Як бюджетно відпочити в найбільших містах України
Та які є варіанти влітку 2024
Зазначимо, що у фокусі опинилися п’ять найбільших міст України – Київ, Харків, Дніпро, Львів та Одеса.
Як правило, найменше витрат несуть за собою піші прогулянки, а у столиці місць для цього більш ніж достатньо.
Прогулянка Києвом часто починається з самісінького центру – Майдану Незалежності. Звідти Хрещатиком можна прогулятися до Бессарабського ринку, а потім прокласти маршрут до Золотих воріт, Софії Київської, Пейзажної алеї чи Андріївського узвозу. 10 тис. кроків під час такої прогулянки гарантовані, а разом з тим можна відчути весь вайб історичного центру столиці.
Якщо ж пишні фасади та гучні вулиці вам не до смаку, можна вирушити в тихіше місце. Загалом у Києві більше сотні парків й понад 5 сотень скверів. Вибирати є з чого. Помилуватися набережною Дніпра у парку «Наталка» на Оболоні (тим паче, що там нещодавно відкрився міст-хвиля. – Ред.), прогулятися в оточенні соснового лісу в Пущі-Водиці чи відвідати знаменитий парк «Кіото» у японському стилі в Дарницькому районі – вирішувати вам.
Куди ж влітку без відпочинку на воді? Відпочити на березі Дніпра у Києві 2024 року можна безкоштовно щонайменше на шести пляжах:
- Труханів острів та пляжі на ньому;
- пляж на Оболонській набережній;
- пляж «Вербний» на озері Вербне в Оболонському районі;
- Гідропарк;
- Венеціанський пляж на острові Долобецький.
Ще одним бюджетним варіантом для відпочинку може стати відвідування музеїв та виставок. Ось кілька прикладів, гідних уваги:
Національний музей «Чорнобиль». Розташований за 5 хвилин ходьби від станції метро «Контрактова площа» та має велику популярність в іноземних туристів. В музеї є мультимедійна експозиція – за допомогою відео, звуку і 3D-проєкцій відвідувачі можуть «прожити» трагічну історію Чорнобильської катастрофи. Пізнати історію глибше допоможуть аудіогіди та екскурсоводи. Вартість повного квитка – 131 грн, пільгового – 66 грн.
Національний художній музей України – місце, де зібрані шедеври українського мистецтва від часів Київської Русі до сьогодення. Ікони, скульптури, стародруки, роботи українських художників та багато іншого занурять в історію. Крім того, у музеї відбуваються різноманітні заходи – лекції, дискусії, майстер-класи, а також тематичні виставки.
Музей мікромініатюр Миколи Сядристого. Ще зі школи всі знають про «майстра, який підкував блоху», а в музеї можна побачити його роботи на власні очі. Це портрети видатних діячів, найменша у світі книжка – «Кобзар», найменші у світі шахи, макети кораблів, різноманітні скульптурні композиції. Роздивлятися їх потрібно під мікроскопом, адже вони настільки малі, що легко помістяться на кінчику голки.
Музей просто неба у Пирогові або Національний музей народної архітектури та побуту України. В музеї представлені будівлі з усіх історико-етнографічних регіонів України: Полісся, Слобожанщини та Полтавщини, Карпат, Наддніпрянщини, Поділля та Півдня. Найстаріший експонат – хата із села Самари Волинської області (1587 р.). На території музею можна довго гуляти, влаштувати пікнік та провести час на свіжому повітрі. А вхід коштує 130 грн для дорослого та від 65 до 90 грн для дітей, студентів чи пенсіонерів.
Також можна відвідати Київський зоопарк (130 грн дитячий квиток і 220 грн – дорослий), Київський океанаріум «Морська казка» (250 грн дитячий квиток і 300 грн – дорослий) чи Музей медуз (200 грн дитячий квиток і 250 грн – дорослий).
