Транспорт як інвестиція: чи може це бути вигідно для інвестора
Та наскільки це дорого
Попит за сучасних умов глобалізації та зростання урбанізації на ефективні, швидкі та екологічно чисті транспортні рішення стабільно зростає. Це для інвесторів, які зацікавлені в стабільних доходах, в можливості впливати загалом на майбутнє, відкриває просто величезний потенціал.
У цьому матеріалі докладно розглянемо транспорт, як привабливий сектор для здійснення інвестування. Проаналізуємо основні види транспорту. Порівняємо рентабельність та визначимо, які з них для сучасного інвестора є найбільш перспективними.
Почнімо з розгляду транспортної інфраструктури в ролі інвестиції. Відноситися до неї так стали відносно нещодавно. Та ця галузь буде дуже активно розвиватися. Стимулюють до інвестицій:
- суттєвий загальний економічний розвиток. Він неможливий без налагодженої транспортної інфраструктури, без нормального зв’язку між регіонами, між ринками, між окремими підприємствами. Тож розвиток економіки та транспорт тісно пов’язані між собою. Розумні вкладення дозволяють суттєво знизити витрати на логістику, дають змогу прискорено доставляти товари та надавати послуги, стимулюють бізнес-активність;
- покращення конкурентоспроможності. І не тільки окремого бізнесу, хоча такий варіант також має бути. Але в більш глобальному розумінні транспортна інфраструктура на гідному рівні підвищує конкурентоспроможність країни та окремих регіонів на міжнародних ринках, бо суттєво знижує витрати та час на транспортування;
- розвиток інфраструктури та нових технологій. Активно в транспортному секторі інтегруються новітні технології, як, наприклад, електричний транспорт, безпілотні транспортні засоби, інтелектуальні транспортні системи тощо. Беззаперечно, це відкриває не просто нові, а ще й цікаві можливості для інвестування;
- прагнення довгострокової рентабельності. Інвестиції в транспортну галузь стабільно та роками приносять дохід. Особливу ліквідність мають проєкти, які стосуються будівництва мостів, доріг, залізниць, аеропортів чи портів. Вони стабільно забезпечують грошовий потік через тарифи, збори чи концесії;
- розвиток міжнародної торгівлі та туризму. Розумне інвестування в порти, залізниці чи аеропорти сприяє збільшенню потоку туристів, покращує доставлення товарів, що позитивно впливає в цілому на економіку, приносить вкладникам непогані кошти.
Читайте також: У що інвестують європейці
Беззаперечно, транспорт є важливим для інвестицій сектором. Він може розглядатися як інфраструктурна основа загалом для економічного розвитку та зростання. Але транспорт — поняття дуже широке. І перш ніж інвестувати, слід визначити оптимальну для себе галузь.
Весь транспорт можна поділити на:
- автомобільний;
- залізничний;
- водний;
- повітряний.
Автомобільний є найрозповсюдженішим. Він може бути використаний для перевезення вантажів та людей на середні та короткі відстані. Включає: легкові авто, вантажні машини, таксі, автобуси.
Залізничний на другому місці за розповсюдженістю. Пасажирські та вантажні поїзди, електрички використовують для транспортування на довгі відстані.
Водний транспорт, як і походить з назви, призначений для перевезення товарів та людей водними шляхами, тобто ріками, океанами, морями. Інвестування такого плану можна зробити в контейнерні та товарні судна, круїзні лайнери, пасажирські пороми, річкові судна.
Повітряний засіб пересування є найшвидшим. Транспортування вантажу та людей повітрям може здійснюватися регіональними та міжнародними рейсами за допомоги вантажних та звичайних літаків чи гвинтокрилів.
Звичайно, не можна оминути увагою транспорт на базі новітніх технологій. Це засоби пересування, які використовують сучасні інновації. Для прикладу наведемо електроавто, безпілотники, гіперлуп тощо.
Всю викладену інформацію можна оформити у вигляді графіка. Так буде зручніше скласти «загальну картину» стосовно прибутковості від різних видів транспорту.
Схематично показано порівняння прибутковості інвестицій у розмірі 10 тис. доларів протягом 10 років від різних видів транспорту:
- автомобільний транспорт (очікувати можна приблизно 5% річних), але цей тип інвестування демонструє поступове зростання;
- залізничний транспорт (розраховувати можна на 6% річних), тобто цей варіант, хоч і трохи, але випереджає автомобільний;
- повітряний транспорт (є можливість отримувати 8% річних). Беззаперечно, забезпечує вищу прибутковість, порівняно з попередніми прикладами;
- водний транспорт (забезпечить десь 7% річних), тобто знаходиться між залізничним та повітряним.
