0 800 307 555
0 800 307 555

Як зрозуміти, що фірма фейкова. Та що робити, якщо вас ошукали

Інструменти, якими можна скористатися, та інформація на яку варто звертати увагу

Стовідсоткової гарантії, звісно, ніколи не існує. Але у більшості випадків можна виявити фейкову фірму за допомогою досить нескладного пошуку у відкритих реєстрах та елементарної спостережливості. Finance.ua розповідає про цей процес в деталях.
Зміст

Наразі в нашій державі ніхто не забороняє займатися бізнесом, і тому в країні панує свобода підприємництва.

Однак така ліберальність має й зворотний бік — часті випадки обману, коли під виглядом тієї чи іншої фірми діють звичайнісінькі шахраї.

Отже, перед кожним власником бізнесу рано чи пізно постає питання — як впевнитись, що його потенційний контрагент є дійсно тим, за кого себе видає?

На що звертати увагу при особистому контакті

Якщо ваш контакт з потенційним контрагентом відбувається очно, то звертайте увагу на очевидні речі. Це — наявність офісу у компанії, де він знаходиться, який вигляд має зсередини, скільки та які люди там працюють тощо.

По-перше, наявність офісу опосередковано дає розуміння, що фірма працює і має якісь обороти.

По-друге, якщо цей офіс розміщено у нормальному місці — бізнес-центр, переобладнана квартира, навіть підвал, але з явно «офісним» виглядом — це теж додатковий сигнал на користь контрагента. Сам офіс також має мати пристойний вигляд, навіть якщо там працює всього одна людина.

Звісно, існують компанії, які надають послугу оренди офісних приміщень на годину, але їх легко перевірити в Інтернеті, просто «забивши» в пошуковик адресу приміщення.

Однак у будь-якому випадку візуальна оцінка має бути лише частиною перевірки, й далеко не головною.

Інструменти пошуку, які надає інтернет

Інтернет надає чудові можливості для пошуку інформації. Більшість людей навіть не розуміють, скільки можна «нарити», навіть не встаючи з-за столу.

В Україні відносно вільне суспільство й це дає можливість пошуку інформації в різноманітних реєстрах.

Найбільше інформації можна знайти за допомогою сервісів, які збирають та акумулюють інформацію з державних реєстрів.

Звісно, напряму в реєстрах шукати було б краще, але вони, по-перше, часто не зв’язані між собою і ніяк не взаємодіють, а, по-друге, ще частіше просто не працюють.

Окрім того, для багатьох з них потрібна реєстрація, а деякі на час війни відключені.

Тому краще користуватися спеціальними ресурсами, які ці недоліки усувають.

Цих ресурсів в Україні багато, однак найвідомішими та найефективнішими є три: YouControl, Clarity Project та «Опендатабот».

Ці ресурси також передбачають реєстрацію та деякі платні послуги, однак це вже потрібно для глибокого пошуку. А безкоштовний функціонал дає можливість у більшості випадків отримати достатньо інформації для того, щоб зрозуміти, з ким ви маєте справу.

YouControl доступний за посиланням і дає можливість перевірити дату реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності, наявність у нього свідоцтва платника ПДВ, власників юридичної особи, зміни у реєстраційній інформації (назви, власників, статутного капіталу, адреси тощо), наявність податкового боргу.

Також ресурс «підтягує» дані із Єдиного державного реєстру судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua/), що дає можливість бачити, чи був ваш контрагент учасником судових процесів та як хто.

Єдиним державним реєстром судових рішень можна користуватися і самостійно, він відкритий, однак YouControl робить це у комплексі з перевіркою інших баз даних.

Ще один зручний та вельми інформативний аналітичний ресурс — «Опендатабот». Він доступний за посиланням і має приблизно такий же функціонал, як і YouControl.

Третій популярний та зручний сервіс — Clarity Project. Він доступний за посиланням.

Є й інші сервіси для пошуку, але вони менш зручні та інформативні. Щодо перелічених вище, то, як уже зазначалося, для глибокого пошуку (наприклад, даних про санкції від РНБО чи репутацію в медіа) потрібна платна підписка.

На що звертати увагу при використанні відкритих даних

Для пошуку інформації достатньо знати точну назву юридичної особи, прізвище ім’я та по батькові ФОПа, чи їхній код ЄДРПОУ або ІПН.

Останнє — найкраще. Ідентифікаційні номери дають можливість виключити помилку при пошуку. Однак достатньо будь-якої інформації, навіть номера телефону або прізвища директора.

Далі система надасть набір даних, які є у неї по запиту. Відразу звертайте увагу на наступне:

  • наявність однакових назв у юридичних осіб. Адже, наприклад, ТОВ «Роги та копита» і ПП «Роги та копита» — це абсолютно різні з погляду закону суб’єкти. Однак такий збіг зазвичай має насторожити;
  • перевірте прізвища власників та уповноважених осіб — якщо на них зареєстровано багато фірм, то це можуть бути звичайнісінькі «фунти»;
  • перевірте адресу реєстрації — якщо за нею зареєстровано багато фірм, це адреса масової реєстрації й це також недобре;
  • зміни назв, власників, часток. Це не дуже погано — фірми продаються, і це цілком легально. Однак якщо таких дій багато, то це теж фактор ризику;
  • статутний капітал — сам по собі факт мінімального статутного капіталу ні про що не говорить. Однак у сукупності зі всім іншим має насторожити;
  • наявність фірми у судових реєстрах. Одна-дві справи — це не страшно, особливо якщо вони адміністративні. Але якщо справ багато, це однозначний мінус для контрагента. До того ж не полінуйтесь почитати судові документи та зрозуміти, про що в них йдеться;
  • якщо фірма розпочала процедуру банкрутства, то це також буде відображено у результатах пошуку;
  • перевірте, чи є ваш контрагент платником ПДВ. Якщо його свідоцтво анульоване або він таким не є — то чому?;
  • податкові борги — якщо вони є, то у фірми явні негаразди з органами ДПС.

При цьому не полінуйтеся провести перехресну перевірку у всіх трьох аналітичних системах. Також продивитися інформацію на тих ресурсах, куди вони вас відправляють. Порівняйте результати.

Зазвичай вже навіть цієї інформації буде достатньо. Якщо ж потрібна глибша перевірка, то, як уже зазначалося, всі ці системи дають можливість за невелику плату отримати повний звіт про контрагента.

Що робити, якщо вас все-таки ошукали

Втім, як би ми не береглися, а від помилок не застрахований ніхто. Тому завжди існує шанс бути обдуреним — інакше всі шахраї просто б померли з голоду або перекваліфікувалися у чесних людей.

Тому, якщо ви все-таки, попри всі перестороги, стали жертвою обману, негайно звертайтеся до правоохоронних органів.

При цьому підкреслюємо — робіть це негайно, як тільки дізналися про обман. Самостійно тут зробити щось важко. А часи, коли такі питання досить специфічно вирішували «братки», минули.

Йдіть до правоохоронців у супроводі юриста, багато адвокатів спеціалізуються саме на таких випадках. До того ж вони краще за пересічного громадянина знають всі хитрощі роботи правоохоронної системи нашої країни.

Звісно, гарантії того, що вам вдасться повернути втрачені гроші чи товар, немає. Однак шанси на це таки є. І чим скоріше ви звернетеся до поліції, тим їх більше.