0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки коштує зібрати першокласника до школи у 2023 році

Спробували знайти «середнє арифметичне»

Життя триває — 1 вересня на порозі. Попри війну та біженців, тільки в одній столиці за парти сядуть 25 тис. першокласників, що близько до показників довоєнних років. Виникає питання: а скільки у 2023 коштує зібрати дитину до школи?
Зміст

Вартість шкільного начиння залежить від регіону, типу школи (державна чи приватна. – Ред.), рівня забезпеченості закладу та його внутрішніх стандартів, додаткових послуг тощо. Розкид цін — у рази. Та все-таки спробуємо знайти «середнє арифметичне».

Ще більше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.

Шкільна форма

Передовсім про головне: ще до ковідного карантину в Україні скасували обов’язкове носіння форми.

Утім, переконаним прихильникам шкільної класики виробники пропонують варіанти: для дівчат — сукні, сарафани, блузки і спідниці, а хлопчиків — костюми-трійки й костюми-двійки (з жилеткою і без), штани і сорочки тощо.

Вибираючи речі, зверніть увагу на матерію, якість шиття, кількість предметів. Перевірте, чи зручно дитині самостійно знімати й надягати одяг, адже це доведеться робити на уроках фізкультури, чи в басейні тощо.

Й для дівчаток, й для хлопчиків, комплект може обійтися у середньому 1000 грн, і так само класичні туфлі. Як маєте гроші, можете придбати щось і дорожче, наприклад, класичний костюм-трійка для хлопчика від українського виробника коштуватиме 4533 грн. І це без сорочки.

Але не кваптеся. Перш ніж щось купувати, поцікавтеся в школі, чи мають вони якийсь внутрішній дрес-код. Можливо, в них запроваджені однострої, наприклад, піджаки (пошив на замовлення), або «верх-низ» певного кольору.

Крім того, на фізкультуру треба мати спортивну форму + кросівки, а це ще орієнтовно 1 тис. грн.

Тож одяг і взуття — не менше 3 тис. грн.

Наплічник

Нагадаємо, що лікарі не радять купувати дітям сумку через плече на довгій лямці або таку, що треба носити в руці, адже це призводить до перекошування постави. Оптимальним варіантом є класичні шкільні ранці або наразі куди популярніші ортопедичні наплічники.

Зверніть увагу, на яких характеристиках свого товару наголошує український виробник:

«Рюкзаки з ортопедичною спинкою та лямками анатомічно правильної форми, що забезпечують комфорт та зменшують тиск на хребет дитини, тим самим дарують відчуття легкості. Вироби мають малу вагу, що вкрай доречно для незміцнілого організму дитини. Світловідбивні елементи забезпечують видимість дитини при поганому освітленні та на дорозі у темну пору доби. Матеріали виробів зносостійкі, стійкі на розрив та до впливу навколишнього середовища й зовнішніх факторів, завдяки чому зберігають свої властивості та охайний вигляд на довгі роки активного використання».

Отже, ознаки хорошого наплічника:

  • ортопедична спинка, анатомічна форма, зручні відділення й замки;
  • мала вага;
  • наявність світловідбивних елементів;
  • якісний матеріал та зносостійкість.

Ціновий діапазон — від 760 до 1790 грн, тож наплічник обійдеться в середньому 1200 грн. Утім, на інших сайтах є й дорожче — до 3 тис. грн і більше.

Канцелярія

Зошити й обгортка для них, ручки, прості та кольорові олівці, пластилін, альбом для малювання, кольоровий папір і картон, клей, фломастери, гумки, пенал та інші канцелярське приладдя обійдеться від 300 до 500 грн, а, може, й більше, залежно від кількості та якості товарних одиниць. Адже, наприклад, зошит на 12 аркушів у косу лінійку нині коштує 5–8 грн, а лінійка гнучка 15 см за акційною ціною — 10,50 грн.

Першокласнику на рік вистачає зазвичай 5 зошитів у клітинку, 5 у косу лінійку та 4 зошити на друкованій основі (60–70 грн за одиницю).

Тут теж варто порадитися із вчителькою. Зошити, прописи тощо можуть закуповуватися для класу єдиного зразка — гроші, вочевидь, збиратиме батьківський комітет.

Хай там як, відкладіть на канцелярію бодай 300 грн.

