0 800 307 555
0 800 307 555

За що батьки не мають платити в школі

І що робити, якщо гроші вимагають

З початку навчального року батьки школярів вже встигли отримати списки на додаткові зошити, книги, подарунки вчителям та оздоблення кабінетів. Декотрим «пощастило» більше – підготовка до навчального року почалася ще в липні-серпні: миття вікон та класів, оновлення меблів, фарбування стін і стель силами батьків.
Зміст

Окрім того, в деяких школах все ще мають місце обов'язкові так звані «добровільні» внески: щомісячні, щорічні або ситуативні, коли гроші потрібно здавати терміново.

Finance.ua підрахував, скільки грошей витрачають українці на побори в школі та дізнався як захиститися від таких незаконних вимог. Адже повна загальна середня освіта є безоплатною, а тиск на батьків – незаконним.

Про те, як не платити зайвого – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, ваш гаманець вам подякує.

Скільки коштує спокій батьків: «прайс» поборів у школах

Жовтень уже добігає кінця, а батьки першачків досі облаштовують класи для комфортного перебування дітей: штори, шафки, парти, проєктори, телевізори, принтери та папір з чорнилами. Перелік варіюється в кожному класі.

Як же вчилися попередні учні в цьому ж класі, чому у школи немає коштів на шкільні потреби? Більшість батьків або не задається такими питаннями, або мовчить через страх перед засудженням громадськості.

Ті, хто ставить питання щодо обов'язковості таких внесків дуже часто потрапляє у немилість вчителя або членів батьківського комітету, що закінчується дискримінацією і булінгом. Тому легший шлях – без зайвих питань передавати гроші.

Скільки набігає грошей на все необхідне для навчання дитини в школі? Фахівці відзначають, що цього року зібрати дитину з нуля в старшу школу коштувало від 7,2 тис. грн.

Водночас на збори першокласника та п’ятикласника витратили стільки ж, скільки й минулого року – у середньому 6,1 тис. грн.

Окрім цього на батьків «лягають» додаткові й часом примусові витрати на те, чим має забезпечувати держава з податків, які сплачують ті ж самі батьки.

Найбільший запас грошей варто зробити батькам саме на серпень-вересень, адже тоді починаються закупки до 1 вересня та батьківські збори. У кожної школи свої «правила», але побори можна умовно поділити на:

  • «Благодійні добровільні внески» – сплачуються щомісячно, від 200-1000 і вище. Завдяки цим внескам школу мають робити комфортнішою для дітей. Іноді просять оплатити одразу за семестр, або навіть рік наперед. Тобто за навчальний рік батьки-благодійники підтримують школу на 1800-9000 грн і більше.
  • Фонд класу та/або школи – зазвичай тут акумулюють гроші на потреби на кшталт паперу для принтеру, оплату прибирання, подарунки на свята. Гроші потрібно здавати ситуативно, часто сума корелюється в більшу сторону. За рік це буде коштувати від 700-1200 грн і верхня межа суми визначається лише фантазією батьків, які вигадують подарунки для дітей та вчителів.
  • Матеріали для навчання – зошити та додаткові книги з предметів, не лише для дітей, але й для вчителів. Сума залежить від кількості предметів, найдорожче – книги та методичні матеріали з іноземних мов. На цю статтю витрат мінімально йде 500-1000 грн.
  • Інше: екскурсії, фотосесії, майстер-класи – інтерактив для дітей, проте часто буває, що адміністрація школи обирає підрядників для організації даних подій серед «своїх». Наприклад, потрібна фотосесія для класу – пропонують окрему фірму, якій дозволено знімати в даній школі. Сума від 250-500 грн і вище.

У підсумку, щорічно батькам доводиться оплачувати 3500 грн і більше, проте остаточну суму можна порахувати під кінець року. Витрати на всі фонди часто бувають більшими, окрім періодів локдауну. Хоча на початку запровадження карантину та переходу на дистанційне навчання батьківські комітети зменшили свою активність.

Що робити, якщо в школі вимагають гроші

В школах та садочках України, на жаль, досі мають місце непоодинокі випадки дискримінації дітей та батьків/опікунів через достаток родини: майновий та соціальний стан або через рішення не здавати гроші у фонд школи. Ставлення до учня формується через призму хто й скільки заніс коштів до закладу освіти.

Адвокат Сергій Курінний зазначає, що ніхто не має права примушувати батьків до здачі грошей. Відповідно до чинного законодавства про освіту, у закладах освіти чітко визначений перелік джерел фінансування до якого можуть відноситись, також і благодійні внески. Але потрібно пам'ятати, що благодійність – це виключно добровільна справа, вона виключає будь-який тиск та примус.

