0 800 307 555
0 800 307 555

Огляд цін на оренду житла в Україні влітку

На його вартість впливає чимало факторів

Зміна сезонів невідворотно впливає на сектор нерухомості, адже з приходом літа вже традиційно суттєво підвищуються ціни на оренду житла. Головною причиною такого сезонного подорожчання є суттєве зменшення комунальних платежів, адже в опалювальний сезон орендарі не готові платити більше. Крім того, зимою ринок нерухомості йде на спад, тому знайти нових квартирантів не так і просто.
Зміст

За прогнозами експертів, влітку ціни на оренду житла в Україні через пришвидшення темпів інфляції та підвищення курсу долара збільшаться приблизно на 20%. Що на 5% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Окрім того, на серйозний спад вартості в опалювальний сезон очікувати не варто, адже ціни на енергоносії будуть триматися на досить високому рівні.

Разом з цим, це здорожчання спостерігатиметься у всіх регіонах країни, крім місць, де ведуться активні бойові дії, або є постійна загроза обстрілів.

Від чого залежить підвищення цін на житло?

З початком літа розпочинається сезонна міграція населення, яка значно впливає на його демографічний склад в містах і містечках різних регіонів України.

Річ у тім, що студенти роз'їжджаються по домівках, а люди похилого віку та сім'ї з малими дітьми їдуть в сільську місцевість, якомога далі від міського смогу.

Саме це стає причиною появи великої кількості пропозицій на ринку оренди нерухомості, а також дає поштовх до збільшення цін для нових орендарів.

Пік підвищення вартості оренди житла припадає на кінець червня початок липня, адже в цей час розпочинається вступна кампанія і студенти активно шукають квартири для проживання на весь термін навчання.

Також в Україні спостерігається сезонне здорожчання цін на оренду житла в містах з добре розвиненим туристичним сектором, адже літо — це традиційний сезон відпусток. Зокрема, це населені пункти, які знаходяться на узбережжі Чорного моря, на Закарпатті та в Карпатах.

2024 року експерти прогнозують зростання кількості туристів саме в західні регіони, адже останнім часом спостерігається тенденція зі збільшення обстрілів півдня України та активного мінування морської акваторії. 

Залежить вартість наймання житла й від загальної ситуації соціального забезпечення населення. Зокрема, з отриманням макрофінансової допомоги від західних партнерів збільшиться загальний рівень добробуту. Це означає, що й зростуть ціни на оренду квартир та будинків.

Ціни на оренду житла в різних регіонах України

Ціни на оренду житла в різних регіонах України часто залежать від розвитку промислової та туристичної індустрії, а також від їхньої захищеності. Так, за даними Держстату, найбільш суттєве збільшення вартості оренди спостерігається в Закарпатській (на 24%) та Львівській (8.4%) областях, куди люди часто тікають від війни. А от в прифронтових містах Сумщини, Херсонщини та Миколаївщини ринок нерухомості перебуває в стані стагнації, і ціни тут майже не змінились від початку 2022 року, або ж стали значно меншими.

Огляд цін на оренду житла в Києві

Ціни на оренду житла в Києві вже традиційно знаходяться на досить високому рівні — від початку року вартість наймання житла тут збільшилася приблизно на 15% і становить в середньому 8800 грн. Причому, як прогнозують експерти, це не остаточне здорожчання — його пік можна чекати в середині серпня на початку вересня.

Однак, варто зазначити, що ціни на ринку нерухомості напряму залежать від кількості обстрілів та ситуації в енергосистемі України, тому є можливість, що суттєвого підвищення вартості житла все ж таки не буде.

Що стосується конкретних цифр, то на початок літа ціна оренди однокімнатної квартири в Києві коливається від 8 тис. грн до 11 тис. грн, двокімнатної — від 12 тис. грн до 15 тис. грн, трикімнатної — від 25 тис. грн. Конкретна вартість житла залежить від багатьох факторів, а саме:

  • району;
  • місця розташування;
  • типу будинку (старий чи новобудова);
  • ремонту;
  • кількості меблів та техніки;
  • транспортної розв'язки (особливо наявності поблизу будинку станції);
  • наявності поблизу об'єктів соціальної інфраструктури (школи, дитсадка тощо).

