0 800 307 555
0 800 307 555

Страхування вживаних авто: ціна та умови

Розрахунки Finance.ua

Українці часто плутають два абсолютно різні види автострахування – обов’язковий ОСЦПВ (воно ж Автоцивілка) та каско (добровільне). Водії, особливо початківці, помилково вважають, що каско їм не потрібне, оскільки вони вже застраховані полісом ОСЦПВ. Або ж переконані, що каско доступне лише для нових авто та не поширюється на придбані на вторинному ринку.
Зміст

Finance.ua розібрався, як працює каско під час війни, про які умови мають знати водії та скільки коштуватиме застрахувати найпопулярніші в Україні моделі вживаних авто.

Які авто обирають українці

Ринок вживаних авто в Україні досить жвавий. Щомісяця Сервісні центри МВС реєструють тисячі автомобілів, пригнаних з-за кордону. До того ж не спить і внутрішній ринок – люди активно перепродують свої старі авто.

Експерти Інституту досліджень авторинку визначили, що незмінним лідером по перепродажах на внутрішньому ринку залишається Volkswagen Passat з майже 2,9 тис. угод у листопаді.

Загалом у топ-10 моделей автомобілів, які найчастіше купують українці, минулого місяця опинилися:

  • Volkswagen Passat – 2854 шт.
  • Skoda Octavia – 2421 шт.
  • Volkswagen Golf – 2340 шт.
  • ЗАЗ/Daewoo Lanos – 1915 шт.
  • Renault Megane – 1384 шт.
  • Ford Focus – 1152 шт.
  • BMW 5 Series – 1137 шт.
  • Skoda Fabia – 1130 шт.
  • BMW 3 Series – 1104 шт.
  • Opel Astra – 1095 шт.
  • Audi A6 – 1093 шт.

Більшість з цих моделей зустрічаються і в топі найпопулярніших серед тих, які «приганяли» з-за кордону.

Так, наприклад, у листопаді в Україну завезли 762 автомобілі Volkswagen Passat, 943 – Skoda Octavia, 1462 – Volkswagen Golf.

Серед лідерів також Renault Megane, Ford Focus, Skoda Fabia, BMW 3 Series, Opel Astra.

Що таке каско і яку машину можна застрахувати

Каско – це зовсім інший вид страхування, ніж Автоцивілка. Адже ОСЦПВ покриває шкоду, завдану майну та здоров’ю третіх осіб. Тобто в разі ДТП виплату отримує потерпіла сторона, а не винуватець аварії.

По каско ж страхується саме автівка власника. Він і отримуватиме компенсацію, якщо з машиною щось трапиться. До речі, виплати по каско можна отримати не лише в разі ДТП, але й у випадку стихійного лиха, викрадення, пошкодження авто чи інших негараздів.

Страхування каско добровільне, на відміну від Автоцивілки – цей поліс зобов’язані мати всі без винятку водії незалежно від моделі машини та її віку.

Каско ж має свої обмеження. Наприклад, не можна застрахувати авто, старше 14, а іноді й 10 років. У деяких випадках – вживані транспортні засоби, ввезені з-за кордону.

Оформити каско можна і на Finance.ua. Для цього потрібно обрати один із трьох пакетів.

Так, наприклад, повне каско передбачає страхування від таких ризиків, як ДТП, протиправні дії третіх осіб, пошкодження, стихійні лиха, викрадення, тотальне знищення авто. Особливих умов придбання поліса немає. Єдине, що вік авто не повинен перевищувати 14 років. Цей варіант каско найдорожчий.

Є і дешевший пакет страхування – каско 50/50. Він передбачає страхування від тих самих ризиків, що і повне каско.

Однак 50% сплачується при оформленні договору, інші 50% сплачуються при настанні страхової події. Після доплати другої половини суми поліс починає діяти як повне каско. Якщо подія не трапилася, то й доплачувати нічого не потрібно, що дозволяє зекономити на договорі каско.

По цьому пакету авто не має бути старшим за 10 років, не повинно бути ввезеним з-за кордону. Також є обмеження по вартості автівки – до 1,5 млн грн.

Третій пакет – каско міні. З ним виплату на суму не більше 160 тис. грн може отримати власник поліса в разі ДТП, як зі своєї вини, так і без неї. Є важлива умова придбання цього пакету каско – його потрібно оформити в тій же страховій компанії, де й Автоцивілку. Водночас обмеження по віку авто немає.

Чи можна застрахувати авто від воєнних ризиків

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року страховим компаніям довелося підлаштовуватися до нових реалій.

Попри те, що вони й без того надають широкий спектр страхування, з’явився запит на захист автомобілів від наслідків обстрілів і мародерства.

Наявні на ринку пропозиції по каско покривають повне знищення авто унаслідок падіння ракет, безпілотників, чи їхніх уламків. Тобто всі ці нюанси враховані.

Детальніше про умови страхування з воєнними ризиками ми писали в цій статті.

