Як почати інвестувати в монети: покроковий гід для початківців
Про важливі кроки для успіху, та як обрати свою першу монету
Інвестиції можуть відбуватися в монети золоті та срібні, тобто виготовлені з дорогоцінних металів, а також в колекційні, які мають певну історичну або нумізматичну цінність. Беззаперечна перевага інвестування в монети в можливості диверсифікувати власний портфель, захиститися від можливої інфляції, а також скористатися потенційним зростанням цін на ці вироби.
Популярність інвестування в монети існує з кількох причин. Перш за все мова про надійний захист від інфляції. Золото, срібло та інші метали, що використовуються для виготовлення монет, зберігають свою вартість навіть за часи економічної нестабільності.
За допомогою монет виходить добре диверсифікувати свій загальний портфель та зменшити таким чином ризики, які пов’язані з коливанням акційного чи облігаційного ринку.
Тобто, якщо стисло, інвестування в монети популярне, бо:
- допомагає захиститися від інфляції;
- диверсифікує загальний інвестиційний портфель;
- дозволяє добре контролювати інвестиції, що в сучасних умовах фінансової нестабільності є особливо важливим.
А ще монети — це фізичний актив. І це ключова теза для багатьох інвесторів, особливо початківців.
Погодьтеся, коли йдеться про питання інвестування в якийсь науковий проєкт, в розробку якогось виробу, який може коли-небудь принесе гроші, це викликає сумніви. А монети — ось вони. Їх видно, їх можна потримати, повивчати візуально.
До речі, про «повивчати». Не можна проігнорувати в переліку переваг не лише естетичну, а ще й та історичну цінність цього варіанту інвестування. Дуже привабливі деякі монети з цього погляду.
Причому цінність від такої характеристики теж залежить. Багато хто з колекціонерів готовий викласти кругленьку суму за мідний круглий чи овальний шматочок, на якому ознаки монети можна розгледіти лише за допомоги спеціальних збільшувальних пристроїв, бо належить вона до таких давніх часів, що й уявити важко.
І наостанок питання купівлі-продажу. Коли людина, наприклад, купує собі чашу епохи Саманідів — династії перських іранських правителів, III-VII ст. н.е., або щось інше такого плану, стосовно подальшого продажу такої речі питань не виникає. Можна виставити її на аукціон, можна передати спеціальним антикварним точкам продажу, можна самостійно та онлайн це здійснити.
Що ж робити з монетами? Як та де їх продавати? Не хвилюйтеся. Відносно цього також складнощів не виникає, бо існують й інтернет-аукціони, й нумізматичні магазини, й інші цікаві місця, де можна як придбати собі монети, так і реалізувати, за потреби, свої власні.
Таким чином, інвестувати в монети цікаво та вигідно. Треба лише розібратися, в які буде краще вкладатися, а також як цим безпечно займатися.
Якщо дуже-дуже узагальнити, всі види монет, які використовуються для інвестування, можна поділити на:
- Колекційні.
Вони відрізняються особливою цінністю для колекціонерів. Можуть бути рідкісними. Можуть мати важливе історичне значення. Можуть бути виготовленими в обмежених кількостях.
Наприклад, монети, випущені до певних дат або з особливим дизайном можуть коштувати в кілька разів вище за номінал.
- Монети bullion.
Переважно, їх виготовляють з дорогоцінних металів (золото, срібло, платина), а вартість залежить, першочергово, від зміни вартості на ці метали.
Наприклад, золоті монети «Canadian Maple Leaf», «American Eagle» чи «Krugerrand» часто використовуються для інвестування. Ніяких складнощів з їхньою купівлею та продажем не виникає.
- Історичні монети.
Зрозуміло, ці монети мають суттєву історичну цінність, вони пов’язані з певними епохами, культурами, подіями. Нерідко відносяться до колекційних, але високу ринкову вартість мають далеко не завжди.
Наприклад, античні чи середньовічні монети дуже цікаві з історичного погляду. Але саме їхня вартість визначається ще й станом.
- Нумізматичні монети
Ці варіанти цінуються за дизайн, історію, стан та рідкість, тобто ключові нумізматичні якості. Звичайно, чим все перелічене краще та цікавіше, тим і вартість буде вищою.
Наприклад, дуже цінні для колекціонерів монети з певними помилками у карбуванні. Чи могли виробники цих монет уявити, що за їхні недоліки хтось з нащадків буде готовий заплатити чималу суму? Навряд. Але факт лишається фактом. Зараз так і є. За помилки в карбуванні беруть більше, бо це робить монету унікальною та неповторною.
- Пам’ятні монети сучасності.
Випускають такі варіанти для відзначення певних ювілеїв, подій, культурних аспектів. Виготовлені вони можуть бути з різних матеріалів. Тираж, зазвичай, мають обмежений.
Наведені варіанти монет пропонують різні можливості для інвесторів та колекціонерів, причому в кожному випадку особливості та цінність унікальні, власні, неповторні. Треба обирати оптимальний варіант інвестування для себе, думати, порівнювати, аналізувати.
Треба зазначити, що для швидкого в плані прибутковості вкладення грошей інвестиційні монети не підходять. Краще все ж таки розглядати їх, як спосіб зберегти капіталу від інфляції та цілком законно «обійти» певні податкові платежі.
