0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки коштує орендувати житло в Європі

Вартість подобової та щомісячної оренди

Повномасштабна війна в Україні спричинила чи не найбільшу кризу переміщення населення в Європі з часів Другої світової війни. Українці вимушені шукати прихисток за межами своєї країни. Але разом з освоєнням нових країн, доводиться адаптуватися і до нових реалій вартості житла. У цьому матеріалі Finance.ua розповість, скільки коштує подобова та щомісячна оренда житла у Європі.
Зміст

Якщо треба виїхати в Європу або іншу частину світу, то тут буде в пригоді страхування для виїзду за кордон. На Finance.ua можна оформити таку страховку за 5 хвилин. Ловіть посилання.

Де живе найбільше українців?

Певно, що почати потрібно саме з цього питання. За даними ООН, станом на кінець липня 2024 року, в Європі було зареєстровано понад 6 млн українських біженців. У країнах Західної Європи перебували близько 2,5 млн українських біженців, тоді як решта виїхали до сусідніх країн Східної Європи. Загалом найбільше українців налічувалося у таких країнах:

Країна Кількість (тис.)
1 Німеччина 1 200
2 Польща 957,5
3 Чехія 370,9
4 Велика Британія 246,9
5 Іспанія 211,3
6 Італія 172
7 Румунія 162,2
8 Молдова 125,9
9 Словаччина 125,5
10 Нідерланди 117,8

До слова, найменша кількість українців виїхали до Франції (понад 66 тис. осіб), Фінляндії (64 тис.) та Португалії (63 тис.). Ще майже 600 тис. українців виїхали за межі Європи.

Водночас опитування ООН на початку 2024 року показало, що близько 65% біженців планують у майбутньому повернутися в Україну. Цього хоче й українська влада. Навіть з’явилося спеціальне міністерство — Міністерство національної єдності України — яке буде опікуватися українцями за кордоном, зокрема і їхнім поверненням додому. Як це буде на практиці — питання. Плани щодо цього є, але реальність залишається такою, що українці продовжують жити в Європі і, зокрема, орендувати там житло.

Вартість оренди у 5 найпопулярніших країнах Європи серед українців

Розглянемо детальніше вартість оренди житла у таких країнах, як Німеччина, Польща, Чехія, Велика Британія та Іспанія. Візьмемо до уваги як подобову оренду житла, так і оренду на місяць.

Німеччина

Цю країну обрали для проживання найбільша кількість українців — близько 1,2 млн. Німеччина приваблює громадян нашої країни через кращі умови праці, ніж в інших країнах Європи, вищі зарплати, а також через соціальні пільги. До того ж серед тих, хто повернувся в Україну, згодом їдуть в Німеччину повторно.

Оренда житла в більшості випадків є посильною для українців. За даними сервісу Numbeo, вартість однокімнатної квартири в Німеччині в середньому становить від 700 до 900 євро. Трикімнатне житло можна орендувати за 1 300−1 700 євро.

Найдорожчими містами для проживання у 2024 році були Берлін, Гамбург, Мюнхен, Франкфурт, Штутгарт та Кельн. Наприклад, у Мюнхені орендувати однокімнатну квартиру можна від 1 500 євро у передмісті та від 2 тис. євро у центрі.

Близько 700−900 євро на місяць за оренду платять жителі невеликих міст та селищ. Загалом витрати на житло для більшості мігрантів становлять від 35% до 50% загального місячного бюджету.

Для тих, хто тільки переїхав до Німеччини, допомагають з тимчасовим житлом та сприяють пошуку постійного, волонтерські організації, благодійні фонди та місцеві ініціативи.
Також є можливість отримати спеціальні соціальні виплати, які допоможуть покривати або частково покривати вартість оренди житла в адаптаційний період. Знайти допомогу українці можуть через платформи Germany4Ukraine і Helfende Wände.

Щодо подобової оренди, то вартість залежить від типу житла та міста, в якому його шукають. Наприклад, за ніч в хостелі у Мюнхені потрібно заплатити близько 120 — 200 євро, в Берліні можна знайти пропозиції за 100−150 євро, а в невеликих містах, як, наприклад Грайц, можна зупинитися лише за 70 євро за ніч.

Польща

Майже мільйон українців виїхали до сусідньої країни та вирішили там залишитися. Одна із причин, чому обирають Польщу — близькість до України та можливість приїхати додому за потреби.