Від чого залежить вартість каско і чи треба економити

Найважливіше питання, яке хвилює автовласників на етапі вибору поліса каско, – ціна. Річ у тім, що для кожного автомобіля вона різна. До того ж залежить від певних параметрів, основні з яких:

• марка;
• модель;
• вартість авто;
• рік випуску.

Також на вартість страхового поліса можуть впливати пробіг автомобіля, об’єм двигуна чи навіть місто, де його експлуатують. Впливає на суму, яку доведеться викласти за каско, і кількість ризиків, які покриває поліс – чим їх більше, тим він дорожчий.

Окрім того, свою роль грає і наявність франшизи – якщо вона нульова або мінімальна, то й ціна поліса буде вищою.

Франшиза – це, простими словами, сума, яку не покриватиме страхова компанія при настанні страхової події. Наявність франшизи в договорі передбачає, що частину збитків власник поліса покриватиме самостійно.

Автовласники часто шукають способи, як і застрахувати свій транспортний засіб, і зекономити свої гроші. Особливо над цим задумуються ті, хто купує поліс для вживаного авто та не хоче переплачувати.

Одним із найпопулярніших виходів у цій ситуації можна назвати оформлення «бюджетного» поліса міні (легке, доступне – назва залежить від страхової компанії. – Ред.) каско.

Він покриває значно менше ризиків. Як правило, це або ДТП з вини, або ДТП без вини, або навіть обидва варіанти.

Декотрі компанії на додачу пропонують заразом застрахувати авто і від викрадення. Але, зрозуміло, що на повне відшкодування вартості машини розраховувати не варто. Це може бути, наприклад, сума до 130 тис. грн.

Особливість такого варіанту – поліс неможливо придбати на автівки, які були взяті в оренду, перебувають у лізингу, використовуються в таксі чи мають технічні несправності. Ці обмеження можуть відрізнятися, залежно від страхової.

Ще водії, щоб зекономити, страхують лише окремі ризики. Наприклад, ДТП чи викрадення. З одного боку, це може знизити вартість поліса до 30-40%. Але з іншого – відповідальність по решті ризиків водії залишають за собою і своїм гаманцем.

Вартість страховки каско для вживаного авто

Вартість для конкретного авто може розрахувати експерт зі страхування. Наприклад, ви можете звернутися до спеціалістів Finance.ua – вони завжди готові проконсультувати вас по тих чи інших питаннях, пов’язаних зі страховками.

Водночас орієнтовну суму можна дізнатися і самостійно за допомогою спеціальних онлайн-калькуляторів.

То в яку ж суму обійдеться поліс каско для вживаних авто? Для розрахунків та порівняння ми взяли до уваги п’ять моделей авто, обравши їх серед найпоширеніших в Україні – Volkswagen Passat, Skoda Octavia, Volkswagen Golf, Renault Megane та Ford Focus.

Так, наприклад, щоб застрахувати Ford Focus 2014 року, оцінений у 8 тис. дол., у середньому доведеться заплатити від 10 до 14 тис. грн. Це за поліс з покриттям усіх страхових ризиків, у деяких пропозиціях, включно з воєнними.

Дешевші варіанти каско, які враховують покриття меншої кількості ризиків (наприклад, тільки викрадення і ДТП), в середньому для цієї моделі обійдеться в 6 тис. грн.

Страхування новішої моделі обійдеться дорожче. Так, наприклад, каско для Ford Focus 2018 року та вартістю в 11 тис. дол. обійдеться в середньому у 18-20 тис. грн. Однак можна знайти дешевші варіанти з покриттям меншої кількості ризиків.

А от застрахувати Volkswagen Passat 2014 року випуску буде дорожче, оскільки ринкова ціна на цю модель вища. Так, наприклад, страховка для придбаного за 13 тис. дол. авто в середньому обійдеться у 20-22 тис. грн.

Середня ринкова ціна на автомобіль Skoda Octavia 2014 року – 11 тис. дол. Каско для нього коштуватиме від 16 до 20 тис. грн.

Volkswagen Golf 2014 року продають в Україні в середньому за 12,5 тис. дол. На авто з такою вартістю каско коштуватиме 18-22 тис. грн.

Вартість вживаних Renault Megane 2014 року в середньому 9 тис. дол. Каско з покриттям усіх ризиків для цієї моделі коштуватиме в середньому 11-15 тис. грн.

Тобто головні правила прості й зрозумілі:

  • чим новіше авто, тим дорожче каско;
  • чим дорожче авто, тим дорожче каско.

Страхувати чи не страхувати?

Оскільки цей вид страхування добровільний, то й рішення кожен водій ухвалює, виходячи з особистих побажань, оцінок і фінансового становища.

Однак, нагадаємо, що на відміну від Автоцивілки, каско насамперед захищає інтереси власника авто та покриває збитки незалежно від того, хто спричинив ДТП.

Окрім того, Автоцивілка не врятує вас від упалих дерев, брил льоду, грабіжників чи обстрілів.

Оскільки наявність каско суттєво мінімізує фінансові витрати в разі пошкодження автомобіля, придбати такий поліс набагато вигідніше, ніж потім у разі непередбаченої ситуації самостійно ремонтувати авто.