0 800 307 555
0 800 307 555

Де біженцям шукати допомогу за кордоном

Корисні посилання та контакти

З початку широкоформатної війни, яку 24 лютого росія розпочала проти нашої країни, з території України в Європу, рятуючись, виїхали вже понад 3 млн людей. Багато хто зіштовхнувся з різними складнощами: як знайти житло, куди звертатися за медичною допомогою, чи можна відправити у школу дітей.
Зміст

Finance.ua зібрав для всіх українців, які вже перебувають за кордоном, або лише планують туди вирушити, корисні посилання та контакти, щоб максимально спростити їхнє перебування у вимушеній еміграції.

Зберігайте в закладках і поширюйте серед друзів.

Ще більше корисної інформації в умовах війни – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Директива про тимчасовий захист

Нещодавно країни ЄС ухвалили директиву про тимчасовий захист біженців. Він триватиме протягом року та може бути продовженим, з огляду на ситуацію в Україні.

Право на такий тимчасовий захист біженці мають у будь-якій країні ЄС. Претендувати на нього можуть громадяни України, а також члени їхніх сімей, переміщені внаслідок війни.

Тимчасовий захист надає такі права:

  • право на проживання;
  • доступ до житла;
  • соціальна допомога;
  • медична допомога;
  • опіка над дітьми та підлітками без супроводу;
  • доступ до освіти для дітей та підлітків;
  • доступ до ринку праці (відповідно до політики країн ЄС на ринку праці).

Національні органи держави-члена, де ви перебуваєте, повинні повідомити вас про ваше право на тимчасовий захист. Далі ви повинні подати їм запит на отримання дозволу на проживання для тимчасового захисту, і слідувати їхнім вказівкам у межах національного процесу.

Пошук житла за кордоном

Двоє студентів Гарварду Аві Шиффман і Марко Бурштейн розробили та запустили сайт https://www.ukrainetakeshelter.com/, який працює на 12 мовах.

На цьому сайті біженці можуть напряму знайти власників квартир чи будинків, які готові допомогти та розмістити у себе людей, зв’язатися з ними та якнайшвидше опинитися в безпеці.

Сайт охоплює не лише Європу, а й інші країни. Просто почніть у відповідному полі вводити назву місця, де ви зараз перебуваєте.

Польща

Ця сусідня країна на сьогодні прийняла найбільшу кількість наших співвітчизників – 1,6 млн людей. Пункти зустрічі біженців зосереджені на кордоні (мапа). Стежити за чергою можна за цим посиланням.

А тут ви можете заповнити анкету для отримання допомоги від Польщі: для перетину кордонів, допомогу з житлом, отримання інформації по документах тощо.

На цьому сайті вам допоможуть знайти безкоштовне місце проживання, які надають приватні особи або установи, що хочуть допомогти. Треба залишити заявку, система працює автоматично.

І, звісно, з житлом (і не тільки) допомагає Український Дім у Варшаві.

Національний фонд охорони здоров’я Польщі відкрив спеціальну гарячу лінію: +48800190590. Тут можна дізнатися про деталі правил надання медичних послуг громадянам України. Телефон довіри доступний зокрема українською мовою.

Також зверніть увагу, що наразі громадяни України можуть безкоштовно їздити в поїздах PKP Intercity. Проїзд відбувається на підставі паспорта, що підтверджує українське громадянство.

З Польщі до Німеччини громадяни України можуть виїхати такими поїздами:

  • WAWEL 37000/56
  • GEDANIA 57000/58
  • BEROLINUM 17000/248
  • NIGHTJET 456/60456

Така поїздка можлива лише у 2 класі в вагонах з сидячими місцями. Для цієї подорожі необхідно отримати безкоштовний додатковий квиток до останньої станції Польщі в касі або у провідника в поїзді.

У потязі необхідно надати паспорт, посвідчення особи чи інший документ, який підтверджує громадянство України. Подальша поїздка до Німеччини відбувається також на підставі цих документів.

Корисну інформацію ви також можете знайти на державному сайті Польщі.

