0 800 307 555
0 800 307 555

Як змінити поліс автоцивілки

Якщо втрата, заміна прав чи прізвища

Те, що водії транспортних засобів повинні мати при собі поліс Обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (ОСЦПВ), або, як його часто називають, автоцивілку, відомо всім, хто має автомобіль.
Зміст

Це вимагає Закон України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», і до цього вже, здається, звикли. Але інколи виникають ситуації, коли поліс втрачено – його можуть украсти, його можна загубити чи зіпсувати.

Також інколи у водіїв виникає питання – а що робити при заміні водійського посвідчення чи зміні прізвища? Адже автоцивілка вже оформлена, але в ній значаться інші дані щодо особи водія – невже потрібно купувати нову страховку?

Розповімо про все докладно. І не тільки в цій статті, а ще й в нашому телеграм-каналі. Підписуйтесь, щоби розібратися у всіх тонкощах страхування.

Поліс загублено (вкрадено, зіпсовано)

Потреба отримати дублікат полісу ОСЦПВ може виникнути з безлічі причин – його можуть украсти з автомобіля, його можуть зіпсувати діти, його можна просто загубити.

Усіх варіантів передбачити неможливо. Але варто розуміти – катастрофи не відбудеться в будь-якому разі, нових витрат це за собою не потягне.

Ви вже маєте чинний договір автоцивілки, а той факт, що паперовий бланк (з електронною версією розберемося дещо пізніше. – Ред.) втрачений, стану речей не змінює.

Єдиний нюанс – під час керування транспортним засобом, не кажучи вже про ДТП, поліс має бути у машині.

Насправді хвилюватися у разі втрати поліса не варто, адже відновити його досить просто. Ось що рекомендує в такому випадку Моторне (транспортне) страхове бюро України:

«Для отримання дублікату поліса необхідно із заявою звернутися до страховика, з яким був укладений чинний договір обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності, зазначивши в ній причини видачі дублікату.

Дублікат поліса оформлюється на новому бланку, в який переносяться всі відомості, що містилися у попередньому. Отже, новими є лише «серія» та «номер» поліса.

У зв’язку з цим, в розділ «11. Примітки» представником страховика, який видавав дублікат обов’язково вноситься запис наступного змісту: «Видано як дублікат на заміну Поліса серії АС № 0000000».

Відомості про спеціальний знак державного зразка переносяться (без змін) з попереднього поліса».

Тобто потрібно звернутися до найближчого відділення своєї компанії-страховика. Вона зобов’язана видати вам протягом 7 днів після дати звернення дублікат. Ця послуга безкоштовна.

У разі, якщо у вас виникають проблеми зі страховиком, ви можете звернутися до МТСБУ з відповідною скаргою.

Як це коректно зробити, вам підкажуть у контакт-центрі МТСБУ за телефоном 0 800 608 800.

До страховика також має право звернутися уповноважений представник власника автоцивілки. Але для цього йому необхідно мати довіреність, завірену у відповідний спосіб.

Якщо йдеться про електронний поліс, то ситуація простіша – для його відновлення (хоча втратити електронний поліс набагато важче, але ситуації бувають різні: заблокували поштову скриньку, файл «з’їв» вірус тощо. – Ред.) вам також треба звернутися до компанії, яка його вам оформлювала.

Зробити це можна онлайн. Компанія надішле електронну копію поліса на вашу електронну адресу. Не забудьте створити нову скриньку, якщо втратили доступ до попередньої і саме тому запитуєте копію.

Нічого катастрофічного чи складного у разі втрати оригіналу поліса ОСЦПВ не відбувається.

Заміна водійського посвідчення або зміна прізвища

Може також виникнути ситуація, коли ви отримали нове посвідчення водія. Чи на заміну втраченого, чи з отриманням нових категорій, чи у зв’язку зі зміною прізвища тощо. Щодо поліса автоцивілки ці ситуації дещо різні.

Якщо ви змінили особисті дані – прізвище, ім’я, по батькові, дату народження і так далі, необхідно також замінити поліс ОСЦПВ. Адже, якщо ми уважно вивчимо його зміст і те, який він має вигляд, а також ознайомимося з правилами його заповнення, то відповідь на питання – міняти чи не міняти поліс – буде очевидною.

Кожен поліс автоцивілки повинен містити такі дані щодо застрахованої особи (страхувальника):

  • прізвище, ім’я, по батькові;
  • ІНПП;
  • дані щодо документа, що посвідчує його особу – номер, серія, коли й ким виданий.

Отже, висновок логічний – якщо змінилося щось у цих даних, необхідно змінити й поліс. У випадку з особистими даними це обов’язково.

А от у разі з водійським посвідчення не все так очевидно. Адже у полісі ОСЦПВ у графі про документ, що посвідчує особу страхувальника, можуть бути вписані паспортні (або інші) дані, а не дані водійського посвідчення.

Уважно перевірте свій поліс і подивіться, який саме документ в нього вписано. Якщо там вписані дані вашого водійського посвідчення – а зазвичай саме так і робиться – і ви отримали нове, то необхідно замінити і сам поліс.

Ця процедура називається «переоформлення полісу» і здійснює її страховик, який має на те відповідну інструкцію. Вона точно вказує, як і що йому робити. Власне, все відбувається для вас приблизно так, як і у разі втрати поліса ОСЦПВ. Все інше зробить страхова компанія.

Якщо ви вагаєтесь – міняти чи не міняти поліс – радимо звернутися до свого страховика й уточнити всі моменти, які викликають сумнів. Це займе кілька хвилин, але позбавить вас від проблем надалі.

А щоб у майбутньому не мати жодних проблем зі страховкою, радимо скористатися сервісом від Finance.ua, який допоможе не тільки оформити відповідний поліс, але й дасть змогу порівняти пропозиції на ринку, щоб обрати найкращий для вас варіант.