0 800 307 555
0 800 307 555

Як підготувати авто для виїзду за межі України: поради та рекомендації

Усе, що треба знати, аби вас та ваш транспортний засіб не розвернули назад

У цьому матеріалі Finance.ua вирішив розповісти, що саме варто знати про виїзд за кордон на авто, як підготувати для цього «залізну ластівку» та які саме потрібні документи. Тож, якщо ви зібрались за кордон на авто, то ця стаття обов’язково стане вам у пригоді.
Зміст

Українці завжди любили подорожувати Європою та світом. Комусь це зручно робити потягом, автобусом або літаком. Та є ті, хто віддає перевагу авто. Утім, останнім часом машина стала потрібнішою з абсолютно іншої причини.

Так, особливо гостро потреба в автомобілі постала з початком повномасштабного вторгнення рф до України, внаслідок якого мільйони українських громадян вимушені були тікати за кордон. Звісно, деякі країни від лютого 2022 року дещо послабили виїзд до Європи, тому виїхати було простіше. Утім, згодом певні правила повернули.

Та перш за все, не забувайте про «Зелену картку» — обов’язковий документ для поїздок на власному авто. На Finance.ua ми допомагаємо людям оформлювати «Зелену картку» швидко та зручно. Усе, що вам потрібно — доступ до Інтернету. Оформити «Зелену картку» онлайн.

Які документи потрібні для виїзду на авто за кордон

Одразу зазначимо, що відсутність бодай одного з них, може призвести до відмови для виїзду, адже документи ретельно перевірятимуться українськими та європейськими прикордонниками.

Закордонний паспорт

Якщо у вас є біометричний паспорт, перетин кордону зазвичай не викликає труднощів. Проте, власникам старих паспортів слід заздалегідь отримати візу для країни, яку планують відвідати. Важливо, щоб паспорт був дійсний щонайменше шість місяців після завершення поїздки.

Водійське посвідчення

Для безперешкодного водіння за кордоном ваше посвідчення водія повинно відповідати міжнародним стандартам. Від 2020 року національні права виготовляються у вигляді пластикових карток з тримовним написом: українською, англійською та частково французькою мовами. Ці документи визнаються в усій Європі та багатьох інших країнах світу.

Джерело фото: Сервісний центр МВС

Якщо у вас старі права, ви можете отримати міжнародне посвідчення водія, яке видається на основі вашого національного документа у територіальних сервісних центрах МВС. Додаткові іспити складати не потрібно, а ваше національне посвідчення водія залишається у вас.

Технічний паспорт для автомобіля

Цей документ офіційно зветься «Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу». Він містить всі відомості про автомобіль, такі як VIN-код, рік випуску, колір, об’єм двигуна та інші характеристики. Свідоцтво підтверджує право власності на машину і дозволяє проводити з нею різні операції.

Важливо враховувати, що майже всі дороги в Європі є платними. Для проїзду вам знадобиться електронна дорожня віньєтка, яку можна придбати онлайн або на автозаправках.

Вартість віньєтки змінюється залежно від країни, типу автомобіля та тривалості користування, але зазвичай не перевищує 1 євро на день. Натомість штрафи за проїзд без віньєтки можуть бути досить великими.

Зелена картка

Вона потрібна для перетину кордону на власному автомобілі. Як ми вже зазначили вище, вона є обов’язковим документом для поїздок на власному авто. Без неї вас можуть не лише не впустити на територію іншої держави, а й не випустити з України.

Основна її перевага — вона діє на території понад 40 країн. Якщо ж розглядати місцеве страхування автоцивільної відповідальності, воно буде дійсним лише в тій країні, де було придбано.

Що треба для оформлення «Зеленої картки»

Отже, для оформлення знадобляться:

  • свідоцтво про реєстрацію автомобіля (технічний паспорт);
  • паспорт громадянина України;
  • ідентифікаційний код (для фізичних осіб) / код ЄДРПОУ (для юридичних осіб).

Зокрема, оформити страховку в електронній чи паперовій формі можна в страховиків, що є повними членами Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) або у страхових агентів страховика — повного члена МТСБУ.

Швидко та зручно це можна зробити за допомогою й Finance.ua. Ось за цим посиланням.

Утім, це не єдина страховка, яку треба мати. Також обов’язкова умова для виїзду — медичне страхування. Поліс потрібно оформити на кожного пасажира, який їхатиме в автомобілі.

Крім цього, якщо ви прямуєте за кордон на кредитному автомобілі необхідно отримати довідку у банку щодо дозволу на вивезення автомобіля за кордон.

Не забувайте також й про те, що діти віком до 12 років або нижче 150 см (у деяких країнах — нижче 135 см) повинні їздити тільки в автокріслах.

Також дітям не можна їздити на передньому сидінні. І якщо до типу крісла особливо придивлятися не будуть, то за його відсутність можуть спокійно виписати штраф від 50 євро.

