0 800 307 555
0 800 307 555

Вступ до аспірантури по-новому: що треба знати про ціни та умови 2024 року

Що відбувається навколо вступу до аспірантури

Торік спостерігався справжній бум на вступ до аспірантури. Кількість зацікавлених у науці, аналогічно до ситуації з бакалавратом та магістратурою, стрімко зросла. Однією з причин у Міносвіти називають правила мобілізації, адже здобуття вищої освіти дає право на відстрочку. Та 2024 рік приніс низку важливих змін.
Зміст

Що відбувається навколо вступу до аспірантури та як вступити тим, хто має такий намір, – читайте у матеріалі Finance.ua.

Трохи статистики

Станом на 1 січня 2024 року, за даними Держстату, в Україні нарахували 46 523 аспірантів, водночас майже 30 тис. з них вчиться на платній формі навчання. За віком найбільше осіб (майже 7 200) від 35 до 39 років. Якщо ж порівнювати по регіонах, то ситуація наступна:

  • у Києві – майже 14 500 аспірантів;
  • у Харківській області – понад 5 600;
  • у Львівській області – понад 4 100;
  • у Дніпропетровській області – майже 3 тис.;
  • в Одеській області – понад 2 900. 

Кількість вступників до аспірантури та докторантури торік сягнула рекордних показників. На 21% вона збільшилася, якщо порівнювати з роком раніше. Якщо 2022 року програми індивідуального наукового пошуку, який завершується дисертацією, розпочали 15 817 вступників, то 2023-го таких потенційних науковців було 19 138. Тобто на 3 321 (або 21%) більше. 

Таку статистику навели у Міносвіти наприкінці 2023 року. Водночас там визнали, що кількість вступників зросла саме за рахунок чоловіків. Дані Держстату це підтверджують – 2023-го до аспірантури вступила 18 451 людина, з яких лише 2 041 жінка. 

Заступник міністра освіти й науки Михайло Винницький анонсував зміни в цьому питанні та заявив, що Верховна Рада спрямує свої зусилля на те, щоб змінити таку тенденцію та запобігти негативному впливу на розвиток науки. 

На практиці ж зміни, які затвердив парламент і які стосуються відстрочки від мобілізації для чоловіків-студентів, лише спонукають до підживлення попиту на навчання в аспірантурі. Адже від 18 травня 2024 року право на відстрочку мають лише ті чоловіки, які здобувають рівень освіти, вищий за попередній. Наразі в Україні діє така послідовність у здобутті рівнів вищої освіти: 

  • перший (бакалаврський) – бакалавр;
  • другий (магістерський) – магістр;
  • третій (освітньо-науковий) – доктор філософії;
  • науковий рівень – доктор наук.

Більшість з тих, хто до 2022 року ще не навчався на магістратурі, вже використали це право. Наступний крок – аспірантура. Та цьогоріч все не так просто.

Зміна умов

Якщо раніше вступ на аспірантуру відбувався за результатами внутрішніх іспитів, які складалися безпосередньо в навчальному закладі, то від 2024 року на вступників чекали серйозні зміни. 

Для того, щоб претендувати на навчання в аспірантурі вони мають скласти  ЄВІ – єдиний вступний іспит. Цей іспит обов’язковий, незалежно від того, в якій науковій установі чи закладі вищої освіти хоче навчатися студент. А також від того, планує він навчатися на бюджеті чи на платній основі. Чинними будуть результати ЄВІ, який був складений 2024 року або ж 2023-го.

Що ж це за іспит (і чи справді він такий страшний)? ЄВІ складається з двох частин: 

  • тест з іноземної мови (англійської, німецької, французької, іспанської за вибором вступника);
  • ТЗНК (тест загальних навчальних компетентностей).

На виконання завдань учасники іспиту матимуть дві години (120 хвилин). За тест із загальної навчальної компетентності можна отримати максимум 33 бали та 30 балів за тест з іноземної мови.  У тесті з іноземної мови необхідно набрати щонайменше 9 тестових балів, а за тест загальної навчальної компетентності вступник має набрати мінімум 5 тестових балів, щоб подолати поріг «склав / не склав». В цьому році останній день, коли ви можете подати документи на ЄВІ – 29 травня.

Чи можна уникнути проходження ЄВІ? Очевидно, що цей іспит певною мірою ускладнює процедуру вступу на магістратуру/аспірантуру та «відсіє» частину вступників. Проте альтернатива ЄВІ існує – іспит не обов’язковий для тих вступників, які можуть підтвердити свій рівень знання англійської мови одним із дійсних сертифікатів: 

  • TOEFL;
  • International English Language Testing System;
  • Cambridge English Language Assessment. 

Рівень знання англійської мови повинен разом із цим бути не нижче рівня B2 Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти чи аналогічного рівня. Під час визначення результатів конкурсу зазначені сертифікати прирівнюються до результатів вступного іспиту з іноземної мови з найвищим балом.

Крім того, додаткові іспити можуть чекати на тих, хто вступає на аспірантуру «не за своєю спеціальністю», тобто на основі магістратури з іншої галузі знань (спеціальності), ніж та, яка зазначена в їхньому дипломі. 

