ТОП-5 криптовалют, якими цікавляться українці
Україна займає шосте місце у світі по рівню впровадження крипти
Bitcoin — це перша та найбільш відома криптовалюта у світі, яка з‘явилась у 2009 році. Її ще називають «цифровим золотом», бо вона залишається лідером за ринковою капіталізацією. Сам біткоїн менш ніж інші валюти схильний до різких коливань, але його вплив на ціни багатьох інших цифрових активів є колосальним.
Динаміка курсу Bitcoin за останній рік
Кількість біткоїнів обмежена 21 мільйоном монет, що було закладено в його алгоритм від початку. Причому понад 90% їх вже видобуто, тому нових монет щороку з‘являється все менше. Це підвищує попит на «біток», захищає його від інфляції, робить ліквідним і привабливим активом для українських криптоінвесторів, які здебільшого зберігають свої статки саме у біткоїнах.
І тут важливо не помилитись з вибором криптовалютного гаманця, який має бути одночасно і зручним в користуванні, і надійним. Вдалий приклад — Gem Wallet. Це зручний мобільний криптогаманець з мультивалютним та багатомовним (зокрема і українським) інтерфейсом і всім необхідними функціоналом. Користувачі можуть купувати та обмінювати більш ніж 1000 криптовалют, керувати в одному інтерфейсі кількома гаманцями і, що головне, безпечно зберігати свої кошти. Звичайно, однією з доступних валют є біткоїн.
Надійність Gem забезпечується, по-перше, його архітектурою — це некастодіальний гаманець, який не зберігає приватні ключі користувачів, що є конфіденційною інформацією останніх. По-друге, в застосунку реалізовані розширене шифрування та інші інструменти конфіденційності, які захищають історію транзакцій та особисту інформацію.
За даними аналітичного порталу Chainalysis, близько 17−23% всіх біткоїнів втрачено назавжди. Якщо зважати на це, а також на те, що максимальний запас цих монет вже майже вичерпано, то варто і надалі очікувати на здорожчання ВТС і дефіцитного попиту.
Tether — «король» стейблкоїнів, вартість якого забезпечена активами в доларах США. Безпека інвестицій у USDT підтримується фіатними резервами компанії Tether Limited. До них належать не лише готівкові долари на банківських рахунках, а й цінні папери та кредити під забезпечення.
Простіше кажучи, Tether (USDT) — це криптовалютний аналог долара. Його курс майже завжди стабільний відносно долара США і коливається лише на частки відсотка.
Динаміка курсу Tether за останній рік
Зазвичай під Tether мають на увазі токен, забезпечений саме доларами (USD). Однак існують і інші варіанти валюти, прив’язані до євро (EURT), японської єни (JPYT) і золота (XAUT).
Коли клієнт купує USDT, він отримує криптовалюту, еквівалентну сумі в доларах, яку перевів на рахунок компанії Tether Limited, тобто за курсом 1:1. Власник «крипто-долара» може обміняти токени, отримавши натомість долари. У цьому випадку токени USDT знищуються, а на рахунок клієнта переводяться долари США.
Ethereum є найбільш популярним альткоїном на ринку. Блокчейн-платформа ETH — це потужна екосистема для виконання смарт-контрактів і підтримки децентралізованих додатків. Останні роблять Ethereum універсальним платіжним засобом, що сприяє зростанню його ліквідності до рівня, недосяжного для інших блокчейнів. Ринок пам‘ятає періоди, коли зростання Ethereum у кілька разів перевищувало темпи зростання біткоїна. Сьогодні «ефір» — друга за капіталізацією криптовалюта має всі шанси побити власні минулі рекорди.
Динаміка курсу Ethereum за останній рік
Не так давно блокчейн-платформа Ethereum пройшла глобальне оновлення, відоме як Ethereum 2.0. Воно передбачає покращення безпеки, розвиток концепції децентралізованих фінансів (DeFi), збільшення швидкості роботи блокчейн-мережі та інші вдосконалення.
Solana — це блокчейн-платформа, подібна до Ethereum, яка прагне створити екосистему продуктів і послуг на основі криптовалют.
У 2021 році криптовалюта Solana показала стрімке зростання, завдяки чому здобула статус однієї з найбільш перспективних для інвестицій і стала відомою в криптоспільноті поряд з іншими лідерами ринку. Проте її успіх тривав недовго — 2022 року на ринок SOL негативно вплинули «криптозима», а також крах токена TerraLuna і криптобіржі FTX. Курс криптовалюти обвалився на 94%, що призвело до значних збитків для інвесторів, які не встигли вчасно зафіксувати прибуток, і ситуація залишалася складною до кінця 2023 року.
Динаміка курсу Solana за останній рік
Наразі Solana демонструє відновлення, закріпившись у ТОП-5 за капіталізацією та маючи перспективи для подальшого зростання. На це впливає сприятлива ситуація на ринку, а також переваги децентралізованої мережі SOL.
Toncoin — одна з наймолодших криптовалют, яка у березні 2024 року ввійшла до ТОП-15 і за кілька місяців закріпилася в десятці цифрових активів за капіталізацією.
TON — це блокчейн третього покоління, розроблений командою Telegram. Проте у 2020 році через тиск регуляторів Telegram змушений був відмовитися від контролю над проєктом, і тепер його розвитком займається незалежна команда розробників.
Динаміка курсу Toncoin за останній рік
Технічно блокчейн Toncoin є дуже перспективним: його пропускна здатність сягає 55 000 транзакцій на секунду. Це стало можливим завдяки багаторівневій архітектурі та гібридному консенсусу Proof-of-Stake (PoS) з Byzantine Fault Tolerance (BFT), що забезпечує високу швидкість транзакцій. Крім того, стабільний розвиток криптовалюти підтримує розширювана мережа додатків і сервісів TON, а також можливість крос-чейн транзакцій, які дозволяють інтегруватися з іншими блокчейнами.
Однією з ключових переваг TON є його нативна інтеграція з месенджером Telegram, яким, за оцінками, користується понад 1 мільярд осіб.
Криптовалюти — величезний ринок, що відкриває величезні можливості кожному бажаючому. Це інвестиційний інструмент, який дає змогу вкласти гроші заробляти в перспективі. Це торговий актив, який дозволяє заробляти тут і зараз. Це також зручний засіб платежу, який не має транскордонних обмежень, що сьогодні особливо цікавить багатьох українців. Але не варто забувати і про ризики цього ринку, його високу волатильність, а також знайти надійний криптогаманець і подбати про безпеку своїх інвестицій.