Гроші замість пакунка малюка: як отримати й що змінилося у 2024 році
Алгоритм дій батьків новонародженого для отримання грошової виплати
Однак існують ситуації, коли батьки вже підготувалися до появи дитини на світ, придбавши деякі речі. Або ж є певні інші обставини, коли для них доречніше отримати гроші замість бебі-бокса.
Finance.ua розповість, як це зробити та про які нюанси обов’язково треба знати новоспеченим батькам, щоб не втратити своє право на допомогу.
Вміст бебі-боксів з року в рік викликає обговорення в українському суспільстві. Хтось його хвалить, а хтось навпаки критикує. У Мінсоцполітики намагаються реагувати на це й час від часу виправляти його вміст.
«Законодавством визначено, що вміст бебі-боксу переглядається щонайменше один раз на чотири роки. І останній такий перегляд у нас відбувся у грудні 2023 року», – говорить Уляна Токарєва, заступниця міністра соціальної політики.
За її словами, була організована спеціальна зустріч, на якій зібрали батьків, фахівців, які відповідають за народження і виховання дітей, а також виробників дитячих товарів та тих, хто займається постачанням бебі-боксів. На цій зустрічі тестували та обговорювали кожен предмет, який міститься у пакунку малюка.
«Звернули увагу на те, що не вистачає багаторазових вологостійких пелюшок і ми додали їх кількість у вміст пакунка малюка. Ми також додали теплого одягу для немовлят — це шапочки й безпосередньо сам одяг. Збільшили розмір пледу-ковдри, який був в пакунку малюка, вдвічі, щоб його вистачало на довший період. Водночас ми трохи зменшили кількість одягу найменшого розміру, тому що діти дуже швидко виростають з нього і він не потрібен у такій кількості. І ми додали ще декілька важливих складових до пакунка малюка. Сподіваємося, що батьки позитивно оцінять цей склад», – зазначила Токарєва.
Вміст бебі-боксів ми детальніше розглядали в одному з попередніх матеріалів. Загалом у пакунку малюка є підгузки, засоби для купання, дитяче харчування, посуд, іграшки, одяг та взуття, пелюшки, ковдри, матрац, рушник та інші необхідні речі.
Хоч в уряді й наголошують на тому, що отримати його досить вигідно, адже вроздріб всі товари, які є в пакунку, коштують ледь не втричі дорожче, батьки все ж мають законне право відмовитися від бебі-бокса. Й отримати натомість гроші.Ба більше, так робить переважна більшість. За офіційними даними Мінсоцполітики, у 2023 році пакунки малюка обрали трохи більш як 40 тисяч родин із немовлятами, тоді як фінансову компенсацію – втричі більша кількість батьків.
Усі правила та норми, що стосуються виплати грошей замість бебі-боксу чітко зафіксовані у відповідній постанові уряду, до якої 9 лютого 2024 року внесли низку змін.Найголовніше, що повинні пам’ятати батьки, – звернутися по таку допомогу можна не пізніше, ніж через 12 місяців з дня народження дитини. У іншому разі неможливо буде отримати ані пакунок малюка, ані грошову компенсацію.
Іноземці або особи без громадянства, які мають право на тимчасове проживання на території України, повинні звернутися за грошовою компенсацією не пізніше, ніж за три місяці до закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання.
Існують ситуації, коли грошова допомога замість бебі-боксу не виплачується:
- якщо батьки отримали одноразову натуральну допомогу у вигляді пакунка малюка;
- якщо батьки відмовилися від новонародженої дитини;
- якщо матір відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а новонароджену дитину відправляють в будинок дитини при установі виконання покарань;
- якщо дитина померла до дати звернення за призначенням грошової компенсації.
Алгоритм дій батьків новонародженого для отримання грошової виплати наступний:
Крок 1.
Особисто звернувшись до відділення ПриватБанку, батьки оформлюють спеціальний рахунок, на який надійде грошова компенсація за бебі-бокс. Важливо пам’ятати, що на жодні інші рахунки ПриватБанку чи іншого банку кошти не виплатять.
Якщо раніше картку «Пакунок малюка» відкривали лише офлайн, то у 2024 році це дозволили робити за допомогою мобільного застосунку або ж на офіційному вебсайті банку, якщо є така технічна можливість.
Крок 2.
Написати відмову від пакунка малюка відразу в пологовому будинку або пізніше у найближчому відділенні соцзахисту і подати заяву на отримання грошової компенсації. Зробити це можна й онлайн – на державному порталі Дія у розділі «єМалятко».