«Якщо до вас застосовують заходи тиску, найдієвіші засоби протидії – подання скарг до органів управління освітою. Пам'ятайте, що корупція завжди боїться розголосу та медійної уваги, тож, як не дивно, чудовим додатковим заходом є висвітлення таких фактів у ЗМІ, соцмережах разом зі скаргою, звісно», – пояснює він.

Якщо ж тиск з боку вчителів, інших батьків або адміністрації не зменшується, то існують інструменти притягнення до кримінальної відповідальності.

«Такі дії утворюють склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 189 Кримінального кодексу України, тобто, вимагання. Для цього вже потрібно звернутись до органів Національної поліції України з відповідною заявою. Варто пам'ятати, що співробітники поліції не мають права відмовляти вам у прийнятті заяви та зобов'язані відкрити кримінальне провадження й вивчити факти викладені у вашій заяві в межах досудового розслідування», – додає Сергій Курінний.

Крім цього, можна притягнути до відповідальності батьків, які за вказівкою вчителя збирають кошти та тиснуть на інших батьків. Такі дії з боку батьків можуть однозначно тлумачитись, як вимагання, що викликає необхідність безпосередньо звертатись до поліції.

Якщо ж ви впевнені, що не буде тиску на дитину, у разі вашої відмови здавати гроші, то можна обрати іншу тактику, щоб зберегти свої кошти і нерви.

«Можете просто ігнорувати такі вимоги», – пропонує юрист Владислав Крайник.

Як має бути: що говорить закон та листи від МОН

Державні та комунальні загальноосвітні навчальні заклади фінансуються коштами відповідних бюджетів у повному обсязі.

За словами Владислава Крайника, юриста холдингу Treeum, нормативне обґрунтування зазначено в таких джерелах:

  • Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 4 березня 2004 року 5-рп/2004 у справі про доступність і безоплатність освіти.
  • Виходячи з положень частин другої, третьої статті 53 Конституції України, за якими повна загальна середня освіта є обов’язковою і безоплатною, витрати на забезпечення навчально-виховного процесу в державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладах здійснюються на нормативній основі коштами відповідних бюджетів у повному обсязі.
  • Закону України «Про освіту», а саме: частина 1 статті 79, частина 3 статті 30, частина 1 статті 26 та частина 2 статті 25.

«Отже, здобуття дітьми повної загальної середньої освіти не може бути поставлене в залежність від придбання чи непридбання батьками їхнім коштом додаткових робочих зошитів, хрестоматій, посібників чи будь-яких інших додаткових або допоміжних ресурсів», – зазначає Крайник.

Жоден учасник освітнього процесу не має зазнавати дискримінації через відмову від участі в благодійній підтримці закладу. Водночас учні та їхні батьки можуть отримувати в закладі загальної середньої освіти платні освітні й інші послуги виключно на добровільних засадах.

Державні та комунальні заклади освіти мають право надавати лише ті платні послуги, які визначені урядом або затверджені їхніми засновниками. Перелік таких платних послуг обов’язково має бути оприлюднений на сайті закладу освіти або засновника такого закладу освіти.

Перелік платних послуг на сьогодні визначений постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 796. Важливо, що в державних і комунальних закладах освіти під час освітнього процесу, не можуть проводитися платні заходи чи надаватися платні послуги.

«Якщо ви стали свідком розповсюдження рекламної продукції в школі, то такі дії також є порушенням, про що знову ж таки потрібно подавати скаргу адміністрації закладу, в органи управління освітою», – розповідає Сергій Курінний.

Відповідно до частини 2 ст. 17 Закону України «Про рекламу», забороняється розміщення внутрішньої реклами у приміщеннях державних органів та органів місцевого самоврядування, дошкільних навчальних закладах, середніх загальноосвітніх школах та в спеціалізованих загальноосвітніх закладах освіти. Ця заборона не поширюється на соціальну рекламу.

Як перевірити, чи є у школи кошти на все необхідне для навчання дітей

Уряд розподілив 1 млрд 421 млн 334 тис. грн субвенції місцевим бюджетам «Нова українська школа» у 2021 році.


Натисніть для збільшення, зображення відкриється в новому вікні

З них – 1 млрд 21 млн 334 тис. грн видатків розвитку, які розподілили на:

  • засоби навчання та комп’ютерне обладнання, меблі на суму 986 млн 334 тис. грн;
  • комп’ютерне та мультимедійне обладнання, навчально-методичну та навчальну літературу, зошити з друкованою основою, їхні електронні версії зокрема з аудіосупроводом для пілотних шкіл – 35 млн грн.

Школи в Україні перебувають здебільшого у комунальній власності, також є державні та приватні школи. Школи комунальної власності утримуються коштом податків державного та місцевого бюджетів, які батьки вже сплатили.

Згідно з листом від МОН №1/11-8477 від 10.08.18 р, заклади освіти, що отримують публічні кошти, та їхні засновники зобов’язані оприлюднювати на своїх сайтах не лише кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, а й інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їхньої вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел.

