Скільки коштує зібрати тривожну валізку на випадок ядерного удару
І що робити в разі катастрофи
За словами очільника ГУР Кирила Буданова, росія завершила підготовку до теракту на ЗАЕС – біля 4 з 6 енергоблоків російські війська розмістили техніку з вибухівкою. «Ніколи ситуація не була такою серйозною, як зараз», – підкреслив Буданов в інтерв’ю британському виданню The New Statesman.
Вірогідність застосування ядерної атаки за допомоги ракет, на щастя, невелика. Але з огляду на явну неадекватність наших північних сусідів повністю виключити такий сценарій не можна. Тому варто продумати свої дії на випадок, якщо якийсь із прогнозів таки стане реальністю.
Ще більше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.
Як саме діяти у разі ядерного удару, старше покоління вчили ще у школах на уроках початкової військової підготовки або цивільного захисту – в підручниках все було описано досить просто й детально. Для тих же, хто це забув або не вивчав у школі, в інтернеті вже викладено чимало інструкцій. На наш погляд, досить вдалою є інструкція, розроблена вітчизняним МОЗ:
Ця інструкція також передбачає перші й найпростіші та найнеобхідніші дії, щоб мінімізувати наслідки радіоактивного забруднення для себе особисто та своїх близьких:
Тому варто зберегти цю інструкцію, до того ж варто зробити це у друкованому вигляді, оскільки вельми вірогідно, що у разі ядерного удару деякий час не буде ні світла, ні зв’язку.
Крім того, варто потурбуватися заздалегідь про необхідні запаси на перший період після можливої ядерної аварії. Так, йдеться про ту саму «тривожну валізку», яку українці вже збирали в лютому минулого року, і яка для багатьох з них стала порятунком у буквальному сенсі цього слова.
Тривожна валіза на випадок ядерного удару мало чим відрізняється від такої ж на випадок інших надзвичайних ситуацій, однак варто нагадати, що має до неї входити і заодно порахувати, скільки це все коштує.
Крім необхідних побутових речей, ліків та їжі, до валізки необхідно не забути покласти документи, що посвідчують особу та правовстановлюючі документи на належне майно. Не забудьте про гроші та банківські картки, медичні документи, якщо вони у вас є.
Утім, на цьому ми зосереджуватися не будемо, а перейдемо до переліку тих речей, які можуть вам знадобитися у перші дні після можливого ядерного удару чи теракту на ЗАЕС.
Мінімум речей, який має входити до тривожної валізки, такий:
- павербанк та зарядні пристрої до мобільних телефонів. Це коштує від 400 гривень;
- невеличкий радіоприймач – він обійдеться приблизно у 500-600 гривень;
- ліхтарик та запасні батарейки до нього й приймача, запальничку, сірники, кілька свічок. Це стане у 200-300 гривень;
- не зайвим буде компас та механічний годинник – у разі ядерного удару електронні пристрої можуть вийти з ладу зовсім або на деякий час. Якщо будете це все купувати, то можна вкластися у 1 тис. гривень;
- ніж, а ще краще – ніж і мультитул (багатофункціональний інструмент): від 100 до 600 гривень;
- пакети для сміття, пару рулонів скотчу (широкий та вузький) – можна вкластися у 100 гривень;
- посуд. Ідеально – туристичні казанок, ложка, виделка, фляга, кухоль. Якщо ні – то хоча б кухоль, ложку та тарілку. Тут можна обійтися тим, що є вдома, а можна купити компактний туристичний набір. Ціна – від 400-500 гривень, але краще не купувати найдешевше.
Із речей також візьміть запасну білизну, шкарпетки, верхній одяг по сезону (з розрахунком на можливий дощ та низьку температуру), запасне взуття, дощовик. Можна й більше, але розраховуйте свої сили. Ціну всього цього ми рахувати не будемо, оскільки, найімовірніше, всі ці речі вже є у вашому гардеробі.
