0 800 307 555
0 800 307 555

Схеми відмивання грошей: найрезонансніші справи світу

За даними МВФ, рівень відмивання грошей становить 2−5% світового ВВП

За останній десяток років світ сколихнуло чимало скандалів із відмиванням грошей. Це один із наймасштабніших злочинів, з якими світова економіка має справу протягом століть. Finance.ua розповість про найрезонансніші випадки та схеми відмивання грошей у світі за останні роки.
Зміст

Відмивання грошей має серйозні далекосяжні негативні наслідки для економіки, суспільства та цілісності фінансової системи. Це вже давно глобальна проблема, яка загрожує фінансовим системам і сприяє зростанню злочинної діяльності.

За даними МВФ, рівень відмивання грошей становить 2−5% світового ВВП. У причетності до таких дій за останні роки були викриті відомі банки, політики, знаменитості та компанії.

Що таке відмивання грошей

Перш за все, розберімося детальніше, що означає відмивання грошей. Це злочин, пов’язаний із приховуванням або спробою приховати незаконне походження отриманих коштів.

В межах цього процесу особа або установа перетворює незаконні кошти на законні через складні канали. Гроші проходять різні етапи, включно з конвертацією та переказом до офіційно визнаної установи.

Наприклад, особа отримала гроші шляхом злочинної діяльності (шахрайство, торгівля наркотиками, контрабанда зброї, тероризм тощо), а потім вливає ці кошти на офіційний ринок. Як вона це робить? Купує нерухомість, транспортні засоби, компанії тощо, таким чином перетворюючи їх походження на законне.

Той, хто відмиває гроші обходить фінансову систему країни та маніпулює нею, щоб вводити та витрачати неправомірно отримані гроші.

Розглянемо 5 гучних історій з відмиванням грошей, які стали відомі в останні роки і набули міжнародного резонансу.

«Панамські документи»

Витік «Панамських документів» (Panama Papers) 2016 року став монументальним викриттям, яке оприлюднило численні резонансні випадки відмивання грошей, ухилення від сплати податків та уникнення міжнародних санкцій.

Витік інформації стосувався банків, юридичних фірм і високопосадовців у всьому світі, розкриваючи масштаби незаконної фінансової діяльності, прихованої через офшорні банки та підставні компанії.

«Панамські документи» — це історія з витоком зашифрованих конфіденційних документів, які були власністю панамської юридичної фірми Mossack Fonseca, що спеціалізується на роботі з офшорами. Ці документи у квіті 2016 року опублікувала німецька газета Süddeutsche Zeitung, назвавши їх «панамськими документами». Таким чином вдалося викрити мережу з понад 214 тис. податкових гаваней, до яких були залучені люди та організації з 200 різних країн.

У центрі цих історій стоїть Mossack Fonseca — панамський постачальник офшорних компаній з десятками офісів у всьому світі. Компанія продає свої оболонки фірм у таких містах, як Цюрих, Лондон та Гонконг.

Mossack Fonseca є посередником для тих, хто хоче зареєструвати компанію в «податковому раю» і користуватися пільгами. Mossack Fonseca тісно співпрацювала з такими фінансовими гігантами як HSBC, Deutsche Bank та Credit Suisse, щоб допомогти їхнім клієнтам приховати свої кошти.

Так, клієнти Mossack Fonseca могли придбати анонімну компанію лише за 1 тис. доларів. Але за цю ціну можна було одержати просто порожню оболонку. За додаткову плату Mossack Fonseca надавала фіктивного директора і, за бажання, приховувала справжнього акціонера компанії. У результаті виникає офшорна компанія, чия справжня мета та структура власності зашифрована ззовні.

Хто з відомих людей «засвітився» в «Панамських документах»?

Колишній прем’єр-міністр Ісландії Сігмундюр Гюннлейгссон

Як з’ясували журналісти, Гюннлейгссон ховав мільйони доларів інвестицій ісландських банків в офшорних компаніях. Згідно із документами, Гюннлейгссон та його дружина купили офшорну компанію Wintris 2007 року, втім не зазначили її у декларації. 2010-го ісландський прем’єр продав 50% компанії Wintris своїй дружині за 1 долар.

