0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки сьогодні потрібно грошей на дитину

І які витрати покривають батьки у різному віці

У кожної пари шлях до омріяного батьківства свій – у когось він легкий та пологий, а у когось складний та тернистий. Але всі батьки погодяться з тим, що народження дитини – це лише початок шляху. Далі на них чекають найрізноманітніші випробування. Серед яких однозначно є і фінансові.
Зміст

У цьому матеріалі Finance.ua вирішили розповісти про найбільш суттєві витрати, які покривають дитині батьки в Україні.

Перший рік життя

Для того, щоб детально порахувати, скільки коштує перший рік життя дитини в Україні, потрібно писати цілісіньку дисертацію. Адже витрати можуть бути найрізноманітніші, залежно від рішень батьків.

Ми вже розповідали, яку фінансову підтримку держава надає при народженні маленьких українців у 2024 році. Зараз зосередимося на потребах дітей, та на тому, скільки грошей потрібно, щоб їх закрити.

Молоді мами, з якими поспілкувався Finance.ua, одноголосно погодилися, що головні витрати йдуть на:

  • дитячі товари (як от памперси, пустушки, пляшечки, іграшки тощо);
  • одяг;
  • харчування;
  • візити до лікаря;
  • можливе лікування чи профілактика захворювань.

Базовими витратами є памперси, які потрібні кожен день. У середньому, на новонароджену дитину може йти 5 памперсів на добу. Відповідно за місяць це близько 150 штук.

«До 3 місяців щодня йшло десь по 7 памперсів. Тоді на місяць на памперси витрачали по 2000-2500 гривень. Після 3 місяців в середньому на день йшло по 5 памперсів. Відповідно витрачаємо десь по 1500 гривень на місяць», – розповідає наша співрозмовниця Тетяна, мама однорічного хлопчика.

Але такі розрахунки орієнтовні. Бо все залежить від марки памперсів і від того, як батьки ставляться до їх використання загалом.

Наступна стаття витрат – одяг. Розраховувати потрібно на те, що за добу може бути мінімум 2-3 переодягання. Адже новонароджені можуть відригувати, а вже коли почнеться прикорм – вимазати одяг у їжу під час годування.

Тобто в ідеалі одягу потрібно стільки, щоб мати можливість швидко переодягнути дитину та не поспішити прати їх після кожного переодягання.

Також потрібно розраховувати на те, що дитина швидко росте. І одягу певного розміру їй може вистачити максимум на три місяці.

Загалом для дитини потрібно десь 5-6 чоловічків (сліпів) та 5-6 боді. Цю кількість потрібно помножити щонайменше на 4.

Плюс влітку додаються шортики, маєчки, панами (якщо дитина вже сидить), взимку – зимовий комбінезон та флісовий піддів, навесні та восени – комбінезон та флісовий чи бавовняний піддів. Це план мінімум.

Порахувати точні витрати на одяг не так просто. Адже все залежить від вподобань і фінансових можливостей батьків. Наприклад, чоловічки можна купити за 150 грн за штуку, а можна за 300 грн за штуку, відповідно й витрати будуть у першому варіанті від 3 тис. грн (за рік), а в другому – від 6 тис. грн. Та ж сама історія з боді.

Щодо верхнього одягу, зимовий комбінезон в середньому обійдеться близько 2 тис. грн, а демісезонний – близько 1000–1500 грн.

Тобто мінімально на одяг у перший рік дитини доведеться витратити 10 тис. грн. І ще близько 20 тис. грн на памперси. Але об’єктивно потрібно розраховувати, що витрати будуть більшими.

Щодо харчування, то тут все залежить від того, чи потрібні дитині суміші, а також від виду прикорму, який починають вводити після того, як дитині виповниться пів року. «Витрати на прикорм залежать від його виду – педіатричний чи ТЗХ (тарілка здорового харчування, – ред.). ТЗХ обійдеться дорожче», – пояснює Тетяна.

Щодо візитів до лікаря, вони, як правило, безкоштовні. Але перед батьками постає питання вакцинації дитини. І часто додаткові витрати йдуть на придбання платних вакцин. Звісно, за бажанням батьків.

