Аірдропи в криптовалюті: як отримати та на них заробити
Покрокова інструкція
Якщо пояснювати простими словами, то аірдроп — розповсюдження криптовалюти, за яким токени/монети роздаються користувачам абсолютно безкоштовно. Головною місією аірдропів є: залучення нових користувачів, підвищення обізнаності про проєкт та заохочення активності в мережі. Це, своєю чергою, може сприяти зростанню вартості нової монети, або токена, через збільшення попиту на неї.
Важливо розуміти, що хоча аірдропи є чудовою можливістю отримати безкоштовні криптовалюти, користувачам також варто бути уважними та переконатися в надійності та законності проєкту, щоб уникнути шахрайства. Утім, про це поговоримо окремо трошки нижче.
Аірдропи можуть бути запущені новими проєктами або криптовалютами, які вже існують, аби стимулювати до них інтерес та активність, розширити її спільноту, або нагородити учасників екосистеми, які вже перебувають усередині проєкту.
У разі успішного розподілу користувачі отримують токен за набагато меншою ціною, ніж більшість інших учасників ринку. Часто токени надають власникам певні привілеї під час використання продукту. Або право голосу, роблячи їх частиною ком’юніті. Утім, для деяких користувачів фінансовий результат має другорядне значення. Завдяки аірдропу вони розуміють, що їхній внесок не залишився непоміченим.
Аірдропи можуть бути організовані по-різному, але зазвичай включають наступні етапи:
- оголошення аірдропу: проєкт повідомляє про аірдроп через свої канали (соціальні мережі, сайт, форуми тощо);
- умови участі: користувачам потрібно виконати певні умови, такі як підписка на соціальні мережі, репост інформації, участь в опитуваннях, або просто тримати певну кількість іншої криптовалюти у своєму гаманці;
- розподіл токенів: після виконання умов проєкт надає токени учасникам.
Залежно від того, кому і на яких умовах надаються токени, розрізняють кілька типів аірдропів:
1). Холддроп: розподіл жетонів для криптовалют з NFT з певних колекцій чи інших жетонів певного блокчейна. Жетони дають адреси, обрані випадковим чином.
2). Ретродроп: розподіл, який проводиться після запуску продукту і націлений на винагороду активних користувачів. Умови ретродропів, як правило, заздалегідь невідомі, що допомагає визначити зацікавлену аудиторію, готову використовувати продукт без додаткових стимулів.
3). Фрідроп/стандартний: розподіл жетонів безкоштовний для дій: підписка, коментар тощо. Також, щоб отримати жетони, вам потрібно залишити свою адресу.
4). Гарячі аірдропи: користувачі отримують токени лише за наявності певної криптовалюти у своїх гаманцях.
5). Лояльні аірдропи: токени надаються активним користувачам або тим, хто має вірність до проєкту.
6). Баунті аірдропи: у рамках баунті аірдропів, учасникам пропонують виконати більш складні завдання, такі як написання статей, створення відео або участь у розробці проєкту, в обмін на криптовалюту.
7). Локдроп: роздавання наївних або внутрішніх токенів мережі серед користувачів, які мають блокування своїх монет в іншій мережі, але не через стейкінг чи фармінг. Блоковані монети є ключовим, що показує лояльність учасників спільноти до нового проєкту. Тобто, учасники готові відмовитися від пасивного доходу для запуску нового проєкту. Після завершення блокування користувачі отримують назад свої монети та токени нового проєкту.
8). Хардфорк аідропи: вони відбуваються, коли блокчейн проєкту розділяється, і тримачі оригінальної криптовалюти автоматично отримують нові монети від розгалуженого блокчейну.
Після розподілу токенів між учасниками спільноти, вони починають ними торгувати, продавати та обмінювати, чим провокують попит, зростання ціни монет та підвищують ліквідність проєктів.
Додамо, що кожен тип аірдропу має свої цілі та умови участі. Важливо ретельно вивчати інформацію про аірдроп перед тим, як вирішити приєднатися. Наприклад, після аірдропів ціна токенів падає. Це може статися, якщо їх роздали занадто багато.
Якщо говорити про аірдропи загалом, то вони в рамках проєктів роздаються на мільярди доларів США. Так, 2023 року сукупний обсяг розподілених активів перевищив 4 млрд доларів, а 2024 року проєкти досягли цього показника за шість місяців.
Якщо конкретизувати, то, наприклад, децентралізована криптобіржа Uniswap роздала аірдропом токенів на майже 6,5 млрд доларів. Тоді токен коштував 2−4 долари, а за рік він виріс більш ніж у 11 разів, до 44,92 долара. На момент написання статті вартість токена UNI, згідно з даними Coinmarketcap, оцінюється в 7,52 долара.