Колишній прем’єр-міністр Грузії Бідзіна Іванішвілі

Іванішвілі приховав від податкової той факт, що володіє компанією Lynden Management Ltd на Британських Віргінських островах, не зафіксувавши її в жодній декларації. Через цю компанію Іванішвілі та його партнери контролювали близько 20% акцій американської фармацевтичної компанії Raptor Pharmaceuticals.

Колишній прем’єр-міністр Йорданії Алі Абу Рагеб

Журналісти виявили, що за кілька місяців до закінчення свого терміну на посаді прем’єра Рагеб зареєстрував офшорну компанію Jaar Investment Ltd, яка відкрила рахунки в Arab Bank у Женеві.

Крім того, політик разом із дружиною став директором Jay Investment Holdings Ltd на Британських Віргінських островах. До грудня 2014 року Рагебу належали три компанії на Сейшельських островах, а його діти були залучені як директори в декількох інших компаніях, зокрема Desert Star Investment Capital Ltd, яка мала рахунки в Arab Bank у Женеві.

Колишній віцепрезидент Іраку Іяд Аллаві

Згідно із розслідуванням, у 1985 році Аллаві зареєстрував через Mossack Fonseca компанію I.M.F. Holdings Inc. 2013 року загальна вартість її активів становила 1,5 млрд доларів. Ще одна компанія, яку Аллаві не вказав у своїй декларації — Moonlight Estates Limited.

Батько колишнього прем’єр-міністра Великої Британії Девіда Кемерона

Покійний батько колишнього британського прем’єра Девіда Кемерона Ієн Кемерон допомагав створити та розвивати офшорну компанію Blairmore Holdings Inc 1982 року і був залучений до її діяльності аж до своєї смерті 2010-го. 1998 року Blairmore оцінили у 20 млн доларів.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв

Алієв і його дружина у 2003 році купили компанію Rosamund International Ltd на Британських Віргінських островах. Тоді Алієв був депутатом парламенту, а пізніше обійняв посаду президента. Відтак, політик, який був вказаний директором і співвласником Rosamund International Ltd, порушив закон, який забороняє президенту займатися бізнесом.

2008 року дві доньки Алієва придбали компанії Arbor Investments, LaBelleza Holdings Limited і Harvard Management Limited. Директором цих трьох фірм виявився підприємець Хасан Гозал. Він разом зі своїм братом Абдолбари володів десятьма компаніями, що входять до холдингу Intersun, де Абдолбари був президентом, а Хассан — віцепрезидентом.

Таким чином, холдинг Intersun отримав кілька великих контрактів від державної нафтової компанії Азербайджану, де Алієв ще до очолювання держави був першим віцепрезидентом.

Король Саудівської Аравії Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд

Згідно із «Панамськими архівами», через офшорні компанії король Саудівської Аравії володів яхтою і нерухомістю в Лондоні, яку оцінили в 34 млн доларів. На ім’я монарха зареєстрована низка компаній, серед них — Safason Corporation SA SPF, Verse Development Corporation, InRow Corporation, Crassus Limited та Park Property Limited.

Футболіст Ліонель Мессі

Згідно з оприлюдненими даними, Мессі та його батьку належить офшорна компанія Mega Star Enterprises, зареєстрована у Панамі. Вперше вона була згадана в архівах Mossack Fonseca ще 13 червня 2013 року. Наступного дня іспанська прокуратура висунула проти обох Мессі звинувачення в багатомільйонних податкових махінаціях.

Найближче оточення російського диктатора володимира путіна

В «Панамських архівах» були згадані чотири компанії, пов’язані із росією — Sonnette Overseas, International Media Overseas, Sunbarn й Sandalwood Continental. Усі вони були зареєстровані в офшорах через Mossack Fonseca і пов’язані з оточенням путіна. Так, International Media Overseas і Sonnette Overseas належали близькому другу диктатора рф віолончелісту Сергію Ролдугіну.

У розслідуванні також згадуються офшорні компанії речника диктатора рф Дмитра пєскова, міністра економічного розвитку Олексія Улюкаєва, сина російського олігарха і друга путіна Ігоря Ротенберга, та інших російських політиків. Виведена ними в офшори сума на 2016 рік могла сягати 2 млрд доларів.

«Райські документи»

У листопаді 2017 року журналісти Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ) оприлюднили дані таємних документів про податкові лазівки та бізнес-контакти високопосадовців із 50 країн світу, зокрема й України.