І ще кілька порад:

  • не варто купувати чорнильні ручки — в першокласників вони чомусь часто течуть; краще візьміть звичайні кулькові;
  • не варто купувати ручки-автомат — діти схильні ними гратися («клацати»), замість зосереджуватися на уроці;
  • обирайте компактні обгортки й пенали, зі зручними широкими відділами. Цих відділів не має бути забагато, бо дитині буде важко з цим впоратися;
  • купуйте м’який пластилін — неякісний, твердий, дитині важко розім’яти. Вона може відстати від виконання завдання;
  • перед школою поясніть дитині, як усе це начиння слід складати й розкладати, майте при цьому терпець.

І, нарешті, нагадаємо, що першокласників не оцінюють, тому щоденник не купуйте.

Підручники та посібники

Підручники для навчання видасть шкільна бібліотека. Вільний доступ до електронних надає Інститут модернізації змісту освіти. Також МОН України залучає до цієї справи бізнес — на сайті видавництва «Ранок» викладено безкоштовні підручники.

Певна річ, треба спитати вчителя за якими саме підручниками та яких саме авторів навчатиметься клас.

Але є одне «але». З високою ймовірністю для вивчення англійської мови у школі можуть запропонувати купити комплект «підручник — робочий зошит», а це не менше 400 грн (і це далеко не максимум — є вдвічі дорожчі пропозиції). Або вчителька запропонує купити дітям робочий зошит до підручника з математики — плюс 80 грн, або ще до якогось предмета — тож ще плюс…

Налаштуйтеся на придбання навчальних посібників — з вас орієнтовно 500 грн.

Оплата за освітні послуги

Згідно із Законом України «Про освіту», держава гарантує безоплатність повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти. І це, до речі, працює. У «звичайних» державних школах направду немає ні базових оплат за навчання, ні жодних доплат за факультативи, додаткові заняття тощо.

Однак приватні школи вимагають реєстраційний внесок або плату за навчання. І вона може бути відчутною, наприклад, вартість навчання в 1–4 класах київського ліцею «Глобус», за умови, повної оплати — 235 тис. грн, але якщо сплачуєте поетапно — в підсумку вийде дорожче.

Крім того, багато років точаться дискусії про неправомірність шкільних «поборів»: на ремонт, встановлення турнікетів, утримання басейну, у фонд школи, у фонд класу тощо. Прогрес є, але випадки ще фіксуються. Докладно про це ми писали у статті «За що батьки не мають платити в школі».

М’якшою формою «залучення» може бути участь батьків у ремонтних роботах, підготовці до навчального року, прибиранні класу тощо.

Тож у цій бюджетній статті — все дуже по-різному, від нічого, волонтерської фізичної праці до тисяч гривень.

Харчування

Згідно з чинним Порядком організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, безоплатне гаряче харчування передбачено для таких категорій учнів:

  • дітей-сиріт;
  • дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах);
  • дітей із малозабезпечених сімей;
  • учнів закладів освіти, розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей-чорнобильців;
  • дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;
  • дітей з-поміж осіб, визначених у статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  • осіб інших категорій, визначених законодавством та/або рішенням органу місцевого самоврядування.

Часто в останньому пункті — учні 1–4 класів, тож вашого першачка в шкільній їдальні з високою ймовірністю погодують безкоштовно. Причому не тим, що бог послав, а відповідно до нормативів, виписаних у згаданому документі. Принаймні так має бути.

Є й інша картина. На сайті однієї зі шкіл повідомляється: «Батьки можуть замовити для дитини додаткове харчування: сніданок — 3240 гривень на місяць, а також підвечірок — 3240 гривень на місяць. Додаткове харчування можна замовити з 1 класу навчання».

Тож харчування в школі може і нічого не коштувати, а може знову-таки обійтися в тисячі.

І ще один момент: у багатьох школах нині батьків просять забезпечити дитині тривожну валізку. У неї варто покласти воду і їжу, яка не псується (печиво, вафлі, горішки тощо). Обговоріть це теж із вчителькою. Детальніше про тривожну валізку можна почитати за цим посиланням.

Загальна калькуляція

Тож вартість збору першокласника до школи в Україні на 2023 рік за найскромнішими підрахунками становить:

3000+1200+300+500= 5 тис. гривень (або 74,6% мінімальної зарплати)

Але в дорожчих пакетах можете цю суму, як мінімум, подвоїти.

З прийдешнім новим навчальним роком!