WhatsApp-чати для допомоги українцями:

Словаччина

Міграційний інформаційний центр Словаччини – https://www.mic.iom.sk/sk/

Центр надає безкоштовні консультації та послуги для громадян, що прямують до Словаччини: допомогу з транспортом і житлом, юридичні консультації.

Перетнути кордон цієї країни можна за внутрішнім українським паспортом. Для вивозу дітей потрібний дозвіл другого з батьків. Для вивозу тварин додаткові документи не потрібні.

Корисні посилання:

Молдова

Інформаційний центр Бюро з міграції та сховища надасть вам інформацію за телефоном 08 000 15 27 (для дзвінків з Молдови), +373 22 82 0007 (для дзвінків з України).

Тут можете дізнатись:

  • як подати прохання про сховище та притулок на будь-якому контрольно-пропускному пункті Молдови;
  • як отримати посвідку на тимчасове проживання в Молдові;
  • де ви можете знайти помешкання й іншу допомогу;
  • де розташовані тимчасові Кризові центри для іноземців в Молдові та чим вони зможуть вам допомогти;
  • як заповнити всі необхідні документи за допомогою міграційного офіцера.

Дзвонити можна цілодобово 24/7.

Зверніть увагу! Ви можете попросити притулок в усній або письмовій формі, звернувшись до будь-якого працівника прикордонної служби Молдови. Ніхто не може відмовити прийняти у вас прохання щодо притулку.

https://dopomoga.gov.md/ – офіційний сайт з корисними посиланнями для громадян України в Молдові. Тут ви зокрема знайдете контакти груп допомоги, пошуку безкоштовного житла, рекомендації щодо набуття статусу біженців і психологічну допомогу.

https://ua-md-help.info/ – загальний сайт для допомоги біженцям у Молдові та Румунії.

Румунія

На платформі «Допомога RO» можна звернутися по правову допомогу, інформацію щодо в’їзду в країну і способи подачі заявок про надання статусу біженця.

Волонтерська ініціатива «Сильні разом» допомагає українським біженцям отримати притулок та базову допомогу.

На агрегаторі пропозицій «Refugees Romania» румунські волонтери допомагають знайти притулок, роботу, їжу та ліки.

Австрія

Якщо ви добралися до Відня, одразу додавайтесь у групу в Telegram. Тут ви можете попросити пораду або знайти необхідну інформацію.

Якщо вам потрібно переночувати, в пригоді стануть ці посилання:

Якщо ви хочете винайняти житло, тут шукають на довгий термін, а тут на короткий.

За цим посиланням – адреси для реєстрації у Відні. Українцям не потрібно попередньо записуватися, але потрібно мати із собою заповнений формуляр. Підписати його має особа, яка надала вам житло.

Корисні посилання (телеграм-чати):

Німеччина

У Берліні діє скоординований центр волонтерів. Усі дані збирають на linktr.ee/ukrainehelpberlin.

Портал wunderflats.com зібрав сотні оголошень про безкоштовне або житло з великою знижкою, яке надається українським біженцям.

Ще один портал із житлом для українських біженців – unterkunft-ukraine.de. Тут можна знайти тимчасове житло для біженців. Необхідно заповнити просту анкету англійською, німецькою, російською або українською мовою.

Загальна інформація

Максимум інформації в одному документі для тих, хто перетинає кордон: пункти пропуску на кордонах України, телеграм-канали з актуальною інформацією про черги на кордоні, транспортна допомога в Україні, допомога з житлом в Україні та Європі, контакти волонтерів з усієї Європи, чати, пабліки, корисні посилання.

Матеріали для тих, хто переходить кордон: документи для проходження кордонів, телеграм-канал, де можна знайти водіїв або попутників від кордону України, телеграм-чати пунктів пропуску.

UnitedForUkraine.org збирає важливу інформацію по різних країнах Європи: допомога з житлом і проживанням, юридична допомога, екстрені контакти, центри підтримки біженців, ресурси підтримки біженців, пожертвування.