Саме про прибуток можна говорити тільки після щонайменше 5 років. А для отримання значного доходу треба зберігати монети не менше 20 років. Це треба зрозуміти, щоб не було розчарування в зробленому вкладенні.
А далі приклади українських монет, які можна обрати для вкладення.
Почнемо з «Архістратига Михаїла». Випущена монета може бути в золотому та срібному варіантах. Вага срібного «Архістратига Михаїла» дорівнює 1 унції. Золота може важити:
- унцію;
- ½ унції (15,55 г);
- ¼ унції (7,78 г);
- 0,1 унції (3,11 г).
Принцип наведеної градації традиційний при виготовленні більшості світових інвестиційних монет. Вартість «Архістратига Михаїла» в НБУ, залежно від матеріалу та ваги, починається з 3 тис. грн та сягає 12 тис. грн.
Срібна монета НБУ з позолотою «Архістратиг Михаїл» 10 гривень у футлярі, 2023 р.в. Вартість від 220 грн.
Далі монета «Захисникам Донецького аеропорту». Доволі недорога, бо зроблена зі сплаву на основі цинку та випущена великим обсягом. Наразі монета номіналом в 10 грн коштує від 220 грн за штуку. Але зрозуміло, що з роками вартість буде зростати та суттєво.
«Захисника́м Доне́цького аеропо́рту» — пам’ятна монета номіналом 10 гривень, Вартість 250 грн
Так, розраховувати на суттєве подорожчання більшості монет, які карбують великими партіями, не слід. Але й тут є виключення. Наприклад, відносно нещодавно (1998 р.) в Києві відбувся з’їзд ЄБРР. З цього приводу для вручення учасникам заходу випустили 5000 пам’ятних монет. Так ось вже цьогоріч одну з них продали за суму понад 4 тис. грн. Тобто шанси є завжди. Але все ж слід прийняти, що багато на колекційних монетах з недорогоцінних металів заробити не вийде. Їх краще збирати для власного задоволення.
А ось з пам’ятними монетами з дорогоцінних металів вже зовсім інша справа. З одного боку, на їхнє здорожчання, на вартість, впливає ціна на метал, з якого вони виготовлені. Тобто, якщо відбувається загалом подорожчання срібла чи золота, вартість монет також збільшується. А додатково, завдяки невеликим тиражам і їхня колекційна цінність зростає.
Ще приклад — золота монета «Надання Томоса про автокефалію Православної церкви України». Зараз її вартість така сама, як і під час випуску, бо монета «молода», а ось вже років за 5−10, тим більше за 20 це вкладення дозволить відчути переваги, бо суттєво змінить свою ціну.
Золота пам’ятна монета «Надання Томосу про автокефалію Православної церкви України». Номінал 100 грн. Вартість була на момент випуску 48 015 грн, зараз вже 159 тис. грн
Беззаперечними плюсами в плані купівлі та зберігання інвестиційних монет є:
- безпека стосовно можливого падіння вартості активу. Щоб впевнитися в цьому, достатньо ознайомитися з графіком зростання ціни срібла/золота за багато років. Попередимо ваше самостійне вивчання та зазначимо, що буде спостерігатися разом з цим цьому лише висхідний тренд. Притаманних інвестуванням в криптовалюту та на фондових біржах ризиків та «стрибків» тут немає;
- відсутність можливих втрат капіталу. Якщо говорити навіть про тривалу перспективу, можна не сумніватися в отриманні прибутку та збереженні коштів. Монети не мають схильності до інфляції, тож власники можуть не хвилюватися стосовно змін курсу національної валюти.
А ще зауважимо, що з часом деякі монети можуть перейти до розділу рідкісних і почати ще більше цінуватися колекціонерами. Звісно, прибуток разом з цим буде вищий, ніж очікувалося.
Але й про мінуси цього інструменту треба пам’ятати. Першочергово з цих «нюансів» зазначимо:
- необхідність «забути» про можливість короткострокового прибутку. Не менше 5 років становить термін зберігання таких вкладень;
- потреба самостійно турбуватися про зберігання монет. Продаються вони в особливих кейсах, але від крадіжок захищати треба їх самостійно.
Також зауважимо, що в разі купівлі інвестиційних монет з рук можна придбати фальшивку. Тому робити такі вкладення слід лише в банківських установах, або ж обов’язково користуватися додатково послугами експертів.
Основні висновки про інвестування в монети можна зробити наступні:
- Це цікаво та вигідно, але не підійде для короткострокового вкладення.
- Дуже добре зберігає гроші, але не приносить такого великого добутку, як інші варіанти інвестувань.
- Потребує ухвалення додаткових заходів стосовно безпеки.
- Вимагає певних знань від інвестора.
Тобто, якщо зацікавлені інвестуванням в монети, прямо зараз починайте проглядати відповідні форуми та групи в соцмережах з метою набути загальну інформацію про цей напрямок вкладень.
Далі, коли вже трохи визначитесь, які саме монети цікавлять (епоха, матеріал, приналежність до історичної події тощо), починайте переглядати пропозиції, шукайте вигідні, але не ризикуйте.
Будь-яке придбання оформлюйте офіційно, фіксуйте набуття права власності та зберігайте відповідні документи. Стосовно продажу не поспішайте. Націлюйтесь робити це за 5−10−20 років, не раніше.