Які потрібні документи для виїзду за кордон на чужому авто

Перш за все, вам потрібно оформити свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу в Сервісному центрі МВС на ваше ім’я для виїзду за кордон, якщо ви є водієм, або на ім’я одного з пасажирів.

Для цього від власника авто та другої особи потрібні:

  • паспорт;
  • РНОКПП;
  • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.

Після повернення в Україну це свідоцтво слід повернути до сервісного центру МВС протягом 10 днів.

Також вам треба мати з собою:

  • довіреність на право водіння з нотаріальною поміткою про дозвіл власника на виїзд;
  • тимчасовий реєстраційний талон на право керування автомобілем;
  • техпаспорт на автівку;
  • посвідчення водія за міжнародними стандартами.

Якщо власник автівки перебуває за кордоном, довіреність оформлюють в українському посольстві або консульстві. Документ має бути апостильованим, перекладеним української та завірений українським нотаріусом.

Важливим фактором є також номерний знак авто, який повинен містити позначку «UA». Окрім того, зауважте, що індивідуальний номерний знак вважається дійсним лише всередині України. Тобто, усілякі номери на кшталт Mouse, Sheva тощо не дають права.

Перед тим, як розповісти про технічну та безпекову складову зазначимо, що за промокодом «НОВИНА» ви отримуєте кешбек 10% від вартості поліса на банківську картку в разі купівлі «Зеленої картки» на будь-який термін.

Технічна та безпекова складова авто для виїзду за кордон

Перш ніж вирушати в подорож, важливо перевірити технічний стан автомобіля. Стан двигуна, трансмісії, гальмівної системи, підвіски, рульового управління, шин, фари та сигналізація — це ті речі, які потребують особливої уваги. Переконайтеся, що усі системи працюють справно.

Окрім того, більшість європейських країн вимагають наявність світловідбивних жилетів, аптечки, запасного колеса та інструментів для заміни шин.

На прикордонному контролі на розсуд працівників митної служби машину перевіряють на технічний стан.

Якщо авто має серйозні пошкодження, наприклад, великі вм’ятини кузова, відсутність дзеркал або тріщину на лобовому склі, можливо, його не пропустять. Тож, варто заздалегідь подбати про зовнішній вигляд машини та все полагодити за необхідності, аби потім не було «сюрпризів».

На кордоні можуть перевірити наявність аптечки, вогнегасника, аварійної зупинки та запасного колеса (для деяких авто).

Також на кордоні можуть звернути увагу на тонування вікон. Річ у тому, що у деяких країнах заборонене тонування лобового скла, передніх бічних вікон — водія можуть змусити зняти плівку. Загалом, тонування — чи не найпоширеніша причина відмови в перетині кордону. Трапляються випадки, коли автомобіль не пропускають через відсутність актуальної сезонної гуми (зима/літо).

Також необхідно врахувати, що деякі країни, зокрема Німеччина та Австрія, мають зони з низьким рівнем викидів, куди в’їзд можливий лише для автомобілів з відповідними екологічними наклейками.

Поради та рекомендації

Перш за все, змініть моторне мастило та перевірте рівень усіх інших рідин (охолоджувальна рідина, рідина для гальм, трансмісійна рідина. — Ред.). Варто зробити так, аби на час перебування за кордоном у вас не було необхідності змінювати «розхідники» чи технічні рідини.

Річ у тому, що проста заміна мастила може стати серйозною проблемою, коли ви перебуваєте за кордоном.

Тож, зважайте, що за один-два тижні до запланованої подорожі варто пройти заплановане обслуговування та перевірити технічний стан авто.

Перевірте тиск у шинах та їхній стан. Замініть пошкоджені або зношені шини. Не забудьте перевірити запасне колесо і необхідні інструменти для заміни.

Також зайвими у багажнику авто не будуть запасні лампочки ближнього світла. Це дозволить не тільки уникнути штрафу за кордоном, але й може врятувати від ДТП.

Перед поїздкою за кордон зробіть короткий тест-драйв, щоб перевірити, як автомобіль працює після технічного обслуговування. Також варто переконатися, що у вас є необхідний набір інструментів для дрібного ремонту.

Ознайомтеся з дорожніми знаками й правилами дорожнього руху в країнах, які ви плануєте відвідати. Це допоможе уникнути штрафів і непорозумінь.

Наостанок зазначимо, все найважливіше, що треба знати про те, як оформити авто для поїздки за кордон, ви можете подивитись на нашому YouTube-каналі Finance.ua-Страхування.

Зокрема, в одному з нещодавніх відео ми детально розглядаємо: як оформити авто для поїздки за кордон та послідовне оформлення авто. Окрім того, розкриваємо як правильно оформити авто для подорожі, які документи та процедури необхідні, а також навіщо потрібна «Зелена Картка».