Як дітям, так і дорослим цікаво буде сходити на шоу у Київському планетарії. Квиток там, в середньому, коштує від 200 до 350 грн.
Ось ще кілька бюджетних варіантів відпочинку у Києві до 500 грн:
- Скейт-парк;
- Картинг;
- SUP-серфінг;
- Похід в театр;
- Прокат транспорту – електротранспорт, велосипеди, самокати.
Подейкують, що ніхто так сильно не любить своє місто, як харків’яни. Попри близькість до лінії фронту та постійні обстріли, сотні тисяч людей лишаються в Харкові та продовжують ним захоплюватися.
На жаль, через складну безпекову ситуацію деякі бюджетні локації цього літа не працюватимуть. Наприклад, міські пляжі Олексіївського лугопарку, Основ’янського та Петренківського водоймищ, Удянського та Журавлівського гідропарків. Офіційну заборону випустила міськрада Харкова на початку червня.
Водночас у місті чимало гарних та цікавих локацій для прогулянок та відпочинку, серед яких:
Площа Свободи – найбільша площа в Україні (майже 12 га) і п’ятнадцята за величиною у світі. Це місце по праву можна назвати серцем Харкова, адже саме тут можна відчути всю велич та енергетику міста.
Парк Горького – сучасний та модернізований простір для відпочинку, який пропонує такі розваги як Канатна дорога, Мала Південна залізниця, найбільше в Україні колесо огляду та інші розваги. Після останньої реконструкції парк навіть почали називати «Харківським Діснейлендом».
Французький бульвар, на якому розташована Харківська Ейфелева вежа з оглядовим майданчиком. Особливо красива вона у нічний час. До того ж в ТЦ є безліч розваг – магазини, фуд-корти, заклади, кінотеатр. Так, вони не дуже бюджетні, але варті уваги.
Сад ім. Т. Г. Шевченка ще називають одним з головних міських парків в самому центрі міста. Його заклав засновник Харківського університету Василь Каразін у 1804-1806 роках у пейзажному (англійському) стилі. Родзинкою цієї локації безперечно є фонтани, а особливу увагу привертають каскадні сходи з водоспадом.
Якщо ж плануєте відпочинок з дітьми, то можна відвідати Парк динозаврів просто неба. Унікальний тематичний майданчик, де розташовані скульптури динозаврів у повний зріст (до 26 метрів!). До того ж ці скульптури виглядають як живі, рухаються та гарчать. Для дітей до 3 років вхід безкоштовний, до 12 років – 100 грн, для дорослих — 150 грн.
Альтернативою розваг з дітьми на вихідні можуть бути відвідування дельфінарію (квиток – 300 грн) чи океанаріуму (200 грн).
Як дітям, так і дорослим сподобається активний відпочинок у мотузковому парку S-Park. Лабіринти, сходи, сітки, підвісні мости, скалодром – все це треба буде здолати, щоб досягти своєї мети.
Не зовсім бюджетним, але і не захмарно дорогими можуть бути такі активності як сплавляння на байдарках чи зайняття рафтингом. Або ж на вихідних можна отримати неповторні враження, замовивши урок у одному з кінних клубів Харкова. Вартість таких прогулянок становить 300-500 грн.
Та пам’ятайте: складаючи план для відпочинку у Харкові, заздалегідь перевірте, чи працює локація, адже з міркувань безпеки можуть діяти певні обмеження.
Місто левів, музеїв та запашної кави, яке зачаровує своєю атмосферою величі та аристократичності… Дехто скаже, бюджетна прогулянка у Львові – нереальна. Однак місць, які можна відвідати без грошей взагалі або з їх мінімальною кількістю, більш ніж достатньо.
Тим, хто ще не був у Львові, звісно ж, слід почати з Площі Ринок – це історичне серце міста, центральний майдан з Ратушею, з якої відкривається неймовірний краєвид. Піднятися на Ратушу можна лише у вихідні дні. Дорослий квиток коштує 50 грн, дитячий – 20 грн.