Отже, необхідний мінімум «виживальника» коштує від 2700 до 3500 гривень. Можна на чомусь зекономити, можна щось додати, однак не захоплюйтесь ні тим, ні іншим.
До цього всього нам необхідні ще, як мінімум, набір ліків і продуктів.
Крім звичного набору ліків, якими ви користуєтесь щодень, до неї мають входити:
- засоби для зупинення кровотечі (турнікет чи кровоспинний бинт з гемостатичним засобом);
- хлоргексидин або спирт для дезінфекції ран;
- санітайзер для рук, спиртові серветки;
- марлеві серветки різних розмірів, нестерильні марлеві бинти;
- еластичні бинти з можливістю фіксації;
- дві пари гумових рукавичок;
- спеціальні атравматичні ножиці для швидкого розрізання одягу на потерпілому.
Можна не заморочуватися і купити звичайну автомобільну аптечку – перелік ліків, що до неї входять, розрахований саме на травми та нещасні випадки. Коштує більш-менш пристойна автомобільна аптечка від 550 гривень, є дешевші й дорожчі варіанти, втім, тут теж не варто економити.
Однак, як пам’ятаємо, ми збираємо тривожну валізку на випадок ядерного удару. Тому в аптечці мають бути специфічні ліки:
- йодид калію – середня ціна за необхідну дозу на одну людину становить 275 гривень:
- таблетки фероцину – 200 гривень;
- Латран (ондансетрон) – 175 гривень.
Можливі й інші ліки, однак не піддавайтеся паніці та комплектуйте аптечку з холодним розумом. Тим паче, що препарати йоду в жодному разі не слід приймати з метою профілактики. На цьому наголошує Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки
Отже, суто «ядерна аптечка» нам обійдеться у 650 гривень, а повна – у 1200-1500 гривень.
На випадок радіаційної небезпеки варто купити ще кілька речей, які цілком доступні та недорогі. Це, зокрема:
- респіратор – 20-30 гривень;
- звичайні захисні окуляри для будівельних робіт – 100-200 гривень;
- дощовик – 50-150 гривень;
- рукавички та медичні бахіли – 10-50 гривень.
Все це обійдеться дешево – 180-420 гривень – і все це можна без проблем купити у найближчому магазині будівельних матеріалів.
Про те, що поки ДСНС та влада налагодять більш-менш пристойну допомогу, потрібно буде щось їсти, також не варто забувати. Найкращим варіантом тут будуть продукти з тривалим терміном зберігання та готові до вживання без додаткової обробки. Це можуть бути снеки, консерви, печиво, шоколад.
Якщо у вас є дитина чи домашні тварини, не забудьте взяти дитячі суміші та корм.
Також зробіть запаси води: чим більше, тим краще, але не менш трьох літрів на людину на добу. В залежності від гаманця та потреб на одну людину піде приблизно 500-1000 гривень.
«Затарюючись» продуктами (як і всім іншим), пам’ятайте – найважчими та найнебезпечнішими будуть перші два-три дні. Звісно, якщо ви не потрапили в епіцентр вибуху, але тоді жодні запаси вже не знадобляться.
Як пише маркетолог Superhumans, Наталка Макогон, «у разі теракту на Запорізькій АЕС погода (особливо вітер) матиме сильне значення, а 80% забруднення можна опрацювати в першу добу».
Тому напихати у тривожну валізку зайвого не варто – будьте прагматичні та раціональні. Виходячи з цього принципу, при її комплектуванні можна вкластися у доволі невеликі гроші – згідно з нашими підрахунками це від 4 580 до 6 420 гривень.
Звісно, це умовна цифра – у кожному конкретному випадку вона може бути скорегована як в один, так і в інший бік.
Однак з огляду на можливий варіант розвитку подій в будь-якому разі сума не здається занадто великою.
Насамкінець: автор і редакція схиляються до думки, що всі ці розрахунки є суто теоретичними та нікому не знадобляться на практиці. Утім, як казали древні – рraemonitus, praemunitus, тобто «попереджений, значить – озброєний».