0 800 307 555
0 800 307 555

Коли страхова компанія може вимагати у вас гроші

Регресний позов в автострахуванні: що це таке, та як уберегтися

Автовласники часто переконані, що, уклавши договір ОСЦПВ, вони убезпечені від сплати збитків у разі ДТП. Мовляв, усе покриє страхова компанія. Та бувають ситуації, коли страховики приходять, щоб повернути втрачене. Це називається «право регресного позову» та закріплено законодавчо.
Зміст

Насправді право регресу виникає в багатьох галузях права. Але ми зосередимося лише на страхових збитках від ДТП.

Регрес і право на нього

Регрес – це право особи, що відшкодувала збитки, звернутися до винуватця з вимогою повернути виплачене.

Ситуація: ви «вліпилися» в інше авто на світлофорі. Нічого серйозного, ніхто не постраждав, окрім багажника вашого візаві.

Витрати на рихтування автомобіля жертви покриває поліс автоцивілки. Усі задоволені. Окрім вашої страхової компанії, якій оказія влетіла в копієчку, адже все сталося, як в анекдоті – ви врізалися в «Мерин», а його ремонт не з дешевих. От компанія і вирішила повернути втрачене з вашої кишені.

Право вимагати виплату коштів від винуватця ДТП страховику надає закон «Про обов'язкове страхування цивільноправової відповідальності власників наземних транспортних засобів». А саме стаття 38 цього закону.

Утім, навіть якщо ви отримали регресний позов, не поспішайте відкривати гаманець. Страховики іноді зловживають правом на регрес і намагаються перекласти свої збитки на добросовісного власника страхового поліса.

Коли СК має право звертатися з регресним позовом

Перелік таких випадків чітко визначає вже згадана 38 стаття закону «Про ОСЦПВ». Відповідно до неї, СК після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов, якщо:

Уся стаття трошки більша. Там іще зазначається про право позиватися до підприємств, що відповідають за стан доріг (якщо ДТП сталася через погану дорогу). Та окремо виділяється право регресу для МТСБУ. Найцікавіше в цій частині: МТСБУ має право вимагати відшкодування від винуватця ДТП без поліса автоцивілки та від водія, який викрав автівку.

До кого подається регресний позов

Такий позов подається саме до винуватця дорожньо-транспортної пригоди, а не до власника машини, якщо ці особи не збігаються.

Ситуація: вашу «ластівочку» викрав якийсь неадекват і вчинив ДТП. Страховики не мають права позиватися до вас, бо ви власник машини. Відшкодовувати збитки має саме цей крадій, який у момент аварії був за кермом. Навіть, якщо він кинув машину й утік.

Якщо з вашого (як власника) відома кермував авто інший водій з відповідними документами, які надають йому таке право, відповідальність за ДТП нестиме він.

Але, якщо ви передали право керування своїм автомобілем особі, яка такого права не має, тобто людині «без прав», то відповідатимете вже ви.

Що стосується службових автівок, то в разі, якщо ДТП сталося під час виконання водієм службових обов’язків, матеріальну відповідальність несе власник автомобіля – фізична чи юридична особа.

Якщо ж водій їхав на службовому авто у своїх справах (навіть у робочий час), то відповідатиме вже він особисто.

Як уберегтися від регресного позову

Перечитайте ще раз ту частину статті 38 закону «Про ОСЦПВ», яка перелічує випадки, що дають страховику право на регресний позов.

Якщо викладених умов немає, то страхова компанія не має права нічого у вас вимагати.

Каменем спотикання тут є пункт щодо повідомлення страховику протягом трьох днів про ДТП. Найчастіше саме ним і зловживають, а водій не може довести, що таке повідомлення подавав та ще й у «належний спосіб». Тобто так, як вимагає страхова компанія.

Суди останнім часом у такій справі стають на бік відповідача, тобто застрахованої особи, яка отримала регресний позов.

Є навіть документ – постанова № 208/7291/13-ц Верховного Суду України від 16 січня 2019 року. У ній ідеться, що сам по собі факт неповідомлення про настання страхового випадку не може братися за основу рішення.

Суд вважає, що, раз страховик відшкодував збитки потерпілій особі, отже він був у належний спосіб поінформований про ДТП. Тому й посилання на неналежне повідомлення від застрахованої особи не мають підстав.

Що робити, якщо ви отримали регресний позов

Зверніться за кваліфікованою юридичною допомогою. Адвокат зможе, як мінімум, зменшити суму позовних вимог. Як максимум – взагалі «відбитися» від них.

Існує багато чинників, про які не знає пересічний громадянин, а страхові компанії у своєму прагненні мінімізувати власні витрати, на жаль, інколи про них «забувають». Тут й строки позовної давності, й ступінь вини винуватця ДТП, й всілякі юридичні «заковики», які знають адвокати.

Також пам’ятайте, що страхова компанія може вимагати у вас лише суму фактичної виплати. Вимоги покрити витрати на експертизу, сплатити пеню чи щось схоже – незаконні. Рахунок-фактура з СТО взагалі не є документом, який підтверджує суму вимог.

Уважно вивчить усі документи, що фігурують у справі. А також розберіться чия саме страхова до вас позивається – ваша чи потерпілої сторони. Адже буває так, що ваш страховик чомусь не відшкодував завдані вами збитки, це зробила компанія вашого «брата по нещастю» й бажає повернути втрачене. У такому разі до процесу треба залучати вашу страхову компанію.

Пам’ятаєте, що загальної формули для розв’язання регресних суперечок не існує. Кожен випадок унікальний, тому й алгоритм дій може бути різний.

Напевно можемо сказати лише одне: щоб не помилитися з вибором поліса автоцивілки, завжди користуйтеся перевіреними сервісами. На Finance.ua ви можете переглянути найкращі пропозиції на ринку й обрати найпідхожішу вашим потребам та гаманцю.