Ще одна візитівка міста – парк «Високий замок» , де розташований південний мур княжого замку, збудований ще у XIV столітті. Парк складається з нижньої та горішньої частини. На останній розташований найвищий оглядовий майданчик у місті, висотою 411 м над рівнем моря.
Серед парків, які можна відвідати – найбільший парк міста Стрийський, який приваблює туристів лебединим озером, оранжереєю тропічних рослин та Львівською дитячою залізницею. А ще – Парк Івана Франка, найстаріший парк Львова з понад 150-річною історією. До речі, на цій локації торік облаштували унікальний дитячий майданчик «Лис Микита», на 100% виготовлений з деревини.
Прогулюючись містом також можна відвідати унікальний художній ринок Львівський вернісаж, щоб розгледіти унікальні пропозиції творів мистецтва – від картин і сувенірів до неповторних вишиванок та малюнків від місцевих художників. Цей ринок біля Оперного театру є популярною локацією для митців і відвідувачів, тому там можна не лише придбати ексклюзивні вироби, а й зустріти відомих людей.
Бюджетним варіантом для прогулянки у Львові може стати також відвідування музеїв. Однак, який саме обрати, завдання не з простих. Водночас вартість квитка, як правило, не кусається. Наприклад, вхід до аптеки-музею «Під чорним орлом», де можна побачити старовинне аптекарське обладнання, становить всього 50 грн з дорослого і 25 грн зі студентів чи дітей.
Для тих, хто хоче освіжитися та відволіктися від історичних прогулянок, є варіант відпочинку поблизу води – відвідати басейн в спортивно-розважальному комплексі «Медик». Вартість для дорослих 170 грн – 1 година, 260 грн – 2 години або ж 420 грн – повний день. До того ж на території закладу є ресторан, дитячі майданчики та мотузковий парк.
Бюджетно провести час з дітьми ще й на свіжому повітрі можна на атракціонах у Парку Культури. Тут на вас чекають близько двох десятків атракціонів, вартість відвідування яких від 25 грн і вище. Для тих, хто хоче провести час незвичайно, може підійти варіант з пейнтбольними битвами у Львові. Взяти участь у командній грі та яскраво провести час можна за ціною від 260 грн з людини (сюди входять обладнання та кулі).
Бурхливі хвилі Чорного моря та місцевий колорит, який ні з чим не порівняти, приваблюють туристів знову і знову. Влітку в пріоритеті саме відпочинок біля води, що цьогоріч в Одесі цілком дозволено, адже пляжний сезон відкрили 8 червня.
Для купання в місті доступні 20 локацій, які визнали безпечними. Серед них безкоштовні:
- Аркадія – пляж вважається одним з найкращих, обладнаний шезлонгами та кабінками для перевдягання. На пляжі є також і платні зони для відпочинку. Цю локацію часто обирає молодь, адже тут безліч кафе, ресторанів та клубів.
- Ланжерон – на цій локації красива набережна, а пляж тут вважають найчистішим в Одесі. Місце часто обирають сім’ї з дітьми, адже поруч розташований дельфінарій «Немо».
- Отрада – пляж, розташований відразу за Ланжероном. Візитівка цього пляжу – канатна дорога, якою можна піднятися на Французький бульвар. Також на цій локації багато розважальних закладів.
- Лузанівка – один з найбільших пляжів Одеси без поділу на приватні володіння та без огороджень у вигляді пірсів. Через це вода тут чистіша, ніж на центральних пляжах. Попри віддаленість від центру хвилюватися щодо того, що доведеться нудьгувати, не варто, адже тут розташовані багато ресторанів і клубів.
- Золотий берег – найбільш віддалений пляж, розташований на 16-й станції Великого Фонтану. На цьому пляжі можна знайти ділянки з найменшою кількістю відпочивальників.