Цей витік отримав назву «Райські документи» (Paradise Papers) і містив дані держреєстрів півтора десятка екзотичних островів, де реєструють офшорні компанії.

Мова про 13,4 млн фінансових документів із даними про те, як найбагатші люди та компанії світу таємно вкладають гроші в офшорні зони, щоб «захиститися» від податків або зберегти таємність ділових угод.

В матеріалах, що охоплюють період від 1950-го до 2016 року, фігурують імена понад 120 світових політиків. Серед найгучніших імен у документах — покійна королева Великої Британії Єлизавета ІІ, а також корпорації, такі як Nike, Apple та Facebook.

Більша частина матеріалу, а саме 6,8 млн документів, стосується діяльності юридичної фірми Appleby, що діяла в 10 різних юрисдикціях. Але в іншій частині йдеться про офшори корпорацій, спортсменів та політиків у всьому світі.

Королева Британії Єлизавета ІІ

За даними з «Райських документів», близько 10 млн фунтів стерлінгів із приватних статків королеви Єлизавети ІІ були інвестовані в офшори. Гроші у фонди на Кайманових островах і на Бермудах вкладало Герцогство Ланкастерське, що забезпечувало королеву прибутками і керувало інвестиціями у межах її приватної власності у 500 млн фунтів стерлінгів.

російський підприємець Юрій Мільнер

«Райські документи» виявили «кремлівський слід» у компаніях Facebook Inc. і Twitter Inc. За даними розслідувачів, один із важливих інвесторів обох компаній — фонд DST Global, що належить російському мільярдеру Юрію Мільнеру, був фінансово пов’язаний із російськими держкомпаніями. Так, на гроші, отримані від «ВТБ Банку», фонд Мільнера придбав 2011 року акції Twitter.

Інвестиції ж у Facebook фонду DST Global фактично профінансувала дочірня компанія «Газпрому» — «Газпром інвестхолдинг», яку тоді очолював бізнесмен Алішер Усманов. Мільнер і партнери продали свої акції Facebook і Twitter 2012-го та 2013-го роках.

Колишній міністр торгівлі США Вілбур Росс

За даними документів, колишній американський міністр через серію офшорів мав частку в компанії Navigator, яка тісно співпрацювала із газовою компанією Sibur. Співвласником Sibur був чоловік доньки путіна.

Apple

Завдяки деяким особливостям законодавства в офшорах Apple кілька років поспіль не сплачувала мільярди податків.

Зокрема, до 2014 року компанія використовувала лазівку у податковому законодавстві США та Ірландії, відому як double Irish.

Це схема оптимізації податкових зобов’язань за допомогою використання двох ірландських і однієї нідерландської компаній. Вона дозволила Apple постійно здійснювати продаж за межами Північної та Південної Америки — а це майже 55% доходу — через ірландські дочірні компанії, які фактично були офшорами. Таким чином компанія не сплачувала жодних податків.

Nike

Компанія знижувала податкові ставки через свою філію в Нідерландах. Схема працювала таким чином: коли особа купувала товар, наприклад, у Лондоні, то гроші за нього йшли в головну британську дочірню компанію Nike. Потім кошти надходили в Нідерланди, де розташована штаб-квартира компанії. Протягом 2005−2014 років компанія могла переказувати гроші звідти на Бермуди, де зареєстрована її «дочка» — Nike International Ltd.

Скандал з відмиванням грошей Danske Bank

Найбільший банк Данії Danske Bank був замішаний у масштабному скандалі з відмиванням грошей, пов’язаному з підозрілими транзакціями приблизно на 200 млрд євро через естонську філію.

Скандал виник 2018 року після розкриття викривачем в естонському відділенні Danske, який повідомив, що банк проігнорував ознаки, які вказують на «потенційно злочинні операції» щодо переміщення мільярдів доларів на Захід від 2008 до 2017 роки, зокрема від російських клієнтів. Багато з клієнтів банку були компаніями з ознаками фіктивності, зареєстрованими у Великій Британії.

Данська юридична фірма Bruun & Hjejle провела перевірку Danske Bank і дійшла висновку, що співробітники банку свідомо могли бути співучасниками нелегальних операцій. Також у банку не контролювалося відмивання грошей, там не знали власників багатьох рахунків і не мали автоматичного моніторингу вхідних транзакцій. Ба більше, банк навіть не з’ясовував, чи перебувають клієнти під санкціями.

