Пошкоджено майно? Алгоритм, як вам подати заяву до Міжнародного реєстру збитків
Адже ця тема дуже актуальна вже, на жаль, для більшості українців
Від 2 квітня поточного року почали приймати заявки від українців до Міжнародного Реєстру збитків. Тобто минуло вже більше понад пів року. Але й досі про таку можливість мало хто знає.
На сьогодні можна подавати заяви тільки стосовно знищеного та пошкодженого майна, але згодом функціонал буде ширшим.
Страхування квартири — це надійний спосіб убезпечити себе від фінансових витрат, які можуть виникнути, якщо ваше майно буде пошкоджено, або знищено. Навіть через військові дії. Допоможе вам у цьому Finance.ua. В нас можна замовити страхування орендного чи власного житла за декілька хвилин.
Коли почалася війна, обстріли, пошкодження, з’явилися й питання: як це все буде відбудовуватися, хто буде за це платити, хто буде відшкодовувати.
Першочерговим було протистояти агресору, але й про період «після» також треба було починати дбати.
Для документального обліку доказів та інформації стосовно збитків, завданих агресією з боку рф до України створили спеціальний Реєстр (Register of Damage for Ukraine, скорочено RD4U), який є ключовим компонентом компенсаційного механізму в міжнародних масштабах.
В нього збирають заяви про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих від 24 лютого 2022 року або пізніше в межах визнаних міжнародних кордонів України з її територіальними водами включно всім фізичним і юридичним зацікавленим особам, а також загалом нашій державі протиправними діями рф (ст. 1 Статуту Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України).
Початковий період формування Реєстру визначений в три роки.
Всі фізичні та юридичні особи, житло чи інше майно яких отримало пошкодження різного ступеня внаслідок дій, спричинених російською агресією проти України мають на це право.
Фізичні особи можуть зробити це через представника чи самостійно. Юридичні особи та Держава (її органи самоврядування, підприємства тощо) — через представника.
Починається все з визначення категорії заяви. Зараз користувачам доступна лише категорія А3.1 «Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна», але згодом плануються також:
- заяви, стосовно вимушеного переміщення (А1);
- заяви, стосовно порушення особистої недоторканності (А2);
- заяви, стосовно втрати доходу, майна, засобів до існування (А3);
- заяви через втрату належного доступу до держпослуг (А4).
- пошкодження чи знищення певного майна (В1);
- втрата культурної, історичної та релігійної спадщини (В2);
- шкода природі, її ресурсам та загалом навколишньому середовищу (В3);
- витрати з метою підтримки постраждалого населення країни (В4);
- очищення від боєприпасів, розмінування (В5).
Категорія С (від юридичних осіб за виключенням внесених до категорії В):
- знищення чи пошкодження майна (С1);
- втрата релігійної, історичної чи культурної спадщини (С2);
- економічні витрати, зокрема й збитки бізнесу (С3);
- витрати на підтримку постраждалих українців, гуманітарні видатки (С4).
Ще раз зауважимо, що запуск відбуватиметься поетапно, зараз можна подати тільки заяву про Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна, тобто за категорією А3.1. Але й це вже дуже великий та значний крок. Зупинимось на особливостях здійснення процедури поетапно.
«Дія» вчергове довела свою незамінність, бо подавати заяву можна саме через цей Всеукраїнський ресурс.
Заявнику треба уважно внести відомості, які передбачені формою електронного документа. Підтвердження також прикріплюються тут. Підпис ставиться електронний (подбайте про нього, якщо ще не зробили раніше та не активували).
Інші формати не передбачені, не допускаються та розглядатися не будуть. Це єдиний можливий варіант. Але вже є інформація (непідтверджена офіційно), що ті, хто не має можливості чи бажання використовувати «Дію» з цією метою, вже незабаром зможуть подати заяву через ЦНАПи в Україні. Ще раз наголосимо, це поки що на рівні чуток.
В Дії ж вже прямо зараз після заповнення інформації, після надання документації, після перевірки відомостей та підпису Форми Заявник отримує повідомлення про прийняття заяви, дізнається її унікальний номер та може переглянути згенерований автоматично перелік наданих доказів й загалом інформації, що подавалися разом з цією Заявою.
Отримане повідомлення про прийняття заяви треба зберігати. Воно є підтвердженням подання звернення та дати внесення його до Реєстру.
Заяву до Реєстру збитків можуть подати лише власники тієї нерухомості, яку вже було обстежено комісією та відносно якої вже внесений відповідний акт до Реєстру зруйнованого та пошкодженого майна.
Для цього житло має знаходитися на території, підконтрольній Україні, а заявка повинна бути подана через єВідновлення.
Все розроблено таким чином, що потрібні відомості в Дію «підтягуються» самостійно.
Також заяви можна буде подавати й стосовно житла на ТОТ (в Донецьку, Луганську, Севастополі та ін. містах, якщо воно було знищене/пошкоджене після 24.02.2022р.).
Заповнювати документи можна до 5 днів. Але не більше. Бо до завершення це буде чернетка заяви, а через 5 днів програма її автоматично видалить.
Далі алгоритм дій наступний:
- рада Реєстру отримує заяву;
- ухвалює рішення стосовно внесення її до Реєстру збитків. І це ще не розгляд, не визначення компенсації. Це тільки внесення, про яке заявника інформують за допомоги Дії.
До заяви радимо додавати максимум додаткових відомостей, завантажувати файли з наявними доказами (фото, записи, документи) та вказувати власний орієнтовний розмір вимоги.
Відповідно до Правил подання обробки заяв до Реєстру, опрацювання відбуватиметься у два етапи.
Спочатку їх перевірять на дотримання технічних та формальних вимог представники Секретаріату Реєстру. Далі здійснять попереднє оцінювання на відповідність встановленим критеріям (є інформація, що в Секретаріаті будуть об’єднувати всі заяви по групах та потім розглядати їх разом, щоб прискорити процедуру).
Потім заяви передадуть на розгляд Раді, яка володіє вищими повноваженнями стосовно внесення цих документів до Реєстру. Заявникам про рішення буде повідомлено за допомоги «Дії».
Після отримання позитивного результату не треба надсилати запити стосовно часу виплати та суми компенсації заявникам. Це лише мандат компенсаційного механізму, який ще тільки належить створити. На це, звичайно, піде час. Але й Україна, й партнери вже активно над цим працюють.
Підсумуємо:
- Зараз йдеться про можливість внесення відомостей про пошкоджене чи знищене майно до загального Реєстру.
- Виплати поки що не здійснюються.
- Сам компенсаційний механізм перебуває на етапі створення.
Але втрачати час не варто.
Якщо на майно вже була отримана компенсація за допомоги єВідновлення або ж сертифікат за знищене житло, все одно заяву до Міжнародного реєстру збитків подавати можна.
Відмінність міжнародного Реєстру від йому подібного національного в тому, що в перший можна подавати заяви навіть стосовно майна, розташованого на ТОТ. Перелік категорій в Реєстрі міжнародного формату ширший переліку передбаченого в національному.
І якщо національний варіант відшкодування відбувається за допомоги коштів, залучених від партнерів, то Міжнародний Реєстр передбачає розробку механізму компенсацій коштом заморожених активів агресора.