Максимальну прибутковість показує транспорт на основі нових технологій. Від інвестування в нього можна отримувати +10% річних.
Далі конкретніше про те, в що саме можна інвестувати.
Вкладення в транспорт можуть бути спрямовані на розвиток відповідної інфраструктури, на безпосереднє придбання транспортних засобів, на участь в інноваційних проєктах. Далі коротко про кожний з варіантів.
Ці вкладення передбачають інвестування в будівництво, в модернізацію транспортної інфраструктури в цілому та окремих її об’єктів (мостів, залізниць, аеропортів, терміналів тощо). Такі типи інвестицій можуть бути довгостроковими. Вони потребують значних фінансових вкладень, але своєю чергою забезпечують зростання транспортних потоків і поліпшення логістики.
В таких варіантах інвестицій передбачаються вкладення в створення чи купівлю транспортних засобів: автомобілі, поїзди, судна, літаки, електробуси тощо.
Наприклад, інвестиції в парк вантажівок для логістичної компанії, закупівля інноваційних авіалайнерів, будівництво пасажирських суден для популярних круїзних компаній.
Тут про вкладення в сучасні системи оптимізації та управління транспортними процесами, як, наприклад:
- системи для GPS-моніторингу;
- системи управління рухом;
- логістичні платформи тощо.
Наприклад, непоганою інвестицією може стати вкладення в розробку та впровадження програмного забезпечення для управління транспортними та складськими операціями, у впровадження автоматизованих систем для відстеження вантажів.
Куди спрямоване фінансування? Почнемо з того, що воно може бути як приватним, так і державним. А спрямовується, зазвичай, на загальне поліпшення роботи транспортних компаній, на оптимізацію транспортних потоків.
В цьому плані мова про вкладення в технології, які зможуть змінити (деколи й радикально) транспортну галузь. Тобто, про електрифікацію, про безпілотні авто, гіперлупи, дрони-таксі, водневі технології тощо.
Наприклад, дуже вдалими можуть стати інвестиції в розробку безпілотних авто, у впровадження електричних автобусних маршрутів, у створення новітньої інфраструктури для зарядки електромобілів.
Не можна сказати, що вкладення ці без ризиків. Навпаки. Але й перспектив більше.
Надійними будуть вкладення в державні структури, в розвиток транспортної інфраструктури або підтримку приватних компаній, які працюють в партнерстві з державою. Це можуть бути чисельні місцеві або навіть національного формату програми, які спрямовуються на покращення наявної або створення нової транспортної мережі.
Наприклад, інвестиції в будівництво високошвидкісних залізниць (часткове держсубсидування), інвестиції в екопроєкти, як-от електробуси, вкладення в оновлення парку громадського транспорту тощо.
Інвестування в стартапи приватних осіб чи компаній, вкладення в транспортні компанії, що розвиваються, чи лише створюються, може включати й безпосередні пайові інвестиції, і кредити.
Наприклад, непоганий дохід можуть принести вкладення в стартапи з розробки автономних автомобілів, придбання акцій транспортних компаній (наприклад, акцій компанії з прокату електросамокатів, приватної авіакомпанії тощо).
Таким чином, сектор транспорту пропонує інвесторам:
- довгострокові перспективи внаслідок стратегічного значення інфраструктури;
- диверсифікацію інвестицій завдяки можливості вкладення в різні види транспорту (автомобільний, залізничний, повітряний, водний та інноваційні технології);
- інноваційний розвиток завдяки впровадженню автоматизації, електрифікації та цифрових технологій.
Інвестиції в транспортну галузь пропонують доволі різноманітний спектр можливостей для приватних і державних інвесторів. Спрямовані вони можуть бути як на створення та модернізацію інфраструктури, так і на розвиток інновацій, які можуть кардинально в технологічному плані змінити галузь. Для кожного типу транспорту є свої особливості та можливості для вкладень. Обирати ж конкретну стратегію треба залежно від мети інвестора, від його фінансових можливостей та довгострокових планів.
В наступному матеріалі розглянемо докладніше інвестиції по кожному з видів транспорту, обговоримо, в що конкретно можливі вкладення, якими мають бути початкові вкладення за кожним з варіантів інвестувань, які є перспективи, переваги й недоліки цього, підрахуємо приблизну дохідність та також для зручності оформимо все у вигляді графіків.