0 800 307 555
0 800 307 555

Освіта дитини: як інвестувати у навчання

Та в скільки це обійдеться

Надання гарної освіти дитині - пріоритетний напрям діяльності всіх батьків, адже це гарантує її успішне і щасливе майбутнє. Тому оплата за навчання, освітні та спортивні курси, а також за послуги репетиторів можуть розцінюватись як своєрідний інвестиційний проєкт.
Зміст

Звісно, ми не кажемо про пряме отримання прибутку, адже інвестиції в навчання дитини – це скоріше гарантія отримання гарної роботи та розвитку успішної кар'єри протягом усього життя.

Загальна ситуація щодо освіти в Україні 2024 року

Повномасштабне вторгнення росії в Україну 2022 року суттєво вплинуло на всі сфери життя пересічних українців, однак система освіти постраждала чи не найбільше. Постійні обстріли, часткове руйнування енергосистеми, перебої зі зв'язком призвели до значних освітніх втрат серед учнів всіх вікових категорій.

Особливо постраждали діти на тимчасово окупованих територіях та прифронтових містах і селах, адже в них часто немає доступу до освіти навіть в дистанційному форматі.

Безпосередня близькість до ворога не є єдиною перепоною дітей на шляху до навчання. За даними UNICEF, від початку війни 4,5 млн українських дітей втратили свої домівки. Близько 1,2 млн з них перебувають за кордоном, тоді як решта стали внутрішньо переміщеними особами.

Однак ці цифри є не точними, адже офіційної статистики щодо кількості дітей-біженців не існує. Головна причина цього — частина з них була примусово вивезена до росії, або ж перебуває на тимчасово окупованих територіях.

Станом на 2024 рік навчання в Україні проводиться в 3 основних форматах:

  1. Очне. 
  2. Дистанційне.
  3. Змішане.

Освіта в очному та змішаному вигляді характерна для північних, центральних та західних регіонів. Однак можливість навчання в офлайн-форматі є далеко не у всіх шкіл. Близько 76% закладів освіти не мають змоги забезпечити повноцінний освітній процес.

Головною причиною цього є відсутність укриття в школі, яке може вмістити 100% учнів та вчителів. Тому загальноприйнятою є практика, коли 50% дітей тиждень навчаються очно, тоді як інша половина – дистанційно, і навпаки. 

Щодо забезпечення навчання учнів, що перебувають за кордоном, то тут освітній процес проходить виключно в дистанційному форматі. Зазвичай такі діти здобувають освіту одразу в двох основних напрямах — і в українських, і в закордонних школах.

За даними Міністерства освіти України, кількість таких учнів складає близько 400 тис., тому для них діє спрощений порядок проведення іспитів.

Від 2023 року діти, які перебувають за кордоном, мають обов'язково здавати тестування з українознавчих предметів, тоді як оцінки за точні та природничі науки автоматично виставляються з урахуванням оцінок отриманих в школах, які вони відвідують.

На превеликий жаль, близько 30% українських дітей повністю перейшли на формат 100% освіти за кордоном і не планують повертатися та пов'язувати своє майбутнє з навчанням чи роботою в Україні.

Це надзвичайно великі втрати для нашої країни, адже це суттєво вплине на економічну та демографічну ситуацію після закінчення війни.

Інновації в освіті в Україні

Ще 5 липня 2017 року в Україні був ухвалений новий закон «Про освіту", який передбачав переведення освітнього процесу в 12-річний формат. Разом із цим освіта поділяється на три основні рівні:

  • початкова — перші 4 роки навчання. Вводиться від 2018 року;
  • базова середня — наступні 5 років навчання. Вводиться від 2022 року;
  • профільна середня — наступні 3 роки. Вводиться від 2027 року.

2024 року були внесені правки до закону «Про освіту", які передбачають значні зміни в професійно-технічній та вищій освіті. Зокрема, скасовується заочний формат навчання та формується система грантів для обдарованих дітей.

Це означає, що абітурієнти вже цього року не зможуть вільно отримати «бюджетні» місця. Їх залишать тільки для здобувачів професій, необхідних для держави — педагоги, поліціянти, медики тощо. Для оплати навчання напрямків іншого спрямування діти будуть користуватися грантами та кредитами на освіту.

Від 2022 року система освіти в Україні зазнала значних змін, однак більшість нововведень батьки та вчителі оцінюють досить високо. Зокрема, позитивні відгуки отримав розвиток навчання в дистанційному форматі. Вчителі тепер мають величезну кількість інструментів для проведення уроків на досить високому рівні. І це не тільки активне спілкування з учнями в месенджерах та на освітніх платформах, а й побудова уроків з урахуванням світового досвіду та використання сучасної мультимедійної техніки.