Джерело – Freepik

Куди вступати 2024 року

Якщо ж вступник готовий пройти випробування іспитами, лишається найважливіше – обрати вищий навчальний заклад та спеціальність. Навчання в аспірантурі триває чотири роки й потрібно відразу бути готовим, що це обійдеться недешево.

Детальніше розглянемо, якою є актуальна вартість навчання в аспірантурі. Для цього ми зібрали інформацію за 2023 та 2024 роки за найпопулярнішими серед вступників навчальними закладами. 

Львівський національний університет імені Івана Франка (дані за 2023 рік). Вартість підготовки здобувача ступеня доктора філософії в аспірантурі становила 155 562 грн за чотири роки, за перший рік навчання – 41 278 грн. Ціни єдині для усіх спеціальностей. 

Національний університет «Львівська політехніка» (дані за 2023 рік). Вартість навчання відрізняється, залежно від спеціальності: Освіта/Педагогіка (186 900 грн – за чотири роки навчання,  56 070 – за перший рік навчання),  Право (194 тис. грн – за чотири роки, 58 200 грн – за перший рік), Інформаційні технології (190 тис. грн – за чотири роки, 57 тис. грн – за перший рік). Загалом ціни за один рік навчання в цьому університеті стартують від 55 500 і сягають 58 200 грн. 

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича (дані за 2024 рік). Вартість навчання за чотири роки стартує від 162 тис. грн (спеціальність «Математика») і сягає 212 тис. грн (спеціальність «Комп’ютерна інженерія»). Загалом за спеціальностями вартість наступна: Освіта/Педагогіка (172 тис. грн – за чотири роки, 43 тис. грн – за один рік навчання), Підприємництво та торгівля (208 тис. грн – за чотири роки, 52 тис. грн – за рік навчання), Інженерія програмного забезпечення (212 тис. грн – за чотири роки, 53 тис. грн – за рік навчання), Право (210 тис. грн – за чотири роки, 52 500 грн – за рік навчання).

Ужгородський національний університет (дані за 2023 рік). Вартість року навчання коливається в межах від 40 тис. до 48 тис. грн за рік навчання. Найдорожчими є спеціальності Стоматологія (48 тис. грн), Медицина (46 тис. грн) та Право (45 тис. грн).

Національний технічний університет «Дніпровська політехніка» (дані за 2024 рік). Вартість навчання однакова, незалежно від спеціальності, і становить 189 тис. грн за чотири роки навчання і 50 тис. грн за перший рік навчання.

Одеський національний університет імені І.І. Мечникова (дані за 2023 рік). Вартість за рік навчання на аспірантурі для будь-якої спеціальності становила 32 998 грн.

Сумський державний університет (дані за 2024 рік). Розмір плати за підготовку здобувачів вищої освіти ступеня доктора наук за всіма спеціальностями з червня 2024 року становить 35 тис. грн за рік навчання. 

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (дані за 2024 рік). Вартість навчання на контрактній формі в аспірантурі становить 31 141 грн за навчальний рік.

Загалом тенденція така, що в університетах, які розташовані якнайдалі від зони бойових дій та лінії фронту, навчання дорожче. Та попри це, Харків торік був у п’ятірці лідерів за кількістю аспірантів. Якою буде ситуація цього року, прогнозувати складно.

Джерело – Shutterstock

Умови навчання на аспірантурі у Києві

Традиційно кількість студентів у столиці найбільша. Те ж саме стосується і здобувачів  ступенів доктора філософії чи доктора мистецтва. Розглянемо детальніше, скільки коштуватиме навчання в університетах Києва. 

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (дані за 2024 рік). Вартість одного року навчання становить 59 тис. грн, незалежно від обраної спеціальності. 

Київський національний університет імені Тараса Шевченка (дані за 2023 рік). Традиційно один із найдорожчих вишів в Україні торік здійснював підготовку докторів філософії за ціною від 67 900 до 79 200 грн за один рік навчання. Де найдорожчими були навчання за спеціальностями Міжнародні відносини, Право, Журналістика, а також на Економічному факультеті.

Національний університет біоресурсів і природокористування України (дані за 2024 рік). Вартість навчання відрізняється, залежно від спеціальності: біологія (209 200 грн – за чотири роки навчання,  52 300 – за рік навчання),  Право (225 600 грн – за чотири роки, 56 400 грн – за рік), Аграрні науки та продовольство (213 300 грн – за чотири роки, 53 300 грн – за рік). 

Національний авіаційний університет (дані за 2023 рік). Вартість за рік навчання коливалася від 44 400 грн (технічні науки) до 48 тис. грн (гуманітарні науки).

Національний університет харчових технологій (дані за 2023 рік). Підготовку здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії для усіх спеціальностей здійснювали за єдиною вартістю – 31 тис. грн за рік навчання та 124 тис. грн за весь термін навчання.

***

Очевидно, що прагнення стати доктором філософії виллється в копієчку. Та попри фінансовий фактор, а також рішення влади щодо посилення вимог до вступників, охочих вступити до аспірантури не меншає. А от скільком українцям цьогоріч це все ж таки вдасться – дізнаємося вже незабаром.