До того ж ще до війни багато українців працювали у Польщі, а тому ті, хто виїхали через війну, могли дізнатися через знайомих, де краще знайти роботу чи орендувати житло. Ще однією причиною називають «схожість» та «зрозумілість» польської мови стосовно української.

Вартість оренди житла, за даними Numbeo, в середньому становить від 560 до 700 євро для однокімнатної квартири та від 900 до 1 150 євро для трикімнатної.

Якщо говорити про найпопулярніші міста, то у Варшаві оренда однокімнатної квартири становитиме 550 — 850 євро, у Кракові 450 — 600 євро, у Ґданську 450 — 650 євро, у Вроцлаві 450 — 600 євро, у Лодзі 300 — 450 євро.

Чи не найбільше українців налічується у столиці Польщі — Варшаві. Тут широкий вибір житла, можливостей кар’єрного зростання та престижної заробітної плати, а також отримання якісних послуг. Разом з тим це місто, так само як і Краків, вважається одним із найдорожчих міст для життя. Українці також часто обирають для проживання Лодзь, Вроцлав та Люблін.

Щодо подобової оренди житла, то ціни у Польщі досить доступні. Наприклад, зупинитися на ніч у хостелі Варшави можна за 35−90 євро, а в готелі за 70 — 120 євро. А за апартаменти у Любліні на добу доведеться заплатити близько 70 євро.

До речі, якщо ви зібралися до Польщі, то не забудьте замовити Зелену картку. З нею вам не доведеться переплачувати на кордоні.

Чехія

Ця країна — третя за популярністю серед українців. Багато наших громадян виїхали до Чехії, адже з початком повномасштабної війни ця країна надавала безплатне житло біженцям, виплачувала щомісячну допомогу та всіляко сприяла інтеграції як дорослих українців, так і школярів. І хоч згодом фінансову підтримку скасували, багато українців знайшли роботу та створили серйозну конкуренцію місцевим мешканцям. Сьогодні Чехія — безпечний та стабільний варіант для громадян України, які рятуються від війни.

Ще одна причина, чому обирають цю країну, — доступні ціни для комфортного проживання, зокрема і на житло. За даними Numbeo, орендувати однокімнатну квартиру можна за ціною від 600 до 750 євро за місяць. Оренда трикімнатної обійдеться в 950 — 1 300 євро.

Вартість оренди житла залежить від міста та району. Наприклад, у Празі це значно дорожче, ніж у Брно чи Остраві. Також ціна залежить від розташування квартири. Наприклад, у Празі однокімнатну квартиру у центрі можна зняти за 680 євро, тоді як у більш віддалених районах — за 450−500 євро.

Значно дешевше жити у таких містах як Брно та Плзень. Орендувати квартиру на місяць там можна лише за 360−400 євро, а у маленьких містах — ще дешевше, до 350 євро на місяць.

Однак орендарям потрібно бути готовим до того, що під час укладання договору оренди, більшість орендодавців просять внести заставу. Її розмір може дорівнювати розміру оплати кількох місяців оренди. Також у вартість оренди можуть бути включені та комунальні послуги, однак це питання слід уточнити окремо.

Щодо подобової оренди житла, то тут вона досить дорога. Наприклад, номер у готелі у Празі на добу коштуватиме 150 — 250 євро. Заночувати у хостелі можна заплативши до 100 доларів за ніч. В Брно ціни нижчі, номер в готелі коштує в середньому 70 — 150 євро за добу.

Велика Британія

Попри значну віддаленість від України, наші громадяни обирають Велику Британію для постійного проживання. Там знайшли прихисток близько чверті мільйона українців.

До війни потрапити у Велику Британію було досить складно — там діяв візовий режим, а туристичні послуги були досить дорогими. Попри це з початком війни Велика Британія відкрила двері для українців та започаткувала низку програм підтримки. Хоч проживання у цій країні тягне за собою певні труднощі, українці бачать переваги, зокрема у високооплачуваній роботі. Багато працівників залучено у готельному бізнесі, на виробництві, будівництві, а також у сільському господарстві та фермерстві.

Та поряд з вищими зарплатами йдуть і вищі ціни. Зокрема і на оренду житла. За даними Numbeo, однокімнатну квартиру в середньому по країні можна орендувати за ціною від 1 020 до 1 300 євро. Трикімнатну — від 1 600 до 2 тис. євро.