Дитячий садок

Згодом до усіх базових витрат, таких як харчування та одяг, додаються ще й витрати на дитячий садок. У яку суму це виллється, залежить від того, який заклад оберуть батьки – державний чи приватний. У державному – навчання безплатне, але часто гроші збирають на потреби закладу. Це можуть бути різні суми, як правило, кількасот гривень.

Що стосується цін навчання в приватному садочку – точну цифру обговорюють у самому закладі.

Вартість залежить від того, повний чи неповний день навчання, а також від того, які методики використовують вихователі.

Наприклад, на неповний день у Києві можна знайти дитсадки від 8 тис. грн за місяць і вище. Але уточнювати цю суму потрібно у закладах.

Як правило, у платних дитсадках не збирають жодних додаткових грошей до фондів закладів. Ще одна перевага – щоб потрапити у платний дитсадок, не потрібно ставати в чергу або вносити благодійні внески.

Початкова школа

Разом зі школою починаються витрати на те, щоб зібрати дитину до навчання. Потрібно купувати канцелярію та одяг відповідно до сезону. Щонайменше раз на рік, бо дитина росте. Також більшість батьків як у великих, так і в менших містах України щомісяця оплачують різноманітні гуртки.

За різними розрахунками, батькам у 2023 році потрібно було приблизно від 4 до 7 тис. грн (або й більше), щоб придбати усі товари зі списку потрібного першокласнику для школи. Вартість гуртків залежить від міста та виду занять.

Старша школа

У старшій школі окрім витрат на одяг та канцелярію, додаються ще й кишенькові гроші. Переважно батьки погоджуються з тим, що мати власні гроші – важливо для дітей.

Однак, якою саме буде ця сума, залежить від віку та міста проживання.

По суті, кишенькові гроші – це перший досвід поводження дітей з грошима. Вони отримують певну фінансову незалежність, а тому і ставлення до грошей починає змінюватися. Адже сума обмежена й діти починають розуміти, що гроші можуть закінчитися, а тому їх потрібно заощаджувати.

Як часто батьки дають гроші дітям, залежить від індивідуального підходу до цього питання. Видача грошей може бути щоденною, раз на тиждень чи раз на місяць. Як варіант – оформити картку та переказувати гроші раз на місяць. Це посилить усвідомлення того, що гроші – обмежений ресурс і привчить підлітка залишати гроші на свої цілі.

З 14 років діти, прагнучи фінансової незалежності, також можуть влаштуватися на роботу. Як пояснили у Хмельницькому центрі зайнятості, дітям 14-15 років дозволено виконувати виключно легку роботу у вільний від навчання час. Обов'язково за згодою батьків або тих, хто їх заміняє.

Для дітей 15-16 років немає обмежень щодо виду роботи, але згода батьків все ще є обов'язковою. А от після 16 років підлітки можуть працювати без згоди батьків та отримувати зарплату на рівні дорослого працівника.

Однак, для підлітків, згідно з українським законодавством, заборонена:

  • важка та підземна робота;
  • небезпечні та шкідливі умови праці;
  • понаднормова робота;
  • робота у вихідні;
  • відрядження.

Університет

З досягненням повноліття не всі діти здобувають повну фінансову незалежність. Підтримка батьків суттєво відчувається у роки навчання в університеті чи закладі професійної технічної освіти. Адже знайти роботу, яка буде добре оплачуватися, без досвіду та освіти нелегко.

Якщо дитина вступає на платну форму навчання, то ці витрати, як правило, покривають батьки. Точно сказати, якою може бути ця сума, складно. Все залежить від обраного навчального закладу та спеціальності.

Розглянемо на прикладах вартість навчання у 2023-2024 роках на найпопулярніших серед студентів спеціальностях в університетах України. Так, навчання на денній формі бакалаврату за спеціальністю «Право» коштувало 44 900 грн за рік в Київському політехнічному інституті ім. Сікорського (далі – КПІ). А от вже у Львівській політехніці – 32 000 грн за рік.

Вартість навчання за спеціальністю «Психологія» в Київському національному університеті ім. Шевченка становила 51 900 грн, КПІ – 34 900, Львівська політехніка – 30 060 грн.

Ще одна популярна спеціальність серед студентів – «Комп’ютерні науки». В КПІ навчання коштувало 39 900 грн за рік, в КНУ ім. Шевченка – 39 900, у Львівській політехніці – 40 000 грн, в Харківському національному університеті ім. Каразіна – 28 000 грн.