При цьому батьки автоматично погоджуються, що отримані гроші витратять виключно для придбання дитячих товарів. Важливо розуміти, що разом із подачею заяви, працівникам відділення соцзахисту важливо надати й банківські реквізити рахунку, на який надійдуть кошти. Тому про це або потрібно подбати завчасно, або відкрити рахунок вже після подачі заяви і потім передати потрібні дані до відділення соцзахисту.
Крок 3.
Отримати кошти.
Для того, щоб оформити виплату, з документів знадобляться:
- заява;
- свідоцтво про народження дитини;
- код платника податків;
- довідка з пологового, що не отримували пакунок малюка;
- особовий банківський рахунок зі спеціальним режимом використання.
У окремих випадках з документів можуть знадобитися копія посвідки на постійне або тимчасове проживання (для іноземців та осіб без громадянства), копія рішення про встановлення опіки або копія рішення про влаштування дитини в сім’ю патронатного виховання, або до названої сім’ї, або до дитячого будинку сімейного типу.
З виплатою грошей замість пакунка малюка була певна затримка. Попереднє рішення уряду діяло до 31 грудня 2023 року, а тому вже у січні новоспечені батьки не могли оформити виплати компенсації замість бебі-боксу. Натомість їм радили почекати з цим, поки не з’явиться нове рішення уряду. Так і сталося.
13 лютого набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України № 136 від 9 лютого 2024 року, якою надано можливість отримувати компенсацію за пакунок малюка до 31 грудня 2024 року.
У Департаменті соцзахисту населення Сумської міськради роз’яснили, розмір грошової компенсації вартості бебі-боксу становить три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, установленого на дату подання заяви.Якщо у 2023 році це було 6 816 гривень, то у 2024 році – 7 689 гривень. Тобто саме таку суму можуть отримати батьки, які відмовляються від бебі-бокса.
Як ми вже згадали, кошти компенсації зараховуються на поточний рахунок у ПриватБанку зі спеціальним режимом використання. Поповнення спеціального рахунку, зняття з нього готівки та переведення коштів заборонені.
Ще у 2023 році, наприклад, батьки могли перерахувати кошти з карти «Пакунок малюка» на будь-яку іншу картку та витратити гроші на будь-які потреби. Зараз це суворо контролюється.
Гроші, отримані замість бебі-боксу, можна витратити виключно в магазинах, які приєдналися до пілотного проєкту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка».
Знайти такі заклади у своєму місті чи перевірити певний конкретний заклад можна у реєстрі на сайті Мінсоцполітики за посиланням.
Придбати за отримані гроші можна такі дитячі товари:
- засоби догляду за дітьми та дитячі засоби гігієни, зокрема й підгузки, серветки;
- одяг та взуття;
- дитяче харчування;
- посуд;
- іграшки;
- текстиль для дітей, зокрема й рушники, ковдри;
- ходунки;
- коляски;
- ванночки для купання.
Також кошти можна витратити й на певні товари для породіллі.
Якщо батьки придбали товар та він не підійшов, то вони мають право повернути його до магазину.
У такій ситуації кошти повертаються на той же спецрахунок, з якого здійснювалася оплата товару. Продавець не може повернути кошти готівкою чи на іншу картку. Тобто схитрувати й перевести гроші в готівку у такий спосіб не вийде.Ще один важливий нюанс, кошти зі спецрахунка можна використати виключно протягом 12 місяців з дня їх зарахування. Якщо по завершенню цих 12 місяців, на рахунку будуть залишки невикористаних коштів, то вони автоматично «згорають», тобто повертаються на відповідний рахунок Нацсоцслужби.
Спецрахунок можна закрити й за ініціативою отримувача коштів. У такому разі, якщо на ньому є кошти, то їх вважають невикористаними й банк повертає їх до Мінсоцполітики.
Обирати гроші чи пакунок малюка – питання індивідуальне. В Мінсоцполітики вірять, якщо батьки познайомляться ближче з вмістом бебі-боксу, то точно будуть обирати саме його. Адже його склад може покрити більшість потреб у перші місяці життя дитини.
Та поки цей вибір є, завжди будуть ті, хто обирає перший варіант, й ті, кому підходить другий. Найважливіше ще на етапі підготовки до народження дитини уважно вивчити це питання та дізнатися про всі можливості, щоб раціонально їх використати.