Здобути найвищу! Скільки коштує навчання у найпопулярніших вишах України
І яку суму готувати абітурієнтам вже зараз
Ідеальний сценарій — вступити на бюджет та навчатися безкоштовно. Цьогоріч держава виділила 86 795 бюджетних місць на підготовку бакалаврів та медичних магістрів. Але охочих навчатися значно більше.
Наприклад, 2023 року було 176 742 абітурієнти, які вступали на бакалаврат. Нескладні математичні підрахунки дозволяють зрозуміти, що частина абітурієнтів вступить на контрактну форму навчання.
Але вартість навчання на контракті щороку стрімко зростає. За даними Держстату, протягом останніх п’яти років спостерігалася така динаміка:
Часу, для того, щоб зорієнтуватися і зробити остаточний вибір лишилося не так багато. Вступна кампанія офіційно стартувала 1 липня реєстрацією електронних кабінетів.
Саме приймання заяв і документів від вступників розпочинається 19 липня і триватиме до 31 липня.
Наступний крок — формування рейтингових списків абітурієнтів, рекомендованих на зарахування на бюджетну форму навчання. Це триватиме до 5 серпня. У вступників, які отримають рекомендації до зарахування на бюджетні місця, буде час виконати всі необхідні умови для вступу до 18:00 8 серпня. Зарахувати на бюджет їх мають не пізніше 10 серпня.
Що ж стосується контрактників, то тут чіткі терміни прийняття заяв та документів, проведення конкурсного відбору та зарахування визначають вищі навчальні заклади.
Ті, хто «не пройшли» на бюджет, можуть отримати пропозицію щодо зарахування на контракт. Тож, навіть якщо ви претендуєте на безоплатне навчання, слід про всяк ознайомитися з тим, якою буде вартість навчання за обраною вами спеціальністю на контракті. І до того ж з часом навіть у тих, хто вступив на «платне», може з’явитися шанс перевестися на бюджет. Але це вже зовсім інша історія.
За даними Міносвіти, за кількістю поданих заяв на бакалаврат 2023 року лідирували наступні спеціальності:
- Право — 64 044 заяви;
- Психологія — 51 048;
- Менеджмент — 48 931;
- Комп’ютерні науки — 48 157;
- Філологія — 44 778;
- Інженерія програмного забезпечення — 33 135;
- Середня освіта — 30 888;
- Маркетинг — 29 655;
- Медицина — 22 554;
- Кібербезпека та захист інформації — 21 552.
Варто зауважити, що популярність цих професій потягнула за собою і підвищення вартості навчання. Так, наприклад, середня вартість року навчання на спеціальності «Право» за останній рік зросла на 30%, на «Психології» — до 15%, а на «Комп'ютерних науках» — в середньому на 15−20%.
Щодо найпопулярніших вищих навчальних закладів, для вступу на бакалавра абітурієнти 2023 року найчастіше обирали наступні:
- Національний університет «Львівська політехніка» — 36 079 заяв;
- Львівський національний університет імені Івана Франка — 32 686;
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» — 31 155;
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка — 31 059;
- Національний авіаційний університет — 20 826;
- Державний торговельно-економічний університет — 20 174;
- Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича — 15 310;
- Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника — 15 177;
- Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана — 14 128;
- Національний університет біоресурсів та природокористування України — 13 635.
Більшість з цих навчальних закладів посідають перші місця в рейтингу «Топ-200 вишів України 2024», який вже вісімнадцять років поспіль складають Центр міжнародних проєктів «Євроосвіта» в партнерстві з міжнародною групою експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. Експерти оцінюють університети за такими важливими критеріями як: всебічність і багатогранність діяльності, пріоритетність євроінтеграційних процесів, рівень академічної, наукововидавничої, винахідницької діяльності тощо.
Перша п’ятірка у цьому рейтингу має наступний вигляд:
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
- Сумський державний університет.
Виходячи з цього, розглянемо вартість навчання на найпопулярніших спеціальностях у 5 університетах Києва та 5 університетах по Україні.
Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» — один з найбільших українських університетів, заснований ще 1898 року. За роки існування підготував майже 370 тисяч фахівців.
Київський національний університет імені Тараса Шевченка з року в рік посідає лідерські сходинки у рейтингах ВНЗ України. Університет — один із найбільших за кількістю спеціальностей, лише бакалаврів в ньому навчають за 55 спеціальностями.
Національний авіаційний університет, заснований 1933 року як заклад з підготовки льотчиків та фахівців з літакобудування. Сьогодні тут готують не лише фахівців інженерного профілю, але й економістів, юристів, екологів, перекладачів, психологів, соціологів та спеціалістів з багатьох інших професій.
Державний торговельно-економічний університет — підготовка фахівців здійснюється за 21 спеціальностями, 42 бакалаврськими та 56 магістерськими програмами.
Національний університет біоресурсів та природокористування України багато років поспіль залишається провідним вищим аграрним закладом освіти в нашій країні та має понад 10 регіональних навчальних закладів. Попри це, тут готують фахівців за найрізноманітнішими спеціальностями.
Національний університет «Львівська політехніка» (м. Львів) — найстаріший вищий навчальний заклад технічного профілю в Україні та Східній Європі, заснований 1816 року. Сьогодні університет є найбільшим за кількістю студентів, їх в цьому закладі навчається 33 500.
Львівський національний університет імені Івана Франка (м. Львів) — один із найстаріших університетів України й Східної Європи та найпрестижніших в Україні. До того ж цей виш неодноразово потрапляв до міжнародних рейтингів найпрестижніших закладів вищої освіти.
Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича (м. Чернівці) — не лише один з найкрасивіших університетів України, а й один з найпопулярніших серед студентів. В університеті є низка дослідних установ: ботанічний сад, лабораторії, метеостанції. А студентам тут обіцяють цікаве навчання та всебічний розвиток особистості.
Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника (м. Івано-Франківськ) хоч і має давню історію, але сьогодні сучасний і потужний навчально-науковий комплекс, який об’єднує 11 факультетів: історії, політології та міжнародних відносин, педагогічний, природних наук, туризму, філології, економічний, іноземних мов, математики та інформатики, фізичного виховання і спорту, філософський та фізико-технічний.
Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна (м. Харків) з часу заснування — 1804 рік — університет став альма-матер десятків українських видатних науковців. Сьогодні попри складну безпекову ситуацію у Харкові, цей виш продовжує підготовку фахівців з найрізноманітніших спеціальностей.
Головна тенденція вартості вищої освіти в Україні — вона стабільно продовжує зростати у більшості вищих навчальних закладів. Укладаючи контракт з університетом, слід уважно його прочитати. Насамперед аби дізнатися, чи зафіксована вартість навчання на наступні чотири роки на тому рівні, на якому була на момент вступу, чи навпаки — може зростати.
Окрім того, вступники (або їхні батьки) можуть скористатися законним способом повернути частину коштів за освіту шляхом податкової знижки. А про це мало хто знає.
А ще — за найбільш оптимістичного сценарію, протягом навчання студента можуть перевести на бюджет, якщо він буде показувати гарні результати.
Тож вступ на контракт — це не привід засмучуватися, а лише ще один крок до омріяної професії. І пам’ятайте: двері завжди відчиняються тим, хто стукає.