Зрозуміло, що ці суми потрібно множити на 4, адже саме стільки років, як правило, йде на здобуття освітнього рівня «бакалавр».

До того ж здебільшого батьки дають кошти на проживання дітей – щотижнево або щомісячно. Додатково потрібно буде заплатити за гуртожиток чи оренду житла, якщо така потреба є.

Коли настає фінансова незалежність і як підготувати до неї дитину

Як бачимо, це може статися й у 16 років, й у 18 років, й умовно у 23 роки, тобто після закінчення вишу. В сучасних реаліях єдиної правильної відповіді на це питання немає, адже все дуже індивідуально.

Але батьки мають подбати про те, щоб їх дитина була готова до цієї фінансової самостійності.

Як показало дослідження «Фінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в Україні у 2021 році", яке проводив Проєкт USAID «Трансформація фінансового сектору» у співпраці з НБУ, українці мають недостатній рівень фінансових знань.

Опитування продемонструвало, що в українських сім’ях теми грошей уникають, а у школах фінансова грамотність все ще не стала обов’язковою дисципліною. Тому фінансова грамотність молоді перебувала на найнижчому рівні – 10,1 бала. Тоді як Індекс фінансової грамотності українців становив 12,3 бала, що є меншим від мінімального цільового рівня, рекомендованого ОЕСР (14 балів).

У 2023 році НБУ провів опитування серед студентів, яке показало, що молодь в Україні зацікавлена в розвитку фінансової грамотності, а найефективнішими шляхами підвищення її рівня вважає:

  • спеціалізоване навчання (у дитсадках, школах, університетах, а також на рівні різноманітних курсів, вебінарів та семінарів);
  • отримання власного практичного досвіду (регулярне ведення обліку доходів та витрат, заощаджень, користування банківськими продуктами, навчання інвестуванню);
  • активне використання інфраструктури Інтернету (створення тематичних онлайн-платформ та сайтів, освітніх каналів, серіалів).

Починати готувати дитину до фінансової самостійності потрібно якомога раніше. Це запорука того, що у майбутньому дитина прийматиме зважені та дієві фінансові рішення.

Наостанок пропонуємо вам 10 ефективних порад від проєкту НБУ «Гаразд», які допоможуть привчити дитину до фінансової самостійності:

  1. Станьте прикладом досконалої фінансової поведінки для своєї дитини, адже вона буде вчитися керувати фінансами, спостерігаючи за вами.
  2. Почніть формувати у дитини уявлення про гроші як про необхідний життєвий ресурс, не применшуючи та не перебільшуючи їх роль.
  3. Навчіться розмовляти з дитиною про гроші. Розкажіть про найголовніші терміни – «банк», «дохід», «зарплата», «кредит», «заощадження» тощо. А щоб сприйняття було легшим, робіть це в ігровій формі.
  4. Залучайте дитину до розв'язання сімейних фінансових питань. Дитина знатиме, що таке сімейний бюджет, які проблеми можуть виникати і як батьки їх вирішують. Почніть залучати дитину до списку покупок, наприклад, продуктів для приготування смаколиків Перевіряйте чеки, разом рахуйте суму, яку потрібно віддати касиру, та решту, коли розраховуєтесь готівкою, та покажіть, як використовувати платіжну картку для безготівкових розрахунків.
  5. Почніть давати дитині кишенькові гроші, щоб вона могла вчитися керувати своїми фінансами, зіставляти доходи з витратами. Навчіть також рахувати, скільки часу потрібно збирати гроші для певних цілей, які є у дитини.
  6. Говоріть з дитиною про роботу, щоб вона розуміла, звідки беруться гроші.
  7. Навчіть дитину складати бізнес-план. Наприклад, для продажу власної хенд-мейд продукції (власноруч виготовлені солодощі, саморобні прикраси з бісеру тощо). Розкажіть, як рахувати не лише дохід, а й витрати на матеріали.
  8. Допоможіть дитині спланувати її особистий бюджет. Заведіть окремий блокнот або порадьте мобільний застосунок для планування власного бюджету.
  9. Заохочуйте дитину читати фінансову літературу, переглядати тематичні мультфільми чи грати в настільні ігри.
  10. Розкажіть, що таке благодійність і як до неї долучитися. Найкраще – надихнути дитину власним прикладом.