Батьки мають право робити запити щодо фінансування школи та чи були раніше сформовані бюджетні запити навчального закладу до свого засновника. В ідеалі, така інформація повинна бути розміщена на сайті школи або інформаційній дошці. Адміністрація не має права відмовити батькам у наданні інформації.

Що робити, якщо директор відмовився надавати інформацію? Батьки з таким запитом можуть звернутися до місцевого органу управління освітою.

Інформацію про заповненість шкіл можна подивитися на сайті «Освітня карта Києва», а натиснувши на окрему школу буде висвітлена інформація про фінансове забезпечення закладу.

Які докази збирати, щоб довести вимагання грошей в школі

За словами адвоката Сергія Курінного, у цьому разі доцільно зберігати листування, аудіо/відеозаписи, важливими також є покази свідків.

«Спробуйте знайти собі прибічників та згуртуватись навколо подолання корупційних проявів у закладі освіти. Під час проведення досудового розслідування варто пам'ятати, що слідчий повинен не просто опитати, а саме викликати вас на допит як свідка, та осіб з якими ви згуртувались для вирішення проблеми», – підкреслює адвокат.

Якщо батьки розуміють, що є маніпуляції з боку адміністрації школи, тобто вони діють руками батьківського комітету, то здаватися не потрібно.

«Усі факти маніпуляцій потрібно викласти у скарзі та подати її. Окремо звертаю увагу на висвітлення фактів корупції: жоден навчальний заклад не готовий до приїзду журналістів і розголосу, тож, найімовірніше, ця протиправна діяльність буде зупинена», – підкреслює Сергій Курінний.

За комфортні умови в школі відповідає адміністрація та місцева влада, а не батьки та вчителі. Якщо через те, що батьки не здали гроші, цькують дитину – це економічний булінг, тобто злочин.

Яка допомога школі є законною

Законними є внески, якщо школа надає платні послуги понад гарантований державо. обсяг. Наприклад, гуртки співу, спортивні секції, додаткова освіта тощо. Адвокат Сергій Курінний наголошує, що такі додаткові послуги є добровільними.

Варто пам'ятати, що розрахунки зі школою мають бути лише офіційними, тобто через касу, або безготівковими. Готівку в руки вчителю ви не повинні здавати – це порушення.

«Якщо розрахунок здійснюється через касу, ви повинні отримати документи, які підтверджують зарахування коштів на рахунок школи. Також, школу можливо підтримувати через благодійні внески, які так само є добровільними», – додає Курінний.

Крім того, можливо укласти зі школою договір пожертви та передати не кошти, а майно.

«Благодійність є цільовою, тобто, школа повинна прозвітувати перед благодійниками за витрачені кошти чи використане майно. Благодійник має право вимагати, щоб його внесок (грошовий чи майновий) використовувався виключно на цілі освіти і, наприклад, комп'ютер, який ви передали для використання в класі не стояв в кабінеті директора», – розповідає Сергій Курінний.

Частиною 1 ст. 79 Закону України «Про освіту» передбачено, що джерелами фінансування суб'єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути:

  • державний бюджет;
  • місцеві бюджети;
  • плата за надання освітніх та інших послуг відповідно до укладених договорів;
  • плата за науково-дослідні роботи (послуги) та інші роботи, виконані на замовлення підприємств, установ, організацій, інших юридичних та фізичних осіб;
  • доходи від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання;
  • гранти вітчизняних і міжнародних організацій;
  • дивіденди від цінних паперів, відсотки від депозитів і розміщення коштів спеціального фонду на поточних рахунках банків державного сектору;
  • добровільні внески у вигляді коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів, одержаних від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб;
  • інші джерела, не заборонені законодавством.

«Відповідно до цього директор повинен спрямовувати свою роботу на роз'яснення потреб навчального закладу. Так, кошти державного (місцевого) бюджету далеко не завжди покривають потреби навчального закладу, але директор у цьому питанні повинен бути дипломатом, переконуючи батьків допомогти. Наприклад, побудувавши системи прозорості та підзвітності у використанні коштів і ніяк не вимагати», – зазначає Сергій Курінний.

Якщо ви вирішили допомагати школі та вносити благодійні внески, не забувайте вказати цільове призначення, наприклад «Кошти на ремонт вікон школи № ...». Збережіть квитанцію і якщо щось піде не так, в разі нецільового використання грошей, буде можливість поскаржитися на незаконні дії адміністрації школи.

Відповідно до законодавства батьки мають право, але не зобов’язані, вносити кошти на потреби школи через спеціально створений шкільний благодійний фонд. Даними грошима розпоряджається саме батьківський комітет, а також контролює їх цільове використання. Директор чи інші представники школи не мають на це права. Порядок створення фонду можна подивитися у Законі України «Про благодійництво та благодійні організації».

Корисні посилання для батьків