Одеса також гарне місто для піших прогулянок. Почати екскурсію можна з Приморського бульвару, з якого відкриваються шляхи ледь не до всіх визначних місць. Прогулюючись бульваром, що розташований між гучним містом і спокійним чорноморським узбережжям, можна непомітно дістатися до таких красивих місць як Потьомкінські сходи або Воронцовський палац.
Ще одна цікава локація в Одесі – Міський сад, де раніше часто читали вірші, виступав оркестр, збиралася одеська знать. Зараз Міський сад – затишне місце, де прогулюються люди, що прагнуть хоч на недовгий час сховатися від міської суєти.
А ті, хто навпаки хочуть відчути увесь колорит Одеси мусить обов’язково відвідати ринок «Привоз». Це справжня родзинка міста, де можна придбати свіжі морепродукти на будь-який смак, а ще – поспілкуватися з одеситами. Ще один ринок, який варто відвідати, – Старокінний. Там можна знайти вінтажні вінілові платівки, старі листівки, медалі та все, що завгодно.
Людям, які віддають перевагу культурному відпочинку, слід звернути увагу на музеї – наприклад, музей воскових фігур «У баби Уті», музей Контрабанди, музей кіно. Цікавою для поціновувачів якісного алкоголю може виявитися екскурсія до музею коньячної справи Шустова, де відвідувачі зможуть дізнатися секрети виготовлення цього напою. Вартість квитка – 370 грн.
А для любителів легенд та містики є гарна екскурсія Одеськими катакомбами. Коштує вона 300 грн для дорослого і 200 для дітей. За цю вартість відвідувачі поринуть у таємничий світ одеських підземних лабіринтів.
Розташоване на березі однойменної річки, Дніпро щодня підкорює серця як туристів, так і містян. Для піших прогулянок одне з найкращих місць – Січеславська набережна. Саме тут можна з першої хвилини поринути у гостинну та затишну атмосферу міста, до того ж досить бюджетно, просто прогулявшись або влаштувавши сімейний пікнік. Однак за бажання є можливість орендувати гіроскутер або велосипед.
Монастирський острів – ще одна локація, де можна влаштувати затишний відпочинок, адже поруч вода і природа, а міський шум лунає десь віддалено. На острові є парк з розвагами та колесом огляду. Місце добре підійде для відпочинку у вихідний.
В Дніпрі також багато парків – Парк Шевченка, Парк імені Лазаря Глоби, Молодіжний парк Новокодацький та інші. Всі вони заслуговують уваги та можуть стати гарними бюджетними варіантами для відпочинку.
Однак не менш цікавими є і музеї у цьому місті. Їх точно варто відвідати, зокрема і дорослим. Наприклад, музей «Машини часу», в якому близько 50 ретро-автомобілів доби 70-х, серед яких є рідкісні експонати з приватних колекцій, а також мотоцикли. Вхід до музею для дорослого коштує – 160 грн, для дитини – 120 грн.
Ще одна локація – Музей Цікавої Науки. Тут гостям пропонують екскурсії, які допоможуть відволіктися від тривожних новин. Відвідувачі зможуть торкнутися інтерактивних експонатів і зрозуміти принцип дії роботи того чи іншого закону. А нові знання цікаво отримувати як дорослим, так і дітям. Вартість квитка – 240 грн, для переселенців – 210 грн, для дітей до 3 років – вхід вільний.
Не дуже затратними у Дніпрі також будуть такі розваги як роледром (в середньому 100 грн + 40 грн за прокат роликів) чи боулінг (500-600 грн за годину, що для компанії досить недорого).
Завдання відпочити бюджетно цілком реально виконати навіть у тих куточках України, які вважаються чи не найдорожчими. Зовсім не обов’язково разом із цим витрачати тисячі гривень. Головне – знаходити час на такий потрібний в наші часи відпочинок та вчасно давати собі видихнути.