Нові правила бронювання: що змінюється для підприємств та військовозобов’язаних
Ключове, що треба знати
З 1 грудня у правила бронювання від мобілізації військовозобов’язаних працівників, що працюють на критично важливих підприємствах, або у державних органах, вносяться зміни.
Нові правила регламентуються Постановою Кабінету міністрів України № 1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 22 листопада 2024 року.
Яка, своєю чергою, вносить зміни до постанови КМУ№ 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України „Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію“ щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 27 січня 2023 року. Й таким чином дещо змінює правила бронювання.
Нова процедура бронювання починає працювати (за деякими виключеннями) 1 грудня 2024 року. Від цієї дати підприємства та установи, які мають право на бронювання своїх співробітників, подаватимуть їхні списки не у паперовому вигляді, а виключно в електронній формі через портал «Дія».
Крім того, ці підприємства та установи мають у строк до 28 лютого 2025 року підтвердити свій статус критично важливого підприємства і бути включеними до Єдиного переліку органів державної влади, інших органів, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних. Критерії та алгоритм такого включення визначено у Постанові КМУ № 76.
Для того, щоб бути включеним до цього переліку, керівництво підприємства чи установи має звернутися до міністерства економіки чи відповідного державного органу управління із заявою про отримання статусу критично важливого підприємства (установи) і надати відповідні документи, які підтверджують виконання визначених критеріїв.
Для підприємств та установ, які станом на 23.11.2024 мають такий і строк дії якого закінчується до 30 листопада 2024 року включно, цей статус зберігається до 31 грудня 2024 року. А далі — вже за новими правилами.
Після того, як підприємство чи установа будуть включені до Єдиного переліку органів державної влади, інших органів, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних, керівник чи уповноважена особа такого підприємства, чи установи формує список працівників для бронювання через портал «Дія».
Якщо все зроблено правильно, та всі вимоги щодо самих працівників виконано, вони протягом 72 годин (три доби) мають отримати відстрочку та переводяться на спеціальний військовий облік на термін дії відстрочки. Це відображатиметься у додатку «Резерв+» військовозобов’язаного.
Суб’єкти, які мають право на бронювання своїх працівників, визначені у документі під назвою «Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період».
Він також затверджений Постановою КМУ № 76.
Перелік цих суб’єктів фактично не змінився після введення в дію нових правил щодо бронювання. Вони мають лише відповідати вимогам, зазначеним у пунктах 2 і 3 зазначених Критеріїв.
Обсяги бронювання та категорії осіб, які йому підлягають, визначають пункти 4−13 «Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану», який також затверджений Постановою КМУ № 76.
Перелік цих осіб надзвичайно великий, тому радимо ознайомитися з ним з першоджерела. Зазначимо лише, що для того, щоб бути заброньованим, працівник чи службовець має відповідати певним вимогам. Ці вимоги, а також кількість працівників (100% чи 50%), які може забронювати підприємство, викладені у пунктах 8 і 9 вказаного Порядку.
Міністерство оборони може збільшити кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, своїм окремим рішенням.
Також варто пам’ятати, що для підприємств, яким потрібно розрахувати кількість не більше 50% військовозобов’язаних, в загальній кількості не враховуються військовозобов’язані жінки, але враховуються ті, хто вже має відстрочки.
Для того, щоб працівник міг отримати бронь потрібно:
- стояти на військовому обліку:
- перебувати у трудових відносинах з тим підприємством, яке подає списки на бронювання;
- обіймати посаду, за якою нараховується щомісячна зарплата не нижче 20 тис. гривень (виняток — працівники державних та комунальних підприємств, установ та організацій, суб’єктів господарювання, які відповідають критеріям за структурою статутного капіталу);
- мати уточнені в строк військово-облікові дані;
- не перебувати у розшуку.
Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які обіймають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, нарахована заробітна плата яких в кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких понад 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, понад 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків).
Вказані зміни, які були внесені до порядку бронювання, викликані перевіркою вже наданих рішень про включення підприємств до переліку критично важливих та порушеннями щодо осіб заброньованих.
За результатами перевірок 5% підприємств втратили свій статус, а процедура та критерії щодо бронювання були уточнені та змінені.
З цього випливає, що надалі орган, який ухвалив рішення про визначення підприємства чи установи критично важливими, буде здійснювати постійний моніторинг їхньої діяльності за звітний податковий період та перевірку відповідності встановленим критеріям.
За результатами проведеної перевірки може бути ухвалено рішення про невідповідність критеріям та скасування статусу критично важливого підприємства чи установи. Якщо це буде зроблено, то всі заброньовані на ньому особи втратять право на відстрочку.
Ще одна важлива річ, яка стосується тих, хто вже має бронь і чиє підприємство в результаті перевірки не втратило свій статус — всі відстрочки, які були надані військовозобов’язаним у порядку бронювання до набуття чинності постановою Кабміну № 1332 є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
Насамкінець зазначимо, що для непідготовленої людини зрозуміти деякі нюанси нових правил бронювання та зазначених вище документів, які регламентують процедуру, може бути складно. Тому у разі виникнення питань рекомендуємо звернутися за консультацією до фахівців у галузі права.
Також, якщо ви вивчаєте документи самостійно, шукайте їх на офіційних порталах та обов’язково впевніться в тому, що ви вивчаєте чинну редакцію документа.