники», – каже Кирильєвніна.

Де шукати вакансії у країнах ЄС

Ми зібрали кілька ресурсів, які можуть допомогти у пошуках роботи за кордоном. До них входять сайти спеціалізованих рекрутингових компаній, програми та телеграм-канали, створені волонтерами. Список далеко не вичерпний, оскільки нові ресурси з'являються постійно.

helpukrainians.jooble.org

helpukrainians.jooble.org – безкоштовний сайт, створений компанією з пошуку роботи Jooble, що працює в 71 країні світу, спеціально для працевлаштування українських біженців у ЄС

Тут можна знайти:

  • перелік необхідних для працевлаштування документів;
  • поради про те, як краще скласти резюме та безпечно працевлаштуватися;
  • вакансії.

На helpukrainians.jooble.org українці можуть шукати вакансії у Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії, Німеччині, Молдові та Румунії.

UA Talents

UA Talents нещодавно запущений сайт з пошуку роботи для українців, які вимушено залишили країну. Створено двома підприємцями з України Іваном Кічатим та Микитою Оверчиком.«Мета засновників – надати можливість українським переселенцям швидко знайти роботу, у тому числі дистанційну, як за кордоном, так і в рідній державі», – йдеться у пресрелізі платформи.

За словами підприємців, їхню ініціативу вже підтримав технологічний гігант Meta (Facebook), компанії StepStone, Axel Springer, Zalando, Bolt, Flink, Gorillas, SumUp, Ada Health, а також низка венчурних фондів: Atlantic Labs, FoodLabs, Capnamic, Earlybird, Project A, Revent. Вже доступно понад 5 тис. вакансій.

work.ua

work.ua – сайт з пошуку роботи, яким багато хто користується всередині України, також дозволяє шукати роботу за кордоном. Для цього в полі вибору країни потрібно вказати інші країни.

robota.ua

robota.ua – ще один популярний серед українців ресурс для пошуку роботи, на якому можна знайти роботу і за межами країни. Налаштування пошуку також гранично прості: вказуємо назву вакансії, що цікавить, і в налаштуваннях локації вказуємо «інші країни».

ePraca

ePraca – мобільний застосунок для пошуку роботи у Польщі. Надає доступ до десятків тисяч вакансій, а також інформації про корисні заходи: ярмарки вакансій, навчання, стажування, консультації з питань кар'єри тощо. Поки є версія тільки для смартфонів на базі Android.

dopomoga.gov.md

dopomoga.gov.md – сайт, який стане у пригоді українцям, які вирішили сховатися від війни в Молдові. Місцеві створили корисний ресурс, на якому зібрані пропозиції щодо житла, харчування, медицини, транспорту, освіти, психологічної підтримки та, звичайно, щодо роботи.

Happy Monday

happymonday.ua – сайт, де українці можуть знайти дистанційну роботу або вакансії за межами країни.

Remote Ukraine

remoteukraine.org – ще один сайт, створений спеціально для вимушених переселенців з України, які шукають роботу. Є вакансії для IT-шників, людей робочих спеціальностей, торгівля та інші пропозиції.

Hire Ukrainians Affected By War

https://hireforukraine.org/ – сайт, де українці можуть розміщувати вакансії, вказавши навички та країну перебування, які потім переглядають зацікавлені роботодавці.

Jobs for Ukraine

https://jobsforukraine.net/ – сайт із доступними для українців вакансіями в галузі науки, промисловості, спорту, мистецтва.

Телеграм-канали

Також кілька телеграм-каналів із закордонними вакансіями для українців, що вже встигли стати популярними:

Ринок праці в Україні

За оцінками НБУ, економіка країни через війну скоротилася вдвічі, а ринок праці сильно коригується з ВВП.

Багато компаній опинилися перед невідомістю. Хтось заморозив діяльність та звільнив персонал. Тисячі людей втратили роботу. Хтось скоротив зарплати, але продовжує їх платити, щоб не втрачати зв'язку із найнятими співробітниками.

Проте внутрішня та зовнішня міграція працездатного населення викликала певний дефіцит кадрів у самій Україні. Насамперед це стосується тих секторів економіки, які забезпечують базові потреби громадян: енергетика, логістика, медицина, держсектор, виробництво та продаж товарів повсякденного попиту.

За даними порталу robota.ua, найбільш затребуваними в Україні сьогодні є такі спеціальності (перераховані в порядку зменшення):

  • продавець
  • касир
  • водій
  • робочі спеціальності (пекарі, майстри, вантажники, токарі тощо)
  • медичний та аптечний персонал.

Брак фахівців цих професій був і раніше, особливо у великих містах, а зараз для деяких бізнесів він просто катастрофічний. Взяти, наприклад, водіїв, знайти яких українським компаніям зовсім непросто. Це ламає їхню логістику та давно налагоджені бізнес-процеси.

Війна також вплинула на структуру попиту ринку праці. Ось як змінився попит за деякими професіями:

Але загалом знайти роботу в Україні можна і сьогодні. Бізнес як може адаптується до ситуації і разом з усією країною намагається перейти на «військові рейки». І йому потрібні добрі спеціалісти. Йому та Україні потрібні Ви!