0 800 307 555
0 800 307 555

Фальшиві поліси автоцивілки: як вберегтися від обману

Кожен десятий поліс автоцивілки в Україні є підробленим

Вітчизняні аферисти йдуть у ногу з часом і освоюють все нові й нові сфери. Освоїли вони й ринок обов’язкового страхування цивільноправової відповідальності власників транспортних засобів. За різними оцінками, приблизно кожен десятий поліс автоцивілки в Україні є підробленим.
Зміст

Як обдурюють власників авто

Зазвичай жертвами шахраїв стають ті, хто прагне зекономити і укладає договір ОСЦПВ за єдиним параметром – ціною.

Цим користуються шахраї, беручи з такого автовласника гроші та надаючи йому натомість папірець, який нічого не вартий.

Найпростіший спосіб – надрукувати бланки договорів на кольоровому принтері. Адже, хоча вони й містять елементи захисту (спеціальні папір та фарба, антисканерна сітка, мікротекст тощо) відрізнити це все «на око» практично неможливо, хіба лишень підробка виконана дуже грубо.

Ще один спосіб – так звані «двійники». Коли ви оформлюєте поліс, страховий агент заповнює його у двох екземплярах.

Один із них – самокопіювальний примірник, на якому відбивається все, що пише агент на верхньому документі. Верхній примірник він віддає вам, а другу сторінку-копірку замінює чистим аркушем паперу. У такий спосіб страхова компанія просто не знає, що під одним і тим же номером у неї існує кілька договорів страхування.

І таких «полісів» агент може виписати скільки захоче, але дійсними вони не будуть, адже не зареєстровані в страховій компанії, а оплата за них залишилися в кишені агента.

Також у руках шахраїв залишилося безліч страхових полісів уже ліквідованих страхових компаній. Клієнт отримує поліс компанії, якої не існує в природі.

Ситуацію ускладнює те, що багато полісів, зокрема й абсолютно порядних страхових компаній, залишилися на окупованих територіях. Ці бланки також активно використовуються шахраями.

Крім того, інколи агенти повідомляють своїй страховій компанії, що видані їм бланки полісів ОСЦПВ нібито втрачені. Компанія реєструє їх як такі, що втратили чинність, однак недобросовісні агенти продовжують використовувати їх, видаючи ці папірці своїм клієнтам.

Це основні способи, але гарантувати, що перелік вичерпний, ми, звісно, не можемо – фантазія шахраїв не має меж, вони постійно йдуть в ногу з часом, вигадуючи все нові варіанти по вилученню у довірливих співгромадян зайвих грошей.

Наслідки для водія із фальшивим полісом

Наслідки для того, хто купив такий «поліс», звісно, приємними не будуть. У разі настання страхового випадку збитки просто ніхто не відшкодує – адже, хоча ви й віддали за цей папірець гроші та впевнені, що у вас все в порядку з автоцивілкою, поліса ОСЦПВ у вас немає.

Те саме буде й у разі, якщо ви потрапили в ДТП, де винуватцем виступає інша особа, яка має фальшиву автоцивілку – збитки доведеться стягувати через суд.

Тому в разі аварії радимо викликати поліцію і довірити складання необхідних документів її співробітникам, не обмежуючись європротоколом.

У разі, якщо страхова компанія навіть компенсує збитки за фальшивим полісом – а вона може це зробити з огляду на збереження своєї репутації, то власник цього «поліса» обов’язково отримає регресний позов, за яким з нього стягнуть усю суму виплати та судові витрати.

Крім того, ви можете отримати штраф від поліції за відсутність страховки – і навіть у тому разі, коли не потрапили в ДТП, а просто під час перевірки. Адже перевірити (як саме це зробити – розповімо нижче) дійсність полісу ОСЦПВ зовсім не складно, і це може зробити як поліціянт, так і ви самі.

До речі, штраф зовсім не звільняє від обов’язку оформити чинний поліс автоцивілки – сплативши його, ви змушені будете оформити ОСЦПВ, оплативши цю процедуру ще раз.

Також не варто забувати, що підробка поліса автоцивілки – це кримінальне правопорушення, покарання за яке передбачене статтею 358 Кримінального кодексу України. І зовсім виключати варіант, що ви зненацька станете обвинуваченим по цій статті, не можна.

Тобто, зекономивши кілька сотень або навіть кількадесят гривень, можна отримати просто неспіврозмірні неприємності.

Як вберегтися від підробки

Насправді все досить просто. Головне правило – не женіться за дешевизною і не купуйте страховку, коли місце її продажу викликає найменший сумнів.

Часто навіть на узбіччях доріг стоять автівки з написом «Автоцивілка». Звісно, далеко не всі з них шахраї. Але ви впевнені, що такий «мобільний офіс» зможете завтра відшукати там, де ви купили поліс?

Найпростіше вберегтися від фальшивки – оформити автоцивілку онлайн. У такому разі ви гарантовано отримуєте абсолютно «чистий» поліс.

Якщо ви надаєте перевагу паперовому документу, то оформлюйте ОСЦПВ у представників компаній, які не позбавлені права на таку діяльність і не ліквідовані. Перевірити список «живих» страхувальників можна на сайті Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) за посиланням.

Також варто перевірити статус поліса, який вам оформлює агент, у централізованій базі даних МТСБУ

Якщо статус поліса зазначено як «невикористаний», то з ним все нормально. А от якщо стоїть «загублено» або щось інше – перед вами шахрай, який хоче просто вас обдурити.

А тепер про те, як поліція перевіряє чинність поліса автоцивілки. Ця процедура не є закритою, вона доступна будь-кому. Чинність полісу ОСЦПВ можна перевірити все в тому ж МТСБУ за посиланням. Для цього достатньо ввести державний номер авто чи номер полісу автоцивілки у відповідне віконечко. Займає це кілька секунд.

До речі, все це можна зробити й у разі, якщо немає доступу до Інтернету. Для цього треба просто зателефонувати в контакт-центр Моторного (транспортного) страхового бюро України за телефоном: 0 800 608 800.

Крім того, перед тим, як укладати договір автоцивілки, ви можете ознайомитись із тим, який вигляд має сам поліс.

Отже, способи вберегтися від фальшивки – досить прості й елементарні. І займають лічені хвилини. Але зберігають потім купу нервів та грошей.