Інший приклад — Tamadoge Air. Це блокчейн-гра, яка 2023 року роздала токенів TAMA на суму еквівалентну 100 доларам кожному користувачеві, який виконав дев’ять умов: підписка, пост, зазначив Ілона Маска у X тощо. Головною ж умовою було володіти токенами TAMA на суму не менше 100 доларів. Як наслідок, це призвело до розвитку гри.
Ще одним прикладом може слугувати Apecoin, розробники якого відправили на адреси власників NFT з колекції Bored Ape Yacht Club (BAYC) у сукупності 4,5 млрд доларів у цифрових активах.
Також до найбільших роздач належить децентралізованій біржі dYdX. У межах дропу 8 вересня 2021 року користувачі отримали токени DYDX на суму 2 млрд доларів (за пікової ціни активу в 26,8).
Декілька інших прикладів великих аірдропів:
- Decreed. Провів аірдроп 258 тис. DCR. Особливих умов не було, роздача була проведена серед усіх, хто на неї підписався. Найбільший «виграш» склав 32 500 доларів.
- Oyster Pearl. Серед передплатників Airdrop Alert, були розіграні PRL, переможці отримували по 2227 монет. Пікова вартість такої роздачі становила 11 тис. доларів. Це також був перший в історії ексклюзивний аірдроп.
- Minereum. Один з найбільших аірдропів в історії. Переможці отримували по 32 тис. MNE, пікова вартість яких сягала 440 тис. доларів.
Загалом, приблизно 50% учасників аірдропів стають активними користувачами проєкту, що проводить аірдроп. Це свідчить про ефективність такого маркетингового інструменту.
До вашої уваги ще декілька цікавих фактів у цифрах про аірдропи:
- Близько 70% всіх аірдропів проводиться на платформі Ethereum, оскільки вона є найпопулярнішою для створення нових токенів;
- Станом на 2023 рік налічується понад 20 платформ, які спеціалізуються на зборі інформації про аірдропи, таких як AirdropAlert, Airdrops. io, ICO Marks, CoinMarketCap та інші;
- Приблизно 15−20% аірдропів вважаються шахрайськими або неперевіреними, тому важливо бути обережними під час участі;
- Популярність аірдропів зросла на 250% 2020-го порівняно з 2019 роком;
- 2023 року оцінка аірдропів склала 4,56 млрд доларів або 61,1% від показника попереднього року. Найбільший дроп 2023-го, що відбувся 23 березня, належить Arbitrum. Користувачам мережі роздали токени ARB на суму 1,97 млрд доларів.
У першій половині 2024 року відбулися порівняно великі роздачі від таких популярних проєктів як Starknet, zkSync і Layer Zero. Утім, звісно що на цьому роздавання аірдропів не завершується.
Одна з таких платформ — Zora, яка є NFT-маркетплейсом з власною мережею другого рівня (L2) для Ethereum, запущеною в червні 2023 року. Очікується, що команда оголосить про роздачу токенів ближче до кінця 2024 або на початку 2025 року. При інвестиціях у 60 млн доларів та ринковій оцінці в 600 млн доларів, проєкт може щедро нагородити ранніх користувачів та активну аудиторію.
Наступний у списку — Scroll, блокчейн другого рівня для Ethereum, заснований на доказах з нульовим розголошенням, який стартував у жовтні 2023 року. Від початку 2024 року розробники проводять кілька кампаній для залучення користувачів і капіталу. Майбутня роздача токенів ймовірно буде залежати від результатів цих ініціатив. Scroll залучив 80 млн доларів, з ринковою оцінкою в 1,8 млрд доларів, що може свідчити про високі нагороди для активних учасників.
Завершує список Babylon — протокол стейкінгу, що дозволяє власникам біткоїна отримувати прибуток від стейкінгу активів. Від початку 2024 року Babylon перебував у тестнеті, але в серпні запустив першу фазу основної мережі. Дорожня карта проєкту передбачає запуск токена, тому, хоча офіційних оголошень ще не було, ймовірність його розподілу через аірдроп є досить високою. Варто також зазначити, що Babylon залучив 96 млн доларів фінансування, а серед інвесторів протоколу є Binance Labs.
Перша за все, виявлення потенційних аірдропів вимагає певних знань та розуміння ринку криптовалют. Для того, щоб успішно ідентифікувати вигідні аірдропи, необхідно вміти аналізувати інформацію про нові проєкти, їхні команди, роудмапи та спільноти. Це допоможе визначити, чи має проєкт потенціал для зростання та чи варто брати участь у його аірдропі.