2022 року Danske Bank визнав себе винним у змові з метою здійснення банківського шахрайства. Визнав, що надавав банківські послуги підозрілим клієнтам — зокрема і в країні-агресорці — через свою естонську філію, хоча знав про ризики відмивання грошей.

Відмивання грошей Полом Манафортом

Американський політтехнолог, ексголова виборчої кампанії Дональда Трамп — Пол Манафорт був викритий і засуджений за відмивання коштів, отриманих за роботу консультантом української «Партії регіонів», її лідера та експрезидента України Віктора Януковича, а також «Опозиційного блоку».

Манафорт разом з колегою Річардом Гейтсом у період від 2006 до 2015 роки заробили в Україні десятки мільйонів доларів. З метою приховати ці гроші, вони протягом 2006−2016 років відмивали кошти через численні компанії, партнерства і банки у США та інших країнах.

Манафорт і Гейтс діяли як агенти уряду України, «Партії регіонів», Януковича, не задекларувавши у США цю діяльність і зароблені внаслідок неї кошти належним чином. Зауважимо, що за американським законодавством, така діяльність є лобіюванням на користь іноземної держави і вимагає державної реєстрації.

За підозрами ФБР, Манафорт отримав від «Партії регіонів» та від рф 80−100 млн доларів. За даними обвинувачення, політтехнолог використовував мільйони доларів незадекларованих та неоподаткованих коштів для розкішного життя та купівлі дорогої нерухомості у США. Те саме чинив і Гейтс, який також допомагав Манафорту отримувати ці кошти з офшорних рахунків. Загалом через ці офшорні рахунки пройшло понад 75 млн доларів.

В обвинувальному акті Манафорту були перелічені десятки компаній, які той створив разом із Гейтсом, і сотні грошових переказів від цих компаній на користь обох діячів, використані в їхній схемі.

У березні 2019 року Манафорта засудили майже на 4 роки в’язниці за шахрайство, а згодом — ще до 3,5 років за відмивання грошей, перешкоджання правосуддю та неповідомлення про лобістську роботу.

Того ж року міжнародна журналістська організація OCCRP встановила, що Янукович та Манафорт брали участь у відмиванні коштів через Swedbank. Янукович вивів за допомогою банку щонайменше 3,6 млн доларів.

Liberty Reserve

Заснована у США компанія Liberty Reserve була аналогом платіжної системи PayPal, але для тих, у кого немає рахунку в банку. У рекламі компанія називала себе «найбільшою системою платежів та грошових переказів». Згодом федеральні прокурори назвали Liberty Reserve однією з найбільших в історії «пралень» для відмивання грошей. Згідно з судовими документами, компанія відмила загалом близько 8 млрд доларів.

Принцип роботи Liberty Reserve був таким:

  1. Щоб створити обліковий запис, не потрібно жодної інформації, крім адреси електронної пошти.
  2. Щоб покласти гроші на рахунок, треба купити місцеву валюту через обмінник в інтернеті.
  3. За переказ грошей з рахунку в Liberty Reserve на рахунок в іншій системі компанія отримує 1% від суми транзакції. За додаткові 75 центів можна було купити анонімний переказ — сервіс відкрив номер гаманця, з якого надходив переказ.

Анонімність платежів у Liberty Reserve привабила кардерів (викрадачів даних з кредитних карт. — Ред.), продавців нелегальних даних, організаторів фінансових пірамід та інших, хто вів не зовсім чесний бізнес.

Однак серед облікових записів власників у Liberty Reserve були й добросовісні користувачі. Загалом в платіжній системі були зареєстровані близько 5 млн акаунтів.

Засновник Liberty Reserve — колишній киянин Артур Будовський — 2016 року був засуджений до 20 років ув’язнення. Суд визнав його винним у використанні компанії для проведення величезної багатонаціональної операції з відмивання грошей.

Прокурор Пріт Бхарара назвав Liberty Reserve «банком злочинного світу».

***

Для тих, хто заробляє свої гроші нелегально, відмивання коштів є необхідним способом уникнути кримінального переслідування, витрачаючи водночас свої нелегальні прибутки. Але ця багаторівнева фінансова схема зрештою часто призводить до краху, оскільки величезні суми грошей ніколи не залишаються таємницею надовго.