Інвестиції у навчання в цифрах

Базова освіта в Україні є досить сучасною та розвиненою, однак у зв'язку з активними воєнними діями та постійними обстрілами діти часто не мають змоги повністю та всебічно опанувати необхідну шкільну програму.

Особливо це стосується предметів, які потрібно складати на ЗНО/НМТ — тут прогалини в знаннях відчуваються особливо гостро. Саме тому, учні часто звертаються до альтернативних джерел отримання освіти. Передусім, близько 60% українських дітей користується послугами репетиторів. А серед випускників заняття з найманим вчителем проводить понад 90% учнів.

Це насамперед зумовлено високою ефективністю індивідуальної роботи, адже кілька місяців занять за персоналізованою програмою допомагають надолужити прогалини практично за весь термін навчання.

Однак, разом із цим, послуги репетиторів коштують досить дорого. За одну годину навчання батьки мають сплатити від 150 до 300 грн. А для покращення рівня знань з іноземних мов чи з предметів, що входять до складу НМТ, за одну годину роботи репетитора можна віддати й 400-600 грн. 

Більш економним варіантом покращення рівня освіти, можна вважати відвідування різноманітних освітніх курсів. Вони діють як для дошкільнят, так і для учнів 1-11 класів.

Їхня характерна особливість — навчання дітей з однаковим рівнем знань в окремих групах. Таким чином, учні можуть надолужити прогалини та отримати нові знання активно спілкуючись не тільки з вчителями, а й зі своїми однолітками.

Вартість освітніх курсів значно нижча, ніж навчання з репетитором — місяць занять зазвичай обходиться в 1000-1500 грн.

Якщо заняття проводяться в онлайн-форматі, то ціна на них є ще нижчою — від 700 до 1000 грн. Окрім курсів освітнього спрямування, в Україні є безліч гуртків для розвитку тих чи інших талантів дитини. Наприклад, місяць навчання в IT STEP SCHOOL (Київ) буде коштувати 25 тис. грн. Також тут доступні курси з програмування, вебдизайну, анімації та іноземних мов, вартість яких становить від 2 до 5 тис. грн в місяць. Окрім того, є повні курси, загальна ціна яких усього 4-5 тис. грн. А за «Новий курс С++» в навчальному центрі в Харкові потрібно заплатити 2,5 тисяч грн за місяць (тривалість навчання – 180 хв в тиждень).

Курси з вивчення іноземних мов також коштують немало — наприклад, «Онлайн-курс Німецької мови. Інтенсив Deutsch Aktiv за авторською методикою» в Дніпрі вартує 890 грн за 1,5 год навчання. А курс «Розмовний» з носіями англійської мови для дітей 6-16 років у Green Country (мережа шкіл англійської мови в Києві) буде коштувати близько 7 тис. грн на місяць. А от литовську мову з носієм у Львові можна вивчити на 5 тис. грн за місяць (3 години навчання на тиждень).

Якщо дивитися на найпопулярніші напрямки

В наших реаліях твердження, що навчання на держзамовленні не потребує інвестування є не зовсім правильним, адже для отримання безкоштовної вищої освіти потрібно добре здати НМТ/ЗНО або інші вступні випробування.

Окрім того, конкуренція між абітурієнтами може досягати рівня 20-40 осіб на одне «бюджетне» місце. 

Але якщо дитина не потрапила на бюджет? Які ж інвестиції потрібно зробити, щоб вона навчалася у ВНЗ? Спробуємо порахувати, скільки ж грошей потрібно, щоб отримати ту чи іншу спеціальність. Ми обрали три найпопулярніші серед молоді напрями.

Інвестиції в майбутнього медика

Медична освіта є чи не найпрестижнішою у всьому світі, однак отримати її без будь-яких вкладень досить складно. Коли ж краще почати інвестувати в дитину? Ранні інвестиції в освіту дитини мають досить великий вплив на її подальше життя. За статистикою, діти, які відвідували різноманітні гуртки раннього розвитку, є на 65% більш успішними в дорослому житті. Однак, це не стосується вибору майбутньої професії, адже його школярі роблять в 9-11 класі.

За офіційною статистикою, прибуток від інвестицій в навчання складає близько 8% на рік. Що стосується конкретних цифр, то для вступу до медичного ВНЗ потрібно витратити за навчальний рік близько 80 тис. грн на послуги репетиторів з предметів.

Вартість навчання в медуніверситеті — 50-60 тис. грн за 2 семестри. Тобто, за 5 років, необхідних для отримання спеціальності лікаря загальної медицини, потрібно буде сплатити мінімум 250 тис. грн.
Починаючи від 6 року навчання, студенти-медики переходять до інтернатури і починають самостійно заробляти кошти.

