Інвестиції українців в ОВДП. Статистика за 2024 рік та перспективи на 2025 рік
Підсумки та подальша доля
Купівля облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) стає дедалі популярнішою. Насамперед через можливість отримати додатковий дохід, не оподатковуваний жодними податками. Крім того, купівля «військових» ОВДП — один із способів підтримати наші сили оборони.
Збільшення наприкінці 2024 року військового збору з 1,5 до 5% остаточно зробило депозити в комерційних банках невигідними: відсотки за ними перестали покривати інфляцію, що зростає. У цій ситуації ОВДП — як у національній, так і в іноземних валютах — суттєво покращили свої позиції як малоризиковий інструмент заощадження.
Розмістіть депозит за допомогою нашої програми «Бонус до депозиту» та отримайте підвищену процентну ставку. Ми домовилися з деякими банками, щоб вони платили вам більше. Детальніше за цим посиланням.
Станом на 1 січня 2024 року населення володіло пакетом ОВДП на суму 51,491 млрд грн. Гривневі ОВДП становили 25,256 млрд. гривень або 49% від загального обсягу. Валютні ОВДП — 26,236 млрд гривень або 51%.
За минулий рік загальні вкладення фізичних осіб у облігації внутрішньої держпозики зросли на 26,843 млрд. гривень і склали 78,335 млрд гривень. При цьому портфель гривневих ОВДП збільшився до 39,406 млрд грн (50,3% від загального обсягу), а портфель валютних ОВДП — до 38,928 млрд грн (49,7% від загального обсягу).
Не складно підрахувати, що за рік вкладення українців в ОВДП зросли більш ніж у 1,5 рази. При цьому несуттєво змінилися пропорції між гривневими та валютними паперами: якщо на 1.01.2024 року валютних ОВДП було трохи більше, то до кінця 2024 року їх поменшало, ніж гривневих ОВДП.
Загалом вподобання українців розділилися приблизно порівну між гривневими та валютними цінними паперами.
Процентні ставки по ОВДП у гривні до кінця 2024-початку 2025 року перебувають у межах від 13,5% річних на короткі ОВДП до 17,50−17,75% на довгі цінні папери (з терміном погашення 3−4 роки).
Процентні ставки по ОВДП у доларах США — від 4 до 5% річних (залежно від терміну та продавця), у євро — від 3 до 4% річних.
Що очікує ринок ОВДП у 2025 році? Керівник інвестиційного відділу управління організації роботи з преміум-клієнтами Ощадбанку Сергій Ляшенко вважає, що ключовим напрямком розвитку ринку буде вдосконалення дистанційних каналів купівлі та продажу ОВДП.
Завдяки розвитку цифрових платформ та мобільних додатків процес інвестування стає швидшим і доступнішим, що приваблює нових клієнтів, які раніше не мали досвіду роботи з фінансовими інструментами.
Ще одним трендом, на думку Сергія Ляшенка, може стати активізація вторинного ринку. Оскільки згідно із законом «Про Державний бюджет України на 2025 рік» чисте залучення через розміщення ОВДП цього року становить скромні 17 млрд гривень, можна очікувати на певний «дефіцит» цих цінних паперів і зростання інтересу інвесторів до торгів між собою.
Керівник управління цінних паперів ПриватБанку Борис Бісько вважає, що ОВДП має шанс стати популярнішим, ніж традиційні депозити, враховуючи пільгове оподаткування за ними. Саме тому у ПриватБанку знайшли можливість знизити поріг входу до однієї облігації та скасувати тарифи за обслуговування рахунків у цінних паперах.
Крім вищої прибутковості, ОВДП має ще одну важливу перевагу, на якій наголошують у Sense Bank, — це ліквідність. Гнучке управління своїми інвестиціями — очевидна перевага порівняно з традиційними депозитами, за якими кошти клієнтів заморожені до закінчення терміну дії вкладу. Так, за допомогою банківського мобільного додатку Sense SuperApp ОВДП можна продати у будь-який момент та отримати кошти протягом одного робочого дня (якщо продати, наприклад, у суботу, то кошти надійдуть на рахунок у понеділок). Клієнт може купити, наприклад, 100 облігацій, а за необхідності продати 1−2-5−10. При цьому комісії за таких операцій для фізичних осіб у додатку банку відсутні.
Також облігації внутрішньої держпозики можна використовувати як заставу при оформленні кредиту.
Борис Бісько вважає, що одним із важливих напрямів діяльності Міністерства фінансів має стати розвиток освітніх ініціатив для збільшення поінформованості приватних осіб про ринок ОВДП та підвищення довіри до цього інструменту шляхом публікації зрозумілих різноманітних звітів та прогнозів.
І гривневі, і валютні ОВДП мають свої переваги.
Валютні ОВДП привабливі тим, що захищають капітал від валютних коливань, проте поріг входу (1 тис. доларів за одну облігацію, що становить понад 42 тис. грн. — Ред.), робить їх менш доступними для масового інвестора. Гривневі ОВДП залишаються привабливішими завдяки нижчому порогу входу та вищій потенційній прибутковості.
Тому кожен потенційний інвестор може вибрати собі варіант, який вважатиме собі прийнятнішим. Як варіант, можна розглянути формування портфеля інвестора з ОВДП у різних валютах, а також з різним терміном погашення, що дозволить максимально диверсифікувати вкладення цінних паперів.
У 2025 році аналітики не чекають на суттєве підвищення прибутковості по ОВДП і радять звертати увагу на рівень облікової ставки Національного банку: якщо вона зростатиме, то вгору підуть і ставки прибутковості за держоблігаціями.
Якщо облікова ставка підніметься до 15%, то прибутковість за «довгими» ОВДП (з терміном погашення 2−3 роки) може зрости до 19%, проте навряд чи перевищить цей рівень.