Як перевірити, чи правильно вам нараховують податок на нерухомість
Усі нюанси, які треба знати
Власність на нерухомість передбачає не лише права та можливості, але й супроводжується певними обов’язками. Один з таких обов’язків — сплата податку на нерухоме майно, який нараховується його власникам щороку.
Страхування квартири — це надійний спосіб убезпечити себе від фінансових витрат, які можуть виникнути, якщо ваше майно буде пошкоджено, або знищено. Навіть через військові дії. Допоможе вам у цьому Finance.ua. В нас можна замовити страхування орендного чи власного житла за декілька хвилин.
Як встановлюють п.п. 266.1.1., п.п. 266.2.1 Податкового Кодексу України, платниками податку є фізичні та юридичні особи та іноземці, які є власниками об’єктів житлової або нежитлової нерухомості, зокрема її частки, відмінної від земельної ділянки.
З цього правила є винятки. Перелік об’єктів, за які не стягується податок, можна знайти у статті 266 Податкового кодексу. Та за загальним правилом оподаткуванню підлягають «зайві» квадратні метри. Тобто, податок на нерухомість доведеться платити за площу, що перевищує такі ліміти:
- 60 м² - для квартир;
- 120 м² - для будинків;
- 180 м² - якщо у вас одночасно є і квартира, і будинок.
Розмір податку встановлюється місцевими радами, однак він не може перевищувати 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр, який підлягає оподаткуванню. Це регламентується пунктом 266.5.1. Податкового кодексу України.
Станом 1 січня 2024 року мінімальна зарплата в Україні становила 7 100 гривень. Тому максимальна сума податку за «надлишковий» квадратний метр під час сплати податку на нерухомість за 2024 рік не може перевищувати 106,5 гривні.
Утім, якщо розмір квартири перевищує 300 м², а будинку — 500 м², то з власника щорічно стягується додатково 25 тис. гривень за кожен такий об’єкт житлової нерухомості.
Для того, щоб розрахувати суму податку на нерухоме майно, ДПС розробила сервіс «Калькулятор обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з фізичних осіб».
Також розрахувати суму податку на нерухомість можна власноручно, провівши нескладні підрахунки. Для цього необхідно знати площу всіх своїх об’єктів нерухомості, що підлягають оподаткуванню, з якої необхідно відняти ліміти, які не підлягають оподаткуванню, і помножити число квадратних метрів, які залишилися, на розмір податку на нерухомість, встановлений відповідною радою.
Як уже зазначалося, він зазвичай становить 1,5% від мінімальної заробітної плати, тому у нашому прикладі будемо виходити саме з такої ставки.
Наприклад, ваша квартира має площу 100 квадратних метрів. Оподаткуванню не підлягають 60 «квадратів», тобто платити доведеться за «надлишкові» 40 м². Тому сума податку за 2024 рік становитиме 40 м² x 106,5 грн = 4 260 грн.
Однак, як показує практика, часто суми нарахування, які надсилає податкова, і суми, які розраховують власники нерухомості, не сходяться. І зазвичай чомусь податківці вважають, що платити треба більше, ніж вважає власник.
Тому, якщо ви не згодні з нарахованою сумою податку на нерухомість, насамперед перевірте наступні речі:
- чи правильно вказана площа нерухомості, якою ви володієте;
- чи вирахувано з цієї площі квадратні метри, що не підлягають оподаткуванню;
- чи правильно вказано розмір ставки податку — інколи місцеві ради встановлюють його розмір нижчим, ніж 1,5% від мінімальної зарплати;
- чи правильно враховано граничну площу об’єктів, що звільняється від оподаткування — деякі місцеві ради її змінюють.
Для того, щоб скоригувати суму податку, який вам нарахували податківці, необхідно звернутися до державної податкової інспекції за місцем реєстрації для проведення звірки. Разом із цим треба надати документи на право власності на об’єкти нерухомого майна, що підлягають оподаткуванню.
Що саме можна звірити:
- об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема їхніх часток, що перебувають у власності платника податку;
- розмір загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
- права на користування пільгою зі сплати податку;
- розмір ставки податку;
- нараховану суму податку.
Якщо виявлено розбіжності між даними податкової та документами платника, орган, який це контролює, перераховує суму податку та надсилає нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим.
Також не забувайте про штрафи та пені, які нараховуються за несвоєчасну сплату податку:
- 5% від його суми — за запізнення на строк до 30 днів включно;
- 10% - за запізнення понад 30 днів.
Теоретично до 1 липня податкова має надіслати платникам податку на нерухомість податкове повідомлення-рішення, у якому вказано його суму. Податок необхідно сплатити протягом 60 днів від дня отримання такого повідомлення.
На практиці це відбувається далеко не завжди. І, хоча у пункті 266.10.2. Податкового кодексу зазначено, що «у разі якщо орган, який це контролює, не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у строки, встановлені підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 цієї статті, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання», факт невручення податкового повідомлення-рішення треба буде доводити.
Та краще не ризикувати, а потурбуватися про сплату податку на нерухомість самостійно.
Це можна зробити через Електронний кабінет в меню «ЕК для громадян»; на вебпорталі Державної податкової служби, у мобільному застосунку «Моя податкова», або звернувшись до податкової служби особисто.