1. Створіть криптовалютний гаманець та спеціальні акаунти в соцмережах:
- виберіть гаманець, який підтримує токени, що вас цікавлять (наприклад, MetaMask, Trust Wallet, або інші). Радимо використовувати мобільні мультивалютні гаманці — вони дають змогу збирати всі токени в одному застосунку, без необхідності створювати безліч гаманців;
- створіть гаманець і запишіть свою приватну фразу для відновлення;
- вам знадобляться активні сторінки в соціальних мережах з живими підписниками. Рекомендуємо для цього завести окремі сторінки, а не використовувати особисті, щоб не забивати їх «сміттям». Просувайте сторінки: що більше друзів, то більше можна заробити на роздачах.
2. Слідкуйте за проєктами:
- підпишіться на новини криптовалют, блоги та соціальні мережі (Twitter, Telegram, Discord) проєктів, які вас цікавлять;
- використовуйте спеціалізовані ресурси та платформи, такі як AirdropAlert, CoinMarketCap або Airdrops. io, щоб отримувати інформацію про майбутні аірдропи.
3. Виконайте умови участі:
- багато аірдропів вимагають виконання певних дій, таких як:
- підписка на соціальні мережі проєкту (Twitter, Telegram тощо);
- поширення інформації про аірдроп (твіти, пости);
- заповнення форми з вашими даними (адреса гаманця, email тощо);
- уважно читайте умови кожного аірдропу.
4. Очікуйте на отримання токенів:
- дочекайтесь, поки токени будуть надіслані. Це може зайняти від кількох днів до кількох тижнів, залежно від проєкту.
5. Перевірте свій гаманець:
- після зазначеного терміну перевірте свій гаманець, щоб переконатися, що токени надійшли;
- якщо токени не з’явилися, перевірте статус аірдропу на сайті проєкту, або у їхніх соціальних мережах.
Дуже важливо вміти розрізняти справжні аірдропи від шахрайських. Як ми вже казали вище, близько 15−20% аірдропів вважаються шахрайськими або неперевіреними. Перш за все, на що варто звернути увагу: уникайте аірдропів, що вимагають особисту інформацію або приватні ключі для викрадення активів з гаманців користувачів. Тому, особливо важливо належним чином зберігати криптовалюту, а також ознайомитись з основами безпеки у Web3.
Часто відбуваються зломи офіційних акаунтів у соціальних мережах відомих проєктів, внаслідок чого поширюються фішингові посилання. Найбільш вразливим етапом у цьому процесі є підключення гаманця до вебсайту. Якщо ресурс виявиться шахрайським, кошти можуть бути втрачено дуже швидко після підключення.
Найнадійніший спосіб захиститися від таких загроз — створити окремий гаманець для отримання аірдроп-винагород. Після отримання винагороди цифрові активи слід негайно переказати на інший гаманець і продовжити пошуки.
Нерідко організатори аірдропів перебувають на стадії тестування продукту, який ще не пройшов аудит безпеки. Взаємодія з подібними майданчиками пов’язана з підвищеними ризиками злому і розкрадання коштів.
Зазначимо, що ризикованими є фрідропи. Шахраї часто використовують їх для привернення уваги. Вони обіцяють аірдроп за рекламу, користувачі рекламують їхній продукт, або компанію, а потім шахрай блокує учасника.
Тож, аби захистити себе від шахраїв у світі аірдропів, вам треба:
- задля уникнення випадкового використання шахрайської біржі можна додавати реальну адресу в закладки та перевіряти її перед входом в акаунт;
- звертайте увагу на індикатори верифікації користувача, наприклад, на сині галочки у Twitter і Facebook та співвідношення офіційної назви проєкту з іншими відомостями сторінки. Справжні посилання на соціальні мережі можна знайти на сайті проєкту;
- відстежуйте публікації фахівців з безпеки на кшталт PeckShield, які повідомляють про зломи та шахрайські дії розробників;
- звертайте увагу на наявність орфографічних помилок чи незвичайних символів шляхом наведення курсора на електронну скриньку;
- завжди проводьте власне дослідження. Що ретельніше ви вивчите цільовий проєкт, то менше у шахраїв шансів забрати у вас гроші.
Аірдропи — цікава можливість отримати безкоштовні токени, але вони також вимагають уважності та обережності. Завжди проводьте власні дослідження і будьте обережними у своїх діях у світі криптовалют.