Тобто, оренда квартири в престижному ЖК з сучасною технікою та свіжим ремонтом буде значно вищою, ніж в старому будинку на Лівому березі.

Огляд цін на оренду житла у Львові

Ціни на оренду житла у Львові з початком війни збільшилися в кілька разів і продовжують тільки зростати. Це пов'язано, в першу чергу, з тим, що Львівщина вважається відносно спокійним регіоном з мінімальною кількістю обстрілів, тому її часто обирають для постійного проживання переселенці зі Сходу.

Окрім того, вона має високу туристичну привабливість — щороку її відвідують тисячі туристів зі всіх регіонів країни та з-за кордону. 

Однокімнатну квартиру у середмісті Львова можна зняти в середньому за 8 тис. грн, однак на ринку є пропозиції й зі значно вищою ціною — 15-18 тис. грн.

Разом з тим, двокімнатні квартири здаються від 12 тис. грн до 27 тис. грн, а трикімнатні — від 15 тис. грн до 40 тис. грн.

Водночас ціни на оренду житла в передмісті Львова є значно нижчими — вартість місяця проживання в однокімнатному помешканні там стартує від 3 тис. грн.

Огляд цін на оренду житла в Одесі

Ціни на оренду житла в Одесі з початком літа традиційно зростають, однак через відсутність офіційного «сезону» це подорожчання є не таким суттєвим (порівняно з довоєнними роками. – Ред.). Вартість найму однокімнатної квартири становить близько 7 тис. грн, двокімнатної — 9 тис. грн, трикімнатної — 12 тис. грн.

Однак, варто зазначити, що ринок нерухомості в Одесі є досить специфічним, адже влітку знайти оголошення про довготривалу оренду житла практично неможливо. Зазвичай, в «сезон» квартири здаються подобово, а їхня вартість залежить від кількості спальних місць.

В середньому, невелику квартиру-студію для 3 людей можна найняти за 500-1000 на добу.

Це значно вигідніше за оренду номера в готелі, де вартість проживання стартує від 500 грн за добу в розрахунку на одну людину.

Огляд цін на оренду житла в Дніпрі

Цікаво, що ціни на оренду житла в Дніпрі, попри регулярні обстріли, продовжують зростати.

Так, за даними Держкомстату, за перших п'ять місяців 2024 року вони зросли приблизно на 12% – до 7 500 грн за однокімнатну квартиру. Причому, це стосується найдешевших пропозицій — винаймати житло в центрі міста в новобудові буде коштувати не менше 15-16 тис. гривень на місяць.

Двокімнатні квартири коштують — 9,5-20 тис. грн, а трикімнатні — 12-25 тис. грн.

Однак свого піка ціни на оренду житла в Дніпрі досягнуть в кінці серпня — в цей час в місто повернуться студенти та сезонні робітники. 

Варто зазначити, що всі прогнози не є точними, адже вони залежать від конкретної ситуації на фронті. Активний наступ з боку росіян та велика кількість обстрілів можуть збільшити відтік населення в західні регіони України, що негативно вплине на ринок нерухомості в цілому. Тому говорити, що вартість оренди житла в Дніпрі обов'язково стане вищою не варто.

Однак не варто і чекати суттєвого зниження цін — активна конфронтація навряд чи призведе до значного подешевшання квартир.

***

Огляд цін на оренду житла в Україні на початок літа 2024 року демонструє активний розвиток ринку нерухомості та поступове збільшення вартості житла в новому сезоні. На це вказує багато різних чинників, зокрема, збільшення соціального забезпечення населення, підвищення курсу долара та активна міграція населення у великі міста.