Разом із цим вартість оренди житла у Лондоні є чи не найвищою в усій Європі й восени 2024 року сягнула 3 220 євро. Найдешевше житло для оренди у Великій Британії — це північний схід Англії. Середня вартість оренди житла у цьому районі становить близько 800 євро.

Подобова оренда житла тут також не з дешевих. Заночувати в Лондоні в середньому буде коштувати 250 — 350 євро. В Манчестері можна зупинитися за 160 — 250 євро. А от в місті Брайтон на півдні країни ціни за подобову оренду житла коливаються в межах 80 — 150 євро.

Іспанія

П’ятірку найпопулярніших серед українців країн Європи замикає Іспанія. Туди виїхали понад 200 тисяч українців. Мігранти обирають цю країну за її вигідну економіку та високі зарплати. Значення у виборі відіграють також сприятливі кліматичні умови, мальовнича місцевість та доброзичливі жителі. До того ж Іспанія продовжує приймати українських біженців і надавати їм статус тимчасового захисту до березня 2025 року.

Щодо вартості житла в Іспанії, то за даними Numbeo, однокімнатну квартиру там можна орендувати за ціною від 700 до 950 євро. За трикімнатну потрібно заплатити близько 1 100 — 1 500 євро.

Найбільше українців в Іспанії у таких містах, як Мадрид, Барселона, Валенсія. Наприклад, у Мадриді оренда однокімнатної квартири обійдеться близько 950 євро на місяць у центрі, на околицях можна знайти аналогічні пропозиції за 700−800 євро. В Барселоні за однокімнатну квартиру доведеться заплатити 850−900 євро на місяць.

Оренда у менших містах дещо дешевша. Наприклад, у Севільї вона становить 400−600 євро на місяць. До речі, міста Севілья та Мурсія обирають за можливості для роботи в сільськогосподарському секторі, а от місто Малага — за теплий клімат та курортну атмосферу.

Подобова оренда в Іспанії відчутна для гаманця пересічного українця. За ніч у готелі Мадриду потрібно бути готовим заплатити в середньому 150−250 євро. У хостелі можна зупинитися в середньому за 100 євро.

Де найдорожче і найдешевше жити у Європі

Ринок оренди нерухомості у Європі переживає складні часи. Через низку факторів сформувався гострий дефіцит житла, який спричинив суттєве подорожчання. Наприклад, у Естонії на кінець 2023 року ціни підскочили на 22% у порівняні з 2022 роком. У Східній Європі дефіцит житла пов’язують з напливом біженців з України.

У 2024 році найбільше зростання вартості оренди зафіксували у Будапешті (на 42,9%), Гаазі (на 27,8%) та Утрехті (на 25,8%). Загалом, в середньому, вартість оренди квартири в Європі у 2024 році зросла на 9,6% у порівняні з попереднім роком. Найвищі ціни за оренду однокімнатної квартири зафіксували у таких містах:

Місто Ціна оренди житла (тис. євро)
1 Лісабон 2 500
2 Амстердам 2 300
3 Утрехт 1 950
4 Париж 1 802
5 Мюнхен 1 755
6 Мілан 1 750
7 Берлін 1 748
8 Гаага 1 725
9 Флоренція 1 700
10 Роттердам 1 655

Водночас проживання у деяких європейських містах потребує значно менших витрат. Бюджетні пропозиції можна знайти, наприклад, у Таллінні (Естонія), де вартість оренди стартує від 400 євро на місяць. У Ризі (Латвія) — від 450 до 900 євро на місяць. У Бухаресті (Румунія) — від 400 до 700 євро на місяць. У Кракові (Польща), Празі (Чехія) та Лісабоні (Португалія) — від 700 євро. Однак кінцева ціна залежить від району та характеристик приміщення.

***

Обираючи країну для переїзду точно слід звернути увагу на такі критерії як клімат, наскільки складно знайти роботу, яка безпекова ситуація в країні (це стосується не лише безпеки на вулицях країни, але і ризику землетрусів чи інших стихійних лих).

Та одним з чи не найважливіших критеріїв у будь-якому разі залишається вартість життя у тій чи іншій країні. Обираючи, де ви плануєте оселитися, ретельно вивчіть ціни на оренду житла, продукти, проїзд, розваги, здоров’я та інші категорії витрат, реально оцінивши, скільки грошей вам знадобиться для проживання і чи зможете ви покрити ці витрати.