Однак говорити про те, що можна швидко повернути вкладені кошти не варто — перші 3-4 роки зарплата медика коливається в межах 7-8 тис. грн/місяць. Після закінчення інтернатури, стає повноцінним лікарем і отримує вже 25 тис. грн за місяць. З отриманням наукового ступеня та накопиченням досвіду рівень заробітної плати буде тільки зростати й з часом може складати 50 тис. грн/місяць.

Інвестиції в майбутнього юриста

Юридична освіта в Україні є досить престижною, тому багато батьків вважають її одним з найбажаніших напрямів інвестиційної діяльності.

Багато витрат на підготовку майбутнього юриста нічим не відрізняються від підготовки спеціалістів з інших напрямів. В шкільні роки це, перш за все, оплата послуг репетиторів з 4 основних предметів на НМТ та самостійне опрацювання «Правознавства» або «Громадянської освіти».

Річ у тім, що ці шкільні дисципліни викладаються лише в 9 класі, а знань, отриманих на уроках, для подальшого навчання недостатньо. Для підготовки до вступу обов'язково потрібна додаткова допомога репетитора з права чи відвідування спеціалізованих курсів. Тобто, до загальної суми в 80 тис. грн потрібно додати ще 20-25 тис. грн на підготовку профільного предмета. 

Вартість навчання в українських ВНЗ за спеціальністю «Правознавство» досить різна – в Києво-Могилянській академії потрібно заплатити приблизно 85 тис. за рік, в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка — 63 тис. за рік, а в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого (Харків) — 31 700 грн за рік.

Чи вигідними є інвестиції в юридичну освіту? Попри високий рівень вкладень цей напрям є досить рентабельним, адже вже після 3,5 років навчання дитина може отримати дохід у розмірі 20 тис. грн на місяць. За 5 років роботи рівень заробітної плати юристів коливається на рівні 30-35 тис. грн, тоді як досвідчений спеціаліст може отримувати й до 100 тис. грн. 

Інвестиції в майбутнього програміста

Програміст — професія майбутнього, тому батьки часто обирають для дітей саме цей напрямок освіти.

Однак, разом із цим варто пам'ятати, що програмування потребує значних фінансових витрат. Так, щоб отримати ІТ-освіту потрібні інвестиції в:

  • спеціалізовані курси — близько 20 тис. грн за рік;
  • роботу з репетиторами — 80 тис. грн за рік;
  • новітню техніку і програмне забезпечення – близько 50 тис. грн;
  • навчання у ВНЗ – 36 — 55 тис. грн за 2 семестри або ж 160-250 тис. грн за весь термін навчання.

Після отримання диплома, молодий спеціаліст може знайти роботу в ІТ-сфері в Україні з рівнем зарплати 25-30 тис. грн. Це не так і багато (враховуючи високий рівень вкладень в освіту. – Ред.), однак з отриманням досвіду з часом зросте й дохід. Так, за 5-6 років роботи заробітна плата буде вже на рівні 50 тис. грн, а за 10 років — 80-100 тис. грн. 

Безоплатні освітні курси для дітей в Україні

З початком повномасштабного вторгнення, Міністерство освіти України активно працює над підтриманням повноцінного процесу навчання для дітей усіх вікових категорій. 2022 року було створено декілька освітніх платформ, де діти можуть безоплатно отримати необхідні навчальні матеріали та інформацію для забезпечення своїх освітніх потреб.

Зокрема, це вільний доступ до електронних підручників, фото- та відео-матеріалів, онлайн-уроків тощо. Найбільш популярними освітніми платформами в Україні є:

  • «На урок»;
  • «Всеосвіта»;
  • «Дія.Освіта».

Є також безліч онлайн-платформ з безкоштовними освітніми курсами і від наших партнерів. Наприклад, UNICEF надає доступ до великої кількості навчальних матеріалів від найкращих закордонних учителів та професорів, а також регулярно проводить курси з навчання та саморозвитку для дітей різних вікових груп.

Є багато безкоштовних курсів і на інших порталах, таких як:

  • www.coursera.org;
  • www.khanacademy.org;
  • www.edx.org;
  • www.udacity.com;
  • www.canvas.net тощо.

***

Освіта в Україні розвивається досить швидкими темпами, однак без інвестицій батьків в майбутнє дитини, шлях до успіху буде не таким вже легким. Лише гармонійне поєднання шкільного навчання з курсами саморозвитку та творчості допоможуть їй конкурувати з іншими випускниками та отримати шанс на успішну кар'єру.